en omstreken Akkoord over Post PeSagie De Stobbeleir-De Grauwe Eeuwelinge op 19 april a.s. Nieuwe industriezone te Erembodegem /in Honderd jaar in de Ajuinstede... Brutale aanranding te Aalst Vrouw neergeslagen en van geldtas beroofd Personeel één zaterdag op twee vrij Kranten lezen La Belle Epoque... Feestdag Verwezenlijking van interkommunale «Land van Aalst» Raadszitting Zware botsing te Melle Aalstenaar erg gewond KLEIN LOGBOEK Gazet van Aalst NEC SPE. NEC HETU. 23ste JAARGANG Nr. 29 DE GAZET VAN AALST en omstreken VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. DONDERDAG 13 APRIL 1967 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F Kantoor: Schoolstraat 26, Aalst Telefoon: 241.14 Postrekening: 881.72 2,50 F HET NUMMER Nog wordt druk gepraat over de brutale overval in de Sint Martinuskerk, waar bij, zoals men weet, de huishoudster van een priester met een staaf werd neerge slagen en een schedelbreuk opliep, of reeds heeft er een tweede aanranding in de Ajuinstad plaats gehad, waarvan deze maal een vrouw uit Erembodegem het slacht offer \/erd. Hoe de lente van 1888 a'i kermis in Tt land kwam om het Streuvcls na te zeg gen hoe groen Je weiden en de bossen in de Aalsterse randgebieden wel waren in datzelfde jaar, welke de laatste kantensnuf jes waren voer de jonge meisjes uit die tijd, dat en zoveel meer, kan je vandaag de dag anno 1967 van een zeldzame oogge tuige, de welbespraakte Pelagie De Stobbe- leir. geboren De Grauwe, nog horen vertel len. Met haar evocatievermogen moet zij ook kunnen vertellen wie anno 1888 de knapste Aalsterse jeune-pretniers waren, gesteld dat zij toen haar hart nog niet verloren had aai. de jongeman, die Siaar echtgenoot zou worden en meteen ook de vader van de Aalsterse «figuur» en rasechts liberale poli tieker, Gustaaf Ds Stobbeleir. Deze vrouw, mevr. De Moor Georges-Maria Seminck, wonende Kerkhofbaan te Erembodegem, keerde zaterdagavond omstreeks 22.30 uur langs de verlaten Erembo- degemstraat huiswaarts toen zij plots ter hoogte van de fabrieken Bosteels overval len werd door een onbekende. De vrouw schreeuwde luidkeels om hulp, waarbij de aanrander de vrouw met en kele felle slagen tegen de grond sloeg en na haar handtas te hebben ontrukt op de vlucht sloeg. Hij liep in de richting van de bossen van de Osbroek, terwijl het slacht offer, nadat hulp was opgedaagd, in een woning in de omgeving werd binnengeleid. Een weinig later waren ook c!e politiediensten ter plaatse en begonnen met de hulp van een speurhond een grootscheeps onderzoek, dat spijtig genoeg zonder resul taat bleef, alhoewel men de ledige handtas waaruit 5.000 fr. was ontvreemd en een beslijkte schoen, die de dader vermoedelijk tijdens zijn vlucht verloren was, kon terugvinden. Geboren op 19 april 1867 Leopold II had amper twee jaar voordien de troon be stegen en vond geraffineerd amusement o.m. in het rondtoeren per fiets in de Lakense parken leest Mevrouw Pelagie De ètob- beleir-De Grauwe honderd jaar later, in april 1967, nog steeds elke dag de kranten. Weliswaar in een traag en rustig tempo en om een onnaspeurbare reden bij voor keur de ongevallen. Doet daarbij nog diverse karweitjes en klimt met een zwier die de jongeren be doeld zijn tachtig- en zeventigjarigen haar niet zullen nadoen, naar haar prettig verblijf op de eerste verdieping van de wo ning van haar zoon Gustaaf, aan de hoek van de Capucienenlaan en de Karei van de Woestijnelaan. LA BELLE EPOQUE rond de eeuw wisseling heeft voor deze bijna honderd jarige dame wel haar speciale charmes en herinneringen gehad. Het waren de eerste jaren van haar huwelijk en het was ook de tijd dat een kleine spruit geboren werd die zich later zou ontpoppen tot een man die we! sporen heeft nagelaten in het Aalsterse politieke leven. Vertelt de eeuwelinge «Het was op Half Oogst in 1900... Door de stad trok de precessie met fanfares c.