Europese rivieren worden riolen de vrijwillige brandweer te aalst NATIONALE LOTERIJ KULTUREEL KALENDER Visstand daalt Visie T5EN MIJDEN 72 MILJOEN F Filmleiding - Aalst Veertiendaagse wan het Vlaamse Lied 1967 V s- Een van de grootste bedreigingen van het tegenwoordige Europa vormt de water verontreiniging. De toenemende hoeveel heid vuil in rivieren en meren vormt een ernstige bedreiging voor de gezondheid van de mens en vermindert de landbouwop- brengsten. De eens zo fonkelende Rijn is het riool van Europa geworden. Feiten Op de plaats waar de Rijn in Zwitserland ontbpr.figt, bevat- het water slechts dertig bacter.en per kubieke cen timeter. Tegen de tijd dat d.tzelfde water Nederland heeft bereikt, is d.t aantal tot 200.000 toegenomen. Per dag voert deze rivier bovendien nog 40.000 ton zout aan, vo.doende om de Nederlandse bloembollen kwekers en landbouwers uit hun bedrijf te pekelen, wanneer hier niets tegen on dernomen wordt. Alsof dit nog niet genoeg is, bedraagt de dagelijkse aanvoer van olieafval driehonderd ton. Hoe staat het met een andere belang rijke rivier, de Seine Ook deze is zoda nig vervuild, dat zelfs de taaiste vissoorten er niet kunnen in leven. De Uitermate slechte smaak van het drinkwater in Frank rijk doet jaarlijks de Fransen naar 1,6 miljard flessen mineraalwater grijpen. Het januarinummer van het maandblad «Het Beste» geeft ;en overzichtelijk ver slag van de toestand waarin momenteel de belangrijkste Europese riv.eren verkeren, zoals bv. de Neckar. Wasmiddelen hebben over deze rivier een soms twee meter dikke schuimdeken uitgespreid. Kanovaarders zijn er onder bedolven geraakt en mannen van binnenschepen die er in vielen, zijn omgekomen. Tweedu zend watermonsters hebben aan getoond dat de stromen rond Milaan zo danig door chemicaliën zijn vervuild, dat het ekonom sch gezien onmogelijk is deze nog te reinigen. Het rioolwater, dat vroeger werd ge bruikt om de vruchtbare weilanden te be vloeien, iS daardoor onbruikbaar gewor den. De produktie van veevoeder is dras tisch gedaald. In de Sovjet-Unie wordt ongeveer de helft van de afvalstoffen 10 miljard kubieke meter in de Wolga geloosd. Het gevolg is, dat de vangst van baars gedu rende de afgelopen 30 jaar tot een twin tigste van de oorspronkelijke hoeveelheid is gedaald. Steur is bijna verdwenen en de witte zalm komt helemaal niet meer in ze rivier voor. De toestand van de Europese rivieren ziet er dreigend uit. In de vierde eeuw zei de Romeinse ke.zer Julianus over de Seine «men zou er zonder bezwaar uit kunnen' drinken, zo goed en zuiver ziet het water er uit». Tegenwoordig loopt iemand die er in valt eerder de kans een besmettelijke ziekte op te lopen dan te verdrinken. Omgerekend in vaste stof bedraagt de hoeveelheid vuil die door de Franse rivie ren wordt aangevoerd omstreeks zes mil joen ton of tienduizend wagonladingen. In Nederland staat het er niet veel be ter voor. De strokarton- en aardappelmeel fabrieken in Groningen produceren even veel afvalstoffen als 15 miljoen mensen, meer dus dan de gehele Nederlandse be volking samen. Sommige koolwaterstoffen in afval van o ieraffinaderijen vertonen verdacht veel overeenkomst met bepaalde koolwaterstof fen, die bij laboratoriumdieren kanker hebben verwekt. Toch is het probleem niet zo hopeloos als het er uit ziet. Volgens de berekenin gen zouden de rivieren van het Duitse Ruhrgebled het zwaarst verontreinigd moe ten zijn. Dat dit niet het geval is, komt zender twijfel door de grote visie van de regionale waterschapsbesturen. Het betrok ken geb ed heeft 2200 fabrieken, die de grootste industriële concentratie ter we reld vormen, negen miljoen mensen en de vier kleine rivieren, de Ruhr, Lippe, Wup- per en Emscher. In 1913 werden de eerste plannen opge steld om de Ruhr sjchoon en de visstand ip peil te houden. Steeds weer heeft men doeltreffende plannen ten uitvoer gebracht waartoe de vijftien stuwdammen in de Ruhr behoren, die niet alleen voor het opwekken van elektriciteit worden gebruikt doch ook voor het vormen van kunstma tige meren, waardoor het water de nood zakelijke zuurstof kan opnemen. 