en omstreken BRUSSEL KRIJGT IN 1975 EEN NIEUW GELAAT KLEIN LOGBOEK 5,8 miljard voor Belgisch universitair onderwijs a P^v 'éim. i •-- -w. '^m Vlaamse Humor in Oud Hospitaal De Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon Uitreiking van getuigschriften aan arbeidsanalysten te Aalst Aan al onze lezers een Zalige Hoogdag p Gazet van Aalst NEC 8PE, NEC METU f Q ttNBjf-;-. DE GAZET VAN AALST en omstreken VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F Kantoor: Schoolstraat 26, Aalst Telefoon: 241.14 Postrekening: 881.72 33ste JAARGANG Nr. 35 DONDERDAG 4 MEI 1967 2,50 F HET NUMMER 60.000 F. PER STUDENT TE LEUVEN... IOO.OOO F. AAN RIJKSUNIVERSITEITEN. Zo pas heeft het parlement kennis gekre gen van de begroting voor Nationale Opvoe- ien ding, die voor 1967 op 41,3 miljard werd /er vastgesteld. Van dit totaal js 5,8 miljard be stemd voor het universitair onderwijs. Voor het hoger rijksonderwijs is de ver deling als volgt Rijksuniversiteit van Gent 347 miljoen: Rijksuniversiteit van Luik 800 ^'e miljoen; Rijksuniversitair Centrum Antwer pen 105 miljoen plus 33 miljoen voor het Instituut voor Tropische Geneeskunde; Rijks- universitair Centrum te Bergen 55 miljoen plus 140 miljoen voor de Polytechnische Fakulteit van Bergen, met daarnaast 182 R'i miljoen voor andere Rijksuniversitaire centra (Kuregem en Gembloers). Daarbij komen 145 miljoen sociale subsidies en 885 miljoen buitengewone toelagen voor investeringen en uitrustingskosten. Dit brengt de kredieten ior het universitair rijksonderwijs op een totaal van 3.192 miljoen. Het vrij hoger onderwijs heeft recht op de volgende staatssubsidies Katolieke uni- versiteit van Leuven 1.384 miljoen; de uni versitaire fakulteiten te Namen 81 miljoen, St. Aloysius te Brussel 24 miljoen, St. Ig natius te Antwerpen 46 miljoen, Bergen 8,6 miljoen; Katoliek Instituut voor hogere landelsstudies te Brussel 1,1 miljoen en tenslotte de vrije universiteit van Brussel miljoen. Daarbij komt 45 miljoen voor het emeritaat en 120 miljoen voor de beta- ing van interesten voor bouwleningen. Dit irengt het totaal der kredieten voor het vrij universitair onderwijs op 2.618 miljoen, waarvan 1.555 miljoen voor het hoger kato liek onderwijs. Indien men de toegestane kredieten deelt loor het aantal studenten aan de verschil lende universiteiten, dan stelt men vast dat de gemeenschap ongeveer 60.000 fr. be taalt per student te Leuven, 90.000 fr. te lslf Brussel en 100.000 fr. aan de beide rijks universiteiten van Gent en Luik. i Ofschoon het aantal studenten vanzelf sprekend niet het enige kriterium is dat men 210 in aanmerking moet nemen om de werkings- er'*kosten van een universiteit te bepalen, is het niettemin een belangrijk element dat men niet uit het oog zou mogen verliezen bij de verdeling van de staatskoek. De cijfers tonen duidelijk aan dat zulks tot dusver nog niet het geval is geweest en dat ook voor 1967 de katolieke universiteit van Leuven eerder stiefmoederlijk wordt bedeeld. I NABIJ DE AUTOSNELWEG TE ERP E-MERE IS MEN DRUK BEZIG MET DE NIEUWE OPRIT. HET MODERNE WEGVERKEER VREET FEL DE LANDBOUWGRONDEN AAN... (Cliché Het Volk) Op initiatief van de Vlaamse Toe ristenbond, afdeling Aalst, gaat momenteel op de zolder van het Oud Hospitaal een tentoonstelling door met als thema «Vlaamse Hu mor»». Laten wij onmiddellijk onderstre pen, dat al wie van humor houdt zeker deze tentoonstelling dient te bezoeken. Nadat de h. Michielsen de aanwezigen had welkom geheten, trad de h. Jan Van der Hulst, voorzitter van de vereniging voor Aalsters kultuurschoon, met pittige gezegden op de voorgrond. In zijn uiteen zetting stipte spreker aan dat humor een rol speelt in gans het leven van de mens alsook in de kunstuitingen. Ook de h. Van Hoorick, die deze ten toonstelling voor open verklaarde, uitte zich op een humoristische wijze. Spreker verwees naar de humor die zij te slikken krijgen op politiek gebied. Er werd ook hulde gebracht aan de 21 medewerkers die op een speciale manier de mens tot lachen kunnen brengen. Het salon van de Vlaamse humor, welke voor het eerst in