en omstreken Baron Romain Moyersoen: ir: im «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 een welgevulde politieke en sociale loopbaan 111 II! ill lil II Familienamen als straatnamen 'Der alte„ is niet meer. Met Kon rad Adenauer verdween een belangrijk hoofdstuk uit de West-Europese politiek KLEIN LOGBOEK jmussirn Vt Gazet van Aalst NEC SM, NEC METU 23ste JAARGANG Nr. 32 SCHENKT UW VERTROUWEN AAN INGANG VRIJ ZATERDAG 22 APRIL 1967 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER Tijdens de nacht van donderdag op vrij dag overleed Baron Romain Moyersoen, Minister van State. De heer Moyersoen werd geboren te Aalst op 2 september 1870. Hij volgde de hu maniora aan het St. Jozefskollege en stu deerde verder Wijsbegeerte en Letteren te Leuven. Op jeugdige leeftijd werd hij gekonfron- teerd met de problemen van zijn tijd en ze zouden hem niet onverschillig laten. Zijn bekommernis ging op de eerste plaats uit naar de ziekteverzekering; hij hielp dan ook met al zijn kunnen aan het stichten van zie kenkassen. Na de eerste wereldoorlog werd hij dan ook benoemd tot voorzitter van het Verbond der Christelijke Mutualiteiten. Reeds in 1921 diende hij een wetsvoorstel in betreffende de verplichte verzekering te gen ziekte en werkonbekwaamheid. Maar ook de woningbouw verdiende al zijn aandacht. In 1889 was hij medestichter van de Sociale Maatschappij voor Goed kope Woningen van het Gewest Aalst. Reeds voor de tweede wereldoorlog werK te hij aan de wetgeving die tot grondslag zou dienen voor de oprichting van de Natio nale Maatschappij voor Goedkope Wonin gen. Als Minister van Nijverheid en Arbeid voerde hij het premiestelsel in waarvan vooi 1940 reeds meer dan 100.000 gezinnen kon den genieten. POLITiEKE LOOPBAAN De loopbaan van Baron Moyersoen is niet alleen welgevuld op het sociale vlak, ook op het politieke vlak zijn zijn verdiensten groot. Ze zijn zeer zeldzaam, de Belgische politici die als Minister van State. Romain Moyersoen, op een zo volledige loopbaan kunen terugblikken. Op 26-jarige leeftijd werd hij gemeente raadslid der stad Aalst. Hij bleef dit tot op het ogenblik dat hij Minister van Nijverheid en Arbeid werd. Van 1900 tot 1908 maakte hij deel uit van de provincieraad van Oost- Vlaanderen. In januari 1908 werd hij aange steld tot Schepen der stad en het is in 1925 na het onverwacht overlijden van burge meester Eugène Bosteels, dat Baron Ro-1 main Moyersoen tot burgemeester der stau I werd benoemd. Hij bieef deze funktie be-i kleden tot in 1933. Het is onder zijn impuls dat de eersie grote urbanisatiewerken in de stad een aan vang konden nemen. Het stadspark, dat terecht kan aanzien worden als een der mooiste van het land, liet hij gedurende de eerste wereldoorlog aanleggen, in samen werking met schepen De Wolf, ten einde ae giote werkloosheid in het land van Aalst te bestrijden. Het aanleggen van de Ringlaan dateert ook uit die tijd. Ook op het parlementaire vlak was Ro main Moyersoen bedrijvig. In hetzelfde jaar als Camille Huysmans en Frans Van Cau- welaert doet hij in 1*10 zijn intrede in de Kamer, in 1921'wordt hij provinciaal sena tor en ook Minister van Nijverheid en Arbeid. Pas dan begon h.j zijn werkelijke aktiviteit als sociaal werker ie ontplooien. Later wordt hij Minister van Economische Zaken en be heerde toen de «verwoeste gewesten». Hij bleef dit departement leiden tot in 1925. In juli 1936 wordt hij verkozen tot de hoge funktie van Senaatsvoorzitter en zou dit blijven tot in 1939. Na de oorlog werd hij belast met infor matie met het oog op het samenstellen van een nieuwe regering. Hij stuitte echter op het verzet van de ministers die uit Londen terugkeerden. Het voorzitterschap van de rechterzijde van de Senaat werd dan aan zijn bekwame leiding toevertrouwd. Tot 1950 blijft hij senator en wordt in datzelfde jaar tot Minister van Staat benoemd. Wegens zijn vele verdiensten werd hij in 1939 tot de adelstand verheven. Sinds 1950 trad hij niet meer op het po litieke voorplan, maar zijn sociale aktiviteit zette hij onverminderd voort. Zo