26 zuive ringsinstallaties zorgen er voor dat de Emscher niet door fenol-afvalstoffen wordt verontreinigd. In de kosten, die aan deze projecten zijn verbonden, wordt door \de industrie bijgedragen in verhouding van de gepro duceerde afval. Het is thans zelfs zo ver, dat het water van de Ruhr, dat in de Rijn wordt gestort, in werkelijkheid de kwali teit van het water van de laatstgenoemde rivier verbetert. Wil Europa echter weer de beschikking krijgen over rivieren, die goed drinkbaar water leveren, dan is een gezamenlijke internationale krachtinspann ng noodzake lijk. De Wereld Gezondheids Organisatie in Geneve en de Voedsel- en Landbouwor ganisaties in Rome bestuderen alle aspek- ten van dit veelomvattende vraagstuk. Kan Europa zich de hercu'esarbeid ver oorloven zijn rivieren te reinigen We zouden de vraag anders willen stellen kan Europa zich veroorloven het NIET te doen ESN SUPERHOOG LOT VAN 1 lot van 3.000.000 fr. 120 loten van 20.000 fr. Tsaren. 1 lot van 2.000.000 fr. 300 loten van 10.000 fr. Voor volwassenen 1 lot van 1.000.000 fr. ,600 loten van 5.000 fr. 2 loten van 500.000 fr. 1.200 loten van 2.000 fr. FEESTPALEIS Z. Frankie en John 6 loten van 200.000 fr. 2.400 loten van 1.000 fr. ny. (met Elvis Presley). 24 loten van 100.000 fr. 12.000 loten van 600 fr. RIO Geheime agenten gevraagd. 120 loten van 50.000 fr. 60.000 loten van 450 fr. Bijfilm De gesel van Quantana. 50 troostloten van 20.000 fr. IN HET TOTAAL IN 76.826 LOTEN Het biljet 200 fr. Het tiende 22 fr. TREKKsNG OP 13 FEBRUARI Vooii allen FEESTPALEIS W. Op het spoor van de grote karavaan (Licht vbh.) PALACE De bijbel (Licht vbh.) ALFA Z. Het laatste avontuur van Buffalo Bill. Bijfilm Maciste en de schat der Dame zoekt vouw-, plak- of handnaaiwerk. Schrijven bureel van 't blad onder A.C. ZATERDAG 4 FEBRUARI Opening van Karnaval met een rond gang van de harmonie «De Oude Garde». Vertrek te 19 uur. Te 15 uur, Eendrachtstadion, voetbal wedstrijd reserven 3e Nationale Eendracht Aalst Racing Gent. Te 20.45 uur, jeugdheem Okapi, Burcht straat, basketbalwedstrijd tussen de fanïon- ploeg van Okapi en Hermes. Vooraf te 19.25 uur is er een wedstrijd tussen de reserven van Okapi en Hermés. Te 21 uur, zaal Rink, De Ridderstraat, Karnavalfeest ingericht door de Rederij kerskamer «De Catharinisten». Het dans feest wordt opgeluisterd door het orkest The Actif Club. Te 21 uur, feestzaal F FR, Dendermond- sesteenweg, eerste Sint Anna Volksfeest, ingericht ten voordele van de parochiale werken. Het dansfeest wordt opgeluisterd door het orkest Jean Dessart. Te 21 uur, feestzaal Madeion, Grote Markt, groot Karnavalfeest ingericht door de handbalklub Sparta. Het feest wordt opgeluisterd door het showorkest «The Williams». Van 4 tot 7 februari in de zaal van het Keizershof, Korte Nieuwstraat, Karnaval- feesten onder het motto «Mini, Maxi Kar naval» ingericht door de Sint Joriskiub. ZONDAG 5 FEBRUARI Te 14 uur 39e Karnavalstoet met de mooiste binnen- en buitenlandse groepen. Vorming van de stoet aan de Moorse'.baan; sldt en ontbinding in de Burchtstraat. Te 19.30 uur, feestzaal stadhuis, uitrei king van de prijzen aan de vreemde groe pen. MAANDAG 6 FEBRUARI Te 14.30 uur, Grote Markt, prijsuitrei king aan de Aalsterse groepen. Van 16 tot 17 uur, showparaden door de Aalsterse groepen. Te 17 uur, na de aankomst van de groe pen óp de Grote Markt, Be reuze-ajuinen worp met de «Gouden Ajuin» én talrijke prachtige prijzen. Te 21 uur, saai Rink, De Ridderstraat, groot dansfeest, ingericht door de Harmo nie «A' Groeiend Bloeiend». DINSDAG 7 FEBRUARI Te 15 uur, rondgang door de harmonie «De Oude Garde» en een massa verkleden. Te 22 uur, Grote Markt, prachtige apo theose met verbranden van Vastenavond en muziek. DONDERDAG 9 FEBRUARI Te 20 uur, filmzaal Sint Jozefskollege, ingang Hoogstraat, filmvertoning van de film «Sandra», ingericht door de K.F.L. «Wie blij wil