en omstreken De evoiutie in de openbare opinie De streekontwikkeling «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 1 j VOORDRACHT Begrotingen 1967 12,5 miljoen T.V.-toestellen in West-Duitsland Ekonomisch Expansiekomitee rapporteert: Bouw vergunningen Amerika s huip aan de wereld Onze streekfeuilleton "Jan Clercker of de Laatste Binders van Vlaanderen in het kantoor van Notaris Vosselaer in de Nieuwstraat tp Aalct Vt Gazet van Aalst NEC SPE. NEC METU SCHENKT UW VERTROUWEN AAN INGANG VRIJ 23ste JAARGANG Nr. 14 ZATERDAG 18 FEBRUARI 1967 MET BIJVOEGSEL 2,50 F r!ET NUMMER Het teken aan de wand heeft zich verklaard aan de grote politieke par tijen in Nederland. De Nederlandse jeugd denkt anders en voelt anders. En onze nationale partijen moeten zich op dit gebied geen illusies ma ken, ook zij zullen door de jeugd ver laten worden, tenzij... er De verkiezingen in oktober 1965 hebben een zogezegde ruk gegeven .51 naar rechts, met de verduuuenng - van het P.V.V.-effectief. Het resul- aj taat is geweest dat de B.S.P. zich is gaan vernestelen in een negaueve oppositie, zonder ommekeer van een programma of nieuwe inzichten op de maatschapp.j van morgen. De P.V.V. teerde op haar succes, maar heeft door deelname aan de regering haar poujadisch spel moe ten opgeven. Ze tracht nochtans het dubbel spel te spelen, de voordelen te incasseren van het mederegeren, ministeriele kabinetten en benoe mingen, maar willen ook nog het voordeel van de oppositie, de onmo gelijke beloften aan 't kiezerskorps. Wie die toverformule kan vinden van veel uit te geven zonder te moe ten zorgen voor de noodzakelijke in komsten, kan zich gaan aanbieden in de Napelsstraat te Brussel. Ondertussen is het presidentieel regiem van senator Van Audenhove in gevaar, de leerling-tovenaar moet nu maar zorgen dat hij zijn electo raal gerichte elementen kan kanali seren, zoniet gaat de vernieuwde partij zich verzuipen in een zuivere electorale demagogie. De C.V.P. houdt kongres op kon- gres, het ganse jaar 1966 heeft men om de twee maand gekongresseerd over aspecten van het toekomstig politiek beleid van ons land. Dit is _.eker nuttig cerebraal-werk, maar de vraag is Wat heeft cie kiezer van 1969 daaraan Mogeiijk heeft oud-eerste minister Theo Lefevre brutaai de waarheid durven zeggen op de jongste uitge breide partijraad Unze partij is versleten. En werkelijk, alle partijen zijn ver sleten, omdat men m ane partijen strijdt voor mandaten en niet voor ideeen of levensopvattingen of socia le programma's. De C.V.P. heeft in elk geval een poging gedaan om te verjongen, haar jongsie Kongres te Luik heeft aan de jeugd in haar rangen een mooie kans geboden. Ongelukkig zijn heel wat beati oossedentes, dragers van zo veel mandaten, die op schijnneilige wijze, deze besluiten van het kongres eenvoudig saboteren of negeren. En het centraal gezag van de par tijleiding heeft zo weinig pak op de iokale en arrondissementele bestu ren. Want in de politiek moet men kunnen rijden en omzien, partijbon zen staan soms hoog op een piede- stalieken en al hebben ze zwarte voe ten, hierom breekt men nog niet ge makkelijk hun stijfkoppig noofdje. En om te eindigen wil ik de le zer de verzekering geven dat hierin geen enkel persoon met name is bedoeld, alleen toestan den heb ik willen aanklagen, want ook in ons land staat de vetkiezirigsengei te wachten om het teken aan de wand te schrijven. M.d.B. WERKGROEP VOOR OPRICHTING 4J VAN INTERKOMMUNALE 39 VERENIGING NIEUW ZIEKENHUIS A VERGADERDE Zul Naar voorlichtingscampagne van openbare opinie Tijdens het voorbije weekeinde had een tweede vergadering