ï andere groepen. Toen de processie aan de café «A La Maison de Commerce» in de Molenstraat passeerde, werd onze Gustaaf geboren. Hij, onze Gustaaf. is net als zijn vader. Richard, een echte liberaal geworden. Ook mijn vader was liberaal in hart en nieren en kwam zelfs uit het verre Rupelmonde om in Aalst te stemmen. Hoe je honderd jaar wordt Haha, ik heb steeds hard gewerkt en steeds gedaan wat ik kon in de commerce.» De lievelingssport van de eeuwelinge in haar jongere jaren «Zwemmen, dat houd je jong en lenig». Een fris gelaat, dat nog de trekken ver raad van een kranige echte Aalsterse da me... die een dame is. Je zit er bij te mijmeren en het lijkt wel of de gastvrouw het raden kan «Maak je geen zorgen, je wordt honderd jaar zonder dat je het weet...» En een prettige frisse lach klatert door de woonkamer. Een honderdjarige is al met al steeds een zeldzaamheid, ook te Aalst. Mevrouw De Stobbeleir-De Grauwe had het allemaal liefst rustig laten voorbijvaar - Maar de sympathie in ruime kringen is zo groot dat 19 april een uitzonderlijk karakter krijgt. Een erekomitee met erevoorzitter Z.E.P. Gardiaan, voorzitters Pierre Me- ganck en F. Boel, ondervoorzitters E. Devidts, Maurits Deboe, Louis Hemme- rijekx en de leden Marcel Delens, Adolf Geeroms, Mevrouw Pletsier-De Groot, Henry Van de Perre, Julien Demotte, Gaston Degeyter en August Renders, heeft voor die heuglijke verjaardag een keurig programma opgesteld. Het begint met een plechtige H. Mis in de Capucienenkerk, gevolgd door een ontvangst ten stadhuize en een feestmaal. De muzikanten van de Ste delijke Brandweer brengen 's avonds aan de Capucienenlaan een serenade, terwijl een portret van de eeuwelinge, geschilderd door Pater Jan-Baptist, als een der vele geschenken aan Mevrouw De Stobbeleir wordt aangeboden. Aan onze oudste lezeres bieden wij onze welgemeende gelukwensen aan... en nog vele Aalsterse jaren... C. Morgen vrijdag, 14 april, te 20 uur, komt de Aalsterse raad in openbare en geheime zitting bijeen. De intercommunale «Land van Aalst» heeft als eerste grote verwezenlijking op haar programma de oprichting van een in dustriezone te Erembodegem staan. Dit plan tot oprichting van een industrie zone van 63 ha. werd reeds aangenomen in de gemeenteraad van Erembodegem. Ook het onderzoek commodo en incommodo is reeds achter de rug elf bezwaren werden ingediend op de 205 eigenaars die bij de onteigeningen betrokken zijn. Burgemeester Boel is van oordeel dat deze bezwaren zeer ernstig onderzocht dienen te worden. De voornaamste bezwaren werden geop perd door landbouwers, die verscheidene hectaren zullen moeten prijsgeven. Aange zien deze landbouwers niet over de nodige gronden beschikken elders, moet een bij zondere inspanning gedaan worden om aan hun wensen tegemoet te komen. Het gemeentebestuur van Erembodegem heeft reeds een schrijven gericht aan de Kommissie van Openbare Onderstand te Gent. Deze kommissie bezit nog uitgestrekte percelen in de omgeving van de nieuwe in dustriezone. Voorgesteld werd een ruiling door te voeren waardoor voor de landbou wers nieuwe gronden zouden vrijgemaakt worden. In verband met de toestand van de land bouwers die hierdoor nog niet over de no dige gronden zouden beschikken, werd door Burgemeester Boel verklaard dat er natuur lijk niet aan gedacht wordt de uitbating plots stop te zetten. Er zou in schijven ge werkt worden, waardoor de bebouwing nog gedurende een hele tijd zou kunnen verder gezet worden. In eerste fase zal nochtans de aanleg van wegen voorzien worden, aangezien de indus triële vestiging, die door de intercommunale vooropgesteld wordt, niet mogelijk is zon der een degelijke infrastructuur. De hoofd weg in deze zone zou bestaan uit een 18 m. brede betonweg met drie stroken, die naar de eventuele nieuwe nijverheden zou vertakt worden. Dinsdagavond laat had er op de steenweg Gent - Brussel op het grondgebied van de gemeente Melle, tussen de spoorwegbrug van Kwatrecht en de verkeerslichten aan de weg naar Geraardsbergen, een ernstige bot sing plaats tussen twee personenwagens, respektievelijk bestuurd door de h. Pattyn, Welvaartstraat 13 Aalst, die uit de richting Gent kwam, en de h. Durnez, uit Wetteren, die uit tegengestelde richting kwam gereden. De h. Pattyn werd uit zijn voertuig ge slingerd, waarna de wagen in een sloot te recht kwam. De bestuurder werd met zware verwondingen naar het Akademisch Zieken huis te Gent overgebracht, evenals de h. Durnez, die ook ernstige verwondingen had opgelopen. Ziehier de inhoud van het akkoord 1) De postloketten in de grote en middel grote agglomeraties blijven, buiten de vakantiemaanden, elke zaterdag open. zoals voorheen, tot.de miHdaa. 