blijven zingt een heerlijk lied Dat hart en ziel doet zinderen, De boze poogt wel, maar het lukt hem niet, Dief vreugde te verminderen.» De Vlaamse Volkskunstbeweging (Mark- gravestraat, 17, Antwerpen I. Tel. 330767) richt van zaterdag 11 tot en met zondag 26 februari over gans het Vlaamse land de «Veertiendaagse van het Vlaamse lied» in. Duidelijkheidshalve wil dit zeggen dat ze iesereen oproept om tijdens deze periode speciaal een aktiviteit op de dagorde te vermelden die ons eigen volkslied ten goe de komt. F.R. Coers schreef reeds tijdens de vo rige eeuw «Het eigen lied is een der hoofdfaktoren van een eigen nationaliteit.» Iedereen voelt tegenwoordig wel dat wij juist op dit terrein meer dan ooit bedreigd worden. Zijn we zelfs niet al te eenzijdig voorgelicht, wanneer men de muziek en het lied uitsluitend voorste.t als een vorm tot ontspanning Dr. Jozef Muls beweerde «De ziel, het wezen van een ras, drukt zich het best uit in' het volkslied.» Prof. Dr. Piet Nuten zag het in een zelfde richting, toen hij schreef «Volks kunst en volkslied zijn ku'.tuurvormen waaraan alle lagen van een volk zich kun nen laven en waarin hun ziel weerspiegeld staat.» Zang is daarenboven de machtigste ver tolking van samenhorigheid. Het verenigt de harten en versterkt -te discipline. Daarom doen wij beroep op onze scho len en instituten, de jeugdbewegingen, de sociale en kulturele organisaties om de gepaste aktiviteit (en) aan eigen leden aan te bevelen. Er is werkelijk keuze in over vloed Organisatie van een zangnamiddag of zangavond (samenzang); Beluisteren met inleidende en beschou wende kommentaar van Vlaamse gram mofoonplaten; Bespreking van het leven en werk van onze Vlaamse komponisten; Deelndme aan de Nationale Prijsvraag gewijd aan de «Veertiendaagse van het Vlaamse lied»; Bijwonen van openbare koncerten te ANTWERPEN zaterdag 18 februari in de Handelsbeurs. Grootse jeugd- en volkszangavond met medewerking van onze beste zingende instituten. Te BRUSSEL zaterdag 25 februari te 20 uur in studio IV van de BRT Groots Vlaams Vo'kskoncert met mede werking van meisjeskoren, gemengde koren, solisten en kleinkunstenaars. Toegang kosteloos mits tijdig aanvraag tot de BRT, Eugeen Flageyplein, 18, te Elsene-Brussel. Tot besluit Bestel NU de propaganda- folder (kosteloos), de kunstaffiche (2,50 fr.) en de mappen «Const gaet voor cracht» cteel I en II (telkens 16 Vlaamse volkslied- komponisten met kleine muziekencyclope- die; prijs 25 fr. per map). Schep mee de passende atmosfeer tot het welslagen van deze «2e Veertiendaagse vanj het Vlaamse lied». door PHILIP DE PAEPE Erebevelhebber Voorz. Vriendenkring der oud-officieren Mijn vader is 50 jaar geleden ge storven. Zijn beeld, zijn werking, zijn spraak, zijn stap, alles is zo le vendig in mij gebleven, dat ik uit diepe eerbied en bewondering deze geschiedenis aan zijn gedachtenis opdraag. 't Is eigenlijk een vriend van me, een Aalstenaar, Jezuiet, die er mij toe aanzette deze geschiedenis te schrijven; maar ja, men moet er we ten aan te beginnen en dat is dan weer te danken aan het volgende Op zondag 4 december 1966 tij dens het lof der Brandweer in de St. Martinuskerk, preekte een pater Ca- pucien, nog een echte, met lange grijze baard en een stem als een klok. Hij roemde die diensten der Brandweer die dag en nacht paraat is om medeburgers te helpen en zelf onder de bescherming staat van haar schutsheilige, Sinte Barbara: Zijn preek maakte des te meer effect om dat het juist twee dagen geleden was dat twee brandweermannen van Gent hun leven lieten bij brand. Zei hij niet dat de Capucienen in vroeger tijden gelast waren met het blussen van branden en als zodanig als eer ste pompiers mochten beschouwd Dit interesseerde mij, zodat ik 's -anderendaags onze Capucisn ging te zijn, een sympathieke kerel, die me vertelde dat het de taak der Ca pucienen geweest is in vroeger tij den en nog, mensen te helpen en bij te staan, zo slachtoffers van brand en overstromingen, van stervenden, gevangenen