en omstreken een westerse oosterling Grote VOLKSAVOND Ten dienste van de bevolking - 4Y «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 iet eerste verslag van werkgroep foor oprichting van jterkommunaal Ziekenhuis ooi deze week m de sireek Wegenwerken Zondag 12 februari te 19 u. NEC 6PE, NEC METU et van Aalst SCHENKT UW VERTROUWEN AAN INGANG VRIJ i23ste JAARGANG Nr. 12 ZATERDAG 11 FEBRUARI 1967 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER ooi d: Van Beiroet naar Damascus 'rijdt men leen merkwaardig interessante rit van de feele, ziedend-bedrijvige stad die men de poort van Azie noemt, langs kronkelende bergpaden de verlaten vlakten in; hier en f daar enkele nomaden met ezeltjes, dan weer een klein wit dorp. Even voor de i| Syrische grens ligt zo'n dorpje, Tanail. U feal hét op de kaart waarschijnlijk niet terugvinden, maar tot ver in het ronde is Tanail, is dokter Elie Mamary bekend. Aan de receptie van het medico-sociaal (centrum «Onze Lieve Vrouw der Vertroos ting» informeer ik naar dokter Mamary. onmiddellijk zal hij komen, verzekert men —mij. Stilaan gewend aan de oosterse be- ;rippen van snelheid en ogenblikkelijk- •id, installeer ik mij onder de schaduw 'an een lommerrijke boom, dicht in de murt van de cola-verkoper. Dokter Mamary houdt er echter wel weinig oosterse eigen schappen op na, maar heeft zich daaren tegen de doelmatigste noties van rationele spoed toegeelgend. «Waar is de man die naar mij vraagt Dokter Mamary grijpt mij bij de arm. Op twintig minuten heb ik het hele dis- pensarium, voorraadkamers en nieuwe bouwwerken incluis, als een versnelde f.im voor mijn ogen afgerold gekregen. Getatoueerde moeders met lastig-zieke kinderen in de wachtzaal. Oude mannen met tulbanden die, bangerig loerend, een injectie krijgen. Een meisje dat haar zwaar verbrande voet van nieuw windsel laat voorzien. Een onwillig krijsend jongetje krijgt druppeltjes in zijn ontstoken ogen Een hele zaal vo. met ouduitziende baby's die aan uitdroging en diarree lijden. De ine De noodzakelijkheid van een inter- kommuna.e samenwerking voor een nieuw modern ziekenhuis te Aalst, is een opvatting die geleidelijk aan meer en meer is doorgedrongen tot de verantwoordelijken van de om liggende gemeenten. Aldus bondig samengevat de inlei dende bemerkingen van de Aalsterse KOO-voorzitter, de h. J. van Droo- genbroeck, in het verslag van de eerste vergadering van de werkgroep voor de oprichting van een inter- kommunale vereniging voor de ver wezenlijking en de exploitatie van een nieuw z.ekenhuis. Op deze vergadering, die voorgezeten werd door de Aalsterse KOO-voor zitter, waren aanwezig de h. Meu- leman, burgemeester van Nieuwer- kerken, de h. Hender.ckx, burge meester van Erondegem, de h. Lorie, schepen van Hofstade, de h. Ver- beke, schepen van Gijzegem, de h. Decremer, schepen van Erembode- gem, de h. Croonenberghs, adminis tratief adjunkt bij de Gemeente dienst van Belgie, voorts KOO-afge- vaardigden van Moorsel, Welle, Nifeuwerkerken, Hofstade, Dender leeuw, Mere, Erpe, Haaltert en Aalst Waarom interkommunaal Het is onmogelijk dat de Kommissie van Ipenbare Onderstand van Aalst en de stad lalst uitsluitend zouden voorzien in de lekenuitrusting voor de ganse streek. De mogelijkheid dat sommige gemeenten linstiger beschikking zouden kunnen krij- jen met part.kufiere ziekenhuizen, blijkt itgesloten te zijn. De partikuliere zieken- taizen zijn inderdaad volzet. De uitbreiding van partikuliere zieken- Uizen te Aalst is, in afwachting van de bnpassing van het openbaar ziekenhuis, jitgesloten. Tenslotte zijn er geen perspectieven in- kke de oprichting van ziekenhuizen in p omliggende gemeenten. De enige voor de hand liggende kon- fusie is dan ook een aktie die volledig tkoncentreerd is op de oprichting van een jeuw ziekenhuis te Aalst. tchnische Werkgroep Een technische werkgroep die zou opge- fcht worden en waar afgevaardigden van interkommunale alsmede afgevaardig- fn van het geneeskundig korps, de para medische, technische en administratieve lensten zouden zetelen, zou tot opdracht fcbben een programmauit te werken voor e uitrusting van he' ziekenhuis. Deze werkgroep moet zich daarbij laten leiden door de rentabiliteit. Voorstellen