en omstreken I Kalme openbare zitting gevolgd door vinnige geheime besprekingen... Onbehaaglijk Het Stadsbeleid Burgemeester Blanckaert voor V.U.-fraktie over de meet Vlaamse solidariteit Sympathie en Schoolpakt «'t Aalsters» water beterkoop Kasteelheren Volgende watertarieven Vermiste Aalstenaar maakte met gestolen wagen tocht door 't land Ere-Referendaris Jozef van den Berqh heeft de eer Ditjes en Datjes... DE RECESSIE IN DESTREEK Belangrijk bedrijf vermindert personeel Ajuinstede gaat SPELEVAREN T. V. op 1 april in KLEIN LOGBOEK Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU 23ste JAARGANG Nr. 23 DONDERDAG 23 MAART 1967 DE GAZET VAN AALST en omstreken VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F 6 maandab 120,F Jaarabonnement 230,F Kantoor: Schoolstraat 26, Aalst Telefoon: 241.14 Postrekening: 881.72 2,50 F HET NUMMER De ontwerpen voor de bouw van een overdekte Sportha'.ie in de stadsjongens- school aan de Nieuwbeekstraat werden tijdens deze raadszitting aangenomen. Een eerste schijf van 2 miljoen wordt hiertoe voorzien. Schepen Claus signaleerde in dit verband dat ingevolge de wens van de Bestendige Deputatie de betoelaging zal gevraagd worden bij het Rijk. Desge vallend zuilen andere maatregelen worden overwogen indien beloften van Rijkswege te lang uitblijven. NIEUWE RAAD - REGLEMENT Het «historisch» reglement van de Aalsterse gemeenteraad is verleden tijd geworden. Misschien blijven de reg'ementen nog even geldig in de komende raadszitting, de bepalingen zijn in elk geval ten dode opgeschre ven. De verouderde teksten worden immers vervangen door een nieuw aan gepast reglement, boordevol goede en nieuwe dingen. De raadsleden hebben het ontwerp al gekregen. Zij krijgen nu gedurende een viertal weken de tijd de nieuwe reglementering In te stu deren. Dan krijgen zij vrije teugel in de beslissende zitting. En zij zu'.len het met veel zorg doen, want zij hebben nu hun eigen teugels in handen... Op voorstel van schepen Ringoir werd eenparig goedgekeurd tot een ver bruik van 600 kub eke meter zal 8 F. per kubieke meter worden aangere kend. Boven dit aantal wordt 8,25 F. gerekend. In appartementsgebouwen zal het verbruik worden berekend naar rato van het totaa'. verbruik te ver delen in het aantal gezinnen. VOOR HET VERSLAG VAN DE GEHEIME ZITTING, ZIE BLZ. 3 Honny soit que mal y pense, maar in elk geval is burgemeester Blanckaert ditmaal de V.U.-jongens te vlug af geweest. Toen namens de Volksunie, Jan Caudron een solidariteitsverklaring aansluitend bij deze van BS P-flamingant en Antwerpse bur gervader, Lode Craeybeckx, wou te berde brengen, kon burgemeester Blanckaert met de hand op het hart verklaren dat hij zich hierbij reeds had aangesloten. Een toelage aan Levensvreugde kwam opnieuw op de dagorde via de Volksunie. Namens het bestuurskollege verklaarden schepenen Claus en Van Hoor.ck dat het voorstel ongetwijfeld sympathiek was, maar niet los te maken was van het school pakt. Bij deze gelegenheid werd er overigens aan herinnerd dat vorig iaar een toelage van 100.000 F. werd toegekend aan Levensvreugde (voor de bouw van een beschutte werkp'aats) op voorstel van CVP-raadslid Daelman. Raadsleden Dc Bisschop (CVP) en Van Eede (PVV) drongen aan op een private aktie ten voordele van Levensvreugde, een voorstel waarmede blijkbaar alle raads leden het eens waren. Deze aangelegenheid zou eerlang in een kommissie waarin alle partijen vertegenwoordigd zijn, besproken worden. Last but not le?st Schepen Ringoir kreeg een komplimentje omdat hij de tarieven van de Waterdienst heeft verminderd. Hopelijk zet dit bij de Aalsterse brouwers geen kwaad bloed... Tenslotte werd ook de lening goedgekeurd (3.900.000 F) voor de aankoop van het Kasteel Ter Linden. De Aalstenaar Valery Steenhout, wiens verdwijning in een vorige editie werd be richt, ise blijkbaar niet alleen een auto maniak, maar daarenboven zeer vinding rijk. In elk geval heeft zijn twijfelachtig «kommercieel» vernuft hem doen eindigen in de gevangenis van Dendermonde. Genoemde Aa stenaar was er inderdaad op uit getrokken met een gestolen wagen, toebehorende aan de h. F. De Nil, Leo de Bethunelaan. Tot overmaat van ramp ontving de eige naar, de h. De Nil, tijdens de dagen die volgden op de diefstal van