Van auto's en mensen X£>. Bruisende drank Het Sovjet-orgaan 'Izvestia,, Dames, voor U alleen... de grootste krant ter wereld De belasting der natuurlijke personen De 5 nationale V.T.B.-V.A.B. wedstrijd voor amateurs films Agatha Christie China, meest bevolkte land ter wereld Het officiële regeringsblad van de Sovjet Unie, de «Izvestia», dat dezer dagen zijn gouden bestaansjubileum viert, is naar ver luidt thans net grootste dagblad ter wereld met een tota'.e oplage van 8.670.000 eksem- plaren. Vijftig jaar geleden begon de krant als het orgaan van de Mensjevieken in het toenmalige St. Petersburg met een oplage van 35.000 eksemplaren. Na vele jaren lan ge kolommen droge toespraken en hoog dravende regeringsdekreten te hebben ge publiceerd, werd het blad in 1959 in een nieuw kleedje gestoken. Het werd een van de meest levendige en menselijke kranten van het land met een opmerkelijk jong lezerspubliek, (één vierde van de lezers waren beneden de 30 jaar). Het is meteen het blad van het meer ontwikkelde deel van de Russische bevol king. Uit een recent onderzoek is geb'eken dat 72 procent van de lezers middelbare of hogere studies had genoten. Door het verleden van het blad als Mens- jevistisch orgaan heeft het de bijnaam «het orgaan van de smerigste insinuaties» ge kregen in de Sovjet-encyclopedie en wegens d.t verleden is er waarschijnlijk in de da gen van Stalin weinig over de oorsprong van het blad verteld. Thans wordt de 50e verjaardag echter met grote luister ge vierd. De rekord-oplage tot meer dan 8 miljoen die gedurende de afgeloppn t.en jaar werd bereikt, is ten dele verwezenlijkt door een fraaiere opmaak, maar de belangrijkste Gtrzaak moet toch wel zijn dat de Izvestia plots overschakelde op de publikatie van verhalen over onderwerpen die in de alge mene belangstelling staan ais persoonlijke vraagstukken, de moraal in de Sovjet-Unie en de misdadigheid Voor de konkurrentie was dit iets onge hoords, met uitzondering voor de «Kom- somolskaja Pravda», het orgaan van de kommunistische jeugdbeweging, waarvan de schoonzoon van Kroestsjev, Alexei Ad- joebei, hoofdredakteur was voor dat hij naar de Izvestia overstapte. MINIMUMSNELHEID Dat onze autostrades reeds enkele ja ren ontoereikend zijn voor ons wagenpark weet iedere automobilist. Daarom zou er kortelings een minimumsnelheid bepaald worden voor de autostrades. Hierdoor zou men trachten, het drukke verkeer op onze autowegen vlotter en veiliger te maken. Statistieken hebben uitgewezen dat veel ongelukken gebeuren bij het inhalen. Ook zou men daardoor verhinderen dat langza me automobiliseten grote verkeersopstop pingen zouden veroorzaken. Alleszins is het een eerste stap naar een veiliger en vlotter verkeer op onze drukke autostrades MET GEWELD .S IEDERE AÜ i'Ü OM TE BRENGEN Vele mensen rijden met hun wagen op zo een wijze, dat men wel zou denken dat ze hem in korte tijd willen «verwoesten». En het gebeurt u waarschijnlijk ook wel eens. Enkel hij die zijn auto volledig kent, kan hem een lang leven verzekeren. Een auto heeft zoals alle andere machi nes ook grenzen. Veel autobestuurders schijnen dat wel eens uit het oog te ver liezen. Die grenzen zijn vast gelegd ofwel door de ontwerper van de auto of door het gebruikte materiaal of door hun func tie. Voor een auto zijn er hoofdzakelijk 2 opgaven: eerst heeft men de topsnelheid en dan heeft men het maximumge wicht dat toegelaten is door de con structeur. Doch er zijn er nog veel meer. Zo spreekt men van de grens van baanvastheid in een bocht. Dit betekend, dat een bepaalde auto een bocht aan een bepaalde snelheid