werd hij benoemd tot Internationaal Voorzitter van het Werk der Volkstuinen. Ons blad sluit zich aan bij de betuigingen die de achtbare familie van wijlen Baron Romain Moyersoen, Minister van Staat, zul len bereiken. De honderdjarige Pelagie De Stobbeleir-De Grauwe werd door het stadsbestuur op het stadhuis ontvangen. Hier de jubilaresse samen met leden van het huldekomitee en stadsmagistraat. (a:ché Het Volk) Onze stad telt 54 straten met namen die herinneren aan bepaalde personen. Aldus vormen sommige straatbenamir.gen een postume hulde aan verdienstelijke burgers, die van nationale en zelfs van internationale betekenis waren. Zij hebben spo ren nagelaten in de ontwikkeling van de wetenschappen of in de evolutie van de kunst. Over de meesten van hen zijn lijvige boeken verschenen, maar door de tijdsaf stand zijn zij voor ons onbekenden geworden. Wie waren zij Wat deden zij Waar liggen hun verdiensten Het ligt in onze bedoeling in enige korte artikels deze vragen te beantwoorden. Dit zal niet alleen de inwoners van deze straten interesseren; alle Aalstenaars, die fier zijn op het verleden van hun stad, zullen belang stellen in deze bondige levens schetsen. f.C. ONDERWIJS Blijkens cijfers verstrekt door C.V.P. se nator Vandekerckhove wordt 83 t.h. van het budget van Nationale Opvoeding besteed aan wedden van het onderwijzend personeel. Het aantal leerkrachten steeg sedert het schoolpakt met 20 t.h., tegenover een stij ging van 10 t.h. leerlingen; dit voor wat het lager onderwijs betreft. Per onderwijzer bedraagt het aantal leer lingen gemiddeld 13 in het officieel onder wijs en 26 in het vrij onderwijs. Er is één leraar voor 5 leerlingen in het officieel technisch onderwijs en één leraar voor 7 leerlingen in het vrij technisch on derwijs. Vandekerckhove voegde daar nog aan toe dat men te veel oog heeft gehad voor de benoeming van zoveel mogelijk leerkrachten, daarbij niet in eerste instantie heeft gelet op de belangen van de leerlingen. kongressen Zondag a.s. gaat te Leuven het jaarlijks kongres door van het Davidsfonds. De V.V.B. anderzijds kongresseert te Brussel op 6 en 7 mei a.s. manifest Het manifest voor Vlaamse universitaire expansie werd o.m. ondertekend door volks vertegenwoordigers A. Van- Hoorick en L. D'Haeseleer. D.A.K. Een Demokratisch Aktiekomitee zal begin volgende week een manifest publiceren over de politieke, sociale situatie in ons land. Dit manifest zou reeds ondertekend zijn door lal van representatieve gelovigen en vrijzin nigen. INTERKOMMUNALE K. O. O. Heden zaterdag. 22 april, te 9 u. 30 in de feestzaal van het stadhuis, komen de afgevaardigden bijeen om de besluiten te onderzoeken inzake oprichting van een inter- kommunale vereniging. AUTO'S BRACHTEN BELGISCHE STAAT 24 MILJARD OP Tijdens het afgelopen jaar hebben de Belgische automobilisten in totaal 24,1 miljard frank in de schatkist gestort. Dit bedrag is verdeeld als volgt Invoerrechten en aksijnzen op brand stof 11,9 miljard fr. Weeldetaks 5,2 miljard fr. Douanerechten 982 miljoen fr. Rijbelasting 3,9 miljard fr. Polisrechten 410 miljoen fr. Omzet- en faktuurbelasting 1,5 mil jard fr. Invoerrechten en aksijnsrechten op smeerolien 23 miljoen fr. Gemeentelijke extrabelasting op mo torvoertuigen 153 miljoen fr. Vadertje staat schijnt dus goed zijn kost te verdienen aan het Belgisch autopark «•Der alte» is niet meer. Met alge mene verslagenheid heeft de wereld kennis gekregen van het afsterven op 91-jarige leeftijd van een man die de wereldgeschiedenis zal ingaan als een der grootste kristelijk - politieke figuren in het naoorlogse Europa en die men zo vaak ««de onsterfelijke» had genoemd. Veertien jaar lang zetelde hij in het «Pa lais Schaumburg» te Bonn als Bondskan selier van West-Duitsland met een werk kracht, een vitaliteit, taaiheid, een autoriteit en een realisme die vriend en tegenstander met verbazing sloeg. Men noemde hem terecht en dat moe ten ook de kritici toegeven «de weder- opbouw-kanselier», de leider van de stabiel ste regering in geheel Europa en een der invloedrijkste