Kern '63 brengt'n merkwaardige "Knechtvan 2 Meesters,, Handelspocket - Noteer in uw agenda: Bouwhulp Garage INJECTA p.v.b.a Verzekeringen Jean Meert «WEBA» De Mirakelridder Generale Bankmaatschappij Jaarverslag 1966 Het Aalsters Soldatenhoekje VAN BOEKEN EN BLADEN Het Aalsters Toneelverbond - ATV AUTHENTIEKE INTERPRETATIE VAN DE COMMEDIA DELL' ARTE... P.V.B.A. Lid van de Handelskamer Aalst Denderstraat 18, AALST Tel. (053) 227.57 betekent veilig bouwen zonder zorgen betekent goed en goed koop bouwen. Onze faam honderden referenties honderden gelukkige gezinnen. Officieel verdeler ASSERENDRIeS 76 TEL. (053)263.76 AALST Personenwagens Sportwagens Lichte vrachtwagens VRIJHEIDSTRAAT 3. AALST Tel. (053) 222 02 Alia Verzekeringen Hypotheekleningen DOE UW KEUS Duizenden artikelen van de beste merken, Radio. T.V.. Naaimacn nes Elektrische en nuishoudappaiaien Gereedschap. autobenodigheden fietsen, sanitair, keukenmeubels, enz, enz... 20, SINT JOZEFSTRAAT AALST KAMER VAN KOOPHANDEL VAN AALST EN GEWEST Audiënties der handelsprospectoren uit Italië. Wij hebben het genoegen U mede te de len dat de heren LITT en HENROTIN, resp. handelsprospectoren te Milaan en Napels, vergezeld door de heer L. BUYS, afgevaar- landse Handel voor de provincie Oost-Vlaan- digde van de Belgische Dienst voor Buiten deren. zullen zitdag houden in het bureel van de Handelskamer. Stadhuis. Aalst, op DONDERDAG 18 MEI a.s. Deze zitdag wordt georganiseerd in sa menwerking met de Ekonomische Dienst van de stad. Onder vorm van afzonderlijke ge sprekken zal voorlichting verschaft worden over de afzetmogelijkheden van Belgische produkten in Italië. Het boek van Marcel Janssens «De Scha duwloper» krijgt in de meeste dag- en week bladen een extra-lange beurt. Nogal begrij pelijk. niet ieder jaar verschijnt een boek dat de literaire kritiek onder het kijkglas zet. Gekend om zijn gedegen opstellen in «Dietsche Warande en Belfort» en «De Spectator» en uit «De 7 kunsten» behandeld M. Janssens hier een reeks fundamentele vragen in verband met het wezen van de literatuur, uitgaande van de vaststelling dat men met de kritiek in haar huidige vormen vaak geen vrede meer neemt en komt zo VEERTIENDAAGSE VAN HET RODE KRUIS De Veertiendaagse van het Rode Kruis heeft plaats van zaterdag 22 april tot en met maandag 8 mei. Deze belangrijke manifestatie heeft dit jaar als thema «Het Rode Kruis... uw veiligheid». Zij heeft tot doel beter te doen kennen de aanzienlijke diensten die het Rode Kruis op tal van gebieden bewijst en die vooral ten doel hebben onze veiligheid nog beter te verzekeren. VERGEET NIET MEIFEESTEN 29 en 30 april 1 mei Eikstraat tot een «kritiek» van de kritiek. Voor iedei die zich aan de letterkunde gelegen laat. betekent het een onmisbare bijdrage om de liefde voor de literatuur, te veredelen en te verdiepen, tevens om de kritiek kritisch te gaan lezen. Met deze uitgave wil het Davidsfonds een werk met «peil» en wil ook zo zijn bijdrage leveren om die liefde voor de literatuur te bevorderen. Wie graag meer inlichtingen wenst om trent dit boek. kan terecht bij Davidsfonds Aalst. Posthoornstraat 59 - Tel. 203.41. Op de perskonferentie bij de aanvang van het huidige toneelseizoen kondigde de pro grammator van Kern '63 aan, dat de groep een poging zou doen om als laatste stuk de veel gespeelde, vaak slecht gespeel de «Knecht van twee Meesters» op te voeren in een eigen speelstijl. Wie de zaken zo voorstelt, plaatst zichzelf voor een ui terst gewaagde onderneming. Inderdaad, de «Knecht van twee Meesters» van Carlo Gol- doni