en omstreken de immobiele beweging WARENHUISDIEFSTALLEN, MODERNE KWAAL If- Burgemeesters uit de streek solidair motie Craeybec^x «Galerie DE KEIZER» Vlaandererstraat 6 AALST - Tel. 242.81 Verontrustend klimaat in de hoofdstad Uit alle hoeken... OPINIES. 2^ Pó-6-^eeiZ KLEIN LOGBOEK Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU 23ste JAARGANG Nr. 24 ZATERDAG 25 MAART 1667 MET BIJVOEGSEI SCHENKT UW VERTROUWEN AAN INGANG VRIJ 2,50 F HET NUMMER EEN AKTiE VAN VLAAMSE VOLKSBEWEGING Na burgemeester F. Bianckaert van Aalst, hebben than ook versch.Lc-nae andere burgemeesters uit de streek gevolg gegeven aan de VVB-oproep tot een solidariteitsverklaring, aans.uiting bij deze van burgemeester Craeybeckx en zijn Antwerpse kollega's, met betrekking van de situatie van de Neder- landstaligen te Brussel. Men zal zich her.nneren dat de motie van de Antwerpse burgemeester op komt tegen wat genoemd wordt, de stelselmatige uitroeiing van de Neder landse taai en kuituur in de hoofdstad. Deze motie werd in de streek, benevens door de burgemeester van Aalst, ook nog ondertekend door de h. Roger Otte, burge meester van St. Lievens-Houtem, de h. Milo, burgemeester van Ninove, de h. P. Van der Putten, burgemeester van Ge- raardsbergen, de h. F. Boel, burgemeester van Erembodegem, de h. Den Herder, bur gemeester van Mere, de h. De Man, bur gemeester van Denderhoutem, de h. Van Leemputten, burgemeester van Erwetegem, de h. Raes, burgemeester van Lede. In de eerstvolgende dagen wordt nog het akkoord verwacht van het merendeel van de andere burgemeesters uit het arron dissement. En het licht en de winden en het woord en de handen ontvouwden zich boven ons hoofd en het teken van wie ons beminde zal in ons blijven branden zolang wij als kind'ren ontvangen en zeggen «Den Heer zij geloofd». Freek Dumarais. Er worden in de grote landen met hun enorme warenhuizen, speciale maatregelen genomen tegen de moderne kwaal van de dieverij in de winkels, die hinderlijke af metingen is gaan aannemen, natuurlijk het meest in Amerika, waar de zelfbedienings zaken algemeen zijn. In 1965 werd in de USA voor een waarde van 2,5 miljard dol lar uit de winkels ontvreemd, dat is nog meer dan de wegenbouw kostte. De zakenwereld is het er over eens dat minstens 3 t.h. van de omzet op rekening van de winkeldiefstal moet worden geschre ven. Er is gemiddeld op elke 60 bezoekers één dief, of beter gezegd één dievegge, want 85 t.h. van deze diefstallen worden door vrouwen gepleegd, die van het mijn en dijn zo weinig verstaan, dat ze er dijn is mijn van maken. Men kan niet zeggen dat de "vrouwen speciaal oneerlijk zijn, meer dan de mannen, want de vrouwen meerderheid ontstaat doordat de vrouwen in de regel de boodschappen doen. In de regel wordt hun praktijk hoe lan ger, hoe brutaler, naarmate ze meer rou tine krijgen en niet worden gesnapt, met els gevoig dat ze op de duur schier allen tegen de -amp lopen. In Mansfieid (Chic.) werd ver.eden jaar een 23 jarige jonge dame gesnapt, die een bankkonto bleek te hebben vun 80.000 dollar en toegeven moest de loop van de jaren voor een 250.000 dollar te hebben weggestolen. Ilaar ver lies werd groter dan haar winst. bleek buitengewoon goed te werken. De oor og tegen de dieverij is in volle gang en is helaas ook hard nodig, want de publieke moraliteit lijdt onder deze manie erg. Een vrouw en moeder, die steelt, begint met zich voor haar man en kinderen te generen, maar op de duur neemt ze hen in vertrouwen; ze kan niet zwijgen; en tenslotte neemt ze kinderen, die ze af richt, mee op deze «sport», zonder te be seffen dat ze de hoofdoorzaak is als zulke kinderen voor galg en rad opgroeien. De moeder in een gezin is in de eerste plaats de wachteres van de moraal; s aat bij haar deze taak in haar tegendeel om, dan be derft ze het hele gezin en de toekomst van haar