en omstreken kaakslag voor de martens- stede n Constant Huygen-prijs voor Louis Paul Boon "Levensvreugde waarheen «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 kuitureel centrum-plannen opnieuw in het slop... na dertig jaar geduldig wachten. Kriste lijk Middenstands verbond in feest Een beroep op de vroede vaderen... KLEIN LOGBOEK ÉA e Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU SCHENKT UW VERTROUWEN AAN INGANG VRIJ 23ste JAARGANG Nr. 18 ZATERDAG 4 MAART 1967 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER I De jongste berichten omtrent de toe komst van de plannen van het Aa'.sterse Kuituurcentrum zijn niet zeer bemoedi- 5end. De schepenen, de hh. Claus en Van jloorick, die in al ereerste instantie bij lit voor de stad en de streek zo belang rijke project betrokken zijn, steken hun jessimisme niet onder stoelen of banken. De mooie vooruitzichten over de aanvang an de werken (in de Aalsterse begroting rordt 5 miljoen voorzien) z.jn inderdaad idert enkele weken vertroebeld door de ange «zekerheid» dat vadertje Sta?,» niet il bijdragen. In de begroting van het Ministerie van Ipenbare Werken, dat voor de subsidiering loet zorgen, is weliswaar 50 miljoen voor e Ku turele Centra voorzien, maar blij- ens voorliggende informaties zal de aan- ankelijk vooropgestelde prioriteit voor ialst niet bewaarheid worden. In de omgeving van Minister De Saeger et men zich aanvang dezer week in elk geval met bemoedigend uit omtrent de Aalsterse kansen. Intussen staat het vrijwel vast dat het Ku.turele Centra te Hasselt wel van staats wege nu reeds zal gesubsidieerd worden, dank zij de aanpak o.m. van de burgemees ter, de gewezen minister Meyers. (Te Has selt heeft men zonder de subsidiering af te wachten een begin van uitvoering ge geven aan de plannen van het Kuituur centrum). Opmerkelijk is het feit dat bv. Turnhout nog voorrang zou krijgen en dit terwijl het Aalsterse probleem reeds meer dan dertig jaar hangende is. Het Aalsterse schepenkollege tracht nu van de voorziene 50 miljoen toch een 5 miljoen los te peuteren, zodat, met het ste delijk budget van 5 miljoen, in totaal dus 10 miljoen, reeds met de grondwerken een aanvang zou kunnen genomen worden. De «Belgische» kuiturele revolutie anno 1967 Kuitureel Centrum-terrein als parkeergelegenheid. De Neder'andse Constant Huygen-prijs van 5.000 gulden (70.000 B.F.) van de Jan Camterstichting, werd toegekend aan Louis Paul Boon. Hiertoe werd besloten op advies van de hh. A. Mout, Gerrit Borgers, Pierre j H. Dubois, Adnaan Van der Veen en Gerrit Kamphuis. het De prijs zal volgende maand aan Louis Paul Boon worden uitgereikt Voorts werden drie prijzen van 2.500 gulden (35.000 B.F.) toegekend aan Hanny Michaelis voor haar dichtbundel «Onvoltooid», aan W. F. Hermans voor zijn roman «Nooit meer slapen» en aan Prof. Dr. J. Presser voor zijn boek «De ondergang». Louis Paul Boon debuteerde in 1942 met de roman «De Voorstad Groeit», waarvoor hij de Leo Crym-prijs verwierf. oeper !'h NP t vern zo, ge erberi Naar verluidt zouden t.jdens de eerst volgende dagen opnieuw voetstappen aan gewend worden bij Minister De Saeger, d:e, het dient gezegd, begrip opbrengt voor de Aalsterse klaaglitame. Het zou goed zijn dat het Aalsterse schepenkollege te Brussel gesteund wordt door diegenen uit de streek, die in de hoofdstad over ruime armslag beschikken. Wat voor Hasselt mogelijk is, moet het ook zijn voor Aa.st. Het zou onaanvaardbaar zijn indien Aalst en meteen de ganse streek eens te meer bejegend zou werden ais de slaap kamer van Brussel. Het zou niet alleen jammer zijn voor de stad en de streek, maar ook tot be paalde konsekwenties leiden, indien mocht blijken dat b.j gebrek aan een ruime soli dariteit en steun de Aa sterse Kuituurcen trum-plannen