is door de vele opvoeringen, ook in de T.V., zo overbekend, de komische verwikke lingen en de typische gags werden reeds zo dikwijls tot in het burleske gechargeerd, dat het groot publiek meent het stuk nu al vol doende te kennen. Gevolg men onthoudt enkele fratsen van de hoofdrol en men mist de Commedia dell' Arte, vooral de zeer eigen structuur ervan. Het is de grote verdienste van Kern '63 dat de spelers er in geslaagd zijn door hun opvoering juist deze eigen structuur op het voorplan te hebben gebracht met al de rijke toneelmogelijkheden ervan. Kern '63 heeft de «Knecht van twee Meesters» gespeeld zoals Goldoni het bedoeld en op bijna ge niale wijze uitgewerkt heeft, zij het dan in reaktie tegen de Commedia dell' Arte van zijn tijd. Arlecchino om ons te beperken tot de titelrol is geen cirkusclown. maar wel een zeer typische toneelgestalte, die juist geïnterpreteerd, ongelooflijke uitbeel dingsmogelijkheden biedt. Walter Boni. re gisseur en vertolker van de titelrol, moet dit zeer juist begrepen hebben, want zijn inter pretatie en de uitwerking ervan stond vol ledig in dienst van de stijl van het stuk en was er tevens op gericht de nevenfiguren voldoende in relief te plaatsen en spelmoge- lijkheid te geven. Ook hierdoor heeft Walter Boni bewezen dat hij een groot regisseur is. Met zijn spelerstalent en gediend door zo'n rol, was het voor hem een koud kunstje ge weest om iedereen van de planken te spelen door bv. goedkope burleske effecten na te streven. Hij heeft de moeilijkste opgave ge kozen en gaf gestalte aan de Arlecchino, zoals wij hem afgebeeld vinden op tekenin gen en prenten, daterend uit de tijd van de De algemene vergadering van aandeelhou ders wordt op dinsdag 25 april aanstaande ten maatschappelijke zetel van de Bank ge houden. Zoals ieder jaar behandelt het verslag de grote internationale vraagstukken en de con juncturele problemen van de voornaamste landen. In dit verband wordt vastgesteld dat op korte termijn de expansie een moeilijk te controleren proces is. Bij gebrek aan ge paste technieken blijft de vertraging in het groeiritme tot nog toe de beslissende factor in het zoeken naar een draaglijk compromis tussen de soms tegenstrijdige eisen van de ontwikkeling, van de stabiliteit der prijzen en van het evenwicht der buitenlandse be talingen. In de loop van het jaar diende het economisch beleid dat bijna eenvormig ge orienteerd was in een beperkende en mati gende richting, te worden herzien. In Belgie heeft de vertraging in de econo mische groei gewezen op een zeker aantal structurele tekortkomingen in verschillende bedrijfstakken met in verscheidene gevallen een merkbare weerslag op regionaal vlak. Ook de problemen inzake uitbreiding en uitrusting van de haven van Antwerpen om deze aan te passen aan de nieuwe metho den van vervoer en van laad- en loswerk worden aangeroerd, evenals de vraagstuk ken in verband met de industrialisatie van het havengebied. Een hoofdstuk van het verslag is gewijd aan de rente en aan de financiering van de economische groei. De sterke hausse van de rente op korte en lange termijn, die een van de voornaamste kenmerken was van dc economische evolutie in de jongste jaren, vloeit voort uit tal van factoren. De wel vaartfase die in 1959-1960 een aanvang nam, is een van de langste in de naoorlogse tijd en de verhoging van de rente was het instrument van monetair beleid dat door de overheid in zeer ruime mate werd aange wend. De vooruitgang van de moderne tech nologie en de noodzaak om. ter compensatie van de lasten, de arbeidsproduktiviteit