vrouwen kroniek Hoeveel kosten de studies van een Belgisch^ universiteitsstudent Toneelleven te Aalst Kern '63 met «De knecht van twee meesters» Bij toneelgroep «Nieuw Leven» ^EDe (§raal van ^uxemburcj MODERNE APPARTEMENTEN IN EEN PARK vanaf 425.000 F Inlichtingen en modelappartementen ter plaatse RAFFELGEMSTRAAT - AALST <t-i. **37 - 299.33) Jong-Davidsfonds Aalst studiebeurzen betekenen nog lang geen demokratizering van het onderwijs IN HEN NIEUWE REGIE VAN WALTER BONI Kern '63 heeft voor zijn laatste produktie van dit seizoen beroep gedaan op de be kende N.T.G.-aktrice Mieke Verheyden, die de rol van Clarice speelt in Goldoni's «Arlecchino, servitore di due Padroni». Een tweede pluspunt voor deze reeks opvoeringen is het dekor van Femand Bou- dens, die o.m. het dekor ontwierp voor «Trijntje Comelis» in het N.T.G. en voor «Antigone» in het Arcatheater. In de verdere bezetting Raoul Van Durme (Pantalone), A. Van Daele (II dot- tore Lombardi), Gerard Walleyn van Ver tikaal (SilVio), Peggy Scholliers (Beatrice) Norbert De Jonghe (Florindo Aretusi), André Bossaer (Brighella), Arlette Wal- graef van Vertikaal (Smeraldina), Walter Boni in de titelrol. Voorlopig zijn vier voorstellingen ge pland zondag 16, maandag 17, zondag 23 en maandag 24 april, telkens te 20 uur in de Stadsschouwburg, Vredeplein. Geen reservatie. Entree 45 en 35 fr. (jeugd). 140 fr. voor abonnement (vier personen). Si .1 De volgende opvoeringen van de tonee.- groep «Nieuw Leven» hebben plaats op zondag 9 en maandag 10 april in de feest zaal van de H. Hartkring, Dr. De Moorsir. Het lachsukses «Die lieve dames Groen» door Guy Paxton en Ed Van Hoillie, be werkt door H. De Rijck en in regie van Herman Larcher, zal opgevoerd worden. Zondag aanvang te 19.30 uur; maandag te 20 uur. Inkom 30 en 40 fr.; kinderen onder de 12 jaar vergezeld van hun ouders gratis. Toegangskaarten zijn te verkrijgen bij de leden van de parochiale verenigin gen van de H. Hartparochie. Heerlijke Muziek Zang Dans Karnavalpret met operette van FRANZ LEHAR opgevoerd door «'t LAND VAN RIEM» op zondagen 9 en 16 april te 19 uur donderdag 13 april te 20 uur in de schouwburg «Groen Kruis» Kaarten te bekomen in «'t Land van Riem», Grote Markt. GROND INBEGREPEN AFWERKING SLEUTEL OP DEUR Ruime keus in 1 2 - 3 en 4 slaapkamers OPEN ALLE DAGEN VAN 9 TOT 12 EN VAN 14 TOT 19 UUR OOK DE ZATERDAG Z( STv Zal REEDS MEER DAN 250 VERKOCHT Het Jong Davidsfonds Aalst richt een feestavond in onder het motto «Aprilse grillen». Wanneer Zaterdag 15 april te 19.30 u. Waar De kring familiezaal, Dr. De Moorstraat 104, Aalst. Iedereen wordt uitgenodigd en is van harte welkom. KEUKENGEHEIMEN Enkele vragen en antwoorden Is het waar dat witte eieren voedzamer zijn dan bruin De voedingswaarde van een ei heeft absoluut geen uitstaans met de kleur van de schelp, die slechts een gevo.g is van het ras waartoe de kip behoort. Zijn rauwe eieren rijker aan kalor.een dan gebakken eieren Het bakken maakt het ei slechts beter verteerbaar en wijzigt niets aan zijn voedende waarde. Is margarine rijker aan kalorieen dan boter Hun voedingswaarde is ongeveer ge lijk. Bezit wijn de eigenschap bloed te vormen Neen, er bestaat geen enkel produkt dat een dergelijke invloed op het bloed uitoefent. Yoghurt, stroop en b.ergist, dragen die er toe bij dat men langer mooi blijft en zeer oud wordt Yoghurt is ongetwijfeld zeer voedzaam maar bevat geen enkele geheimzinnige kracht, die in staat is om de gezond heid te beschutten. In zijn samenstel ling onderscheidt yoghurt zich nauwe lijks van gestremde melk. Wat de stroop betreft, vaak als won- derprodukt voorgesteld, deze is niet voedzamer dan de suiker waarmee hij vervaardigd is. En de b.ergist, die in veel regimes een rol speelt, houdt eerder de vita mine B uit andere voedingswaren te gen tijdens hun doortocht in het spijs verteringsstelsel dan dat hij er levert. Schaden sterke kruiden de gezondheid De dleetdeskundigen bevestigen dat zulks niet waar is. Peper, zout en alle andere kruiden geven aan het voedsel een pittige smaak, iets wat door elke gastronoom zal bevestigd worden. Na tuurlijk moeten bepaalde personen re kening houden met het advies van hun