Bruisende drank X£?- Dames, voor U alleen... Meifeesten 29-30 april - 1 mei Zustersschool Eikstraat Waarom deze feesten Retrospectieve Stephan Üorus Baron Romain MOYERSOEN Aline LIENART Agatha Christie Wel om twee redenen de parochie moet een gemeenschap zijn. een grote familie. In de kerk zitten we in het zelfde gebouw, maar we leven toch zo ver van mekaar. Is er een beter middel om elkaar te leren kennen dan samen een glas te drinken, een stukje te eten. zich te amuseren De tweede reden is we moeten geld hebben. Die we dat zijn de parochiale werken V3n de Sint-Martinusparochie. Vele mensen denken dat de grote kerk van St.-Martinus in het geld zwemtdat is onjuistmaar zelfs moest het nog zo zijn. dan hebben de parochiale werken nog geen frank meer. De inkomsten van de kerk stoelgeld, schaal, diensten zijn voor de kerk en uitsluitend voor de kerk. De parochiale werken ja, wat zijn dat De lokalen zoals de Sint-Marti- nuskring in de korte Zoutstraat en de Zonnestraat, de kapel van St.-Job, St.-Kamielschool dat zijn ook de jeugdwerken zoals de Chiro. De vorige jaren hadden we geen geld nodig voor de parochiale werken; de onkosten werden gedekt door de winst van het café. De parochiale wer ken zijn een vereniging zonder winstgevend doel, ze zijn er dus niet om geld te verdienen. Nu hebben we als deken van de stad opdracht gekregen van de bisschop van Gent om de vrije BLO klassen uit te bouwen tot een vol waardig instituut. Wat BLO klassen zijn De ondervinding heeft geleerd dat voor 1 kind op 20 het programma van het gewoon lager onderwijs te zwaar is komen die kinderen in een gewone lagere klas terecht, dan laat men ze een jaar zitten Het volgend jaar stijgen ze dan toch op in een hoger leerjaar, met het gevolg dat ze op het einde van hun lager onderwijs niet of met moeite kunnen lezen en schrijven Weet ge dat er bij iedere l.chting ongeveer 600 soldaten volledig analfabeet zijn in ons land Daarom bestaan er bij ons zoals in de ons omringende landen speciale scholen met een aangepast onderwijs voor kinderen die om één of andere reden moeilijk leren. We mogen die scholen niet verwarren met in richting zoals Levensvreugde in de klassen van het Buitengewoon Lager On derwijs komen kinderen, die later in een beroepsschool of familiale school een gewoon beroes kunnen aanleren. Het programma van het B.L.O. is der halve eenvoudigerer zitten in iedere klas maar 12 leerlingen, de leerkracht bezit een speciaal diploma, aan de school is een logopedist gehecht evenals een psychologe en de school werkt nauw samen met het consultatiebureau Sedert jaren bestaat er te Aalst een afdeling van het vrij BLO eerst in de St. Jozefschool, daarna bij de zusters van Gijzegem op de Moorse!- baan en Eikstraat. Op 1 september 1966 ging het bestuur over naar de pa rochie van St Martinus enige dagen later kregen we het bezoek van de rijksinspekteur en de klassen werden met recht en reden afgekeurd dat wil zeggen op 1 september 1967 nieuwe klassen of geen subsidies meer. Daarom werden er onmiddellijk plannen gemaakt door het bestuur, er werd naar grond gezochttot men eindelijk besliste het nieuwe kompleks co te richten in de vroegere tuin van de St.