en omstreken Mgr. De SmedtVoor een klimaat van vrijheid en steeds het Kuituurcentrum Lezerstribune Maandaq as. Onderhoud Minister De Saeger - Schepen Claus KLEIN LOGBOEK Een resolutie van de B.S.P. mandatarissen arr. Aalst rond intercommunale samenwerking ««Is in ons land het uur voor een meer uitvoerige dialoog met de andersdenkenden niet gekomen "Levensvreugde,, in de gemeenteraad Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU 23ste JAARGANG Nr. 19 DE GAZET VAN AALST en omstreken VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F Kantoor: Schoolstraat 26, Aalst Telefoon: 241.14 Postrekening: 881.72 DONDERDAG 9 MAART 1967 2,50 F HET NUMMER AALST LAAT BRUSSEL NIET LOS Schepen Gilbert Claus zal maandag a.s. een onderhoud hebben met de h. De Saeger, Minister van Openbare Werken. Dit onderhoud heeft betrekking op de subsidiering van het geplande Kuituurcentrum. Zoals men weet loopt de subsidiering van het Kuituurcentrum op de budgetaire begroting van dit jaar, gevaar ingevolge de beperkte voor ziene bedragen voor de kuituurcentra in ons land. (50 miljoen) Naar verluidt-zou schepen Claus o.m. de nadruk leggen op de on mogelijke situatie op het vlak van de infrastruktuur in het kader van de kulturele expansie in stad en streek. Wijzen we er in dit verband op dat een nieuw probleem zal ont staan voor de verschillende kulturele verenigingen (o.m. toneelgroe pen) ingevolge de verbouwingsplannen van het «Groen Kruis». Clk. BELFORTZAAL In de Be fortzaal werd zaterdag 11. de tentoonstelling geopend van Lydia van Lief- feringe. Lyd.a van Liefferinge genoot haar vor ming aan het Hoger Instituut te Brussel bij Paul Delvaux en aan de Akademie voor Schone Kunsten te Brussel bij Leon Devos. Zij is momenteel lerares in de afdeling plastische kunsten aan de Rijkstechnische Instituten van Aalst en Dendermonde. De tentoonste.ling werd ingeleid met een voortreffelijk informatieve toespraak van schepen Van Hoorick. VLAAMSE CARTOONISTEN IN 'T OUD HOSPITAAL Op init.atief van de VTB wordt einde april in 't Oud Hospital een tentoonstel ling ingericht van Vlaamse Cartoonisten. VOORRANG LINKS Vandaag wordt te Appeldoorn in Neder land in aanwezigheid van verkeerstechnici en de perslui een verkeersexperiment ge waagd waarbij het verkeer in het stadje tijdens verschillende uren zal afgestemd zijn op voorrang van links. De socialistische burgemeesters, schepe nen, gemeenteraadsleden, voorzitters en -e den van de K.O.O.'s van het arrondisse ment Aalst zijn samengekomen in een kon ferentie op 25 februari 11. te Denderleeuw Na een verslag van volksvertegenwoor diger Van Hoorick hebben zij de toestand van het arrondissement Aalst onderzocht op demograf.sch, ekonomisch, infrastruktu- reel, sociaal en kultureel gebied. Zij drukken hun ongerustheid uit over de toekomst van het arrondissement, vooral in verband met de veroudering en terug gang van de bevolking in het Geraards- bergse; het tewerkstellingstekort dat 30,3 t.h. van de aktieve bevolking bedraagt; de achteruitgang in de tewerkstelling ter plaatse; de lange afstandspende! die 36,5 t.h. van het totaal aantal pendelaars of 11,1 t.h. van de aktieve bevolking bedraagt; het gebrek aan loonintensieve en grote be drijven; het teruglopen van het aantal landbouwbedr jven; de onvoldoende infra struktuur inzake wegen, sociale en ku tu- rele uitrusting; de leemten inzake ruimte lijke ordening en stedebouw. Op