kinderen. De strijd tegen deze dieverij is dus een levensbelang voor het hele volk. Het kwaad moet zo gevaarlijk worden, dat het ophoudt voor luchthartige gemoederen een «sport» te zijn. Het moet met wortel en tak uit geroeid worden. De staat wint er bij, ais hij de winke*detectives betaalt; ze doen een werk in het belang van het ganse staatsleven. Ook is er een groot ekonomisch belang met deze strijd gemoeid. De warenhuizen moeten immers het verlies door dieverij in hun kosten incalculeren, zodat ieder er aan meebetaalt. Hielden de dieverijen op, aldus «Wallstreet .Tourna dan zouden de verkoopsprijzen met 10 tot 15 t.h. kunnen dalen. Dit is geen kleinigheid en behoort zelfs tot de punten, die het regeringsbe leid kunnen beinvloeden. Een dergelijke prijsdaling is gezond en de kosten zijn gering. De overheid en de winkelstand, zowel als de gehele bevolking, hebben bij het tijdig en goed organiseren van deze strijd een overwegend belang. Er zijn zelfs geheime kursussen, waar iord amateur-dieveggen onderr.cht in al.erlei Toiftrucs kunnen krijgen, o.a. hoe zware din gen tussen de dijen te dragen zonder dat dit aan de loop wordt gemerkt. De oefenin- lunsgen maken ze met zware telefoonboeken, ijto ANTI-MAATREGELEN Natuurlijk staat hier tegenover, dat de na warenhuizen maatregelen nemen. Een van de genoemde geheime kursussen werd in ^dienst van de warenhuizen genomen en alle trucs werden gefotografeerd; de film Siervan draait nu in honderden warenhui- zen voor de verkoopsters en verkopers, aJ teneinde hen tegen deze trucs te wapenen. Verborgen camera's staan vanzelfspre kend in de warenhuizen overal. rscl Welke ideologische opvattingen men er ook moge op nahouden, men ontkomt niet aan enkele reele gegevens die momenteel weinig bemoedigend zijn voor de situatie in ons land. Het volstaat niet, deze gegevens terug te leiden tot normale verschijnselen van wat iedereen nu stilaan als een al dan niet voorbijgaande recessie aanziet. Want de problemen die zich tot vraag stellen reiken inderdaad verder dan het ekonomisch terrein. Zij raken ook funda mentele politieke en sociale knelpunten, m.a.w. de totaliteit van ons gans maat schappelijk bestaan. O O O O 1. Belgie wordt in groeiende mate afhan kelijk van internationale trusts, waarvan de invloeden verder reiken dan men ge neigd is te vermoeden. Als wij zouden stellen bv. dat zelfs de kwestie «Leuven» niet volledig ontsnapt aan de invloedssfeer van de gedelegeerden in Belgie van deze internationale trusts, dan moge dit een boute bewering zijn. Wie bereid is door te denken over som mige ekonomische - politieke bindingen aan de Belgische unitarist.sche top zou tot bevindingen komen die deze «boute bewering» staven. Uit de zekerheid dat dezelfde Belgische untaristische top de werkelijke splitsing van de Universiteit van Leuven in ccn Ne derlandstalige en Franstalige afdeling niet wenst, liggen de konklus es voor de hand. 2. De politieke situatie in ons land, in steeds meerdere mate bepaa d door de ver houdingen tussen Vlaanderen en Wallonië, dreigt zich, ondanks de recentelijke dyna mische Vlaamse Beweging, in haar diverse vormen, terug op te lossen in een verster king van verouderde strukturen. De hui dige regering levert daarvan het bewijs. Dit land lijkt sterk op een 19e eeuwse grootmoeder die over de oude gewa den een mini-rok heeft aangetrokken. OPLICHTERS TE AALST Grootwarenhuizen slachtoffers. Oplichters hebben hun werkterrein geko zen in de Aalsterse grootwarenhuizen. Enke e personen kochten aan verschil lende standen diverse koopwaren, waarvoor zij echter biljetten van vijfhonderd of van duizend frank aanboden. Op vernuftige w.jze slaagden ze er in met de koopwaar te vertrekken en met de aangeboden bankbiljetten. Deze vorm van oplichterij kwam voor dien ook reeds in andere centra van het land aan het licht. EEN GOED VOORTEKEN De eerste aardbeien op de markt. Met de eerste lentedag zijn ook de eer ste aardbe.en geveild. Ditmaal in de veiling van Sint N.k'aas. Dit is heel wat vroeger dan vorig jaar, toen deze vruchten pas half april voor het eerst op een veiling werden aangeboden. 