en omstreken Twintig jaar geleden teisterde felle brand Sint Martinuskerk Een nieuwe Schoolstrijd in'tverschiet s/\- Tragisch Paasweekeinde voor verschillende families uit 't Aalsterse Dochter van Aalsterse Brouwerijdirekteur verongelukt Aalstenaar met wagen tegen boom OPINIES. KLEIN LOG BOEK In waterput nabij weg Brussel-Antwerpen Groot familiefeest te Aalst Wijs js en onwijs... Lezerstribune Maak kennis met YOGA Gazet van Aalst NEC SPE. NEC METU 23ste JAARGANG Nr. 25 DONDERDAG 30 MAART 1967 DE GAZET VAN AALST en omstreken VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F Kantoor: Schoolstraat 26, Aalst Telefoon: 241.14 Postrekening: 881.72 2,50 F#HET NUMMER Twintig jaar geleden, op 29 maart 1947, werd de Aalsterse Sint Mar tinuskerk door een felle brand geteisterd. Gans het dak, met inbegrip van de oude toren werden vernield. Dra stonden in de omgeving duizenden en duizenden Aalstenaars met pijnlijke spanning het verloop van de brandweeroperaties te volgen. Enke'.e minuten na het uitbreken van de brand was de toenmalige Deken, wij len Z.E.H. Dr. Reynaert, ter plaatse, ter wijl meteen ook het Aalsters brandweer korps arriveerde. Een felle westenwind joeg omtrent dat uur over de ganse streek, waardoor de brand als het ware nog werd aangewak kerd. Waar de brand was uitgebroken aan de voorgevel, boven de hoofdingang, zag de angstig toegestroomde men.gte schier op hetzelfde ogenblik rookwolken en viammen opstijgen aan de vier hoeken van de kerk. Meteen nam de ramp een gevaarlijke afmeting aan, in 't b.jzonder voor het Aalsters brandweerkorps. Te 16.40 uur stortte onder geweldig gekraak de voorgevel in. Wijl de ramp een niet te overziene uitbreiding nam en er immer stijgend gevaar bestond voor de omliggende ge bouwen, werd besloten de hulp in te roepen van het volledig geequipeerde brandweerkorps van Molenbeek, de Mo biele Brandweerbrigade van Brussel, Gent en Dendermonde. Met verenigde krachten werd het im mer hoger op'aaiende vuur langs alle kanten bestreden. Te 16.55 uur, even nadat de grote klok naar beneden was gestort, stuikte de toren in elkaar. Een ogenblik leek het of de herberg «Het Meer'aantje», aan de hoek van het Rozemarijnstraatje, eveneens in het ge drang zou komen. Men slaagde er even wel in een begin van brand op de zolder te blussen. Midderwljl waren door de geestelijk heid de gouden Remonstrans, kerkge waden, enz. in veiligheid gebracht. De brandweer met de politie, rijkswacht, het leger en honderden andere helpers, wis ten de meer dan 50 schilderijen eveneens te vrijwaren. Te 20 uur 's avonds mocht men aan nemen dat alle gevaar geweken was. Alleen het schip van de kerk had kunnen weerstaan. De aloude St. Martinuskerk was «verwond» als nimmer te voor. Deken Reynaert, vergroeid met deze kerk en stad, beleefde de zwartste dag van zijn leven. Voor verschil'ende families uit het Aalsterse is het voorbije Paasweekeinde tragisch geëindigd. Te Hasselt kwam de uit Aalst afkomstige Yolande Moens om het leven, terwijl Marcelle De Craenc uit Erpe verongelukte met haar wagen. Tenslotte werd Maria De Backer uit Lede eveneens zwa/jr gewond tijdens een autoongeval. ONDER TREIN TE HASSELT Maandag 11. is de 35 jarige mevr. Yolande Cools-Moens, dochter van de h. Moens, di- rekteur van de Brouwerij De Gheest, op tragische wijze om het leven gekomen. Mevr. Cools-Moens kwam met haar sport wagen terecht onder een trein aan de on bewaakte overweg te Hasselt. VROUW UIT LEDE ZWAAR GEWOND De Aalstenaar P. Blommaert is tijdens het Paasweekeinde met zijn autovoertuig