kan nemen, wil men niet op het andere rijvlak eindigen of misschien in een sloot Die «grenzen» hangen af van veel factoren: de rijweg de staat van de banden en de ban den druk de staat van de vering en de wielop hanging de wijze van besturen. Dit laatste punt heeft haast steeds de meeste invloed op de gedragingen van de wagen. Iedere auto verlaat de fabriek met be paalde aanduidingen voor topsnelheid en maximum gewicht. Geringe toleranties kun nen nog geen schade veroorzaken. Doch de meeste autobestuurders nemen de topsnel heid voor kruissnelheid. Dit is de snelheid die men gedurende enkele uren ononder broken mag volhouden, zonder de motor schade te berokkenen. Bij maximum ge wicht denken ze enkel aan de personen die er inzitten en niet aan hun bagage. Zo zien we dan «overladen» auto's die zeer gevaar lijk kunnen zijn, voor de inzittenden als voor de andere auto's. Wie zijn auto zo behandelt, moet dan ook niet opkijken dat hij vroegtijdig spo ren van slijtage bemerkt. Daarom moet men zeker in deze periode, waarin de uitstappen beginnen aandacht schenken aan die gegevens die de construc teur van de wagen heeft bepaalt. De juiste gegevens over zijn wagen kan men gemak kelijk teweten komen b.v. bij de verdeler van het merk. Men zal veiliger rijden en ook goedkoper E.V.d.B. WA7 ETEN WiJ DEZE WEEK ZONDAG E.eren met ham in taartbakjes Tomatensoep Gebraden duifjes Erwtjes Gebakken aardappelen Ananas met slagroom. MAANDAG Varkenskote elten Bloem kool «Au Gratin» Gekookte aard appelen Griesmeelvla. DINSDAG Gebakken vissticks Aardap pelpuree Vanillepudding. WOENSDAG Gebraden worst Rode kool Gekookte aardappelen Yog hurt met banaan. DONDERDAG B.efstuk Sla Frites Chocoladevla. VRIJDAG Biefstuk Spinazie Ge kookte aardappelen Havermout- koekjes. ZATERDAG Italiaanse vissoufflé Ge kookte rijst Fruit. VOOR DE LEKKERBEKKEN Eieren met ham in taartbakjes BENODIGD 4 taartbakjes (deze bakjes van bladerdeeg zijn kant en klaar te koop) 150 g ham, 2 hardgekookte eieren, 2 lepels room, zout, peper, paprikapoeder, peter- se'ie en citroensap. BEREIDING Snij de ham zeer fijn en roer dit met de room tot een smeu g meng sel. Breng dit op smaak met zout (mis schien is dit niet nod:g als de ham van zichzelf vrij zout is), peper en eventueel, als u van een fris smaakje houdt, enkele druppels citroensap. Verdeel dit ham-meng sel over de taartbakjes, die u in de oven zo nodig even ekker knapperig hebt laten worden. Zet er een half hardgekookt ei bovenop, stu'f daar wat paprikapoeder over en leg hier en daar voor het frisse kleurtje een blaadje peterselie. Ita'iaansa vissoufflé BENODIGD 6 eieren, 6 lepels melk, 1 flinke lepel gehakte peterselie, wat zout, een snufje paprikapoeder. 1 bl.k tonijn, 1 ui, boter en een paar tomaten. BEREIDING Laat de tonijn goed uit lekken en verdeel de vis in kleine stukjes. Klop de eieren, roer er de melk, de peter selie, zout, paprikapoeder en tensloite de tonijn doorheen. Laat het gesnipperde uitje in wat boter glazig worden en voeg d.t eveneens bij het ei-vis-mengsel. Giet dit mengsel nu in beboterde kleine vormpjes en zet ze in een goed hete voorverwarmde oven. Wanneer na een 15 minuten de eiermassa ge stold is, legt men er de plakjes tomaat bovenop, die men bestuift met wat zout en paprikapoeder. Dan opnieuw in de oven zetten tot de tomaat zacht is geworden. Dadelijk, uit de oven, opdienen met een schotel drooggekookte rijst. Bloemkool ««Au Gratin» BENODIGD 1 bloemkoo zout, 50 g boter, 30 g bloem, 3,5 dl melk, 75 g ge malen kaas, paneermeel. BEREIDING: Maak de bloemkool schoon en verdeel haar in «roosjes». Zet