en ter dood veroordeel den. Zo begon deze geschiedenis. HET LOF Doch laat ons een ogenblik terug keren tot het lof der Brandweer. Het is enig in het land dat de pompiers naar een lof gaan, maar te Aalst is het een traditie die nu 90 jaar oud is. Alle brandweermannen in uniform gaan er naar toe velen om bij de makkers te zijn, anderen omdat er na het lof een bezoek is «aan de le den herbergiers». Maar in 't diepste van hun hart weten zij allemaal dat hun schuts heilige, patrones is van de subiete dood en zij weten ook dat hun vrij willige stiel gevaarlijk is. En inder daad, de vrijwillige brandweerman- men brengen jaarlijks in ons klein land, één mensenleven op net altaar der zelfopoffering. Het is in alle geval stichtelijk en indrukwekkend in de halfduistere zien met het H. Sakrament, vooraf gegaan door 150 brandende flam beeuwen. DE OUDE TIJD Vooraleer over het ontstaan en de evolutie van de Brandweer te schrij ven, kan het wel van belang zijn een oogslag te werpen op de voorzorgs maatregelen tegen brand in de oude tijd. Lemen muren, strooien daken, mutsaards en mijten geven aanlei ding tot grote branden. De voorzorgsmaatregelen waren ook «van hun tijd». In de Xllle eeuw ging 's avonds een man door de stra ten der stad telkens roepend dat elk voor zijn vuur en licht zou waken. In de XlVe eeuw dienden de stroo ien daken vervangen te worden door tichels. In de XVe eeuw dienden de mijten en de mutsaards buiten de stads muren geplaatst. Telkens er een grote brand was geweest, werden de maatregelen verscherpt. Zo zag men achtereen volgens een hoornblazer op de kerk toren, daarna op het Belfort, om eventuele brand 's nachts bekend te maken door hoorngeschal. Schaliën werden door het stads hoQtmir aannpknrht om de daken er D( mee te bedekken. De houten gevels moesten verdwijnen. EEN EERSTE BRANDWEER In het jaar 1715 komt er een eer ste organisatie van verweer tegen brand tot stand er werden zelfs kleine brandspuiten in Zeeland aan gekocht. Men zou mogen zeggen dat de Brandweer van Aalst 250 jaar bestaat. In 1751 werden vuurwachters be noemd en voorzien van lederen em mers. Ze kregen enkele ladders tot hun beschikking. Alle ambachtslie den werden toen verplicht zich naar de plaats van het onheil te begeven orn er te helpen blussen. In 1856 verscheen een eerste re glement. De kleine brandspuiten moesten vier maal per jaar worden gekontroleerd en de ingezeten van de stad moesten een emmer bezitten naar een model in het stadhuis be waard. Er werd een «generaien brandmeester» benoemd aan wie, bij brand, iedereen moest gehoorzamen. Tot herkenningsteken droeg hij een onderscheidingsstok en werd hij be geleid door een drager van een wit vlaggetje, ('s Nachts door een dra ger van een rode lantaarn, die ver moedelijk nog in het stadsmuseum berust). Ambachtslieden, als brand gasten aangeduid, droegen een plaat! 13 op de arm. Als toen een brand uitbrag, ging; een heel mecanisme in werking die de brand zag moest «brand» roepen; de nachtwakers doorliepen de stad «alarm» roepend; de bedienaars der brandspuiten werden aldus verwit tigd, alsook de leden van de gemeen teraad, de politiekommissaris, de bevelhebbers van burgerwacht enj rijkswacht, en, naast geneesheer enj apoteker, de brouwers die de stad: bewoonden. Bij dit «alarm» roepen voege men het hoornblazen van de torenwachten W die door een rode lantaarn de rich V/ ting van de brand aanwees, en hef Ai kleppen van de brandklok. Dat de brouwers er mee gemoeicj waren zou kunnen laten denken aarj het aanbrengen van bier, maar daj was het niet ze moesten tonnen wal ter naar de plaats van de brand voel ren om de spuiten toe te laten hei vuur te blussen. Ook de geburen van het brandend huis waren verplicht kuipen water aan hun deur te zetten en 's nachts een lantaarn met bran dende kaars aan hun gevel te han gen om de straat te verlichten. Hel was in die tijd 't een en 't ander als er een brandeke ontstond (WORDT VOORTGEZET

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 2