op te voeren, verklaren het aanwenden van com plexe en dure uitrustingen. Aldus omvatten de buitenlandse vestigingen die in ons land in 1965 plaats vonden of waartoe werd be sloten een gemiddelde investering van 1,9 miljoen frank per tewerkgestelde persoon; in de chemische industrie bereikt dit cijfer 4.2 miljoen F. Het ligt ruim hoger in de sec toren van de pctroleumraffinaderijen en elek trische centrales. Ten slótte vergden heel wat bedrijfstakken vroeger maar weinig in vesteringen. wat nu niet meer het geval is. De onroerende investeringen van de particu lieren en de investeringsuitgaven van de overheid stijgen op snelle wijze. Hoewel het aanbod van kapitaal niet lijkt verminderd te zijn, toch hebben de moda liteiten van het spaarwezen vrij grote veran deringen ondergaan. Door de grotere zorg voor liquiditeiten vanwege de spaarders zijn sommige financieringsbronnen voor de pri vate investeringen schaarser geworden. De geleidelijke liberalisatie van de finan ciële transacties met het buitenland maakte de nationale markten reeds verstoord door de onevenwichtigheid tussen vraag en aanbod steeds gevoeliger voor de ont wikkeling van de rente in de nabuurlanden en op de markt van de internationale lenin gen. De omvang van het beroep op deze markt, onder meer door de Amerikaanse on dernemingen, wier kapitaalafvloeiingen door de autoriteiten van hun land streng worden eerste opvoeringen het stereotiepe perso nage in de zo typische houdingen, vinger spel, enz. De vertolking van de nevenrollen stond volledig in dienst van het genre en getuigde ofwel van rijke toneelervaring ofwel van ver rassend nieuw speeltalent. Mieke Verheyden van het N.T.G. speelde een komisch-verma- kelijke Clarice met de gepaste effecten. Ar- lette Walgraef bracht een verrassend pittige Smeraldina. Haar dialoog met het publiek was zo knap en mimisch-juist, dat men moei lijk kon geloven dat zij pas het eerste jaar op de planken staat. Peggy Scholliers speel de zeer «mannelijk» de travestie-rol Bea trice. Wanneer men na de vertoning Raoul Van Durme leert kennen, kan men moeilijk geloven dat deze jonge akteur de mummie achtige Pantalone heeft gespeeld. Gerard Walleyn was vooral opmerkelijk juist in de «gag» van de avond, de zo fel gesmaakte tekstonderbreking, een staaltje van vinding- gecontroleerd, is een noemenswaardige ver klaring voor de rentestijging in Europa. Zal het begin van ontspanning waarge nomen in de rentetarieven gedurende de eerste maanden van het jaar. zich voort zetten of verscherpen Moest de conjunc tuurvertraging zich verder uitbreiden, dan zou een zekere daling van de rente zich in zulke mate laten verklaren als bij haar stij ging die de spanningen gedurende de wel vaartfase weerspiegelde. De harmoniering van het overheidsbeleid op het gebied van verlaging van de ientetarieven kan een ze kere uitwerking hebben voor zover dit be leid de samenordening van een natuurlijke marktevolutie beoogt. Zijn doelmatigheid lijkt meer wisselvallig te zijn voor de lang lopende rente. Het probleem van de financiering der openbare en private investeringen draagt wel een kenmerk van bestendigheid; het is dus nodig de doelmatigheid ervan op te voeren. «In de openbare sector lijkt de keu ze van de investeringen niet altijd voldoende te berusten op een economische berekening van de rentabiliteit die van iedere uitgave wordt verwacht... In de private sector even eens bestaat de mogelijkheid het rendement van het produktie- en distributie-apparaat op te voeren, alsmede de rentabiliteit van de onderzoekprestaties. Deze