een perskonferentie in het bisschoppelijke paleis te Brugge heeft Mgr. De Smedt zijn zo pas verschenen nieuw werk ««Voor een klimaat van vrijheid» (Uitgeverij Lannoo Tielt) voorgesteld. De belangstelling voor deze perskonferentie was uitzonderlijk groot, wat bleek uit de aanwezigheid van perslui niet alleen uit eigen land, maar ook uit Nederland en Duitsland. Na toelichting van zijn boek, werden aan Mgr. De Smedt ove rigens tal van vragen gesteld. Een dezer vragen luidde o.m. Wan neer krijgen wij in het Nederlandstalig gedeelte van Belgie een «nieuwe catechismus». Waarop Mgr. De Smedt gevat antwoordde dat men in ons land nu wel mocht profiteren van de Nederlandse, nadat onze noorder broeders zo lang de Mechelse hadden kunnen gebruiken. PERSONALISME EN GODSDIENSTVRIJHEID Het nieuwe werk van Mgr. De Smedt «Voor een klimaat van vrijheid» in pocket formaat, telt 162 pagina's met als hoofd stukken 1. Naar een volwaardig menselijk bestaan; 2. Ontmoeting met Christus; 3. Samen in de Kerk; 4. Modern geweten en grondbeginselen van het Christendom; 5. Modern geweten en Kerkelijk bestuur; 6 Geweten en godsdienstvrijheid. «Voor een klimaat van vrijheid» is be doeld, aldus Mgr. De Smedt, als een bij drage voor het probleem van het persona lisme en de vrijheid inzake godsdienst. De titel van het boek dekt de lading Het is een pleidooi voor een vrije godsdien stige inzet vanuit een persoonlijke overtui ging en geweten. Op basis van een eerste tekst op het verzoek van Mgr. De Smedt door Pater Monden S.J. geschreven, heb ik in 1964 te Rome het advies van verscheidene bis schoppen theologen ingewonnen. Aan de hand van hun opmerkingen heb ik dit eer ste stuk dan omgewerkt en herschreven. De nieuwe tekst werd op zijn beurt onder zocht door ca. 50 intellektuelen (theologen, parochiepriesters, sociologen, magistraten, opvoeders, geneesheren, joernalisten, so ciale leiders, enz.) Met verwijzing naar zijn boek, wees Mgr. De Smedt er op dat de moderne gekulti- veerde mens weigert, en terecht, het tra ditionele kerkelijk kader passief te onder gaan. Hij onderzoekt persoonlijk hoe hij zijn deelneming aan het leven van de ker kelijke gemeenschap voor zichzelf kan verantwoorden. dienstzaken. Tegen deze achtergrond wordt in kon- kreto onderzocht welke specifieke moeilijk heden de christen na het Concilie onder vindt om de Kerk te volgen. Het moderne denken heeft de relati viteit van vele dingen sterker doen aanvoelen en de aktuele mens voelt in zich een drang naar ontvoogding. Dit heeft zijn weerslag op zijn houding t.o.v. geloof en kerkelijk gezag. En dit is goed, want het stimuleert het per soonlijk onderzoek, het volwassen na denken, de persoonlijke inzet. Een verzet tegen oude slenter en overdre ven paternalisme is toe te juichen. lijf «Zonder inspanning is de mens niet verdraagzaam. Hij moet zich leren be heersen, wanneer de houding van de andersdenkenden hem op de zenuwen werkt. Men mag niet de vrije teugel laten aan de spontaan steigerende ver ontwaardiging. Men moet de zaken noch overdrijven, noch dramatiseren. De ze'fbeheersing is vooral in gevaar als men de andersdenkenden gaat ver denken van gebrek aan oprechtheid, gebruik van slinkse of valse middelen. Verdraagzaamheid vraagt opvoeding, training». Pag. 133 «Voor een klimaat van vrijheid» door Mgr. E.J. De Smedt. Hij tracht een persoonlijke visie te heb ben op het gemeenschappelijk geloofsbe- zit. Het