en omstreken Parkfestival of a puppet on a string. KLEIN LOGBOEK De Politieke Arena «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 Voor allen... INDEXCIJFER APRIL 133,25 Een Manifest van het Demokratisch Aktiekomitee Vlaanderen Konflikt in Rotary TE AALST TWINTIG JAAR GELEDEN Q' Gazet van Aalst NEC SPI, NEC METU SCHENKT UW VERTROUWEN AAN INGANG VRIJ 33ste JAARGANG Nr. 34 ZATERDAG 29 APRIL 1967 MET BIJVOEGSEL 2.50 F HET NUMMER De zon zoende warm het Aalsters stads park, toen wij, naar het voorbeeld van Zuiderlingen en Oosterlingen, een fysieke middag-pauze demonstreerden onder het april-lover, dat in afwachting van een 1 mei zon, prille iorse-groene tinten heeft. En toen on4dakten wij haar O, dat Aalsters stadspark, souvenir van zoveel prille liefden. Zij bengelde aan de turnrekken lange blonde haren en een maxi-mini fleurige rok waaruit twee slanke Mariene Dieiiich- benen uitdagend pronkten. In haar ene'hand de andere was rond de ijzeren staaf geklemd hield zij een Latijns woordenboek, zo te horen aan wat zij luidop las, een jonge Dame van Maria of van 't Lyceum Men had er 't raden naar. Zo op 't eerste zicht te zien is het niet gemakkelijk uit te maken of iemand officieel of vrij is... zeker niet de dag van vandaag... Was zij op zichzelf een frisse beziens waardigheid, voor wie van jeugd en schoonheid houdt, niet minder attraktief was haar stem. Die verhief zij tussen langdradige Latijnse teksten om flarden uit de laatste schlagers in de stilte van het park te slingeren daartoe werd zij begeleid door een andere stem die uit een nabij gedeponeerd gramofoonkistje kwam. Tot driemaal toe had zij Sinatra bege leid, toen die vriend naar men zegt van Amerikaanse presidenten en gang sters, nog eens als Stranger in the night zijn donkere stem verhief. En toen... al meteens viel het Latijnse leerboek op de grond. Met beide handen vast aan de turnrek, zwierde het mini- meisje de ach-je-weet-wel-welke be nen rytmisch in de hoogte op de tonen van Sandie Shaw As a puppet on a string... As a puppet on a string... As... Sandie zong, het mini-meisje zong, en als wij niet zo fel gesteld waren op dwaas fatsoen je weet wel, wat zullen de men sen zeggen dan hadden wij luidop mee gezongen... mijn vrouw en ik... Waarmee we nog eens willen zeggen dat die jeugd van vandaag zo wonderlijk mooi is... en het Aalsters stadspark een oord voor oude en jonge liefdes is... Clk. Het Ministerie van Ekonomische Zaken deelt mede dat het indexcijfer voor april 133,25 punten bedraagt, tegen 132,32 in maart 1967; het vertoont dus een stijging met 0,93 punt. Deze stijging is voor de helft te wijten aan de seizoenstijging van de aardappel prijs, die, naar verwacht wordt, in de ko mende weken weer merkelijk zal dalen. Het Demokratisch Aktiekomitee Vlaan deren heeft deze week het Manifest bekend gemaakt dat als basis dient voor zijn pro gramma. De aanhef van dit Manifest luidt als volgt; «Ondergetekende, gelovigen en ongelovigen, komende uit verschillende politieke, sociale en kulturele milieu's, achten het ogenblik gekomen om de publieke opinie te wijzen op de gevaren die de huidige ontwikkeling in ons land inhoudt.». Zij stellen vast dat op ekonomisch gebied een recessie is ingetreden die op een stij gende werkloosheid en een verminderde koopkracht bij de massa tot gevolg heeft. Fabrieken worden gesloten, fusies tot stand gebracht en werknemers ontslagen, zonder dat de holdings daarover aan iemand verantwoording verschuldigd zijn. De belan gen van de arbeiders, tewerkgesteld in de meest bedreigde sektoren, zoals de steen kolenmijnen, de metaal- en textielnijverheid, worden