-Kamielschool. Daar had de parochie grond liggen, destijds geschonken door Graaf Camille Lienart en moetende dienen voor het katholiek onderwijs het terrein is groot genoeg voor de od- richting van 10 klassen met turnzaal, bureaus's voor logopedist en psycho loog en speelplaats. Daar de klassen op 1 september moeten gereed zijrn v/as er geen tijd te verliezen om deze reden en ook om de goedkoop werd er beslist geprefabriceerde klassen te bouwen. Heel het kompleks za! 4.000.000 kosten. De staat geeft geen frank toelagen voor nieuwbouw, dus heel het bedrag moet geleend worden. Gelukkig dat financiële inrichtingen ons geld willen lenen, maar de jaar lijkse afkorting en de intrest moet betaald worden. De staat eist daarenbo ven dat het onderwijs kosteloos gegeven wordt alleen het vervoer wordt be paald plus een subsidie voor de werkingsonkosten van 1100 fr. per leerling. Daarom dus deze meifeesten. Is het geen schoon, geen edel werk aangepast onderwijs geven aan tientallen jongens en meisjes, die anders sukkelaars zijn in de maatschappij en nooit hun plan zouden kunnen trekken in het leven 7 Oud leerlingen van onze BLO klassen hebben het bewijs gegeven dat zij kunnen volgen in de familiale afdeling van de Eikstraat of in de beroepsafdeling van het V.T.I. Dat het een probleem is. een risico voor de parochiale werken van St.- Martinus Akkoord, maar, daarom hebben we het instituut de naam gegeven van Don Bosco deze heilige heeft duizende jonge mensen geholpen, die door de meesten verlaten werden en hij heeft er mensen van gemaakt. Wie niet waagt in het leven, kan niet winnen. Is het een probleem voor de parochie, dus voor ons het is nog een groter probleem voor de ouders van die kinderen. Alleen kunnen zij dat pro bleem niet oplossen, zelfs ten kosten van zeer veel geld. Wij zijn dus van wal gestoken. Met de medewerking van alle parochia nen, van alle Aalstenaars. van vele goedwillige mensen uit den omtrek zijn v/e zeker dat we veilig zullen thuis komen. Bezoekt derhalve onze meifeesten het programma vindt U elders in de brochure. Giften mogen ook altijd gestort worden op postchecknummer 116504 parochiale werken van St.-Martinus te Aalst. We heten U hartelijk welkom op 29 en 30 april, op 1 mei. Dank bij voorbaat. C. DE VOS, pastoor-deken. WAT ETEN WIJ DEZE WEEK ZONDAG Toost met sardine-boter Ker velsoep Biefstuk Sla Aard appelkroketten Abrikozenpudding met vanillesaus. MAANDAG Gebakken lever Spaghetti met tomatensaus Rabarberkompote. DINSDAG Gebakken rog Gebakken aardappeltjes Gewonnen brood. WOENSDAG Gehakt Spinazie Ge kookte aardappelen Fruit. DONDERDAG Gekookte eieren Sla Frites Chocoladepudding. VRIJDAG Stoofkarbonaden Gekookte aarrdappelen Yoghurt met vruchten. ZATERDAG Varkenskoteletten Kom kommersla Gekookte aardappelen Karamelvla. VOOR DE LEKKERBEKKEN ABRIKOZENPUDDING BENODIGD 200 g gedroogde abrikozen, een halve liter water, 175 g suiker, de schil van een halve citroen, 25 g gelatinge. BEREIDING Was de abrikozen af met lauw water en week ze gedurende 24 uur in een halve liter water met het citroenschil letje. Kook ze in dit water gaar (5 tot 10 minuten). Los er de suiker en de gelatine (die 15 minuten in koud water is geweekt en daarna is uitgeknepen) in op en wrijf de massa door een paardenharen zeef. Laat ze dan onder af en toe roeren gelei achtig worden en giet ze in een met koud v/at^r omgespoelde stenen vorm. Na volle dige afkoeling op een vochtige schotel stor ten en opdienen met een vanillesaus. VANILLESAUS BENODIGD Een halve liter melk, een half stokje vanille. 5 g maizena, 2 eieren en 30 g suiker. BEREIDING Breng de melk met vanille langzaam aan de kook. Klop de eieren glad met de suiker, giet ze bij de maizena en roer het mengsel tot een gladde massa. Voeg hierbij nu zoveel van de kokende melk tot de eieren verwarmd zijn. Doe dit dan bij de rest van de melk in de pan en laat de saus op een zacht vuur en onder aanhou dend kloppen 3 tot 4 minuten doorkoken. Neem er het vanillestokje uit en laat afkoe len. Roer er van tijd tot tijd in om vlies vorming te voorkomen. GEBAKKEN ROG BENODIGD 750 g rog, wat melk, bloem, boter, zout, peper, peterselie, citroen. BEREIDING Was de vis en droog de stukken (liefst vier) goed af. Leg de vis 2 minuten in wat