persoonlijk geweten is de weg naar vrijheid. Dit persoonlijk geweten moet norm zijn van zijn houding in gods- Maar deze verheugende strekking ver toont nevenverschijnselen die bezorgd heid verwekken. Sommigen gaan de fundamentele zede lijke levensnormen gewoon behandelen alsof het wetten waren die de Kerk vrije lijk kan wijzigen of aanpassen. Sommigen verwerpen de wet krachtens een beroep op de liefde als enige maatstaf van zedelijke beslissing. Sommige «konservatieven» trachten de besluiten van het Concilie te minim.seren en werpen aldus een blaam op vooruitstre vende en evangelisch denkende en schrij vende geesten. Sommige «progressisten» bestempelen als hopeloos verouderd al wat met hun visie niet overeenstemt. HEDENDAAGS GEWETEN EN KERKELIJK BESTUUR De menigvuldige en nauwkeurig uitge stippelde voorschriften van de Kerk heb ben aanleiding gegeven tot veel religieuze oppervlakkigheid. Wanneer ze in orde wa ren met de letter van de wet, voelden vélen zich veilig achter de verschansingen van een wettisch christendom. Ze deden «hun plichten». Er is op en door het Concilie een verheu gende reaktie ontstaan tegenover een over dreven dirigisme. Velen onderstrepen thans terecht dat de noodzakelijke eenheid van het volk van God geen eenvormigheid en dat samenhang geen strikte centralisatie vergt. Er moet ruimte zijn voor een per soonlijke verantwoordelijkheid en creati viteit. Nieuwe wegen van beleid dienen ge volgd. Veelvuldig gesprek tussen bis schoppen, priesters en leken, overleg rond de uitoefening van het gezag, aan gepaste strukturen, zijn noodzakelijk. Een nieuwe samenwerking is onmoge lijk indien ze stuit op een stug pater nalisme bij de ambtsbekleders of een apriorisme - tegen - het - gezag bij de gelovigen. GEWETEN EN GODSDIENSTVRIJHEID Mgr. De Smedt zei o.m. tijdens deze pers konferentie n.a.v. het verschijnen van zijn nieuw werk De moderne gelovige leeft te midden van medemensen die zijn opvattingen in zake godsdienst niet delen. Hij heeft de plicht zich loyaal te tonen tegenover deze «anders-denkenden» en hun recht op godsdienstvrijheid te eerbiedigen. Dit komt neer op het volgende hij mag geen sociale dwangmiddelen gebruiken om de andersdenkenden te verhinderen dat zij afzonderlijk of samen met anderen hun leven inrichten volgens hun opvattin gen voor of tegen de godsdienst. Godsdien stige zaken behoren tot een uiterst persoon lijk domein. Loyauteit en fair-p ay tegenover de an dersdenkenden vraagt dat de gelovige de anderen niet links laat liggen en stoïsch voorbijgaat. UITVOERIGE DIALOOG Is in ons land het uur voor een zeer uit voerige dialoog met de andersdenkenden niet gekomen Ik denk, aldus Mgr. De Smedt, dat er op het sociale, kulturele en humanitaire vlak ruimere gesprekken moeten gevoerd wor- deh. «Het gevaar ligt ln de geest van ver zuiling. Daarom zullen én de georga niseerde christenen én de anderen cr zorg voor moeten dragen dat ze meer dan ooit open stcan voor effektieve samenwerking met hun andersdenken de medemensen en de anders georiën teerde groeperingen». Pag. 146 «Voor een klimaat van vrijheid» door Mgr. E.J. De Smedt. Zij stellen vast dat het arrondissement steeds meer een slaapzaal voor Brussel wordt en straks ook als een reservoir van arbeidskrachten voor de Gentse kanaalzone za. beschouwd worden. De socialistische gemeentelijke manda tarissen van het arrondissement Aalst eisen de uitvoering van