plaats van de werk groep voor de oprichting van een inter- konimunale veren.ging voor de oprichting en de exploitatie van een nieuw ziekenhuis te Aalst. nuj Verschillende punten werden afgehan- t, «I de.d, o.m. het opstellen van een defin.tieve zei tekst ter motivering van de participatie enci van de besturen, het ontwerpen van sta- ota| tuten, de bespreking van de verdel.ngs- u| formule voor de participatie van elk be stuur en de voorstellen met betrekking |tot een eventuele voorlicht.ngscampagne jlojvan de openbare opinie Dei In samenwerking met het stadsbestuur en de Handelskamer van Aalst en Gewest, VP zal de Dienst voor Ontwikkellngssamen- STiwerking, afhangend van het Ministerie van Buitenlandse Zaken, te Aalst op dins- ag 28 februari a.s. om 20 uur in de feest maal van het Stadhuis een voordrachtavond er prichten over het probleem van samen- erking met de ontwikkelingslanden. De bedoeling bestaat erin het publiek op jkaPNectieve wijze voorlichting te geven over is fde ontwikkelingssamenwerking in het a ge- cnnimeen en de Belgische coöperatie in het rerP'jzonder. J Achtereenvolgens zullen behandeld wor- r y De problemen van de samenwerking met de Derde Wereld. De Dienst voor Ontwikkelingssamen werking en zijn zending. De Privaat Sector en de samenwer king met de ontwikkelingslanden. De avond zal besloten worden met de Voorstelling van de film «Donder over de gereld». Iedereen wordt vriendelijk uitgenodigd. De toegang is kosteloos. me Maandag a.s. raadszitting De Aalsterse gemeenteraad komt maan dag a.s. te 20 uur in openbare zitting bij een. Op de dagorde staat De goedkeuring van het proces-verbaal van de vorige zit ting, de begroting van de COO en de ste delijke begroting, beide laatste voor het dienstjaar 1967. Op 1 januari 1967 werden in de Duitse Bondsrepub iek ..n in West-iBerlijh 12.719.599 televisietoestellen genoteerd. Dit betekent een toename van ruim 1,5 miljoen vergeleken bij vorig jaar. Deze verhog ng staat niet in evenredig heid tot de vorige jaren, maar dit wordt uitgelegd door het feit dat vele kandi daat-kopers wachten op de aangekondig de kleurentelevisie-uitzendingen. IN 1965 AANTAL TEWERKÜESTE LDEN VERM.NDERDE LOONGEMIDDELDE NOG STEEDS AAN DE LAGE KANT Ontwerp van aaniegplan Aalst - Ni nove - Geraardsbergen - Zottegem. In een verslag van 14 bladzijden geeft het Aktiekomitee voor Ekonomische Expansie van het arrondissement Aa>st een over zicht van zijn axtivite.ten tijdens do voorbije twee jaar. Dit verslag werd einde vorigeweek op een vergader.ng in het Stadhuis te Geraardsbergen door Oud-M.nister L. Moyersoen voorgedragen. Het bevestigt bi grote lijnen wat hier in ons blad reeds her haaldelijk wera beklemtoond Het aaniai tewerkgeste.den is tijdens de voorbije twee jaar verminderd, terw.ji het ioonge- middeide in de streek nog steeds beneden het Kijksgennddei- de ligt. De Denderstreek moet daarenboven voor de nabije toekomst op haar hoede zijn ten aanzien van de evo.utie in de Gentse Kanaalzone, waar diverse overheids- en industriële kringen spekuieren op de arbeidersmarkt van de Denderstreek Met andere woorden, het gevaar voor een nieuwe en tweede pen delbeweging. Volgende bouwtaelatingen werden door het stadsbestuur verleend De Langhe Germaine, bouwen van auto boxen, Rozenstraat. Aalsterse Samenwerkende Maatschappij verbouwen van magazijn tot winkel, De Visscherestraat. Pieter Arts, bouwen van serre, Immer- zeeldreef. Van de Maele Jules, bouwen van auto boxen, Dr. De Moorstraat (naast woning). De Poorter E., verbouwen van keuken, Hyacintenstraat. Brouwerij De Gheest, uitbreiden van