ondergeschikt gemaakt aan het winstbejag op korte termijn van de betrok- .ken financiële kringen. Voorts wordt in dit Manifest gezegd dat alle Vlamingen zich met kracht moeten in zetten voor de Vlaamse Beweging, die een rechtvaardige zaak is. De taalkonflikten moeten echter gesteld worden in het kader van een progressieve sociaal-ekonomische cntwikkeling. De ondertekenaars bevestigen dat te Leuven een eentalige, Vlaamse univer siteit moet tot stand komen. Dit Manifest is ondertekend door verschil lende honderden vooraanstaande Vlamingen, o.w. ook verschillende uit het Aalsterse. Onder de vele Vlaamse auteurs die dit Manifest ondertekenden (Frans van Isacker, Hubert Lampo, Jos Vandeloo, Ward Ruyse- linck) behoort ook L.P. Boon. Initiatiefnemers van dit Manifest zijn o.m. R. Burgeois, Mter Delafontaine, Mter A. Roossens, Bernard van Dijck, Annie Zaenen, Prof. Kruithof, J. Turf, W. Caluwaerts. INCIDENT OP VERGADERING Naar gemeld wordt zou het op een ver gadering van de Rotaryclubs van Belgie, die onlangs te Brussel werd gehouden, tot een scherp konflikt zijn gekomen tussen een deels Franstalige leidende figuren en ver tegenwoordigers van Vlaamse Rotaryclubs. Het incident zou zijn oorsprong vinden in het feit dat de vergaderingen vrijwel uit sluitend in het Frans werden geleid, waar tegen verschillende aanwezige Vlamingen zouden geprotesteerd hebben. De Rotaryclub van Ninove zou reeds in een brief aan de gouverneur van de Rotary clubs van Belgie haar ongenoegen te kennen hebben gegeven. POPULORUM PROGRESSIO TE AALST Het «gesprek» door Pater De Witte en Prof. De Block over Popülorum Progressio, dinsdag II. gehouden op initiatief van De Rank, heeft voor vele aanwezigen ongetwij feld een verhelderend effect gehad. Zijn bij de «katolieken» de progressis- tische opvattingen van Pater De Witte ge noegzaam bekend, dan klonk wel wat nieuw en verheugend de positieve toon van de socialistische gesprekspartner. Niet alleen omdat hij in Populorum Pro gressio nieuwe, belangrijke gegevens ont dekte, waardoor deze encycliek voor het eerst als het ware «socialistische» klanken liet horen, maar vooral omdat de spreker tot deze vaststelling kwam zonder enige zweem van zelfvoldaanheid, van een «zie- je-wel»... Deze open, bijna serene benadering van een katolieke encycliek door een overtuigd marxist is niet zonder betekenis Want zo het wantrouwen bij katolieken tegenover een zeker anti-clericalisme ook al historisch kan verklaard worden en men er meteen moet begrip voor opbrengen dan geldt ook hetzelfde en wellicht nog in grotere ma te ten overstaan van het wantrouwen dat in vrijzinnige, socialistische middens nog steeds in zekere mate aanwezig is. Men zou wensen dat dergelijke gesprek ken omtrent de recente Pauselijke encycliek tijdens de volgende maanden meer op de piogramma's van allerhande sociale en kul turele verenigingen zouden ingeschreven worden. Niet.het minst omdat in Belgie, en kele uitzonderingen niet te na gesproken, de grote pers aan deze encycliek vrij opper vlakkig is voorbijgegaan, zowel de katolieke als de niet-katolieke. Men heeft er zich van af gemaakt met kommentaar of interpreta ties die veelal in de lijn lagen van de resp. krantenredakties. In deze stad en streek, waar de oude dovemansmuren en barrikaden geleidelijk toch wel afbrokkelen én de Rank én het Davidsfonds hebben daaraan niet geringe verdiensten moesten eigenlijk de grote vakbonden zoals A.C.V. en A.B.V.V. eens een dergelijk gesprek omtrent deze ency cliek op touw zetten. Over tien, twintig jaar, zal men in het kader van een of ander historisch reeul ais onbegrijpelijk noteren, dat