zijn wagen, een reeks fakturen uit allerlei hoeken van het land. De zwervende autodief had inderdaad handig weten gebruik te maken van het specia.e strookboekje voor benzine. Maar schone dingen duren niet lang onze Aalsterse automaniak werd dezer dagen door de politie te Schilde-Antwerpen geklist. In de Dendermondse gevangenis krijgt hij nu ruimschoots de tijd om zich te be denken over zijn avontuurlijke zwerftocht. LOF DER BESCHEIDENHEID Gunstig advies verleende de raad voor wat de aanstelling betreft van de heer Jesus de Aguirre tot schatbewaarder van de Kerkfabriek va i het H. Hart. Een ontwerp werd goedgekeurd inhou dende de aankoop van materia'en voor de brandweer voor een bedrag van 1.790.000 F. De Staat verleent hiervoor een toelage van 75 t.h. Dringende herstellingswerken voor de historische «Borse van Amsterdam», ge raamd op 413.907 F., werden eveneens goedgekeurd. Een lening van 300.000 F. werd aange nomen voor de aankoop van een vierde reeks fonoplaten voor de stedelijke dis cotheek, alsmede een lening van 51.000 F. voor een vleugelpiano voor de aka- demie. Voor de wijkbibliotheek Oude 'Gentbaan werd een lening van 300.000 F. goedgekeurd. Onder uitdrukkelijk voorbehoud dat In- terkom als rechtsgebied Dendermonde in plaats van Brussel zal kiezen, werd een overeenkomst gesloten met voornoemde maatschappij betreffende de levering van stoom in de K.O.O.-gebouwen aan de Kattestraat. Werden nog goedgekeurd': de aanwer» ving van gronden aan de Oude Gentbaan, Marktweg, Karei van de Woestijnestraat, Dr.eveldenweg, alsmede een vergoeding te beta en aan een aangelande van de Hoezestraat wegens verlies van grond bij de straataanleg. Ook de lening voor de aankoop van een personenwagen voor de stadsdiensten, voor de nieuwe Sint Anna-pastorij en de voltooiing van de Bloemenveiling kwamen terecht. Hulde bij zijn afscheid Het moet nu reeds verscheidene jaren geleden zijn dat in de wandelgangen van het Aalsters stadhuis even voor de opening van een «kulturele-socia e dag», twee kol lega's referendarissen in een even spran kelende als hartelijke dialoog verzeild ge raakten Een duo bij toeval Referen daris Jozef van den Bergh van de Aalsterse Kamer van Koophandel en Michel van de Kerckhove, Referendaris van de Kortrijkse Rechtbank. Blijkbaar een zeer ko'.legiaal gesprek over ditjes en datjes, naar wij onbeschei den mochten-veronderstellen, maar in elk geval niets van de vormelijkheid die nu eenmaal vanwege magistraten beroepsha.ve verondersteld wordt. Dat karakteriseert meteen Jozef van den Bergh Spijts een lange, vijfendertigjarige carrierre midden wetteksten, dossiers van menselijk goed en kwaad, een man wiens hart nimmer verdorde, nimmer vervreemde van al wat leefde rondom hem Kortom voor wie de wet er was voor de mens en niet omgekeerd. Het behoort nu eenmaal bij huldigingen en feestvieringen dat er doorgaans heel wat gemeenplaatsen bij te pas komen. Maar wat Voorzitter van de Aalsterse Rechtbank, de h. Pierre Meganck, van Ere-Referen daris Jozef van den Bergh vertelde, tijdens de hulde zaterdag 11. in de salons van de Borse van Amsterdam, over datgene wat hoofdzakelijk de loopbaan van Ere-Refe- rendarls van den Bergh heeft gekenmerkt, is metterdaad de bevestiging geweest van datgene wat iedereen kon ervaren die ooit heeft samengewerkt met de gehuldigde Oordeelkundige werkverdeling, weloverwo gen inrichting en degelijke eiding met kennis van dossiers. In een toespraak van Voorzitter Meganck waarbij de humor ruimschoots zijn rechten kreeg, werd het «portret» van Ere-Referen daris van den Bergh voortreffelijk ge schetst. Vanzelfsprekend gingen de bloemen, let terlijk en figuurlijk, ook ;n de richting van Mevrouw van den Bergh. Namens de rechters van de Rechtbanken van Koop handel werd een bronzen borstbeeld, werk van bee dhouwer Leo Vindevogel, aange boden, waarna ook het juweel van Kom- mandeur in de Kroonorde aan de gehul digde werd overhandigd. De grote waarder.ng voor Ere Referen daris van den Bergh in ruime middens, bleek uil de aanwezigheid van tal van voor aanstaanden o.w. de hh. De Walque, eerste voorz.tter van het Hof van Beroep, Mat- thijs, prokureur-generaal, De Maesschalck en Dierickx, resp. prokureurs te Dender monde en Oudenaarde, Janssens de Vaere- wijck, voorzitter