ze op met kokend water en zout en kook haar bijna gaar. (De kool moet nog iets knap pend zijn). Maak een saus van de boter, bloem en de kaas (een beetje hiervan achterhouden). U weet het na toevoeging van de kaas de saus niet meer koken. Giet in een vuurvaste schotel een deel van de saus, leg hierop de goed uitgelekte bloemkool en bedek deze met de rest van de saus. De bovenkant afwerken met een mengsel van paneermeel en de rest van de kaas, hier en daar een stukje boter leg gen en het gerecht zo hoog mogelijk in een warme oven plaatsen en vlug laten grati neren (ongeveer 10 minuten). De Bank van Brussel heeft zopas onder die titel een door de h. Edouard Bours, ad vocaat bij het Hof van Beroep en professor aean de Universiteit van Luik, opgestelde brochure uitgegeven waarin een commen taar wordt gegeven op het belastingsstelsel op de inkomsten der natuurlijke personen zoals het blijkt uit de fiscale hervorming van 1962 en de sedertdien aangebrachte wijzigingen, die voortspruitend uit het on langs, door het Parlement goedgekeurde entwerp 356 inbegrepen. Tarijke voorbeelden van taxatie en een beknopte inhoudsopgave maken van dit uit stekende synthesewerk een uiterst gemak kelijk handelbaar vademecum. Exemplaren van die brochure kunnen kosteloos worden bekomen bij de zetels, bijhuizen en agentschappen van de Bank van Brussel of bij haar Afdeling Publiciteit Regentschapsstraat 2 Brussel 1 Bank van Brussel, Nieuwstraat 27 Aalst Iris Marle moest onwillekeurig aan haar zuster denken. Rozemarijn, die nu net een jaar geleden was gestorven. Al die tijd had ze, zo goed en zo kwaad als het ging, ge probeerd de gedachten aan Rozemarijn uit haar hoofdje te zetten Zij wilde er een voudig niet meer aan denken. Het was allemaal zo pijnlijk... zo afschu welijk geweest Dat blauw-achtige gezicht en kramp- achtig-grijpende vingers. Welk een tegen stelling met die blijde, allerliefste Rozema rijn van een dag te voren. Ja, misschien was ze niet helemaai blij geweest. Want ze had pas griep gehad... en zich nog ellendig slap gevoeld, dood-op... Dat was allemaal natuurlijk ter sprake gekomen bij het ge rechtelijke onderzoek. Zelf had Iris er de aandacht op gevestigd. Dat verklaarde toch enigszins Rozemarijns zelfmoord, niet waar? Maar toen dat onderzoek eenmaal achter de rug was, had Iris vastberaden elke ge dachte aan alles uit haar hoofdje gezet. Wat hielp het, daaraan voo 'erend te blij ven denken? Beter maar alles zo gauw mo gelijk te vergeten... de hele ellendige ge schiedenis. Doch thans, besefte zij, moest zij zich wel weer alles herinneren. Zij moest, of ze wilde of niet, het verleden voor haar geest terugroepen Nauwkeurig, zonder enig ogen schijnlijk waardeloos detail over het hoofd te zien... Dat wonderlijke gesprek gisteravond met George, uat dwong haar er toe. Het was zo onverwacht geweest, zo schrikaanjagend. Wacht eens... was het eigenlijk wel zo onverwacht geweest? Waren er tevoren al niet een paar aanwijzingen? George's toe nemende verstrooidheid... net alsof hij vol komen opging in eigen gedachten... zijn onverklaarbare manier van doen ook... ja, hij was bepaald vréémd geweest, dat was het enige juiste woord er voor I Alles leidde toen tot dat ogenblik, gisteravond, toen hij haar in zijn werkkamer had geroepen en die brieven uit een la van zijn bureau te voorschijn had gehaald. Nu was er geen ontkomen meer aan. Zij moest wel terugdenken aan Rozemarijn... en zich weer alles te binnen brengen, pre cies zoals het gegaan was. Haar zuster... Rozemarijn... Met een schok drong het tot haar door, dat dit eigenlijk voor