dit in 1967 nog niet tot de mogelijkheden behoorde. ROTARY - ZORGEN Het bericht dat de Rotaryclub van Ninove scherp van zich zou afbijten in verband met een incident dat zich heeft voorgedaan op een algemene bijeenkomst vau clubafgevaar digden te Brussel (zie elders op deze pa gina) wijst er op hoe zich in het Vlaamse land, en dit in vrijwel alle middens, een Vlaams bewustzijn aftekent. Het is overigens zeker wenselijk dat der gelijke exclusieve clubs niet langer franco fone eilandjes vormen in onze gewesten, want hoe goed bedoeld de opvattingen ook waren die aan de basis liggen van deze na de eerste wereldoorlog door een Amerikaans advokaat opgerichte Rotary, in een nabije toekomst worden dergelijke, veelal nogaf paternalistische exclusiviteiten, niet meer aanvaard. Filantropische instellingen z>jn schone aangelegenheden, maar slechts mo gelijk in maatschappelijke structuren waar de sociale rechtvaardigheid nog geen .rea liteit is Zolang dergelijke clubs zin hebben doen zij er in 't Vlaamse land zeker goed aan naar het voorbeeld van Rotary Ninove mede op de bres te staan voor de rechtvaar dige zaak die de Vlaamse Beweging nog altijd is. De francofone randfiguurtjes hier en daar ook in het Aalsterse sneven wel van zelf. Op 11 maart 1947 wordt in de feestzaal van het stadhuis Jozef Borreman als burgemeester plechtig geïnstalleerd. Fred Nichels feliciteert zijn opvolger volgens de traditionele geplogenheden. Het katolieke Aalst voelt zich fier met een geestesgenoct aan het stedelijke roer. Tijdens de gemeenteverkiezingen, in november 1946, hebben de tegenstrevers beweerd dat Jozef Borreman «slecht Vlaams» spreekt. Maar de inaugurale rede van de nieuwe burgemeester is een ode aan de Vlaamse stede Aalst. In de T.V.-feuilleton «De Filosoof van Haagem», die in het nabije Oudegem speelt, akteren ook enkele bekende Aalsterse toneelamateurs Suzanne Van Gijseghem-Van Vaerenbergh als Rozalie, Theo Van Gijseghem als pastoor van Haagem en Willy De Swaef als veldwachter. TROUW AAN TRADITIES Jozef Borreman is een kalme en beminne lijke man. Een persoon in het bedrijfs leven die zijn ondergeschikten korrekt bejegend. Zeker, hij stamt uit een Aalsterse burgerij waar liberale ekonomische opvat tingen samengaan met de beste katolieke paternalistische tradities de eerbied voor het vorstenhuis, aanhankelijkheid aan de kerk en het vaderland. Caritas. Maar Jozef Borreman is toch vooral ver draagzaam. Hij is geen partijpolitieker in de pejoratieve zin van het woord. Hij staat in het burgemeesterlijk kabinet zijn stads genoten vriendelijk en belangstellend te woord. Later, in 1952, zal De Standaard n.a.v. de nederlaag van de C.V.P. te Aalst o.m. schrijven dat burgemeester Borreman een sympathieke burgemeester is geweest, maar dat sympathie niet volstaat. Voor die nederlaag in 1952 kan men noch tans bezwaarlijk de burgemeester verant woordelijk stellen. PRETTIG NON KONFORMIST In het homogene C.V.P.-schepenkollege is burgemeester Borreman omringd door Dr. Med. Schelfaut sr., Schepen van Financien, Architekt Laurent De Wolf, Schepen van Openbare Werken, Leraar Haers, Schepen van Onderwijs, en Leon Keymeulen, Schepen van Burgerlijke Stand en Volksgezondheid. De man met de meeste politieke allures en talenten in deze groep is ongetwijfeld Lau rent De Wolf. Een geducht debatter met Degrelliaanse knepen wandelend op het podium, één hand in de vestzak Eigenlijk een prettig non-konformist, die de humor, soms ook het sarcasme als verweer, voor treffelijk hanteert. Dit nieuwe schepenkollege wordt uiter aard nog gekonfronteerd met de vele moei lijkheden die voortspruiten uit