3. De sociale situatie van de kleine man is in dit -and nog lang niet volledig ge waarborgd. Zijn bestaanszekerheid dreigt in steeds grotere mate af te hangen van een groeiend aantal vreemde industrieën, wier aanwezigheid in Belgie soms de al lures hebben van een Noord- of Zuidpool expeditie. Het bewijs hiervan leveren o.m. sommige internationale autoindustrien. De gezondheidssector blijft de laatste maanden het voorwerp van een koehandel die elke werkelijke sociale rechtvaardig heidsvisie mist. De grondspeculaties in dit land woekeren voort op een zulkdanige grote schaal en met een meesterlijke orchestratie, dat wat sociale woningbouw in de menselijke en moderne betekenis moet zijn, te her leiden is tot een vrijwel uitsluitende aan- ge egenheid van groot financie. En het «rijk geworden Vlaanderen», verdoofd door de pil van een «wel vaartseuforie» investeert inmiddels rustig in buildings, in hectaren gron den en wat al meer in de Zuiderse Europese landen. Of zoals de dichter schreef «Wij zijn er bovenop, wij hebben boter en kanonnen.» ETRIMO IN FEITEN EN CIJFERS Etrimo is een naam oze vennootschap, waarvan het geheel volstorte kapitaal in 1966 op 300.0000.000 fr. werd gebracht. Zij werd meer dan 32 jaar geleden opge richt door haar huidige voorzitter, de h. J.F. Collin, voorzitter en stichter van de Europese Bond van Bouwondernemers. Voor 1966 bere.kt de omzet der N.V. Etrimo 1 miijard ibi miljoen frank, wal de verkoop vertegenwoordigt van 2.074 woongelegenheden. Etrimo is een maatschappij in de zin van het in Frankrijk gebruike.ijke «con- structeur-promoteur». Her.nneren wij er aan dat een dergelijke maatschappij voor een bepaald terrein het aaniegp.an op maakt, overgaat tot de aankoop van de gronden, de verkavelings- en bouwvergun ningen aanvraagt en bekomt, de onderne mers aanduidt, de werven mr.cht, het toe zicht uitoefent op de constructies en hun afwerking, de verkoop organiseert, voor de kopers de nodige kredieten ter beschikking krijgt en zich belast met het beheer van de complexen die tot stand werden ge bracht. Etrimo bouwt dus niet zelf. In de laatste jaren heeft Etrimo er zich vooral op toege.egd n.euwe parkwijken te scheppen. Tot nu toe heeft Etrimo aldus in de grote agglomeraties van het land 31 bewoonde parken ontworpen en uitge voerd. Er kan gezegd worden dat om de vijftig minuten een appartement wordt afgele verd. Tijdens het jaar 1966 werden 200.000 vierkante meter appartementen aan hun kopers afgeeverd. De Etrimo-ondernemers hebben 70.000 kubieke meter beton gestort hetzij 90 treinen van elk 40 wagons, 7.000 ton staal verbruikt, 17.600 deuren werden geplaatst. De totale oppervlakte der ramen vertegenwoordigt 46.600 v.erkante ïiieter, het glaswerk 48.000 vierkante meter, hel geheel der gebouwde terrassen overschrijdt een lengte van 20 km. Aldus schrijft «Tijd» van het V.E.V. KLEINKUNSTENAAR JAN DE WiLDE, WAARACHTIG TALENT De (jAalsterse) St Lukas-student Jan De Wilde, in zijn geboortestad tot dusver nog in te beperkte kring als jong chanson nier met waarachtig talent erkend en ge waardeerd, heeft via de ter zake even be voegde als gestrenge J. Anthierens in «De Standaard», de eer gekregen die hem toe komt. J. A. herinnert er aan dat Jan De Wilde onlangs, in een programma voor de Ant werpse Hogeschoolstudenten, de verrassing was, en komt tenslotte tot het bes u t «Jan De Wilde heeft liedjes, hij heeft ta lent. Ter attentie van studenten en kul- turele groeperingen die hun publiek wel eens wat anders wi.len laten zien dan

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1