staatslieden ter wereld, die in nauwelijks tien jaar tijds van West-Duits land een mogendheid maakte die zowel eko- nomisch, politiek als militair een integrerend deel van West-Europa is geworden. Dat alles was voor een ruim deel de per soonlijke verdienste van een staatsman die slechts het welzijn van zijn volk op het oog had. Met de dood van Adenauer wordt een be langrijke bladzijde in de West-Europese ge schiedenis omgekeerd. Dr. Konrad Aden auer had zich sinds oktober 1963, officieel althans, uit de Duitse politiek teruggetrok ken. De laatste maanden werkte hij ijverig aan zijn mémoires, waarvan hij deze zomer met het derde en laatste deel hoopte klaar te komen. Het lot heeft er echter anders over beslist. afgezet als burgemeester van Keulen. Tot 1945 kende hij omwille van zijn politieke overtuiging tal van moeilijkheden en werd verscheidene malen door de Gestapo gear resteerd. In de late herfst van 1945, midden de chaos van het verslagen Duitsland, stichtte Dr. Adenauer de C.D.U., de Duitse kristen- demokratische partij, die jarenlang alleen regeerde. In 1949, na de eerste parlements verkiezingen in de jonge Bondsrepubliek, werd Konrad Adenauer tot Bondskanselier verkozen. Sindsdien stond hij tot 1963 on onderbroken aan het hoofd van de West- Duitse regering. KON. HARMONIE ««AL GROEIEND BLOEIEND» Het bestuur nodigt hierbij alle leden uit tot de begrafenisplechtigheid van hun ere voorzitter Baron R. MOYERSOEN op woens dag a.s. Samenkomst, Nieuwstraat 47, te 10 u. 30. TE OUD OM BURGEMEESTER TE ZIJN... Konrad Adenauer werd geboren te Keu len op 5 januari 1876. Na studies aan de universiteiten van Bon, Munchen en Freiburg trad hij in 1906 in de politiek. Tijdens het Hitlerbewind werd Dr. Aden auer reeds in maart 1933 door de nazi's Adenauer heeft eens van zichzelf gezegd dat zijn hele leven er op gericht was de geest van het Evangelie in de politiek om te zetten. Met de anekdoten en karikaturen over Adenauer kan men beslist enkele boekdelen vullen. Eén ervan citeert «der alte» zelf in het eerste deel van zijn mémoires. Het is een anekdote die Adenauer steeds is bii gebleven en die hem lange tijd heeft dwars gezeten. Het was toen na de bezetting van Duitsland de Britse autoriteiten niet wilden dat Adenauer opnieuw burgemeester van de stad Keulen zou worden; zij achtten toen de man die later Bondskanselier zou worden, niet bekwaam genoeg om weer «Oberburge- meister» te worden van het verwoeste Keu len. Ze vonden hem eigenlijk wat te oud en te seniel Het is ook een publiek geheim dat vele van deze anekdoten werden gelan ceerd door... hemzelf. «Wat wilt ge later worden, als ge groot zijt vroeg Adenauer eens aan zijn klein zoon. «Bondskanselier, zoals U», antwoord de het knaapje prompt, waarop grootvader vermand replikeerde «Dat gaat niet; er is maar één Bondskanselier Op zekere dag zei Adenauer tot zijn tui nier dat er voor de Bondskanselarij nog wat meer bomen moesten gepland worden. «Het duurt lang eer bomen groot zijn», antwoord de de man aarzelend. Waarop Adenauer «Hoe lang dan wel De tuinier «Een jaar of vijftien». De reaktie van de onverstoor bare Konrad «Wel, en dan Al deze anekdoten zullen ongetwijfeld sa men met de naam Adenauer de geschie denis ingaan, ee*i naam die eeuwig zal ver bonden blijven aan het naoorlogse Duits land in het bijzonder en aan gans West- Europa in het algemeen. De geschiedschrijvers zullen van hem ge tuigen Dr. Adenauer was geen gemakkelijk man en de politiek die hij met al zijn taai heid, realisme, taktiek, heerszucht en geraf fineerdheid voerde, was evenming gemak kelijk, noch voor Duitsland, noch voor zijn bondgenoten, noch voor zijn tegenstanders. Wat hij evenwel voor miljoenen Duitsers, die na 1945 in een vrijwel hopeloze toestand verkeerden, die honger leden en als mensen werden veracht, heeft gepresteerd, evenals zijn leeuwenaandeel in het wonder van het herstel van Duitsland, zal moeilijk met de pen onder woorden kunnen gebracht wor den. Met Adenauer is een groots staatsman

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1