voor de onmiddellijke toe komst schipbreuk zouden leiden. Het N.C.M.V. Aalst herdenkt morgen zon dag zijn tienjarig bestaan. Naar aan.elding hiervan heeft arrondissementssekretaris de h. J. Verhoeven voor de pers een overzicht gegeven van de belangrijkste evenementen in deze middenstandsorganisatie tijdens de voorbije tien jaar. De h. Verhoeven herinnerde er aan dat op 1 november 1955 tot een hervorming van het N.C.M.V. gewest Aalst werd over gegaan met als voorz.tter Dr. A. Du Four, die tot op heden nog steeds deze funktie waarneemt. In mei 1957 werd door de leiding van de toen bestaande twee gewesten Aalst en Denderstreek eendeels en Zottegem, Ninove en Geraardsbergen anderdeels, besloten tot een fusie. In enkele jaren tijd nam de organisatie een zulkdanige uitbreiding dat naar ruimer lokalen dan deze in het Middenstandshuis op de Grote Markt, diende te worden uit gezien. Er werd dan ook overgegaan tot de aan koop van een gebouw, gelegen in de Dirk Martensstraat 67. Tijdens z.jn uiteenzetting wees de h. Verhoeven op de bijzondere verdiensten van voorzitter Dr. Du Four en voorts Mter Cornells u.t Zottegem, E. Bogaert en Mter Guns uit Aalst, G. Permentier uit Moorse! en A. Van Hove uit N.nove. Hun toewijding en de verantwoordelijkheidszin waarmede ze hun taak hebben waargenomen, heeft tot gevolg dat 't prestige van het N C.M.V. in steeds grotere mate is toegenomen. De geplande feestviering zal beginnen om 10.30 uur met een samenkomst aan het sekretariaat, optocht met muziek naar de S.nt Martinuskerk, waar om 11 uur een II. Mis met offergang voor de afgestorven en levende leden wordt opgedragen en met een kanse rede door Z.E.H. Van Hove, Na tionale Proost van het N.C.M.V. Later heeft in een stadsge'.egenheid de eigenlijke feestviering plaats. f 9 De voorgevel van de nieuwe brand vveerkazerne te Aalst. Het in gebruik nemen v«n dit complex ligt kortelings in het verschiet (Cliché Het Volk) BOND VAN GROTE EN VAN JONGE GEZINNEN Zaterdag 18 maart te 21 uur gaat in de zaal «De Klaroen» te Aalst het 4e bal van de voorzitter door, ingericht door de Bond van Grote en van Jonge Gezinnen. Plaatsbespreking bij B.G.J.G., Troon- straat 125, Brussel Tel. (02)13.19.60. van maandag tot vrijdag van 9 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Het bal wordt ingericht ten voordele van de provinciale gezinscentra. SPORTCENTRUM Het Aalsterse Sportcentrum vordert. De vaste belofte tot susidiering zal wellicht geen klippen doen rijzen. Tot hiertoe is alles zeer vlot verlopen... tenzij de werken zelf, die na de nivellering te lang hebben aangesleept. De begroting 1967 vermeldt 10 miljoen voor de afwerking. Het zal in het sport en ontspanningsleven van de stad een ruim aandoe' opeisen. En langsheen de Parklaan zal een haard van vuilnis en ergernis ver dwijnen. PLURALISME EN VERDRAAGZAAMHEID Woensdag 8 maart a.s. te 20 uur gaat het Willemsfonds afdeling Aalst opnieuw van start met een herst.chtingsvergadering in de raadszaal van het stadhuis. Sprekers Prof. A. Verhulst, algemeen voorzitter, over het Wil.emsfonds, en Prof. M. Bots, ondervoorzitter, over Pluralisme en Verdraagzaamheid. OPENBARE WERKEN Van een tweedaags verblijf in Duitsland heeft schepen Claus gebruik gemaakt om zich te laten voorlichten inzake verbran- In een mededeling aan de pers schrijft de beheerraad van Levensvreugde, de vere niging voor hulp aan de zwaar mentale gehandicapten Levensvreugde telt op dit ogenblik 83 kinderen van 6 tot 16 jaar in haar afdeling voor buitengewoon .ager onderwijs, onder gebracht in de Koolstraat 24 te Aalst, en 19 leerlingen van 16 tot 21 jaar in haar afdeling voor buitengewoon technisch on derwijs, gevestigd in vooriopige lokalen in de Pontstraat 18 te Aalst. Alle bekenden zijn het er over eens dat