verbeteringen zouden kunnen tot stand komen door een vrijwillige samenwerking, zulks volgens soe pele methoden aan de omstandigheden aan gepast». Deze inspanningen moeten een rugge steun vinden in een voldoend spaarwezen, doch dit gespaarde kapitaal zal pas kunnen worden vrijgegeven wanneer de andere be stemmingen van het bruto nationaal produkt zijn aangepast ter voorkoming van interne drukkingen die zich onvermijdelijk zouden openbaren in het rentebeloop en dan ook een hinderpaal zouden zijn voor de econo mische expansie. In het hoofdstuk over de kapitaalmarkt wordt onderstreept dat het beroep van de private sector op de openbare emissiemarkt over het geheel kleiner was dan in de twee voorafgaande jaren. In verband met de evolutie van de effec- tenmarkt wenst het Verslag een relance van de kapitaalmarkten, nu het internationaal ka- pitaalverkeer-in stijgende lijn gaat. «De ge leidelijke liberalisatie van het kapitaalver keer maakt dan ook de noodzakelijkheid van het herstel der rentabiliteit van onze onder nemingen nog dringender. Omgekeerd is het herstel van de aantrekkingskracht die de Belgische maatschappijen voor de beleggers kunnen hebben, een belangrijke factor voor de herleving van onze effectenbeurzen». Op het gebied van het bankwezen werd het afgelopen jaar gekenmerkt door een ze kere vertraging in de toeneming van de de posito's en door het wederinvoeren door de overheid van de beperkingen op de krediet verlening aan de private sector. Het totaal van de balans van de Generale Bankmaatschappij is van 118,2 tot 133 mil jard frank in december jongstleden geste gen. De deposito's van de clienteel bedragen 83,7 miljard. Voegt men hierbij de uitstaan de kasbons die in totaal 4,2 miljard berei ken, evenals de door de bankiers en dochter maatschappijen aan de bank toevertrouwde gelden, dan vormen de gelden van derden een geheel van 110,8 miljard, tegenover 97,1 miljard in 1965 14,1 rijke regie. Norbert De Jonghe en André Van Daele zijn gekende waarden in alle gen res en hebben dit weer eens bewezen. Roger Van Kerpel en zijn twee knechten zorgden tenslotte voor een gewenst licht-burlesk ef fect. Hun rollen lieten het toe. Het decorontwerp van Fernand Boudens, uitgewerkt door Jef De Wolf, deed op het eerste gezicht wat rommelig aan, maar bleek tijdens het verloop van de handeling zeer dienend voor de spelconceptie. Wij zijn er zeker van dat vele toneel liefhebbers tijdens het komende week-end de kans zullen waarnemen om de «Knecht van twee Meesters» in de Stadsschouwburg nu eens te gaan bekijken, in de unieke stijl van de Commedia dell' Arte, waarin hij moet ge speeld worden en waarin hij eerst tenvolle tot zijn recht komt. Dan pas beleeft men er «echt» toneelgenot aan. H.B. De aan de private ontleners verleende kredieten van diverse aard zijn aangewend tot 59,4 miljard per eind 1966, zq»jge een toeneming met 6,1 miljard ten opzichte van het voorafgaande jaar. De portefeuille han delswissels en Belgische overheidsfondsen bedroeg in totaal 41,8 miljard F per eind december jongstleden. De verrichtingen van de Bank met het buitenland gaven een nieuwe belangrijke uitbreiding te zien. De uitstaande kredieten die de uitvoer dekken, zijn merkbaar meer gestegen dan de export van de B.L.E.U. De arbitrageverrichtingen hebben hun expansie voortgezet waardoor zij in twee jaar tijds zijn verdubbeld. De inspanningen van de organisatie-afde lingen afgestemd op het verlichten van de arbeidsvoorwaarden evenals het verbeteren van de kwaliteit en de snelheid der aan de clienteel