koude melk, hierbij de stuk ken steeds om en om keren. Laten uitlekken en de rog door de bloem wentelen. Laat in de koekepan een flinke kluit boter smelten, schik de vis erin en strooi er peper en zout over. Bak de rog in ongeveer 15 mi nuten goudbruin en gaar. Voeg zo nu en dan een weinig boter toe om. bruin branden te voorkomen. Leg de gebakken vis op een ver warmde schotel en garneer met takjes pe terselie en partjes citroen. Geef hierbij knap pend gebakken aardappeltjes rijkelijk be strooid met gehakte peterselie. Over het talentvolle werk van Stephan Gorus spreekt hedennamiddag de kunstcri ticus Marcel Duchateau. Dit gebeurt in het Oud Hospitaal te 18 uur naar aanleiding van het openstellen der retrospectieve tentoon stelling van deze Dendermondse kunstschil der. Het is lang geleden dat Stephan Gorus met zijn werk naar buiten kwam. misschien is het daardoor dat hij te weinig gekend is door het grote publiek, alhoewel zijn werk nochtans een getuigenis is van het zeer ster ke en natuurtalent oat Scephan Gorus is. Hij is op de eerste plaats een schilder, een echte, die zich niet stoort aan ismen en stro mingen, maar de weg van zijn inspiratie cn talent volgt. Stephan Gorus is gegroeid uit de figura tieve traditie. Hij werd in 1913 te Dender- monde geboren als zoon van de verdienste lijke impressionistische schilder Pieter Gorus. Aanvankelijk schilderde hij dan ook onder de invloed van zijn vader om geleidelijk te ontwikkelen naar het expressionisme. Hierin kon zijn talent zich volledig uitleven. Hij is altijd expressionist gebleven, ook in het abstracte dat hij hierna aankleefde. Het on derwerp zelf werd stilaan van ondergeschikt belang en de abstracte elementen namen steeds meer de plaats in. Nochtans in de mengeling van vormen en kleuren kon men steeds de omtrek van een menselijk of dier lijk wezen benaderen. Het zuiver abstracte heeft hij immers nooit beoefend, hij heeft te veel aandacht voor het menselijke. Ook zijn thema's blijven steeds menselijk. Deze tentoonstelling van deze merkwaar dige kunstenaar loont zeer zeker de moeite van een verplaatsing en wij zouden U dan ook aanraden het oeuvre zelf te gaan toet sen in het -Oud Hospitaal. Vermelden we nog dat deze tentoonstel ling doorgaat onder het maecenaat van de Bank van Brussel, die meteen ook bewijst aandacht en oog te hebben voor iedere rich ting en kunstenaar. SPAANSE BOEKEN VOOR STEDELIJKE B1BLSQTHEEK Vanwege de Spaanse ambassade ontving de Stedelijke Openbare Bibliotheek van de stad Aalst, door bemiddeling van de heer Florez Antonio, kosteloos 92 boeken in de Spaanse taal. Waarom, in 's hemels naam? Iris had er niets van begrepen. Ze snapte het nog niet. Ze geloofde niet, dat Rozemarijn ooit ver liefd op hem was geweest. Maar ze scheen wel heel gelukkig met hem te zijn geweest. En ze had ook van hem gehouden... ja, ze had stellig van hem gehouden. Iris had dat best kunnen merken, want een jaar na hun huwelijk was haar lieve, niet sterke moeder. Viola Marle, overleden en toen was Iris, als meisje van zeventien, bij Rozemarijn en haar man komen inwonen. Als meisje van zeventien. Zij trachtte zich zichzelf weer voor de geest te roepen. Wat was zij eigenlijk voor 'n kind geweest Wat had ze gevoeld, gedacht en gezien Eigenlijk niet zo heel veel. Zij kwam tot de slotsom, dat de jonge Iris Marle eigenlijk erg lang een kind was gebleven... onnaden kend, de dingen veel te gemakkelijk aan vaardend. Had zij het zich bijvoorbeeld ooit erg aangetrokken, dat haar moeder alleen maar oog had gehad voor Rozemarijn Over 't algemeen niet... Zij had zonder aarze ling aanvaard, dat Rozemarijn nummer één was. Als «uitgaand meisje» was het ook niet meer dan natuurlijk geweest, dat zij de meeste