beide scholen te klem zijn voor hun aantal leerlingen. Daarom zocht de beheerraad sinds het eerste jaar na de oprichting in 1963 naar een geschikt terrein. Intussen schonk wijlen Romain de Hert zijn domein «De Roosen» bij testament aan de v.z.w.d. Levensvreugde. Nu alle formaliteiten tot aanvaarding vervuld zijn, vraagt iedereen zich terecht af wat er zal gebeuren met dat domein. Levensvreugde wil langzamerhand dit domein uitbouwen tot een sociaal centrum voor minder-validen, d.w.z. een geheel van instellingen waarin de mentaal gehandi- kapte kan opgevangen worden als EXTERN vanaf de .eeftijd van 6 jaar (later vanaf 3 jaar) voor gans zijn verder leven. Daar om zal er het volgende ingericht worden 1. Een schoolcomplex voor lager en tech nisch buitengewoon onderwijs voor kinde ren van 6 tot 21 jaar. 2. Een bezigheidscentrum onder de vorm van een beschuttende werkplaats vanaf 21 jaar en mogelijks vanaf 18 jaar. 3. Een recreatiemilieu om de vrije tijd van de mentaal gehand.kapte te benutten. 4. Een of twee homes voor oud-leerlin gen die hun ouders verloren hebben. Dat alles kan wellicht mettertijd worden aangevuld met een revalidat.ecentrum. Om nu oordeelkundig te werken begin nen wij aan de basis. Daarom wordt eerst het schoolcomplex gebouwd. De overige voorzieningen komen dan het ene na het andere in de mate van de financiële moge lijkheden van de vereniging. Zonder de stichting Romain de Hert iets van haar natuurschoon te ontnemen, wer den al deze projecten reeds ingeplant. ,De bouwplannen voor het schoolcomplex met residentie voor direktie en personeel, zijn ten stadhuize neergelegd. De stedelijke urbanisatiedienst nam reeds eerder kon- de hand te werken. Ruim twee jaar werd er aan deze plannen gewerkt omw.lle van hun functioneel karakter en ook om de bouwkosten tot een minimum te herleiden. Hierover liet de pedagogische inspektie haar goedkeuring blijken. De beheerraad zocht kontakt met allerlei instant.es en personen om faciliteiten te bekomen. Zo weet men nu reeds dat de Staat voor de bouw van het eerste complex niet kan subsidiëren, ze fs niet lenen, om dat de inrichting een externaat is. Niette min heeft het privé-initiat.ef haar steun toegezegd. Op financieel terrein werd ons de steun beloofd door het Ouderkomitee Levens vreugde, de service-clubs uit Aalst en om geving de Lions Club, de Ronde Tafel 46 en de Rotary, en enkele onbekende wel doeners met een zeer groot hart. Op praktisch terrein heeft de «Bouw orde», gegroeid uit Oostpriesterhulp van de Spekpater, beslist reeds tijdens de paas vakantie te beginnen met het grondwerk om dan tijdens de grote vakantie samen met het V.V.K.S. (Scouts) de ruwbouw aan te vatten. Maar bouwen vergt grote kapita'en Daarom zullen de mogelijkheden aange sproken worden d.e ten bate van de men taal gehandikapten iets kunnen realiseren. Meerdere aanvragen om steun werden naar verschillende instanties gezonden of zijn ih onderhandeling. Ook op de bevolking uit AALST en de DERTIG GEMEENTEN waarvan kinderen in Levensvreugde zijn, wenst de beheer raad beroep te doen. Onze eerste oproep gaat naar de GE MEENTERAADSLEDEN opdat zij van hun gemeentebestuur zouden verkr.jgen dat de gemeenteraad een vrije toelage zou stem men voor het sociaal werk Levensvreugde, als centrum voor mindervaliden. Als school laat het schoolpakt dat niet toe. Vervolgens zien wij ons verplicht op IEDEREEN beroep te doen. Sommige wel- doeners kunnen helpen door het leveren van bouwstoffen en inrichtingsapparatuur. Aan de talrijke studenten vragen wij en kele dagen van hun vakantie om te komen werken o.l.v. de Bouworde. En vergeet onze postrekening niet 1584.54 Levensvreugde Aalst. De kinderen van Levensvreugde danken U bij voorbaat.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1