dokter, maar dat zij zich niet inbeel den dat zij door het gebruik van spe cerijen ziek geworden zijn. NUTTIGE WENKEN Wanneer ge een kleed of bloesje draagt van acetaatzijde, wees dan zeer voorzichtig bij het gebruik van parfum. Parfum en acetaatzijde zijn vijanden één druppel parfum op de kunstzijde en deze schrom pelt ter plaatse zo lelijk ineen dat een afschuwelijke plek ontstaat, die niet meer is weg te werken. De winterschoenen gaan nu voor een Jitfis.v:ix, mistengrond; vergeet niet onderin de pot scherven te doen. Het is geen zeldzaamheid dat zenuw achtigheid een gevolg is van een onver standige samenstelling van de maaltijden. Het gespannen, beverig gevoel, dat som mige personen ondervinden, is dikwijls een protest van het lichaam tegen te gering gebruik van kalk en vitamine D. Kalk is een eerste vereiste voor de zui verheid van het inwendige lichaam. Indien men het nerveuze gevoel wil verliezen, moet men zich gewennen veel melk te drinken en vitamine D te gebruiken, ten einde een goede opneming van kalk in het lichaam te verzekeren, nen worden eerst grondig gedroogd en voor het opbergen afgeborsteld en met leervet ingevet. De overschoenen neemt U met wat lauw water af en U laat ze goed dro gen. Daarna wrijft U ze met wat glycerine in. Is uw clivia uitgebloeid Dan is nu de tijd aangebroken om de plant te verpotten. Schud eerst alle oude en droge grond tus sen de worte.s uit en zorg voor verse bloe- KLANKJES UIT DE MODEWERELD Mode - indrukken Nu we alles weten over de mode voor de komende maanden en we alles eens op ons gemak overschouwen, komen we tot de bevinding dat het er niet zo slecht uit ziet. Integendeel, de huidige mode zit vol ideeen, praktische kombinaties, jeugdige lijnen en frisse vrolijke kleuren. En de mode biedt voor «elck wat wils». Wie zich te oud voelt voor de meisjesachtige hang- jurkjes of de k okkende jurkjes met frou frou stroken, kan zich nog altijd la Cha- no" kleden DOKUMENTATIE EN PLANS OP AANVRAAG De prachtige driedelige Chanel-pakjes zijn nog steeds up-to«late in handgeweven wol met bijpassende zijden blouses zijn ze elegant voor iedere vrouw. Geschikt voor vele ge e gen he den en voor elke leeftijd zijn de mooie jurken van pure zijde en kasjmier. Bij deze laatste vindt men zelfs de bijna klassieke chemisier-jurk, die de dame op leeftijd bijzonder goed kleedt. Meer op het zeer jonge meisje afgestemd zijn de broekpakken in grootvader-stijl, met ondervest en pandjasjes waaronder een overhemd-blouse met brede stropdas. Broeken zijn er trouwens in overvloed dit seizoen zichtbare en onzichtbare. Met deze laatste bedoe.ende broekrok veelal gedragen met het moderne safari-vest die eindigt in een paar pijpen die zo goed gekamoufieerd zijn dat het een sportieve rok lijkt met diepe plooien voor en achter. Eveneens voor de jeugd zijn de pittige pakjes in militaire stijl, uitgerust met ko peren knopen en epau.etten. Hierbij wordt natuurlijk een helmachtig hoofddeksel ge dragen. Voor de reis zijn er elegante licht-ge- wicht jassen, soepele jurkjes van glans garen, die niet kreuken en weinig plaats in de koffer eisen, ontelbare truitjes in wol en synthetische vezels, die zowel op een rok als op een broek kunnen gedragen worden en veel, heel veel kleinigheidjes, die men op alle mogelijke manieren kan kombineren. Het dragen van een hoed komt er meer en meer in. Zelfs de jonge generatie begint belangstelling te tonen voor hoeden. Voor haar is er de cowboy-hoed. De wat oudere dame is meer gebaat bij een hoed met grote rand, strak en simpel uitgedrukt. De meeste vrouwen hebben echter nog weinig interesse voor geijkte modehoeden. Vandaar dat men in de naaste toekomst vilthoeden mag verwachten, waarmee de vrouw zelf kan experimenteren hoeden, die ze naar eigen gezicht kan vormen. WEET U HOE HET HOORT? Te laat komen in koncert of teater is op zichzelf al onbeleefd, zowel tegenover het toneelgezelschap als tegenover de reeds aanwezigen. Als u dan ook nog met uw rug naar de mensen gekeerd naar uw plaats schuift, gaat u werkelijk wel wat te ver. Tracht uw late komst nog zoveel mogelijk goed te maken en keer daarom altijd uw gezicht naar degenen die u stoort b.j het innemen