aandacht voor zich had opgeeist. Later zou Iris vanzelf wel aan de beurt ko men. Viola Marle was, door haar zwakke gezondheid, altijd wat druk met zichzelf bezig en had haar kinderen aan kindermeis jes, gouvernantes en school overgelaten, of schoon ze altijd lief en aardig voor hen was geweest. Hector Marle was overleden toen iris vijf jaar was. Dat hij meer had gedronken dan goed voor hem was, had zij nooit met zoveel woorden horen zeggen, maar wel langzamer hand begrepen. De zeventienjarige Iris Marle had dus het leven genomen, zoals het was. Zij was, bij haar moeders dood, in de rouw gegaan, zoals dat behoorde, en had bij haar zuster en zwager haar intrek genomen in hun huis op Elvaston Square. Zij had het er eerst wel eens saai ge vonden. Ze zou pas het volgende jaar offi cieel aan het uitgaande leven mogen mee doen en kreeg dus voorlopig driemaal in de week Franse en Duitse les en volgde nog een kursus op een huishoudschool. George was vriendelijk en altijd aardig, een echte broer. In zijn houding was ook nu geen en kele verandering gekomen. En Rozemarijn Veel had ze nooit van haar gemerkt. Zij was meestal uit geweest. Naar modistes, cocktailpartijtjes, bridge- klubjes. Wat wist ze eigenlijk van Rozemarijn, als ze er goed over nadacht Van haar smaak, haar wensen, haar vrezen of hopen Ver schrikkelijk weinig wist je eigenlijk van ie mand, die je zo na had gestaan en met wie je samen in hetzelfde huis had gewoond. Er had maar weinig vertrouwelijkheid tussen Mevrouw MOYERSOEN, haar kinderen, schoonkinderen en kleinkinderen. De Heer en Mevrouw WOLTERS, hun kinderen, schoonkinderen en kleinkinderen, Eerwaarde Pater Jan MOYERSOEN, s.j., missionaris in Indie, Eerwaarde Zuster Marie-Alexine, geboren Elisabeth MOYERSOEN, Franciscanes, missionaris van Maria-Coimbra, De Heer Ludovic MOYERSOEN, Onder-Voorzitter van de Kamer van Volksvertegen woordigers, en Mevrouw Ludovic MOYERSOEN, hun kinderen, schoonkinde- j ren en kleinkinderen, De Heer en Mevrouw Gustave BOSTEELS, hun kinderen, schoonzoon en kleinkinderen, zijn kinderen, schoonkinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen; De families MOYERSOEN, VAN DEN HENDE en LIENART. hebben de eer u te melden dat het de Heer behaagd heeft tot Zich te roepen de ziel van Zijn trouwe dienaar MINISTER VAN STAAT weduwnaar van Mevrouw Lid van de Bond van het H. Hart Lid van de Kerkfabriek van de dekenale Kerk van Sint-Martinus Ere-Advocaat Ere-Beheerder van de Bank van Brussel Oud-Voorzitter van de Senaat Oud-Minister van Nijverheid en Arbeid Oud-Minister van Economische Zaken Oud-Burgemeester van de Stad Aalst Oud-Volksvertegenwoordiger Oud-Provincieraadslid Oud-Voorzitter van de Landsbond van de Kristelijke Mutualiteiten van Belgie Ere-Voorzitter van het Nationaal Werk van den Akker en de Volkstuinen Voorzitter van de Vrienden van de Nationale Basiliek van het H. Hart Stichter en Voorzitter van de S.M. van Goedkope Woningen voor het Gewest Aalst Ere-Voorzitter van de Koninklijke Harmonie «Al Groeiend Bloeiend» Ere-Voorzitter van de Koninklijke Balboogm aatschappij «De Klauwaerts» Groot-Lint in de Kroonorde Groot-Lint in de Orde van Sint-Sylvester geboren te Aalst op 2 september 1870 en aldaar zeer zacht in de Heer ontslapen, in de gezegende ouderdom van zes en negentig jaar, op vrijdag 21 april 1967, voorzien van de Sakramenten van onze Moeder de Heilige Kerk en de Apostolische Zegen «in articulo Mortis». De plechtige lijkdienst met gelegenheid tot kommuniceren zal plaats hebben op WOENSDAG 26 APRIL 1967, te 11 uur, in de dekenale kerk van Sint Martinus te Aalst, waarna de bijzetting op het kerkhof te Aalst. Men vergadere ten sterfhuize. Nieuwstraat. 