filtergebouw, Kalfstraat. Vinck René, bouwen van autoboxen, Botermelkstraat. Saeys Pierre, verbouwen van gebouw tot woning, Brusse*sesteenweg. Van Springel Karei, bouwen van garage, Lambrechtstraat. Bouwen van woonhuis en garage, Tuin wijk Bergekouter Temmerman Willy; Janssens Romain; De Gols Leo; Janssens Ach.e.; Boel Paul; Boone Hendrik; Meert Ronny; Van Nuffel Willy; De Muider Ro land. Kieckens Georges, bouwen van apparte mentsgebouw, Burchtstraat. Van den Steen Gustaaf, bouwen van wo ning, Gentsesteenweg. Lecompte Roland, bouwen van woning, Gentsesteenweg. Aertsens Sylveer, bouwen van villa, Hoe- zekouter. De Nul Frans, bouwen van woning, Fon teinstraat. S.M. Goedkope Woningen, bouwen van autobergplaatsen, Tunwijk De B.ieck. De Rijck Gustaaf, bouwen van autober ging, Park De Blieck. Geubels Paul, bouwen van woning, Gent- sebaan. Kieckens Marcel, verbouwen van woning, tot hotel, Leo de Bethunelaan. Waterloos Pierre, bouwen van apparte mentsgebouw, Oude Dendermondsestg. De Verenigde Staten hebben van 1960 tot 1965 in totaal voor 25,887 miljard dollar hulp verleend aan onderontwik kelde landen, zo heeft de Organisatie voor Ekonomische Samenwerking en Ont wikkeling (O.E.C.D.) medegedeeld. Dit bedrag is 52 procent van de totale hulp die door O.E.C.D. - landen aan de ontwikkelingslanden is verleend en vormt 0,9 procent van het Amerikaanse bruto nationaal produkt. De andere O.E.C.D. - anden, die tot deze hulp bijdroegen waren Frankrijk 16 t.h., Groot-Brittannie 9 t.h., West- Duitsland 7 t.h., Nederland 14 t.h. en Japan 4 t.h. en een groep, waaronder Belgie met 12 t.h. In een ontleding van de toestand wordt in het verslag gezegd dat de demogra fische situatie in de streek niet bijzon der bemoedigend is. De bevolking ver oudert en dit is vooral opval end in het Geraardsbergse. De akt.eve bevol king groeit eerder langzaam aan. Niet temin telde de bevolking in 1961 83.000 jongei.ngen beneden de 21 jaar. Vermeerderde van 1959 tot 1963 met 3.651 nieuwe werkgelegenheden, in 1965 mede ten gevolge van de sluitingen van exikele ondernemingen, verminderde het aanta. tewerkgestelden met 160 eenheden. Het loongemiddelde ligt in de streek aan de lage kant In de provincie Oost- Vlaanderen worden we alleen voorbij gestreefd door Oudenaarde, waar de lonen de laagste zijn van 't land. Het aantal landbouwondernemingen verminderde gevoelig in 1963 4.577 ondernemingen, in 1965 4.236. PROBLEMATIEK Gelegen tussen de attractiepool Brussel, die sinds jaren zeer sterk ontw.kkeid is en nog voortgaat met arbeidskrachten en leidende personen uit ons gewest weg te pompen, en de attractiepool Gent, Kanaal zone, die zich in de zeer nabije toekomst snel gaat ontwikkelen, ondervraagt onze streek zich over haar eigen betekenis en toekomst, a.dus o.m. in het verslag. De Denderstreek weigert een louter dor mitory gebied te worden. Ze staat niet af kerig tegenover het feit dat veel mensen uit onze streek een broodwinning vinden in de hoofdstad, voor taken die in de hoofd stad moeten vervuld worden, maar ze staat wars voor een overdreven ekonomische centralisatie die in werkeiijkhe.d, omdat zij gedeeltelijk kunstmatig is, de ekonomie van het land ontwricht. Verder wordt in het verslag herinnerd aan wat de op.ossing van de e.gen sLreek- prob.emat.ek moet brengen Een eigen be.eid, een planning, een verzorgde er ver beterde infrastructuur, nieuwe industrie parken, zorg voor de bestaande bedr.jven, omschakeling in de landbouw. In verband met de streekplanning wordt de opdracht onderstreept door de Minister van Openbare Werken, het Studiecentrum voor Reg.onale Ontwikkeling