de vrijwillige brandweer te aalst Weekkalender Jubileum zonder zorgen... Dames, voor U alleen... Wat de auto opbrengt voor de Staat Karnavalweetjes... Aanvragen van Rijbewijzen Carnaval anno 39 is voorbij. Leve car naval 40. Het is al algemeen bekend dut de jubileumuitgave iets groots wordt. «Geef mij één miljoen en ik gooi er de rek.amewagens uit», prevelde één van de vooraanstaanden vLn het Ste delijk Feestcomité. En hij heeft het bij het rechte c-ind: 89 publiciteitswa- gens en 57 nummers voor carnaval groepen. De wanverhouding wordt groot. Gelukkig maar statt de stoet zelf op een zelden gekend niveau. Maar met een beetje meer k.eur en minder «loudspeakers» zou het wel licht toch nog wat beter draaien. Dat is een wenk anno 1967. Zijn nog an dere nLweetjes opgevallen. Aan wie vooral, beste lezer. Vergeet niet Uw visie hierop even op papier te zetten en in de bus te gooien. OFFICIELEN Misschien zullen er toch enkele zwart- k.jkers zijn. Zeker de officielen. Zij die nog a. erg van de tribune, met rood om floerst houden, hebben de Carnavalstoet zien voorbijtrekken. Achter een scherm van persmensüia» televisiecameraman (af en toe te erg opvallend) politieagenten en mensen van het Stedelijk Feestcomité. Zij hebben misschien niets gemist, maar het kan well.cht beter. Door o.m. de Aal- sterse groepen vooral bij hun sier.ijke zwenking rond het voetstuk van Dirk Mar tens, even tot voor de tribunes te loodsen. Het kan bij vele groepen misschien een extraatje losmaken. Dan zou o.m. generaal de Gau.le niet zijn weggedrumd en zouden de «clochards» werkelijk een stunt ook beter aan het «cloch» zeel hebben kun nen trekken. Maar de nieuwe draai geeft in eik geval voldoening. Voor ons althans. ACTUEEL De Aalsterse groepen hebben getracht actueel te zijn. Met succes, maar het is opvallend dat een TE actuele uitbeelding vaak de voorbereiding schaadt (de Carna valstoet van Lede heeft dit laten door schemeren), zodat meerdere maanden moe ten kunnen genomen worden. Kwaliteit heeft echter geen grenzen, ook n.et in de tijd, ai vragen nu nog velen wie de Scha- jongens echt in hun beste doen heeft ge zien. Zij ook .iepen te vaak verloren in het spectakel. En dat de keuze in de bui len Aalsterse groepen sterk en streng was heeft eveneens goede resultaten gehad... Alleen zal men niet elk jaar met een stren ge m.st boven de Moerdijk rekening moe ten houden... AJUINEN De Ajuinenworp heeft weer bijna even veel mensen naar de Markt getrokken als de stoet zelf. Zonder tribunes, zonder kaarten, maar met een evengrote nieuws gierigheid om iets te oogsten (de t.jd van de grote oogst is blijkbaar voorbij in de rek'.amestoet). Z.j hebben Dirk Martens doen daveren. Dat is goed. Zeer goed zelfs Maar de ajuinen werden nogal ongelijk verdeeld tussen de diverse ajuinwerpers» van het Stedelijk Feestcomité. Daarom weet men nu al waar volgend jaar de mee ste ajuinen zullen uitgegooid worden. Maar dat het met een kreet moet geschieden, staat vast. Alleen het scenario zelf kan wellicht nog aangepast worden. NA CARNAVAL Dat het met het verkeer een groeiend probleem wordt, heeft Carnaval nog weg eens laten doorschemeren. De noodkreten kwamen van overal. Maar dat ruime par kings n.et worden aangewend omdat in de buurt de stoet wordt ontbonden lijkt ons minder