tegen een boom terechtgekomen op de baan Herentals Lichtaart. Maria De Backer uit Lede, een der inzit tenden, werd daarbij zwaar gewond. ind De schoolstrijd vormt het Belgisch dra- nma en ongelukkig is het altijd hetzelfde ras, die de aanstokers zijn van deze ver nederende strijd om de ziel van het kind. De recente schoolstrijd van 1955-1958 stond wel onder het gesternte Anti-Collard, maar wie de huidige nationale voorzitter van de Belgische Socialistische Partij kent, weet dat hij een zeer breeddenkend per soon is, met respekt voor iemand anders overtuiging. Ook de heer Spaak, een van de hoofd figuren van de regering Van Acker-Lefeb- vre (1954-1958) heeft bewezen een agnos ticus te zijn, die het godsdienstig begrip zeer waardeerde. Maar het venijn zit in de liberale Brus selse kringen, de mannen van de vrijmet selarij, die in hun hart haten alles wat Vlaams en katholiek is. Pierre van Humbecke, Frere Orban en Bara zijn de hoofdfiguren van de liberale radikalen, die in de periode van 1958 tot 1970 het onderwijs volledig wilden laici- seren d.w.z. volledig onderwijs zonder God. Belgie was een traditioneel katholiek land, maar die liberalen stonden onder de invloed der grote Franse loge «L'Orient» en voerden hierbij de bevelen van de Fran- ltetf l°gemeesters klakkeloos uit. Wie de Belgische politieke geschiedenis leest, weet welke miseries, misverstanden emj en onnutige krachten- en geldverspillingen hun oorzaak hebben gevonden in deze dwa ze schoolstrijd, dat een Belgisch unicum is. En eindelijk hebben enke'.e politieke r vooraanstaanden begrepen dat verdere schoolstrijd voeren de ondergang van ons land betekent en ze hebben het schoolpakt :hul Semaakt. Op dit ogenblik is iedere partij, wa zowel de Christelijke Volkspartij als de Socialisten en de Liberalen tevreden dat I het schoolpakt bestaat. I WAAROM NU DEZE SCHOOLVREDE rtge| VERBREKEN OP 'N ANDER TERREIN I Nu gaat het niet meer om de ziel van het kind, maar wel om de verbastering van het Vlaamse kind te Brussel. De grote Brusselse liberale hoerapatriot- ten hebben het gevonden ze verdedigen het principe van de vrijheid. Wij antwoor den met de woorden van de Franse revo- lut\ionnair «O; Vrijheid, hoeveel mis», daden heeft men niet begaan in uw naam». Hier ligt het paard gebonden, het Vlaam se element krijgt te Brussel, die toch een steeds Vlaamse stad is geweest, NIET DE MINSTE RECHTEN. Niet alleen wordt op de gewone Vlaamse mens een sterke sociaal-ekonomische druk uitgeoefend, maar daarbij worden alle maatregelen om de Vlaamse kinderen een ordentelijk Nederlandstalig onderwijs te bezorgen, eenvoudig gesabotteerd. Een voorbeeld uit de duizend te Brus sel bestaat sedert 1948 een ultra-moderne technische school, gesubsidieerd en ge patroneerd door het provinciebestuur van Brabant. Dank zij enkele Vlamingen is e\ nu een Nederlandstalige afdeling gekomen die in twee jaren zijn aantal leerlingen zag vervierdubbelen. Op dit ogenblik wordt door de Vlaamse directie een uitbreiding gevraagd van de Nederlandstalige afdeling, omdat anders AUTCKNDUSTRIE PERSPECTIEVEN De perspect.even in de auto-industrie zijn op lange termijn niet slecht. Er is de aangroeiende bevolking met stijgende welstand d.e in steeds meerdere mate be roep zal doen op de auto. Er is de ver- vangmgsvraag en anderdeels de mogelijk heden in de ontwikkelingslanden. Men gaat in de toekomst vooral moeten reken.ng houden met de Japanse konkur- rentie. Op korte termijn is de toekomst in de auto-industrie minder roosk eur.g. In ver schillende landen is de