tot financiering De kostprijs voor het nieuwe ziekenhuis voor 600 bedden worden aktueel op 600 miljoen frank geraamd. Hiervan wordt 60 75 t.h. gesubsidieerd door de Staat, terwijl de provincie een toelage ver.eend van 10 t.h., die evenwel de 5 miljoen niet mag overschrijden. Op basis van deze raming zullen 240 mil joen ten laste komen van de gemeenten en de betrokken KOO's. De bevolking van het recruteringsgebied bedraagt ongeveer 160.000 inwoners (1), wat neerkomt op een bijdrage van 1.500 fr. per inwoner. De stad Aalst is bereid 10 t.h. van de participatie van de KOO als toelage te ge ven. (Voor de plannen van de interkommu- nalisatie van het z.ekenhuis had de Aal sterse gemeenteraad een principiële sub- s.die goedgekeurd van 10 t.h. van de totale investering, zegge 60 miljoen). Tijdens deze eerste vergadering werd, steeds blijkens het verslag, een forfaitair bedrag voorgesteld van 1.000 fr. per inwo ner te storten door de KOO en te verhogen met 10 t.h. ten laste van de gemeente. Derwijze wordt een kapitaal samenge bracht van 1.100 x 160.000 176 miljoen. Op basis van deze hypothese blijft nog 240 miljoen 176 miljoen 64 miljoen. Dit laatste bedrag zou via een lening moeben ter beschikking kunnen gesteld worden. Een tweede voorstel (bijdrage berekend op het totale bedrag dat ten .aste van de interkommunale zou vallen 240.000.000 farmacie, waar een jonge man, met een geduld dat blijkbaar engelen niet bezitten, onwennig kijkende vi ouwen uitlegt hoe en hoeveel van de voorgeschreven pillen te nemen. Buiten, nog rijen mensen, soms hele fami.ies die samen de reis naar net verre dispensarium maakten en wachten. Twintig minuten en ik heb het allemaal gezien, betasi, geroken. Op die drastische, bijna bruta o .anier oodst dokter Mamary dagelijks en paar honderd patiënten door zijn disper.sar uni. Niets ontsnapt aan zijn blik. «Hebt u genoeg nc ,.'s genomen Hebt u goeie fotos van de u tdrogende baby's Die oude man daar, moet u nog fotograferen in kleur. Zai ik uw films opsturen, dat is veiliger (vervolg op 2e blfc.dz.jde) De Karnaval en het bier zijn weer goed geweest. Dank zij de Vastenavondfestivi teiten is de Denderstreek nog eens aan haar speciale trekken gekomen in de natio nale pers. Maar midden deze karnavaleske sfeer werden wij opn.euw gekonfronteerd met de problemen van de streek waarin wij leven De Denderstreek waar zo traag schot komt in de ekonomische expansie en d.e op het socio-kulturele v.ak sedert meer dan een kwart eeuw, zoal niet langer, stagneert. Uit de uiteenzetting van Minister De Saeger te Nlnove zijn ongetwijfeld enkele positieve elementen te onthouden (zie daarover elders in ons blad). Dat de Minister z.ch wenst te houden aan de bestaande plannen van zijn departe mentsadministratie, biedt een zekere waar- Op het socio-kulturele vlak b ïjft de Denderstreek beneden peil. Dit heeft zowel te maken met de ontstentenis van in de streek gespre.de moderne medische instellingen, als met het feit dat men nog steeds wacht op een kui tuurcentrum te Aalst, het hart van de streek. Het heeft ook te maken met het feit dat nergens meer dan in deze streek Braem's «Lelijk Be gie» wordt gede monstreerd, via een onsamenhangend beleid (sic) inzake ruimtelijke orde ning, een schromelijk gebrek aan ver beelding inzake won.ngbouw en woon- kultuur. Om tenslotte buiten bespreking te la ten dat in tientallen gemeenten van de streek het ku tureel verenigings leven nog beweegt op een patroon dat Inzake wegenwerken heeft Minister De Saeger tijdens zijn recent bezoek te Ninove onderstreept, dat voty de oostelijke om leiding van Ninove niet a leen de ontei geningsprocedure volop bezig is, maar dat dit jaar nog de spoorwegbrug en de Den- derbrug in aanbested.ng zullen worden gelegd (45 miljoen fr.). Voor de verbinding Ninove Aalst zul len aanpassingswerken worden uitgevoerd op de huidige weg, terwijl het tracé voor een nieuwe weg wordt vostge egd. RINGLAAN TE AALST Dc realisatie van de Ringlaan te Aalst (verbinding H. Hartlaan e£* Boudewijn- laan) staat in het vijfjarenplan gepro grammeerd voor 1968. Een eerste schijf van 42 miljoen fr. is dan voorzien. De bouw van een omleiding te Hofstade zal wel.icht in 1969 worden