vrouwen kroniek Verjaardag in een koud paradijs Een eeuw geleden werd Alaska Amerikaans Belangrijke werken aan de Dender Verkeersongevallen De werkloosheid MODERNE APPARTEMENTEN IN EEN PARK vanaf 425.000 F Inlichtingen en modelappartementen ter plaatse RAFFELGEMSTRAAT - AALST a-. 29937 - 29938) 30 april 1867. De Russen zullen deze datum ongetwijfeld met bitterheid her denken. In Alaska zal men evenwel jubelen. Het was inderdaad op die datum dat Tsaar Alexander II het tot dan toe aan Rusland behorende Alaska aan Amerika verkocht. Het leverde de Russische schatkist 7,2 miljoen dollar op voor een ge bied dat 80 maal zo groot is als Belgie. In Petersburg meende men toen dat men er een goede zaak aan gedaan had en in omgekeerde zin geloofden de zakelijke Amerikanen dat het zinloos was zo veel geld uit te geven voor een ijskust die geen enkel nut voor de Verenigde Sta ten zou opleveren. v - V- Nauwelijks 30 jaar later moesten de Ame rikanen echter reeds hun mening herzien. Alaska bleek immers toch een reuzezaak te zijn geweest. Op dat moment - men schreef toen juli 1897 - voeren de eerste goudsche pen de haven van Seattle binnen. Hei wa ren de «Portland» en de «Excelsior»; hun lading bestond uit een groot aantal zakken met blokken metaal die bij nader toezicht van uitzonderlijke waarde bleken te zijn het was namelijk het goud dat onverschrok ken avonturiers in Alaska hadden opgegra ven. Beide schepen hadden ieder twee ton van dit edel metaal aan boord. Amerika werd meteen door de goudkoorts overrom peld. Honderdduizenden Amerikanen zagen er de gelegenheid in om in een oogwenk rijk te worden, maar velen moesten hun goud honger met de dood bekopen; anderen wer den inderdaad miljonair en een klein aantal Amerikanen bleef in het land achter. Onder deze die totaal ontgoocheld en even arm' terugkeerden, bevond zich Jack London, die later ae auteur zou worden van een ophef makende roman over de «Goldrush». Dit alles is nu echter geschiedenis. Welis waar bevatten de rivieren en de grond van Alaska en het nabije Canada nog steeds goud, maar de kosten van het opgraven overtreffen tegenwoordig de winsten. Goud graven in Alaska is een weinig rendabele bezigheid geworden. Voor de inwoners van Alaska zelf is die goudrush een afgesloten hoofdstuk in de geschiedenis van hun land, dat pas in 1959 als 49e staat van de U.S.A. werd erkend. Sindsdien beroemen zij zich liever op de werkkracht van hun volk, dat niet meer op goud, maar dagelijks op visvangst uitgaat en de overige staten van vis voorziet; daar naast werden straten aangelegd en lucht lijnen in het leven geroepen. Alaska telt momenteel 250.000 inwoners, Eskimo's en Indianen, die zich beijveren om de vooroordelen omtrent hun staat uit de weg te ruimen. Liever zouden zij zien dat de maagdelijke schoonheid van Alaska ook buiten de eigen grenzen zou bekend zijn. In dit verband wijzen zij er op dat slechts een vierde van hun land in de noordelijke Poolzone ligt en dat daarentegen het zuide lijke landsgedeelte zich kan beroemen op heerlijke uitgestrekte bossen, terwijl ook de landbouw de laatste decennia een zeer hoge vlucht heeft gekend. «Natuurlijk hebben we in de winter ijs, sneeuw en lage temperaturen, maar dat voelt men niet bij een droge lucht. Daar tégenover staan onze wondermooie zomers met hun lange dagen». Dat zijn woorden die men in dat land steeds te horen krijgt. Wie eenmaal door Alaska reist begrijpt best hoeveel waarheid in die woorden zit en waarom geen enkel Eskimo voor geen geld ter wereld dit