verkoop minder dan werd verwacht. Vanaf 1 januari 19o8 zou den de auto's op de Amer.kaanse markt daarenboven duurder worden ingevolge de nieuwe veiligheids- en luchtverontreini- gingsnormen. Aldus enkele vaststellingen in een recent weekbericht van de Kredietbank. Zij werd hierbij op slag gedood. Van het voertuig b eef slechts een wrak over. Het slachtoffer was moeder van vier kinderen. De h. Moens, vader van het slachtoffer, was die dag op bezoek bij een jongere dochter, die eveneens in Limburg, nl. te Bree, woonachtig is. Mevr. A. Jaenen, geboren Marcelle De Craene, 56 jaar en woonachtig te Erpe, is maandag met haar personenwagen langs heen de baan Brussel Antwerpen in een 2 meter diepe put terechtgekomen. Zwaar gewond werd zij uit de netelige positie bevrijd door Brusselse brandweermannen. Kort nadien overleed het slachtoffer in het Brugmann-ziekenhuis te Laken. De takken van de familie De Geest, die uit St. Antelinks en Eksaarde stammen, en ook familie hebben te Aalst, hebben tijdens de Paasdagen verzameling geb.azen te Aa.st nadat ruim 200 familieleden 's morgens .n de parochiekerk van Aspelare een plechtige H. Mis hadden b.jgewoond, die opgedragen werd voor de afgestorven leden, met muzi kale orgelbegeleiding door Edward De Geest uit Eksaarde en waarbij een koor samengesteld uit famil.eleden-zangers mis- zangen vertolkte. Nadien werd een grote feestviering ge houden in een feestzaa. te Aalst, waar hulde werd gebracht aan de oudsten van beide takken, Fiorent De Geest uit Kerks- ken en Rafael De Geest u.t Brussel. Met deze bijeenkomst werden de familie banden dichter bij mekaar gebracht en zal de grote familie De Geest in de toekomst deze bijeenkomsten nog d.kwijls herhalen. sommige leerlingen die willen voortstude- ren verplicht zullen worden over te gaan itoar de Franstalige afdeling. Die hogere Nederlandstalige afdeling bestaat niet. En waarom saboteert men nu de uit breiding van deze Vlaamse afdeling Omdat In gans Brussel, onder het im- pu's tfan de Brusselse federatie van de PW, een sabotage-aktie is ingezet tegen het Nederlandstalig onderwijs in het Brus selse. Brussel mag geen ordentelijk Vlaams onderwijs kennen, de Brusselse scholen mogen alleen verbeulemansen. En de strijd te Brussel wordt verper soonlijkt door twee mensen, die eigenlijk geen Belgen zijn De Vlamingen hebben het Etterbeekse gemeenteraadslid Szondi, een tot Belg genaturaliseerde Hongaar, en de Brusselse anti-Vlaamse hetze wordt ge leid door een zekere advokaat Risopoulos, voorzitter van de Brusselse PW-federatie, maar waarschijnlijk een zuivere Griek. Ik ben geen voorstander van de rassen theorie, maar ieder volk heeft toch zijn eigen aard. Wij Vlamingen zijn van nature uit lankmoedig en laten ons nogal gemak kelijk slaan, maar als het te ver gaat dan breekt het bij ons los, dan gaan we wel eens verder dan we zouden gewenst heb ben. Mogelijk is die Vlaamse ziel voor die mensen die op vreemde grond geboren zijn onbegrijpelijk. Maar wij kennen ons zelf en verwittigen alle hogere instanties in Belgie Zo ge wilt dat in ons land vrede en peis heerse, respekteert de Vlam.ng en luistert niet naar die heren, die op de kosten vafa het Vlaamse volk bepaa.de voorrechten opeisen, want dit Vlaamse volk is volmondig geworden en zal ieder onrecht duur doen betalen. Het weze U gezegd. KLEURENTELEVISIE Het zal nog even duren vooraleer de kleurentelevisie er zal zijn, maar .ntussen wordt D.