ge ukkig toe. Het hart van de stad moet gevrijwaard blijven. Akkoord. Maar in de aders, waar de stoet niet voor bijtrekt kunnen parkeersproblemen wor den opge.ost. Met dit u.tzonderlijk jaar, heeft dit vraagstuk zich zeer scherp ge steld. Of is het ooit gebeurd dat tussen de Haring en het Houten Hand te Erembode- gem te kwart voor dr.e alarm wordt gesla gen omdat de voertuigen geen meter voor noch achteruit kunnen? Carnaval anno 19S7 heeft veel wenken bijgebracht. Ook voor toekomstige prinsen d.e ietwat muzi kale stembanden kunnen betokkelen. Voor een keer was de hit van Carnaval een ei gen Aalsterse opname. Het wordt altijd maar moe.lijker dit te overtreffen De bijzonderste inkomsten voor de Staatop fiscaal gebied nopens de automobiel- nijverheid waren voor de jaren 1964 en 1965 in F. uitgedrukt de volgende 1. Taksen en rechten op 1964 1965 Benzine 10 280 000 000 11480 000 000 Gason 602 000 000 665 000 000 L.P.G. (vloeibaar gas) 44 000 000 41 000 000 Smeerolien 47 000 000 51 000 000 2. Douanerechten op auto's en onderdelen 1 180 000 000 1 140 000 000 3. Invoerrechten 875 000 000 1 125 000 000 4. Luxetaksen op nieuwe auto's 2 577 644 880 3 049 544 560 tweede handswagens 1 309 454 560 1 509 205200 nieuwe industriële wagens 659 194 601 588 393 611 tweede hands industr.ele wagens 341 864 250 266 815 588 nieuwe moto's 24 867 792 19 894 225 5. Overdrachtstaks, taksen op facturen taks op facturen 160 000 000 180 000 000 taks op uitvoering v. werken auto's 115 000 000 130 000 000 overdrachttaks 1 275 999 882 1 675 503 934 6. Verkeerstaks normale 3 674 751 664 4 025 439 149 gemeentetaks 150 000 000 200 000 000 7. Inschrijvingstaks van auto's 37 024 350 40 999 690 8. Taksen op verzekeringspolissen 371 994 714 456 071 634 TOTAAL 23 725 796 693 26 643 667 590 Buiten de voornoemde zijn er nog andere inkomsten voor de Staat, o.a. taks op he vervoer, directe belastingen betaald door de autoindustr.e, amandementen voor in breuken op de wegcode, verschuldigde sommen die betaald zijn voor de technische controle der voertuigen, enz. Voor 1966 zuilen deze bedragen nog opgelopen zijn en misschien wel de 30 mil jard frank bedragen, terwijl wij voor 1967 nog een verhoging mogefi voorzien uit reeds door twee gekende elementen, nl. de onkosten van het rijbewijs en de ver hoging van de immatriculatieonkosten op de voertuigen. D.K. WAT ETEN WiJ DEZE WEEK ZONDAG Appel-voorgerecht Tomaten soep Rosbeef Bloemkool Ge kookte aardappelen Koffievla. MAANDAG Koude rosbeef Veldsalade Gebakken aardappelen Choco lade-mousse. DINSDAG Kabeljauwstaart in de oven Aardappelpuree Vanillepudding. WOENSDAG Gebraden worst Rode kool Gekookte aardappelen Fruit DONDERDAG Stoofkarbonaden Ge kookte aardappelen Appelbeignets. VRIJDAG Gebakken schol Frites Citroenrijst. ZATERDAG Lever met appel, uien en bacon Gekookte aardappelen Flensjes. VOOR DE LEKKERBEKKEN APPEL-VOORGERECHT BENODIGD 4 appelen, citroensap, 2 bananen, 2 struikjes witloof, 2 lepels zure room, puper, zout, peterselie en mayonaise. BEREIDING De appelen wassen maar niet schillen. Er een kapje afsnijden en de appelen uithollen. Hiervan blokjes snij den en met citroensap bedruppelen om bruinverk eur.ng te voorkomen. Van de struikjes witloof enige mooie blaadjes voor garnering achterhouden. De rest