van uw plaats. Het is onbeleefd om bij het verlaten van de tafel zijn servet terug op te vou wen, maar het is al even onbeleefd ze als een vaatdoek te verfrommelen. De Belgische universiteiten hebben zo pas een interessante studie uitgegeven die een poging moet zijn om de onkosten te berekenen verbonden aan één jaar studie aan een hogeschool. Het sociologisch instituut van de vrije universiteit van Brussel raamt die kosten voor het jaar 1962-63 op 59.700 fr. In 1955 bere kende hetzelfde instituut een kostprijs van 40.000 fr. De katolieke universiteit van Leuven maakte eenzelfde rekensom metje en kwam aan een bedrag van 62.000 fr., terwijl een Luikse school voor maatschappelijke assistenten meent dat een student die aan andere hogescholen dan universiteiten studeert jaarlijks een 40.000 fr. uitgeeft. In deze bedragen zijn telkens het schoolgeld, de studieboeken en de levensonderhoudskosten begrepen. K Nu is het natuurlijk zo dat in de staats- hogescholen deze kosten veel lager liggen dan in de vrije universiteiten. De vraag is hoe en wie al deze uitgaven kan dragen. Niet zelden wordt beweerd dat wie zich deze kosten niet kan veroorloven, maar uit werken moet gaan. Maar men verliest daar bij uit het oog dat op wetenschappelijk gebied men vooruitziend moet zijn en dat de zogezegde «luiaards» en geldverspillende studenten van vandaag, morgen de kaders en vorsers zullen zijn die een der wezen lijke faktoren van onze wetenschappelijke vooruitgang moeten uitmaken. Degenen die in de studentenbevolking slechts para sieten van de maatschappij zien, zijn ook de eersten om de onrechtvaardigheid aan te klagen dat kinderen van gewone arbei ders de weg naar de universiteit wordt versperd. Ec<hsdee.s bekritizeren zij de voor hen blijkbaar te hoge uitgaven voor een hoogstudent en anderzijds beklagen zij zich over een tekort aan arbeiderskinderen aan de hogescholen. In feite is de toestand echter zo dat over 't algemeen voor de hogere studies te wei nig wordt uitgegeven, ofschoon van som mige zijden het tegendeel wordt beweerd. |n dit opzicht zijn cijfers1 vaak veeü geloofwaardiger dan de meest geleerde uiteenzettingen van politici. En die cijfers worden ons geleverd door het Nationaal Studiefonds, dat als opdracht heeft ekono- misch zwakkere studenten studiebeurzen toe te kennen. Dit fonds ontvangt jaarlijks van het Ministerie van Nationale Opvoeding een bepaald door de rijksbegroting voorzien bedrag, dat niet altijd wordt bepaald naar gelang de noodwendigheden, dan wel door de mogelijkheden van de regering. Deze voorziene som wordt dan onder het aantal rechthebbende studenten verdeeld, zona dat er enige rekening kan worden gehi den met het feit of hun aantal al dan n| gestegen is. Zo in absolute cijfers uitgedrukt de vi deelde bedragen voortdurend zijn toe» nomen de begroting 1967 voorziet 81 miljoen fr. tegen 50 miljoen in 1957 I dan is wat de verdeling betreft reeds hfj wat kritiek gerezen. Voor het akademiejaar 1959-60 bestol een studiebeurs gemiddeld uit een bedij van 20.000 fr.; voor 1964 65 bedroeg 3 nog s.echts 19.611 fr. Men mag daarbij n uit het oog verliezen dat de koopkrac van onze munt in diezelfde periode opnx kelijk is gedaald. Uit de hogergenoemde studie blijkt dat van het totaal aantal beursstudent slechts 8 t.h. uit arbeidersgezinnen sta: Het is meteen duidelijk dat men in o land voora.snog niet van een «demokn zering» der studies kan gewagen. Men k hoogstens beweren dat alleen de middf standsklas, die zelf tot de financiering studies kan bijdragen, het wat gemakl lijker heeft dan vroeger om de kindei naar de universiteit te sturen. Wat de kriteria betreft waarmee re ning wordt gehouden bij de toekenni van studiebeurzen, telt op de eerste pla de begaafdheid van de kandidaat, die d< de schoolrapporten wordt uitgedrukt. Da na volgt de financie.e toestand van gezin. Hoofdvoorwaarde is dat het jaarli inkomen van hen die een studerend ki ten laste hebben, de 100.000 fr. niet ov schrijdt. Voor elk niet-arbeidend kind n bij dit bedrag 37.500 fr. worden gevoe Bezoekt dit kind een hogeschool dan wol dit bedrag tot 75.000 fr. verhoogd.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 2