-dag intensief voorbereid. Een eer ste belangrijk exper.ment, dat geleid werd in samenwerking tussen NTS (Nederlandse Televisie Stichting, Philips Eindhoven en Agfa-Gevaert Antwerpen, is schitterend geslaagd. Het kwam er vooral op aan een kleurenomkeer - film te testen, die door Agfa-Gevaert speciaal voor kleurentelevisie werd ontworpen en tegelijkertijd ook uit te maken in welke voorwaarden snelle ont wikkeling, montage en transport van de film mogelijk zijn. Het experiment was een volkomen succes. Het kan worden be schouwd a s een algemene repetit.e voor het joemaaldn-kieur, de uitzending die uiteraard de hoogste eisen stelt. Alles ver- l.ep volgens planning. Er werden toen op namen gemaakt te Soestdijk bij de over handiging van huwelijksgeschenken aan Prinses Margriet en Pieter van Vollen hoven en op het vliegveld van Schiphol, bij een vertrek van Ajax-supporters. Per speciaal vliegtuig werden de opnamen in de namiddag overgebracht naar het vlieg veld van Deume-Antwerpen. Daar stond de wagen van Agfa Gevaert klaar om de kleurenfilms in ontvangst te nemen voor ontwikkeling en montage. Enkele uren later vertrok de film per wagen naar Eind hoven, waar hij om 8.30 u. 's avonds kon worden uitgezonden en ook uitstekend ont vangen werd op de kleurentelevisietoestel- len. De technische en organisatorische pro blemen van de kleurentelevisie zijn daar mee weer in een verder stadium van op lossing gekomen. Het wachten is op het definitieve startsein. DE OGEN VAN MEVROUW KY Dat de vrouwen van Thailand, V.et- nam, enz. verrukkelijk mooi zijn weten wij, Westerlingen, nu stilaan ook. De echtgenote van de Zuid Vietnam- premier, Mevrouw Ky, laat prinses Grace van Monaco a s dusdanig in de schaduw staan. Maar Mevrouw Ky oordeelde dat haar ogen toch nog te Oosters waren. Dies liet zij onlangs haar Oosterse ogen opereren in een Japanse kliniek, wat haar het sommetje kostte van 400 gul den. Voortaan heeft Mevrouw Ky een Westerse ogenblik... BEGRAAFPLAATSEN In de Brusselse randgemeente Ander- lecht werd een nieuwe begraafplaats aan gelegd. Naar uitzicht wijkt het af van de traditionele en niet altijd mooie begraaf plaatsen in ons land. Het nieuwe Ander- lechtse «kerkhof» is gepland als een park, met ruime grasperken en boombeplantin gen. Wellicht kan dit voorbeeld de Aal sterse vroede vaderen inspireren... Van «Levensvreugde» ontvingen we vol gend schrijven Mogen wij Ued. vriendelijk verzoeken volgende terechtzetting in uw blad op te nemen. U schrijft in uw nummer van 23 maart 1967 onder «Het stadsbeleid» alinea «Sympathie en Schoolpakt» «Bij deze gelegenheid werd er overigens aan herin nerd dat vorig jaar een toelage van 100.000 frank werd toegekend aan Levensvreugde (voor de bouw van een beschutte werk plaats) op voorstel van CVP-raadslid Daelman». Wij menen dat hier een vergissing :n het spel is, daar Levensvreugde NOOIT deze toelage heeft gekregen. Wij willen echter van deze gelegenheid gebruik maken om langs deze weg de tal rijke sympathiebetuigingen en aanbied.n- gen voor hulp welke nog dagelijks worden geme'.d, met een hartelijk dank U te be antwoorden. Aalst en omgeving weet de zaken aan te pakken als het moet tonen wat solidariteit is. Zeer met achting, Namens de Beheerraad der V.Z.W. Levensvreugde, Leo Foselle. Op vrijdag 31 maart 1967, te 20 uur stipt, in de Trouwzaal van het stadhuis. Yogavereniging Aalst zet op haar programma 1) Een korte uiteenzetting over praktische Yoga-oefeningen. 2) Projectie van een film over Yoga-oefeningen, uitgevoerd door Swami Satchidananda. de Indiase Yogi die Yogaklub Aalst vorig jaar op bezoek kreeg.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1