zeer f.jn snijden en direct met een sausje van zure room en mayonaise vermengen. De appel blokjes en schijfjes banaan toevoegen en luchtig dooreen mengen. Eventueel met peper en zout verder op smaak brengen. Met dit mengsel de appelen vullen en de kapjes er weer half op plaatsen. CHOCOLADE-MOUSSE BENODIGD 200 g fondantchocolade, f dl water, 200 g poedersuiker en een halw liter slagroom. BEREIDING Een chocolademousse ka: zonder eieren gemaakt worden, omdat d; chocolade zelf voor het opstijven zorgt. Ds maakt de zaak eenvoudig. Smelt de chocolade met het (hete) watt op een .aag vuurtje in een pannetje. D; duurt even. Voeg de poedersuiker toe e' breng dit alles roerende tegen de kook aai Maar houdt steeds het vuur heel laag. La. dit mengsel bekoelen. Sla de room stijf e klop die door het geheel afgekoeld choci! lademengsel- Dien de mousse op in een gr te glazen compote schaal of in één-persoor glazen schaaltjes. LEVER MET APPEL, UIEN EN BA CO! BENODIGD 4 plakken lever 5 75-100 j per stuk, wat bloem, boter, 2 uien, 4 pla. t ken bacon '(desgewenst wat zure room). BEREIDING De plakken lever met pj per en zout bestrooien, door de bloem h len en in boter bruin en gaar bakken, plakken lever op een schaal warm houde! Ondertussen in de boter, waarin de pla ken lever gebakken zijn, appelschijven b2 ken die op de leverplakken gerangschi worden. Vervolgens de aan ringen ges»_ den uien bakken en daarna de plakken bi con. De jus met water en desgeweii bloem en zure room afmaken en deze ji 2 op het laatst over het gerecht gieten |g er afzonderlijk bij opdienen. Tijdens de eerstvolgende weken dienen de personen woonachtig in volgende stra ten een rijbewijs aan te vragen op het politiekommissariaat op volgende data Week van maandag 20 tot zaterdag 25-2 Binnenstraat (pare huisnummers); B'.oe- menstraat. Week van maandag 27-2 tot zaterdag 4-3 Binnenstraat (onpare huisnummers); Bolleweg Week van maandag 6-3 tot zaterdag 11-3 Borluutstraat; Boomgaardstraat; Bosveld Botermellzstraat; Boterstraat; Brede- straat; Losweg; Jtroekstraat. Week van maandag 13-3 tot zaterdag 18-3 Bredestraat. Week van maandag 20-3 tot zaterdag 25-3 Boudewijnlaan; Brakelstraat; Brouwerij straat. Week van maandag 27-3 tot zaterdag 1-4 Brusselsesteenweg; Burchtstraat; Burge- mee,stersp!ein; CaudtKimiraat; Cesar Haeltermanstraat; Cumontstraat. Levenswijsheid Wie zijn ogen niet opendoet als hij koopt moet zijn beurs opendoen als hij betaalt. (Deens spreekwoord) Wens hun een gelukkig naamfeest 19 febr. Boonefaas, Gabijn, Mansuet. 20 febr. Eucherius, E.eutheris 21 febr. Pepijn, Severijn, Vitalina 22 febr. Petrus, Marcellina, Margarita 23 febr. Isabella, Simeon 24 febr. Edelbrecht, Amelius, Flaviaan Matthias, Leotard, Modest 25 febr. Maatje, Mathijs, Justus, Vic- tori jh, Walburgis. Heilig Evangelie van zondag Matth. 