koude paradijs wil ver laten. Met het oog op de waterbeheersing en in het kader van de strijd tegen het over stromingsgevaar heeft Minister De Saeger de onmiddellijke aanbesteding bevolen van volgende werken op de Dender Baggerwerken afwaarts de brug nr. 11 te Ninove en lussen deze brug en de sluis te Aat raming ruim 6,5 ml.joen. Herstellingswerken aan de sluis te Pol- lare raming 500.000 fr. Vernieuwen van remmingswerk onder de Zeebergbruggen te Aalst raming 600.000 fr. Bouwen van oeververdediging te Ninove en tussen Erembodegem en Aalst raming ruim 13,5 miljoen fr. Vernieuwen van sluisdeuren te Idegem en Poliare raming ruim 1 miljoen fr. Vernieuwen van benedendeuren van het sas te Dendermonde; raming: 325.000 fr. Vernieuwen van vloeddeuren en scho ven van de afwateringssluis van het Denderbellebroek te Denderbelle ra ming 150.000 fr. De globale raming voor deze werken aan de Dender be.oopt dus ruim 22,5 miljoen. Tijdens de week van 10 tot 16 april zijn op de wegen en in de agglomeraties waar het toezicht op het verkeer door de rijks wacht wordt uitgeoefend, 1.362 ongevallen gebeurd. Bij deze ongevallen zijn 21 per sonen ter plaatse gedood, 182 werden ern stig en 642 werden licht gewond. in de loop van het jongste weekeinde zijn 444 ongevallen gebeurd, waarbij 12 perso nen ter plaatse gedood werden en 73 zwaar gewond werden. In maart gebeurden er 5.711 ongevallen (5.748 in maart 1966), met 61 doden ter plaatse (81). 874 zwaar gewonden (758) en 2.577 licht gewonden (2.478). Nationaal Verbond der Militairen oud-krijgsgevangenen. OPROEP TOT DE KRIJGSGEVANGENEN 40 - 45 Gezien de wet goedgekeurd is betreffende de Strijders- en Gevangenschapsrente 1940- 45, ook voor deze van 6 maand en meer, zuilen wij de volgende dagen in ons lokaal BURGERSHUIS. Grote Markt 15. Aalst, ze telen zaterdag 15 april van 14 tot 18 uur. zondag 16 april van 9.30 tot 12 uur. maandag 17, dinsdag 18, woensdag 19, donderdag 20 april, telkens van 18 tot 20 uur. Dit geWt voor de stad Aalst en omlig gende gen®f; rnten. Produktiviteitskomites Denderstreek. Cursus «VEREENVOUDIGING VAN 02 ADMINISTRATIEVE ARBEID» Voor de tweede maal wordt door het Produktiviteitskomitee Denderstreek een cursus «Vereenvoudiging van de Admfhistra- tieve Arbeid» ingericht onder leiding van de specialist terzake, dc heer F. Vandenhouten, Bedrijfsrevisor. Deze cursus heeft tot doel de bedrijven een inzicht te geven in een aantal vereen voudigingstechnieken die op de administra tie kunnen toegepast worden Hij moet de bedrijven in staat stellen het rendement te verhogen en de kostende prijs van de admi nistratie te drukken. Wie hierover verdere inlichtingen wenst te bekomen, kan zich steeds wenden tot het sekretariaat, Stationsstraat, 31, te Aalst. Tel. (053)268.85. Tijdens de week van 26 maart tot 1 april werden per dag gemiddeld 60.670 volledig en 42.815 gedeeltelijk werklozen gekontro- leerd, hetzij een totaal van 103.485. Vergeleken met de vorige week werd een vermindering van 637 volledig en een ver meerdering van 6.437 gedeeltelijk werk lozen genoteerd. De lichte vermindering van de volledige werkloosheid heeft voornamelijk betrek- k:ng op de sektoren bouw en hotelnijver heid. Daarentegen worden enkele afdankingen opgetekend in de sektoren metaalverwer king en kleding. De stijging van de gedeeltelijke werk loosheid vloeit voort uit de onregelmatig heid van het werk in verschillende bedrijfs takken, Zij treft voornamelijk de sektoren metaal (voor de automontage), textiel, kle ding, leder en