het Aalsterse tentoon stelt, zal om de twee jaar worden her nieuwd. Het is toegankelijk op 4 en 6 mei van 10 tot 13_en van 15 tot 19 uur alsook op 3 en 5 mei van 16 tot 20 uur. zet haar «ken uw stad» - bezoeken voort met een vergelijkende bezichtiging aan de Oude (op de Grote Markt) en de nieuwe brandweerkazerne in de Vrijheidstraat. Deze bezoeken kennen steeds een overweldigend sukses en geschieden onder bevoeg de leiding. Samenkomen op de Grote Markt, zondag 7 mei te 15 uur. Het Aalsters PrcJuktiviteitskomitee heeft gedu-ende de voorbije iaren reeds heel wat baanbrekend werk verricht. Reeds heel wat aspecten van het ekonomische leven werden in verscheidene seminaries onder de loep genomen. Voorzitter Gilbos noemde vooral de onderwerpen verkoopsbeleid, vereenvoudiging van de administratieve arbeid, planningstechnieken, personeelsbeleid en marginale kost prijsberekening. De aandacht werd echter vooral gevestigd op de opleiding tot arbeids analist. Deze lessen duurden in totaal 35 weken en vonden een grote belangstelling in de industriële middens. Ter gelegenheid van de uitreiking van ge tuigschriften aan de hh. Hugo Dossche uit Aalst, Renaat Biesemans uit Lebbeke. Diik Debelder uit Aalst, Benoit Debruyn uit Aalst, August Deroeck uit Aalst, Pol De Scham- pelaere uit Overboelare, H. Daems uit Bor- nem en K. Lammens uit Aalst, hield de h. Buntynck een toespraak over de noodzaak arbeidsanalysten in het moderne bedrijf in te schakelen. Nadat de spreker vooraf de schepenen MILJOENEN UITGAVE MOET VAN BRUSSEL MODERNE VERKEERS GROOTSTAD MAKEN. Verschillende delen van Brussel gelijken tegenwoordig op een gigantische bouwwerf. Heel wat straten worden opgebroken of ver sperd, niet zelden tot groot ongenoegen van de talrijke automobilisten, die vaak een enorm tijdverlies in de koop moeten nemen. In 1975 zullen de meeste werken beëin digd zijn en dan zal Brussel een wereldstad zijn. meer zelfs, een modelstad waar de ver keersproblemen tot het verleden zullen be horen. Zo hoopt men tenminst® in onze hoofdstad... Het was niet uitsluitend het feit dat de Belgische hoofdstad eens zal geroepen zijn de rol van metropool te spelen in een ekono- misch en wellicht politiek Europa, dat ver antwoordelijke regeringsinstanties er toe be wogen heeft het stadsbeeld van Brussel zo flrondig te veranderen, maar veleer de ab solute en dringende noodzaak, ingegeven door verkeerstechnische en urbanisatie-over wegingen. Zoals elke grootstad heeft ook Brussel af te rekenen met steeds groeiende verkeerstechnische problemen, die van hun kant weer niet weg te denken zijn uit de kontekst van een moderne stadsplanning. Twee reusachtige werken zullen in de ko mende jaren etappe-gewijs verwezenlijkt Worden de aanleg van een ondergrondse verkeersweg en de uitbreiding van de uit valswegen voor Brussel en de voornaamste verkeersaders van de hoofdstad. zitten zoals we die in het buitenland ken nen. Wanneer de eerste werken definitief voltooid zullen zijn, zal de hoofdstad over een zogenaamde «pré-metro» beschikken. Deze tussenoplossing werd gekozen om de huidige verkeerschaos in het stadscentrum zo snel mogelijk op te lossen. Ook het finan cieringsprobleem speelde daarbij een niet onbeduidende rol. Aanvankelijk worden drie hoofdverbindin gen voorzien de oost-westverbinding, de kleine ring en de noord-zuidverbinding. De oost-westverbinding, die in 2 fazen (1968- 1970) zal verlopen, kost de staat 3.530 miljoen fr. Voor de kleine ring, die tegen 1974 moet klaar zijn, worden de kosten op 4.550 miljoen fr. geraamd, terwijl de noord- zuidverbinding, die in 1975 in gebruik zal worden genomen, nogmaals een uitgave van 1.100 miljoen zal vergen. Gezamenlijk be reikt de ondergrondse verkeersweg een leng te van 17,6 km en zal de staat 9.130 miljoen fr. kosten. Voor de ingenieurs was het zeker geen sinecure- te oordelen over de toekomstige toestand van deze ondergrondse wegen. Op de eerste plaats diende men af te rekenen met problemen van geologische aard. De bo demgesteldheid van de hoofdstad is immers niet overal dezelfde, zodat eerst een nauw