21:1 «Jezus' intocht in Jeruzalem» Maanstanden Vol e maan op 24 febr. te 17u43. Bijzondere dagen Zondag 19 februari REMINISCERE 2e zondag van de Vasten. Woensdag 22 februari II. PETRUS, pa troonheilige van de metselaars en schip pers. H. MARGARETA, patrones van de spinsters. Vrijdag 24 februari H. MATTHIAS, be schermheilige van de metselaars. Agenda Zondag 19 februari IEPER 9e blijde intrede van de «Katte- koningin». MARCINELLE Passiespel iedere zon dag van de vasten. THEUX Grote Karnavalstoet. Zaterdag 25 februari GENT Aanvang van de Halfvastenfoor. N V Manifestaties van een bepaalde dm h< Tot 5 maart BRUSSEL Tentoonstelling «Rik W ters en enkele Brabantse kunstenaar Voorlopige lokalen van het Museum Moderne Kunst, Koningsplein 1, elke behalve 's maandags. Tot 18 maart OOSTENDE Internationaal festival li} de Vakantiefilm, ieder weekeinde in )|(J Casino-Kursaal. i£r Tot 31 maart afi BRUGGE Be.aardkoncerten op woe iy; dagen, zaterdagen en zondagen van 11 tot 12.30 uur. GENT In de Lakenhalle van het fort Audiovisueel spel «De eeuw Artevelden». Doorlopende vertoning. I MECIIELEN Beiaardkoncerten ied4|«. maandag en zaterdag van 12 tot 14 tjg en iedere zondag van 11.30 tot 12 uuijj In de natuur zatl 19 febr. Het sneeuwklokje bloeit. I 23 febr. Bloei van de zwarte els. 25 febr. Na deze datum geen vi meer lager dan 5. Volkse weerkunde 19 februari Sint Bonifacius breekt het ijs. nn 22 februari Vriest het op Sint Pietersdag, Dan vriest het 40 dagen lang. 24 februari Sint Mathijs, breekt het ijs, L brengt sap in 't rijs. we* 13.3 DE PAARDEN Men zou zich kunnen afvragen waar haalde de brandweer die paar den die de tuigen naar een verre brand moesten vervoeren Dat ging zo 1. De firma De Wolf-Cosyns was gedurig met haar wagens op weg om graan en gerst te vervoeren van uit haar magazijn of het schip, naar de eest in de Gentsestraat. Bij alarm, mochten haar voerlieden hun wagen laten staan en met de paarden naar het arsenaal komen. 2. De voerlieden van de stad, rei nigingsdienst en andere, mochten hetzelfde doen, zodat er, bij dag, bijna altijd paarden voorhanden wa ren. Des nachts werden de, paarden eenvoudig door pompiers vervangen. De zware stoompomp moest wach ten tot de paarden van de stad aan kwamen. Wat de stoompomp betreft dient gezegd dat ze veel diensten bewezen heeft. De hoofdmekanieker was Leo Van Haver en de stoker Jan van der Spiegel (Jan Spiegeleer). Waar is het, dat die pomp tijd nodig had om onder druk te komen, maar eens in gang, kon ze dagen lang werken, DE MATERIEELKAR Maar naast de pompen had men de fameuze materieeikar met lad ders, haken, spaden, enz. beladen. Die materieeikar moest al lopend naar iedere brand, hoe ver ook, voort geduwd worden. Zo heb ik als jon geling aan de kar meegeduwd voor een brand aan de «Drasjel» halfweg Moorsel. Na een straat of twee werd een tijdje op stap gegaan om terug op adem te komen. Dan weer lopen met die zware kar. 't Was niet te verwonderen dat bij aankomst op de brand, de tong op de borst hing. In dergelijke omstandigheden togen de pompiers aan het werk En zeggen dat zij dat vrijwillig deden en dat zij er hun uurloon en hun nachtrust voor lieten Zal men ooit de zelfopoffering van de toen malige pompiers naar waarde scr-ct- ten Later, pompier zijnde, heb ik een dergelijke korvee meegemaakt voor een brand in 't Sas van Aalst, aan de grens van Lede, en voor een an dere aan het Berreputje, op Schaar beek. DE OLIESLAGERIJ GHEERAERDTS BRANDT Tussen de aanzienlijke branden die Aalst kende, dient zeker die van de olipslanerii GheejAerdts. in 1905 vermeld. Het is de brand geweest met het grootste en hevigste vuur. In het midden van de nacht, toen de brandweer opgeroepen werd, stond reeds het grote gebouw in lichte