voeding. GROND INBEGREPEN AFWERKING SLEUTEL OP DEUR Ruime keus in 1 - 2 - 3 en 4 slaapkamers OPEN ALLE DAGEN VAN 9 TOT 12 EN VAN 14 TOT 19 UUR OOK DE ZATERDAG REEDS MEER DAN 250 VERKOCHT KEUKENGEHEIMEN Wanneer ge eiwitten moet stijf klop pen bv. voor de bereiding van Merin gues laat de eiwitten dan vooraf op een koele plaats, zo mogelijk in de koelkast, enige tijd afkoelen. Zo kan men de eiwitten vlugger en beter stijf kloppen dan in lau we toestand. Klop het in oen koud vertrek of op de tocht van een raam en niet in een oververhitte keuken. Als ge om een of andere reden deze bezigheid even moet onderbreken, laat dan de eierkloppcr niet in de kom staan. Voor dat er suiker bij het eiwit wordt gedaan, moet dit zo stijf zijn, dat het in de kom blijft zitten, als ge deze ondersteboven houdt. Voeg nooit meer dan één eetlepel sui ker tegelijk toe en klop het eiwit tel kens weer goed stijf. Vleessoorten worden vaak lekkerder door het laten meebakken van een sjalotje (waarvan alleen de buitenste harde pel verwijderd is) of een schijfje citroen. Een sjalotje wordt meegebakken in rundvlees, een citroenschijfje in kalfs- of varkens vlees. Een half laurierblaadje maakt var kensvlees ook heerlijk van smaak. Wanneer ge koude zalm met mayonaise eens in een mooi kleedje wilt opd enen, moet ge de mayonaise vermengen met wat spinazie-kookwater. De saus krijgt dan een mooie groene kleur, die mooi afsteekt bij het rood van de zalm. Voor een smakelijke komkommer salade schaaft men de vrucht een half uur tevoren en zet dit weg met zout erover. Het zout onttrekt het water aan de kom kommer en dat drukt u er voor gebruik even tussen de handen uit. Aanmaken. Lekker met olie en azijn en kervel. Over gehouden komkommer-salade kan tot de volgende dag in de koelkast bewaard wor den. Wel even afdekken, anders slaat de komkommerlucht op de andere artikelen over. NUTTIGE WENKEN Hebt U met de grote schoonmaak nog zo'n ouderwetse parap.u in de kast of op de zolder gevonden Gooi hem dan niet dadelijk weg. U kunt er beslist nog plezier aan beleven. Torn de stof voorzichtig van de baleinen los. Schroef een haakje in de zoldering boven de wastafel of badkuip en hang de paraplu hier omgekeerd aan op. U hebt nu een ideaal droogrekje ge kregen voor massa's licht goed. Nylons, sjaals, lingerie, enz. Bovendien is dit droog rekje m een wip weer ingeklapt en neemt het weinig plaats in. Weldra bloeien de seringen. Helaas past deze mooie bloem zich moeilijk aan bij temperatuurwisselingen, zodat ze bin nenshuis vlug verlept. Daarom moet de overgang van buiten naar binnen zo gelei delijk mogelijk geschieden. Men kan dit bereiken door de bloemen eerst enkele DOKUMENTATIE EN PLANS OP AANVRAAG uren in een emmer vol water te plaatsen in de gang of onverwarmde keuken. Daar na slaat men de stelen van onderen met een hamer plat, schikt de seringen in een vaas en brengt ze tenslotte naar binnen. Hierdoor wordt het gevreesde slaphangen meestal voorkomen. Men laat ze verder rustig staan en stelt ze niet bloot aan nieuwe overgangen. Als ge uw strijkplank niet stofvrij in een kast kunt opbergen, kunt u er het best een grote plastic-zak overheen "schui ven. Dan houdt u de plank en daardoor dus het wasgoed schoon. Maar als de zak buiten gebruik is, leg er dan een ferme knoop in, zodat de kinderen hem niet in een onbewaakt ogenblik over het hoofd kunnen trekken. Dat doen ze zo graag en het is levensgevaarlijk. Daarmee weet u meteen dat alle plastic-zakken buiten het bereik van kinderen moeten blijven. KLANKJES