het eerst van haar leven was. dat haar gedachten zich goed bezighielden met Rozemarijn, dat zij echt over haar nadacht, volkomen objectief, over haar persoonlijkheid. Ze had haar vroeger altijd aanvaard als iets dat vanzelf sprak, net zoals je vader, je moeder of een tante. Je zuster was nu eenmaal iets onbetwistbaar natuurlijks in je leven. Je beoordeelde zulke mensen ook zo heel anders dan andere mensen. Je vroeg jezelf 1. Tot de wedstriejd worden toegelaten al le amateursfilms in de 8 en 16 mm. for maten, in wit-zwart of in kleuren, verwe zenlijkt door leden van de V.T.B.-V.A.B. De voorgestelde films mogen niet met handelsdoeleinden gemaakt zijn. De deelnemende films worden alleen aan vaard in Nederlandse versie 2. De mededingende films zullen worden gekeurd per reeks en per formaat, nl. a) Films die toerisme of folklore tot on derwerp hebben b)Dokumentaire films c) Animatiefilms d) Fiktiefilms Het aantal films per deelnemer is be perkt tot twee per reeks. 3. Elke film moet van een klankbegeleiding en of kommentaar voorzien zijn. 4. Per film moet een volledig ingevulde fiche, die op aanvraag door het V.T.B.-se- kretariaat, St Jacobsmarkt 45 Antwerpen wordt toegezonden, aldaar aankomen uiterlijk op 5 september. Een inschrij vingsgeld van 50 fr per film moet voor 10 september gestort worden op prk. 936.27 van de Vlaamse Toeristenbond, Antwerpen, met vermelding: Amateurs- filmwedstrijd 5. Door de V.T.B.-V.A.B. wordt in totaal een bedrag van 75.000 F ter beschikking gesteld, saemen met een gouden, een zilveren en een bronzen penning per reeks en per formaat. 6. De afkondiging der bekroningen, de uitdeling der prijzen en de voorstelling van een keuze der bekrooonde films zal geschieden op zondag 17 december, in de V.T.B.-feestzaae, St Jacobsmarkt 45 te Antwerpen. nooit af, wat voor indruk zij eigenlijk maak ten. Wat voor type was Rozemarijn eigen lijk geweest? Daar kwam het nu waarschijnlijk juist op aan Daarvan kon zo'n heleboel afhangen Iris ging daarom haar gehele leven na. Dat van haar en van Rozemarijn, als kind... Ro zemarijn. zes jaar ouder dan zij. Indrukken uit het verleden... vluchtige doorkijkjes... van die kleine toneeltjes. Hoe ze zelf als klein kind haar boterham had zitten eten en haar melk gedronken had, aan dezelfde tafel, waaraan Rozemarijn, met vlechtjes nog, zo heel gewichtig haar «huis werk» had zitten maken. Of die zomervakantie aan zee... Iris be nijdde Rozemarijn toen, omdat die al een groot meisje was, dat zwemmen kon... En toen Rozemarijn naar kostschool ging en dan in de vakanties thuis kwam. Daarna ging ze zelf naar school en Rozemarijn naar Parijs, ter voltooiing van haar opvoeding... Als schoolmeisje was Rozemarijn zo slunge lig lang geweest, niets dan armen en be nen. Maar toen ze uit Parijs weer thuis kwam, neen maar. wat was ze toen een heel andere Rozemarijn geweest, vreemd en be angstigend elegant, met een beschaafde stem, gracieus in haar beweginkjes en ma niertjes, met goudglanzend, kastanjebruin haar, donker blauwe ogen, donkere wimpers en wenkbrauwen. Een verontrustend mooi wezentje.. in een totaal andere wereld Helft van de wereldbevolking leeft in Azit Volgens recente statistische gegevens maakt de bevolking van China, India, de U.S.R.R. en de Verenigde Staten samen, meer dan de helft van de wereldbevolking uit. China is het meest bevolkte land van dc wereld met 680 miljoen inwoners. Het wordi gevolgd door India, met 400 miljoen, de U.S.S.R. met 200 miljoen en de V.S. met 170 miljoen. Hierna komen Japan, Indone sië, Pakistan, Brazilië, Groot-Brittannie en de Duitse