de oorlogs-' jaren. Het blijkt ook dra dat het zeer slecht zijn public-relations verzorgt. Maar de finan- Oud-Burgemeester Borreman ciele situatie wordt vlug gesaneerd, dank zij Schepen Schelfaut, die van stadsfinan-" cien iets afweet. STERKE MAN Een sterfe figuur op een ruimer politiek vlak is in die tijd Alfred Van Geert, Besten dig Afgevaardigde. Een self-made'man die als schrijnwerker in de kristelijke sociale beweging terecht kwam en ook te Gent in de bestendige depu tatie de reputatie heeft van een doortastend man. Van die doortastenheid zal hij her haaldelijk blijk geven in de C.V.P. Aalst. Hij weet als dusdanig ook zijn stempel te drukken op het beleid van het C.V.P.-stads bestuur. Fred zoals hij door de vrienden wordt genoemd heeft een aangeboren talent voor «politiek». Zijn taal is die van het syn- dikalisme op de man af. Men beweert dat hij, mét Baron Moyer- soen, oud-voorzitter van de Senaat, de in vloedrijkste man is in de streek. In elk ge val is het sociaal dienstbetoon van de Aal sterse Bestendig Afgevaardigde doeltref fend. Hij is dan ook tijdens de verkiezingen het mikpunt van de tegenstrevers en ofschoon hij niet zetelt in de Aalsterse gemeenteraad wordt zijn naam bij herhaling en steeds door tegenstrevers te berde gebracht. Een van de A.C.W.-jongeren die Alfred Van Geert, als medewerker het dichtst staat is Wim Verleysen, de jonge Erembodegem- naar die bij de militanten uit de kristelijke arbeidersbeweging een ruime populariteit geniet. Aalsterse parlementairen op dat ogenblik zijn Ludovic Moyersoen, Eugene Moriau en Bert Van Hoorick, allen voor het eerst ver kozen tijdens de verkiezingen van februari 1946. Ludovic Moyersoen, die in de eerste na oorlogse jaren resp. attaché van Eerste Mi nister Pierlot en adjunkt-kommissaris voor de bescherming van de burgerbevolking is geweest, is vooral een bewonderaar van de vooroorlogse politicus Prosper Poulet, over wie hij in 1946 een boek heeft geschreven. Aalsterse humoristen beweren dat Ludovic, zoals zij de latere minister gemeenzaam noemen, in navolging van zijn politieke leer meester, eveneens een kuif heeft laten groe ien. In de kamer is L. Moyersoen een hard nekkig verdediger van het katoliek onder wijs. Er is dan Eugene Moriau, die begin 1947 herstellend is van een zware ziekte. Een man uit de Scheldestreek afkomstig Baasrode met een diep sociaal bewust zijn dat hem als het ware geschikt maakte als vertegenwoordiger van de kristelijke ar beidersbeweging. Sociaal assistent, heeft Moriau ook een voorliefde voor rijmpjes. In de vele dorpen van het arrondissement soms ook bij pastoors waar hij de zetel van zijn intens dagelijks sociaal dienstbe toon heeft opgeslagen, is hij in die tijd bij de arbeiders en niet alleen de zg. kris telijke een graag gezien man, wat overi gens blijkJ, uit zijn hoog aantal voorkeur stemmen tijdens de verkiezingen. Van de drie Aalsterse parlementairen is Bert Van Hoorick ongetwijfeld diegene die in de kamer met de meeste aandacht wordt beluisterd. De aristokratische dames in de tribunes vinden het eigenlijk wel jammer dat die knappe jonge man marxist is en zo fel kan te keer gaan tegen het kapitalisme, de plutokratie. Dat hij daarenboven als weer- stander ook nog wel in die tijd de franskiljons durft terugwijzen, vinden zij on begrijpelijk. Dat hij vooral van leer trekt tegen de ekonomische kollaborateurs en het wel durft op te nemen voor de kleine lampisten, brengt de liberale Brusselse patriotten er toe te schrijven dat «Van Hoorick blijkbaar zijn flamingantenverleden niet kan vergeten». Clk.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1