UIT DE MODEWERELD Prettig huishouden in katoen Bij het doorbladeren van de modetijd schriften, die in een pracht van schitte rende kleurenfoto's de nieuwe kollekties voorstellen, bekruipt ons dikwijls een on weerstaanbare kooplust. Er is een eindeloze keuze van hartver- overende kleedjes, mantelpakjes, mantels, cocktailjurken... noem maar op; en voor één keertje zouden wij, net als de cover- girls, ook wel een soort kameleon-vrouw willen zijn, die niet weet wat zij het eerst zal aantrekken, en over onuitputtelijke moge'ijkheden beschikt om nieuwer, jon ger en aantrekkelijker te zijn. Helaas, onuitputtelijk is beslist niet onze geldbeugel en trouwens, als we terugkeren tot ons nuchter dagelijks leven, dan besef fen we algauw dat een garde-robe vooral aan een reeks praktische eisen moet vol doen. Zo brengen we een groot deel van onze tijd door in het huishouden. En het zal bij niemand van ons opkomen, daarbij een moeseline feestjurk aan te trekken, of een origineel mantelpak. Wat wij voor huis houdelijk werk nodig hebben i« kleding die gemakkelijk zit, tegen een stootje kan en goed te onderhouden is. Zij hoeft daarom: niet monotoon en verve end te zijn; tijd van de sombere schorten en vormloze stofjassen is gelukkig voorbij. Want nu brengen de fabrikanten jaarlijks een uit gebreide keuze van prettige, modieuze schortkleedjes, of liuishoudjurken, of hoe u ze ook noemen wilt. Voor bijzonder lage prijzen kunt u vro lijke modelletjes kiezen, die precies be antwoorden aan de praktische vereisten, gesteld door uw uiteen.opende huishoude lijke bezigheden. Deze nieuwe schortkleed jes zijn gemaakt in katoen, gemakkelijk en grondig wasbaar, luchtig, hygiënisch en aangenaam om dragen. Katoen heeft het voordeel n et elektrisch te zijn geladen; het trekt het stof niet aan, zodat het min der vlug vuilt en bovendien is het niet bang voor hoge temperaturen. Geen ge vaar dus in de nabijheid van kachel of strijkijzer. Wat het uitzicht van deze schortkleedjes betreft de keuze reikt van eenvoudige en tamelijk klassieke tot bijzonder origi nele modellen. Er zijn knoopsluitingen voor en achter, ritssluitingen, grappige zakken, fantasiepatten, afstekende biezen, schuindraadsverwerkingen, inzetstukken, fronsstrookjes... tot zelfs tweestuksgehelen en broekrokmodellen. Doch nooit werd hierbij uit het oog verloren dat huishoud- jurken komfortabel moeten zitten en een ruime bewegingsvrijheid moeten laten, terwijl zij ook gemakkelijk aan en uit te trekken zijn. De kleuren zijn vrolijk en helder, net uitgekozen om u in een zonnig humeurtje te brengen. Hier kunt u zelfs een vlaagje meer durven dan op straat. Speel gerust met knalpurper, hardroze, citroengeel, ap pelgroen of mandarijn... tenzij u meer houdt van zachte waterverftinten in ge nuanceerde schakeringen. Effen, met streepjes, geruit of bezaaid met kleine veldbloemetjes... U vindt be slist iets naar uw smaak; en enig ekskuus om in uw keuken een vormloze rok of gevlekte trui als afdragertje te verslijten, hebt u voortaan niet meer... WIST U dat in het gerechtshof van San Francisco op hoger bevel voor de tribune der juryleden een scherm werd aangebracht waardoor de onderkant van de eerste bank aan de blikken van het pub'iek onttrokken dat steeds meer vrouwelijke gezworenen wordt. Deze maatregel werd genomen om- verschijnen in mini-rokjes die zo heet het officieel de aandacht afleiden, niet alleen van de toeschouwers, maar ook v het hof en de verdediging...

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 2