aangeboden diensten, werden op drie vlakken geconcentreerd de mechani sering van de boekhouding der zetels waar die nog niet was gerealiseerd, door over brenging op afstand van de gegevens op ponskaarten; de invoering van de microfilm in de eigenlijke administratieve exploitatie; de toevoeging van nieuwe ordinatoren aan het Elektronisch Centrum. De verrichtingen van de financiële afde lingen werden opgevoerd en geinvesteerd. De Bank zorgde voor de vaste opneming en de plaatsing van een groot aantal uitgiften op de Belgische markt. Op het vlak van de internationale emissies verhoogde zij haar aandeel in de waarborg- en plaatsingssyn dicaten. In het begin van het afgelopen jaar breidde zij haar activiteit inzake vermogen- beheer nog uit en werden de werkzaamhe den in een Beheercentrum gegroepeerd. De relaties met de clienteel en de per sonen die belangstellen in de problemen van het economisch leven werden nog nauwer toegehaald langs de Economische Tijdingen en de «Berichten» waarvan bijna 5 miljoen exemplaren werden verspreid, evenals door andere publikaties, conferenties, tentoon stellingen en diverse manifestaties. In het voorbije jaar opende de Bank 44 agentschappen en kantoren en bracht zij het aantal exploitatievestigingen in het land op 782. Wat de personeelsterkte betreft, deze is vrijwel onveranderd gebleven na de integratie van het personeel als gevolg van de fusie in 1965 en de mechanisering die leidde tot verlichting van de administratieve taken. Het .aantal functionarissen en be ambten bedraagt 10.865. De resultaten van het boekjaar geven een winstsaldo te zien van 710,5 miljoen F, waarbij de overdracht naar nieuwe reke ning van voorgaand boekjaar ten bedrage van 66,3 miljoen F dient gevoegd. Het te verdelen saldo bereikt aldus 776,8 miljoen F. Aan de gewone algemene vergadering zal worden voorgesteld, na aftrek van de roe rende voorheffing van 20 tegenover 15 in 1965, een dividend van 110 f aan ieder van de 3.472.420 aandelen uit te keren. Ook wordt voorzien 200 miljoen F naar de be schikbare reserve over te boeken en 86,4 miljoen F, tegenover 66,3 miljoen in 1965, op nieuwe rekening te brengen. Het totaal van de eigen middelen van de Bank zou na verdeling 6.404 miljoen F bedragen. Een exemplaar van de verslagen en van de balans kan worden aangevraagd bij de Generale Bankmaatschappij, Warandeberg, 3, Brussel. 14 april 1967. SEIZOEN - VERLOF De landbouwers, die thans onder de wapens zijn, kunnen een jaar lijks seizoen-verlof van 10 dagen of twee seizoen-verlofen van 5 da gen bekomen, voor zover ze er om verzoeken bij hun kommandant. Deze dagen tellen niet mee als werkelijke dienst. WIST JE?... Dat Aalstenaars de uitverkorenen zijn om wachtavonturen te kun nen beleven. Ditmaal meldt soldaat ALFONS DE MEYST, dat hij tijdens de wacht van 22 op 23 maart II. niet alleen het bezoek kreeg van de officier van wacht en de kapitein van week, maar ook van wilde konijntjes en herten. Leve Kassei... Je vrienden van het thuisfront. LITERAIRE KRITIEK presenteert komedie in drie bedrijven door LOPE DE VEGA Regie Francois Bernard zondag 23 april 1967 19 uur maandag 24 april 1967 20 uur donderdag 27 april 1967 20 uur zondag 30 april 1967 19 uur Schouwburg «GROEN KRUIS», St. Jorisstraat, Aalst. Kaarten te bekomen in cafe Paviljoen en op de dagen der vertoningen zaal Groen Kruis Met medewerking van het NOORDSTARFONDS, kulturele stichting van de Vlaamse verzekeringsmaatschappij DE NOORDSTAR EN BOERHAVE, Groot Brittannielaan, 47 Gent.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 5