laaie. Benevens de massale voorraden van lijnzaad en lijnkoeken, bevatte het gebouw honderde balen katoen van de Filature du Canal, daar tij delijk ondergebracht. Men kan zich onmiddellijk een gedacht vormen van het vuur. Gans de stad was zo door de vlammen verlicht, dat men tot in de Koolstraat een speld kon oprapen. De pompen der brandweer stonden aan de Dender en verschroeiden van de hitte. De lansdragers waren ver plicht van op afstand het vuur aan te vallen. Zo een vlammenzee had men nog nooit gezien. Drie dagen en nacnten waiei er nodig eer alles gedoofd was. Op het Neerhof, naast de olieslagerij woon den enige arme mensen in kleine huizekens. Het was een droevig zicht die mensen te zien zitter op de rechter oever van de Dender, op wat klederen en gerief die ze in voi le haast nog hadden kunnen redden POLYDOOR DE PAEPE, RIDDER IN DE LEOPOLDSORDE 1906 ...Na een vruchtbaar bevelhebber- schap van 30 jaren werd de com mandant Ridder in de Leopoldsorde benoemd. Bij die gelegenheid werd hem, door de heer Sterck geschil derd, zijn portret in groot uniform aangeboden. Het was manshoogte met rijke omlijsting. Het aanbieden ervan had plaats met een ontvangst ten huize en een serenade door de muziekkapel voor het huis. En het beste dat de franse wijnbouwers ooit hebben voortgebracht werd er in overvloed geschonken. 1914 - OORLOG Bij het uitbreken der vijandelijk heden was ik juist 20 dagen pom pier. Ik moest dus deelnemen, ge wapend, en met andere pompiers o.m. met Remy van der Schueren, aan de bewaking van spoorweg en bruggen. Ik herinner mij nog éen dier nachten, een volle trein met ge kwetsten gezien te hebben in het station. Maar ook de grote reklame- borden langsheen de spoorweg dien den afgekapt en vernietigd, want de mare liep dat al die reklameborderi dienden om de Duiters de weg naar Parijs aan te tonen. (sic). Op «loperkensmaandag» zagen we hele scharen mannenvolk te voet lopen in de richting van het westen. Het ging van mond tot mond dat de Duitsers alle mannen gevangen na men. Op de vraag: Hebt ge Duitsers gezien? kwam het antwoord: Neen, door PHILIP DE PAEPE Erebevelhebber Voorz. Vriendenkring der oud-officieren' maar iedereen zegt het. - En st/A' maar lopen. Er was waarlijk een niekstemming. Toen nam mijn va' mij bij zich: Hier zie, jongen, weten niet wat er van is, maar i is een revolver. Bij ons komen niet binnen. - Die maatregel bi later niet nodig te zijn; maar ik ineens een voet groter. «DE WAPENS BINNEN» Enkele dagen later, toen de D sers in Aalst gevestigd waren, hun eerste verordening: «Alle pens binnen!» Velen gehoorzaam maar Poiydoor de Paepe weiger De geweren die het korps bezat den verborgen op de zolder van arsenaal die slechts door een it nengat te bereiken was. Dit geb de met drie vertrouwensman Benoit de Saedeleer, Michel Buck en Nicolas van Mieghem. Tot eer van gans het korps cl gezegd dat dit verbergen der' pens doodgezwegen werd. He maar op de dag van het overlij vande commandant (5 febn 1917) dat het feit aan de Komn dant bekend gemaakt werd door anoniem briefje. Maar komman] de Paepe was overleden. De 0 sers konden geen strafmaatrea tegen hem meer treffen, en vaij ondervragingen van enkele l< kwam niets terecht. (WORDT VOORTGEj^

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 2