een daadwerkel.jke de centralisatie en deconcentratie die o.m. de Denderstreek op ekonomisch, soc.aal en kultureel gebied moet ten goede komen. Om het arrondissement Aalst voor ver dere achteruitgang te behoeden en zijn toekomst, alsmede deze van zijn 260.000 inwoners te verzekeren, z.jn de socialis tische gemeentemandatarissen van oordee- dat de eerste vereiste er in bestaat de sa menwerking tussen alle gemeenten van het arrondissement te organiseren ten einde 1. met meer kracht drukking te kunnen uitoefenen op het centraal bestuur en de streekeisen te doen gelden; 2. zelf initiat.even te nemen voor de uitrusting op alle gebieden van het arrondissement. De soc.alistische gemeentemandatarissen van het arrondissement Aalst spreken zich dan ook uit voor de intercommunale samen werking en voor de toetreding van alle gemeenten waarin zij zijn vertegenwoor digd tot de intercommunale «Het Land van Aalst». Zij benadrukken dat deze intercommu nale slechts met succes haar doelstellingen zal kunnen verwezenlijken indien de raad van beheer, het direktiekomitee en het personeel dusdanig zijn samengeste'd dat de socialistische opinie, naast de andere, op billijke wijze vertegenwoordigd is. De socialistische gemeentelijke mandata rissen wensen er alle gemeenten en gans de bevolking op te wijzen dat het arron dissement Aalst voor de keuze staat of wel de kans op expansie te grijpen door de uitbouw van een doe'treffende inter communale ofwel een onderontwikkeld ge bied te worden. Tens'otte is het niet voldoende dat men zich vormt en oefent in de loyauteit tegen over de godsdienstvrijheid van de anderen; men moet ook zijn persoonlijk recht op godsdienstvrijheid leren eerbiedigen. Bescheiden konklusle van uw verslagge ver Wij zijn vrijwel allen overtuigd van de noodzakelijkheid van d aloog en van het feit dat wij ons, naar de woorden van Mgr. De Smedt, «in de geest van de oecumene moeten verzetten tegen de geest van ver zuiling». Het omzetten in de praktijk van deze opvattingen b.ijkt niet a.tijd gemak kelijk, blijkt niet altijd vanzelfsprekend. Daartoe is «Voor een klimaat van vrij heid» een overtuigende gezagvolle a*aji- moediging. «In de uitgave van De Gazet van Aalst van zaterdag 4 maart lazen wij onder de titel «Een beroep op de vroede vaderen... Levensvreugde waarheen o.a. wat volgt «Onze eerste oproep gaat naar de ge meenteraadsleden opdat zij van hun gemeentebestuur zouden verkrijgen dat de gemeenteraad een vrije toelage zou stemmen voor het sociaal werk Levensvreugde, als centrum voor min- dervaliden. Als school laat het school- pakt dat niet toe.» Mag ik de aandacht vestigen op het feit dat ik tijdens de raadszitting van 20 febr., ter gelegenheid van de bespreking van de begroting, in de naam van de Vo ksunie- gemeenteraadsfraktie, een voorstel heb ter stemming gelegd om een toelage van 25.000 frank goed te keuren voor het sociaal werk Levensvreugde. Ziehier het resultaat der stemming Stemden «JA» de vier VU-leden, van wie het voorstel uitging; de vijf PW-*" raadsleden en twee CVP-raadsleden, Dr. Du Four en de heer Daelman. De andere CVP-leden en de voltallige BSP fraktie stemden tegen, terwijl de he ren Bogaert en Arijs afwezig waren. Dit bij uitstek sociaal voorstel werd dus zeer nipt afgeketst met 12 stemmen tegen 11. Ondertussen moet Levensvreugde maar verder sukkelen en bedelen.»

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1