van de Rechtbank van Eerste Aanleg te Oudenaarde, Vrederechter Moreels, Griffier Willems, de h. D'Hauwe, De Cooman, Meert, Mter De Bruyne, enz. Met een nauwe ijks verholen ontroering dankte Jozef van den Bergh, voor wat hij noemde de hulde aan een «bescheiden re ferendaris»... Wij op onze beurt sluiten ons graag aan bij deze hulde aan een man wiens ambt hem nooit heeft vervreemd van de gemeen schap, van de stad in 't bijzonder, die o.m. ook heel wat te danken heeft aan een an dere illustere van den Bergh, de vader van de huidige Ere-Referendaris. R. Naar verluidt zou in een Amerikaans bedrijf te Aalst overgegaan zijn tot de afdanking van kaderpersoneel. Daarenboven wordt verwacht dat eerst daags ook een belangrijk aantal andere werknemers in vooropzeg zal gesteld wor den. Tijdens de geheime raadszitting van vrijdag II. die naar verluidt minder kalm verliep dan de voorafgaande openbare zit ting werd de beslissing met betrekking tot de KOO-kaderwijziging verdaagd. Deze kaderwijziging het creeeren van nieuwe funkties met daaruit voortvloeien de verhoogde wedden is in feite het gevolg van de situatie die ontstaan is rond het ambt van KOO-sekretaris, tot dusver ad-interim waargenomen, in afwachting dat krachtens het koalitieakkoord een BSP- kandidaat wordt benoemd. Het systeem van dergelijke koalitie-ak- koorden zowel op lokaal a.s nationaal vlak is hier geen voorwerp van diskus- sie en het is vanzelfsprekend dat de per- sonenkwestie onder geen beding ter sprake komt. De cruciale vragen zijn deze Zijn het stadsbestuur en diegenen die eventueel achter de koulissen als drukkingsgroep(en) fungeren van oordeel dat de «motivering» die voorzit aan de voorgestelde KOO-kader wijziging 1. Administratief-finantieel verantwoord is, gelet o.m. op de discriminatie die daaruit voortvloeit voor het stadsper- soneel 2. Derhalve in moreel-politiek opzicht aanvaardbaar is Het zou erg zijn indien men meent aan deze vragen achteloos te mogen voorbij gaan. Wij willen overigens geloven dat bij ieder rechtgeaard lid van het stadsbestuur, deze vragen a.s vanzelfsprekend opgerezen zijn. Gaat een komende beslissing in de rich ting van wat als een koehandel zou kunnen omschreven worden, dan bewijst dit de ontstentenis van politieke moed, een beken tenis van onmacht, en last but not least een miskenning van de eisen van het stads- personeel. Een goed nieuwsje voor de Ajuinstad is alleszins dat de volgende televisie-uitzending van ««Spelevaren» in de Ajuinstede zal worden gehouden. Aangezien voor deze uitzending over heel wat ruimte moet kun nen beschikt worden, zal de Stadsfeesthalle der Schoolstraat de pleisterplaats zijn van deze gebeurtenis. Er zal in de komende dagen trouwens koortsachtig gewerkt wor den om deze hal Ie zo goed mogelijk in te richten, daar ook het pu bliek moet kunnen geplaatst worden. Achter de schermen konden wij vernemen dat ook de Aalsterse brandweer in dit T.V.-programma aan de beurt zal komen met een hartewens, waarover ecmer nog niets is geweten... DE PELGRiM EN DE LEEUW Clk. De voorzitter van de Aalsterse Handelsrechtbank, de h. Pierre Meganck, heeft in een fijnzinnige tafelrede ter gele genheid van het afscheid van Ere-Referen daris Jozef van den Bergh, besloten volgens Britse traditie met een «goeie» Die luidt als volgt Midden het woestijngebied bevindt zich een pelgrim plots voor een vreesaanjagende leeuw. Verrast en verschrikt viel de pel grim op de knieen, u.troepende «Goede God, vervul dit vreselijke dier met kriste- l jkei gevoelens iegenover mij». En dan gebeurde iets wonderlijks De leeuw richt te zich op, maakte met een breed gebaar een kruisteken en bru de «Heer, zegen de lekkere spijs die w;j gaan opsmullen EN DE VLAAMS - WAALSE VERHOUDINGEN Dit verhaal herinnert ons de andere ge schiedenis van de Vlaamse boer die op zijn erf in het Walen and een goed gevleesde (en uiteraard) Waalse haan wou slachten. De haan, met dubbele rode kam, kraaide in een ultieme poging «Lieve hemel, vervul deze vreselijke Vlaamse baas met gevoelens van caritas...» Waarop de Vlaam se boer, die amper het Waa se dialekt van de haan verstond, deemoedig prevelde «Heer, heb dank voor deze lekkere spijs die wij gaan bereiden...»

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1