Bondsrepubliek met meer dan 50 miljoen inwoners. De helft van de wereldbevolking leeft in Azie, en in het jaar 2000 zal het kontingent 60 t.h. zijn. Europa herbergt er slechts 14 t.h. en op het einde van deze eeuw zou het aandeel van Europa nog slechts 10 t.h. be dragen. Het larjd waar de pasgeborenen het mees te kans hebben om lang te leven is Noor wegen bij haar eerste geschreeuw mag de kleine Noorse rekenen op een levensduur van 75 jaar, terwijl haar kleine broer een levens loop van 71 jaar voor de boeg heeft. In India is het beeld gans anders daar kunnen de jongens en meisjes slechts reke nen op een gemiddelde levensduur van 32 jaar. Over het algemeen daalt het sterftecijfer. En dit is de meest kenmerkende tendens van de demografische evolutie van de jongste jaren. Zij blijft nochtans bijzonder hoog in som mige gebieden, bv. in Guinea (40 per 1000) Nepal (30 per 1000), India (27 per 1000), Kongo (22 per 1000) en Brazilië (21 per 1000). groot geworden Van toen af hadden ze elkaar eigenlijk: maar weinig meer gesproken. Toen had dat leeftijdsverschil van zes jaren wel de groot ste verwijdering veroorzaakt. Iris had nog op school gezeten toen-Ro zemarijn haar eerste Londense «season» beleefde. Zelfs wanneer Iris thuis kwam, was die geweldige afstand blijven bestaan. Rozemarijn had zo'n heel ander leven geleid, stond 's ochtends pas laat op, lunchte met andere uitgaande meisjes en ging haast elke avond naar een bal. Iris zat dan in de werk kamer met mademoiselle of ging mee uit wandelen in het park en moest elke avond om tien uur naar bed. Het kontakt tussen de zusjes was toen niet veel anders ge weest dan «Toe, Iris, bel even een taxi, wil je, anders kom ik weer veel te laat»... of «Dat vind ik geen aardig japonnetje, Rozemarijn. Dat staat je niet. Wat een strik ken en dikdoenerij»... Daarna was Rozemarijns verloving ge komen, met George Barton. Een geweldige consternatie, een gewinkel, bendes cadeau tjes en bruidsmeisjestoiletten. Toen de trou werij. Achter Rozemarijn in de kerk over het middenpad had Iris gelopen en de fluis terstemmen aangehoord «Wat een schat van een bruidje I» Waarom had Rozemarijn eigenlijk George gekozen? Al dadelijk had Iris zich daarover flauwtjes verbaasd. Er waren toch zoveel /sukere en interessanter jongelui geweest, die Rozemarijn opbelden en altijd mee vroe gen. Hoe kwam ze er toen bij George Bar ton te kiezen, die nota bene vijftien jaar ouder was geweest, vriendelijk en genoeg lijk, maaer toch beslist wat saai. George was wèl gefortuneerd, maar het was toch niet om het geld te doen geweest. Rozemarijn had geld genoeg van zichzelf, zelfs meer dan genoeg. Dat was allemaal door Oom Paul gekomen. Iris woog zorgvuldig tegen elkaar af hoe ze er vroeger tegenover gestaan had en hoe ze er nu op het ogenblik over dacht. Over Oom Paul bijvoorbeeld. Dat was geen echte oom geweest, dat had zij altijd wel vermoed. Paul Bennett was vroeger op haar moeder verliefd geweest, maar die had een andere man met veel minder geld getrouwd. Paul Bennett had dit op een volkomen roman tische manier aanvaard. Hij werd de vriend des huizes en was zijn platonische verering trouw gebleven. Hij was Oom Paul gewor den en de peet van het oudste kind, van Rozemarijn. Bij zijn dood bleek, dat hij zijn hele vermogen aan zijn petekind, toen een meisje van dertien, had vermaakt. Rozemarijn was dus niet alleen een schoonheid geweest, maar zelfs een goud visje. En toen was zij met die tamelijk saaie George Barton getrouwd I 1 lijk I Hat Nadruk verboden. vervolgt

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 2