aangevat, ter wijl met de NMBS zal worden onderhan deld ten einde het spoorwegtracé te kun nen gebruiken voor de omleiding van Gij zegem. Met de werken aan de oprit te Erpe-Mere tot de autoweg Brussel Oostende ter hoogte van de provinciale baan Aalst Oudenaarde wordt een van de volgende weken begonnen (21 miljoen). borg inzake de kontinuitelt van de Open bare Werken in de streek. De ervaring heeft inderdaad ge.eerd hoe zeer ministeriele plannen en beloften af hankelijk zijn van de gouvernementele wisselvalligheden in dit land. Te onthouden valt ook n.a.v. het bezoek van Minister Piers aan Geraardsbergen, gisternamiddag, de herhaalde hartstochte lijke wekroep van burgemeester Van der Putten betreffende de tragische toestand van de Zuidelijke Denderstreek oOo Hoe belangrijk de door Openbare Wer ken vooropgestelde plannen als infrastruk- turele bas.selementen ook mogen zijn, het totaalbeeld van de streeksituatie in de on middellijke toekomst blijft zorgwekkend 1) De perspektieven inzake nieuwe werk gelegenheden zijn alles behalve be moedigend. De pendelarbeid naar Brussel vermin dert niet, wel integendeel. Zelfs a.s men bij de door Sodegec noodzakelijk geachte ca. 13.000 nieuwe werkgelegenheden tegen 1970 rekening houdt met het door deze studiegroep getekende omschrijving van de Den derstreek, dan is het reele aantal nog belangwekkend genoeg om de vraag te stellen Wat met deze nieuwe werk gelegenheden Meteen is het ook duidelijk dat de streek een gewillige prooi zal zijn voor de CJentse Kanaalzone, waar ex- perten zich zo deerlijk hebben misre kent omïrjnt de pEaatielijke arbei- dersmarkt. (In dit licht kan ten dele ook de likwidatie van de Gentse tex tielnijverheid worden gezien). dateert uit het begin van deze eeuw. oOo In ons blad werd enkele maanden gele den reeds de stelling gedeponeerd dat ten aanzien van de ganse streeksituatie de noodzakelijkheid van het verruimen of het omvormen van het huidige Ekonomisch Expansiekomitee een eerste vereiste is. Mentale reconversie, die men als slogan zo gaarne anceert, moet ook mogelijk z.jn bij het streek-esthablisment. De depolitisering van om 't even welk Strcekoigicv te- cnSte w«? «rt»an van de ganse bevolking, ten dienste van een werkelijke streekontwikkeling, moet van zelfsprekend zijn. Alleen in die zin kan vertrouwen gewekt worden in alle lagen van de bevolking bij arbeiders en bed enden, kadermensen en industriëlen en noem maar op. Alleen op die voorwaarde kan een streek- bewustwording bij de man van de straal, waar hij staat, links of rechts, in de hand worden gewerkt. Niet iedereen bezit, zoals Toon Hermans, de kunst om lang en verdienstelijk, attrak- tief en representatief een One-Man-Show op te voeren. oOo Binnen de eerstvolgende 8 jaar zullen in deze streek 30.000 jonge mensen de drempel van de burgerlijke meerderjarig heid overschrijden. Zij zullen reeds lang voordien tot som mige pertinente sociale en politieke be vindingen gekomen zijn zij zullen niet meer aanvaarden dat hun levensvoorwaar den in 't gedrang worden gebracht door aftandse ideologische geschil en. Zij zul len in geen geval nog een vorm van pater nalisme aanvaarden. Alleen wie door eer verkiezingskoorts op korte termijn is bezeten, kan aktueel deze 30.000 negeren. 11(2) 21.818.000 ten laste van de gemeenten 218.182.000 ten laste van de KOO. Hetzij 218.182.000 ATTRAKTIES Animator FONS VINCK Dansorkest «JOS MONDI» Aalmoezenier BECAUS Zaal MADELON houdt een korte toespraak Grote Markt MILAC - AALST Ouders van soldaten, verloofden,vrienden en kennissen, oudere jeügd Inkom 25 fr. en... de soldaten zelf hartelijk welkom So'daten <n uniform gratis 160.000 1.364 fr. per inwoner ten laste van de KOO's en 136 fr. per inwoner ten laste van de gemeenten. (1) Het bevolkingscijfer is gebaseerd op de gegevens van 31-12-1965. (2) Er werd tot dusver alleen rekening gehouden met de gemeenten die recht streeks bij de besprekingen betrokken waren. Onder grote belangstelling had op de Grote Markt de traditionele ajuinworp plaats. Hier de geluk kige winnaar Luc De Kerpe! uit Erembodegem, die de Gouden Ajuin in de wacht sleepte, omringd door leden van het feestkomitee

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1