2) Op zaterdagen zal gewerkt worden mei een maximale dienstverzekering. 3) Door een beurtrol zullen de bedienden één zaterdag op twee verlof krijgen. 4) Tijdens de vakantieperiode, van 15 juni tot 15 september, zullen de loketten eén zaterdag op twee gesloten worden. De kantoren zullen toegankelijk zijn op de zaterdagen die het dichtst bij de verval dagen liggen. 5) De arbeidsduur blijft het ganse jaar on veranderd op maandag (dus de ganse dag), dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag. 6) Voor de kantoren met een enkel loket is een c/ljzondere regeling vuorzien. Tot 15 juni zullen de bedienden als kompen- satie voor de zaterdagen waarop ze ge werkt hebben, buiten die waarop het werk is geschied in de grote kantoren, een halve dag vrijaf krijgen. Na 15 sep tember zal in samenwerking met de ge westelijke directies en rekening houdend met bijzondere toestanden, een regeling in werking treden waarbij hetzij elke zaterdag een op de twee kantoren zal geopend zijn, hetzij op de eerste en de derde zaterdag van de maand alle kan toren van de streek zullen geopend zijn. VOLKSUNIE ARR. AALST NiET AKKOORD Namens de Volksunie van het arrondisse ment Aalst heeft Roland Van Eeckhoudt tijdens het V.U.-kongres, zondag II. te Brus sel, verklaard niet akkoord te kunnen gaan met een der besluiten die een pluralistisch nationaal onderwijs vooropstelde. In dit besluit wordt o.m. gezegd dat «de Volksunie wenst dat in een federale staat een geest van openheid tussen gelovige en vrijzinnige kringen moet uitmonden in een gemeenschappelijk pluralistisr^ nationaal onderwijsbeleid. Dit veronderstelt voor het vrij onderwijs een openheid van opvoeding gericht op het samenleven in een pluralistische volksge meenschap die de rechten van dit vrij onder wijs erkent, maar er ook verplichtingen aan oplegt. Voor het rijksonderwijs een losmaken van de huidige politizering; zo kan het ein delijk zijn rol van pluralistisch gestruktu- reerd onderwijs in feite vervullen». De Aalsterse woordvoerder oordeelde dat het vrij onderwijs per definitie niet pluralis tisch kan zijn. KADERWIJZIGiNG Tijdens de geheime raadszitting, die vrij dag a.s. na de openbare zitting zal worden gehouden, komt andermaal de kaderwijzi ging voor de K.O.O. te berde. Er weze aan herinnerd dat dit punt tijdens de laatste ge heime zitting, na een vinnige bespreking, werd verdaagd. Met belangstelling wordt uitgekeken hoe de Aalsterse vroede vaderen al dan niet zullen rekening houden met de onbehaag lijke sfeer die ontstaan is, nadat de toepas sing van een koalitie-akkoord, akkoord dat natuurlijk behoorlijk moet uitgevoerd worden dreigt gekoppeld te worden aan een zogenaamde kaderwijziging, die alles zins te denken geeft en betreurenswaardige aspekten vertoont. Als de vrouw van Cesar... DE SENAAT... EN DE VLAAMSE VERDRUKKING Recent Beknopt Verslag De h. A... (in 't Frans), de h. B... (in 't Frans), de h. C... (in 't Frans), de h. D... (in 't Nederlands), de h. E... (in 't Frans), de h. F... (in 't Frans), de h. G..., H... tot en met de h. Z... (in 't Frans)... Recent artikel van Waals joernalist «De toenemende druk van de Nederlandstaligen in Belgie...» RECESSIE Blijkens een jaarverslag verminderde de nettowinst van Philips-Nederland met 52 miljoen gulden. Philips stelt in Nederland ca. 84.000 men sen te werk. De ongunstige evolutie bij Phi lips zou dan ook nadelige gevolgen kunnen hebben voor de Nederlandse ekonomie. STADSSCHULDEN Het Aalsterse stadsbestuur moge zich troosten met het feit dat ook in het zuinige Nederland de steden te worstelen hebben met financiële moeilijkheden. Drie Neder landse steden Amsterdam, 's Graven- hage en Rotterdam voorzien voor 1967 een totaal tekort van 150 tot 200 miljoen gulden. Ook daar staat men voor een konflikt- situatie die voortspruit uit het feit dat de steden in steeds grotere mate als kernge meenten moeten tegemoet komen aan de voorzieningen voor de bewoners van omlig gende gemeenten, zonder dat daartoe enige kompensatie is voorzien op het financiële vlak.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1