49, te Aalst, vanaf 9 u. 45. Dit bericht dient ais kennisgeving. de zusjes bestaan. Maar nu moest ze toch eens goed alles nagaan. Zij moest trachten zich alles pre cies te herinneren. Het kon van belang blij ken... Ja, stellig. Rozemarijn was ogenschijnlijk héél gelukkig geweest... Tot op die dag... een week voor dat erge gebeurde. Wat haar betreft, nooit zou Iris die dag vergeten. Zij zag alles weer kristalhelder voor zich., elke bijzonderheid, ze hoorde weer ieder woord. Ze zag de glanzend ge- wieven mahoniehouten tafel, de achteruit- geschoven stoel, dat haastige, typische handschrift... Iris deed haar ogen dicht en liet alles weer tot zich komen... Zoals zij Rozema- rijns zitkamer was binnengestapt en plotse ling stokstijf was blijven staan... Zo was ze geschrokken van wat zij toen had gezien... Rozemarijn, aan haar schrijf tafel, met haar hoofd voorover op haar uit gestrekte armen. Rozemarijn huilde, met heftige, luide snikken. Nooit eerder had zij haar zien huilen... en van dit bittere, dit hevige verdriet was zij bang geworden. Het is waar, Rozemarijn had een lelijke griep gehad. Ze was net een paar dagen op. En ieder weet, dat je dan ellendig slap bent, na een griep... Maar toch... Iris had verschrikt, met kinderlijke stem uitgeroepen «Maar Rozemarijn, wat scheelt er aan Rozemarijn was dadeiijk rechtop gaan zitten en had haar haren weggestreken uit haar vertrokken gezicht. Zij had haar best gedaan zich te beheersen. Vlug had ze ge zegd «O. niets... niets... kijk me maar niet zo aan I» Ze was overeind gekomen, haar voorbij gelopen en de kamer uitgegaan. Verbijsterd en van streek was Iris verder de kamer bin nengekomen. Haar ogen werden op wonder lijke manier naar de schrijftafel getrokken... ontwaarden toen haar eigen naam. die in haar zusters handschrift op het papier stond. Had Rozemarijn dan aan haar zitten schrijven Ze trad naderbij en had op het velletje blauw schrijfpapier de aanvang van een brief gelezen, in dat merkwaardig onregel matige handschrift, dat ditmaal nog onregel matiger was geweest dan anders, vanwege de haast en gejaagdheid, waarmede de pen was gehanteerd. uLiefsU Iris, Het is eigenlijk niet nodig een testa ment te maken, omdat mijn geld toch in elk geval aan jou komt. Maar ik wou graag enkele dingen aan bepaalde mensen vermaken. Aan George de juwelen, die hij me heeft gegeven en het mandje van émail, dat we samen hebban gekocht in onze verlovingstijd. Aan Gloria King mijn platina sigaret-' tenkoker. Aan Maisie mijn Chinees porseleinen paard, dat ze altijd zo mooi heeft...» Verder was zij niet gekomen. Een grillige pennekras bewees, dat Rozemarijn hier haar pen had weggeworpen en in snikken was uitgebarsten. Iris stond letterlijk als aan de grond ge nageld. Wat had dit te betekenen Roze marijn ging toch niet dood Ze was pas erg ziek geweest, maar nu toch aan de be terhand Ze was alleen nog zo zwak en voelde zich bepaald dood-op. Iris liet andermaal haar blik over het handschrift gaan. Deze keer schrok ze het meest van de woorden «omdat mijn geld toch in elk geval aan jou komt». Dit was de eerste maal, dat zij enig ver moeden had gekregen van Oom Pauls tes tament. Van kindsbeen af had ze geweten, dat Rozemarijn al het geld van Oom Paul geerfd had, terwijl ze zelf tamelijk onbemid deld zou zijn. Maar tot op dat ogenblik had ze zich nooit afgevraagd, wat er na Roze- marijns dood met het geld zou gebeuren. Wanneer men het haar zou hebben ge vraagd, zou ze gezegd hebben, dat het waarschijnlijk naar George zou gaan, omdat die met haar getrouwd was, maar ze zou het eenvoudig onzinnig hebben gevonden te veronderstellen, dat Rozemarijn eerder zou overlijden dan George I Nadruk verboden. vervolgt

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 2