van Gent en het On derzoekscentrum voor Ruimtelijke Ordening te Leuven. Het werk in zijn eerste faze moet binnen de 9 jaar voltooid worden. Tenslotte wordt nog een overzicht gege ven van de diverse infrastructuurplannen in de streek, waarover in ons blad reeds eerder gegevens gepubliceerd werden. Het vers'ag besluit met een samenvatting van de voornaamste aktivite.ten van de regionale afde.ing van de Nationale Dienst voor de Opvoer.ng van de Produktiviteit en een overzicht van de landbouwsituatie in de streek. Van de Aalsterse volksschrijvers uit de vorige eeuw, is Sylvam-Robert-Louis van der Gucht, zoals hij in de burgerlijke stand geregistreerd werd, ongetwijfeld de meest suksesrijke geweest bij het toenma.ige le zerspubliek. Geboren te Aalst op 17 februari 1823, toonde de jonge Sylvain van der Gucht reeds op jeugdige leeftijd veel belangstel ling voor de literatuur en de schaderkunst. Zijn toekomstwensen waren dan ook niet in overeenstemming met deze van zijn va der, die zijn zoon voorbestemd had als han- de.aar in kalk en steen in een familie bedrijf aan de Kattestraat. Sylvain van der Gucht nam dan ook de wijk naar Parijs om na enkele jaten ont goocheld naar zijn vaderstad terug te ke ren. Hij was weldra, als jong kunstschilder, regelmatig te gast op Brusselse exposities, maar naar een tijdgenoot noteerde «wordt kunstschilder Sylvain van der Gucht niet door zijn stadsgenoten begrepen». Van der Gucht werd dan maar liefst meubelschilder met als vrije tijdsbesteding het schrijven van volksverhalen. In 1865 is hij evenwel een der eerste werkende leden van het toenmalige Davids- Genoolschap^vaaiMiolMatei^eiyonc^Pie- ter Daens en van Schuylenbergh deel van uitmaken. ooo Het «cherchez la femme» gold ook in be langrijke mate voor Sylvain van der Gucht. Dé vrouw in dit geval was de charmante Maria-Joanna van den Hauwe, waarop dè jonge Sylvain van der Gucht smoorl.jk verliefd werd en die dan ook zijn echtge note zou worden. Aan Maria-Joanna van der Gucht hebben wij te danken dat de vele manuskripten van van der Gucht niet in de lade der ver getelheid bleven. «Sylvain, dat moet ge eens laten afdruk ken als feuilleton in de gazet van Pie Daens», zei Maria-Joanna zekere dag. Het was de aanloop tot een sukses voor de volksromans van van der Gucht. Pas waren enkele van zijn werken als feuille ton verschenen of hij kreeg van de meeste toenmalige V.aamse uitgeverijen aanbie dingen. Het Kasteel der Verdoemenis, Gaston Blanckaert, De Zwarte Notaris, Het Bom bardement van Antwerpen, Doctor Goris, en Jan Clercker of de Laatste Binders van Vlaanderen, ontbraken m geen enkele «boekerij». 33 Clercker of de Laatste Binders van Vlaan deren» b eek een best-seller en werd nog wel ten gerieve van Vlaamse immigranten in de Verenigde Staten in het Engels vertaald. «Jan Clercker of de Laatste Binders van Vlaanderen» is een typisch Vlaamse volks roman uit de vorige eeuw. Het verhaal is nog wel gesitueerd in 't Land van Aalst in het begin van de vorige eeuw. Omwille van histor.sch-Iokale kleur, in acht genomen de fantasie van de auteur, is «Jan Clercker of de Laatste Binders van Vlaanderen» een uitstekende remed.e te gen de ernst van. deze tijd, tegen de sex, tegen de Mao- en recessiepenkelen, tegen TV-neurose, tegen de transquillers, kortom een uitstekende remedie tegen deze wel- vaartstijd, die, naar sommigen beweren, niet langer te verdragen is. Vanaf volgende week gaan wij dan ook van start met «Jan Clercker of de Laatste Binders van Vlaanderen», waarbij de lezer van meetaf een blik kan werpen

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1