keurige berekening moest worden gemaakt van de drukkracht en het weerstandsvermo gen van de diverse geologische bodemlagen. Verder was er een verkeerstechnische kwes tie en tenslotte waren er de toekomstige urbanisatieplannen waarmee men rekening moest houden. Bij dit alles kwamen nog andere aspekten kijken zoals bv. de veilig heid van de voetgangers. Voor hen worden grote tunnels ontworpen zoals die al in som mige delen van de middenstad bestaan. Brussel zal in de komende jaren ook de meest moderne toegangswegen van een we reldstad hebben. De bouwingenieurs onder scheiden hier 1) de uitvalswegen; 2) de hoofdverkeersaders; 3) de zg. «express straten». De uitvalswegen voor Brussel wer den allen gebouwd in de onmiddellijke na bijheid van de autosnelwegen. In het arren dissement Brussel zijn dat Brussel-Gent, Brussel-Oostende, Brussel-Kortrijk, Brussel- Parijs, Brussel-Charleroi, Brussel-Vilvoorde en Brussel-Luik. Brussel-Antwerpen bestond reeds eerder. De hoofdverkeersaders verto nen dezelfde karakteristieken als de toe gangswegen. In totaal zijn 128 km aan nieuwbouw voorzien. De zg. «express-straten» van de hoofdstad zullen aangelegd worden over een totale lengte van 35 km. Het gaat hier om de gewone stadsstraten, die na de in ge- bruikname van de pré-metro flink ontlast zullen zijn, ten bate dus van het gewocn stadsverkeer. De werken in en rond Brussel zullen het beeld van de hoofdstad aldus grondig wij zigen. De plannen worden in nauwe samen werking doorgevoerd door het Ministerie van Openbare Werken en Verkeerswezen. Ringoir en Van Hoorick, C.V.P.-voorzitter De Bisschop, voorzitter Saeys van het Eko- nomisch Expansiekomitee, kabinetsattaché Willy Vannuffel en A.C.V.-sekretaris Willy De Turck had begroet, stelde hij de vraag of de arbeidsanalyst niet een exponent is van de «mode» in het nieuwe bedrijf. De h. Bun tynck antwoordde ontkennend en stipte aan dat de snelle evolutie, die het accent naar de research verlegd heeft, een voortdurende aanpassing van de bedrijfsleiders eist. Voor al de hedendaagse politiek om nieuwe werk gelegenheden te scheppen is een aansporing om de arbeid doelmatig te organiseren. Elke nieuwe werkgelegenheid die thans wordt ge schapen, kost een miljoen en in Antwerpen, waar de petroleumnijverheid miljarden inves teert voor de tewerkstelling van enkele tien tallen arbeiders, ligt dit gemiddelde nog ho ger. Daarom moet getracht worden de ge boden mogelijkheden doelmatig te organise ren. In het bedrijf zijn vooral de technische uitrusting, de financiële evolutie in het be heer van de gelden, de gewijzigde normen voor het patrimonium, de faktoren tijd, kost prijs. konkurrentie, maar vooral het perso neel de hoofdpunten die een doelmatige analyse noodzakelijk maken. In verband met het personeel stelde hij vast dat de werk gevers demokratischer geworden zijn en dat de voornaamste opdracht er in bestaat de menselijke mogelijkheden aan te wenden voor het bedrijf met eerbiediging van de rechten van de werknemers. De h. Deroeck ontleedde vervolgens de sociale rol van de arbeidsanalyst. Hij stipte aan dat dit personeelslid de schakel moet zijn tussen de werknemers en de directie en bestendig een vormgeving moet nastreven die aanvaardbaar is op het menselijk vlak. Uit de gedachtenwisseling die nadien nog plaats vond, werd voldoende bewezen dat dergelijke initiatieven een nog grotere weer klank verdienen. «Bolaska», de Bond der Ou-leerlingen van de Akademie voor schone kunsten, kwam in het lokaal Madeion bijeen voor de jaarlijkse algemene vergadering. Voorzitter Alfons Singelijn belichtte de toekomstplannen, die o.m. tentoonstellin gen en een grote tombola omvatten. Nadat sekretaris Robert van Gijseghem er had op gewezen dat Bolaska tijdens het voorbije jaar aan tien tentoonstellingen haar medewerking had verleend, en ook penningmeester Julien Mannes aan het woord was gekomen, werden de hh. John Coffo en Van Hecke als nieuwe bestuurs leden verkozen, zodat de nieuwe bestuurs- ploeg er als volgt uit ziet erevoorzitter Pierre Meganck, ere-ondervoorzitter Ray mond Vernaeve, voorzitter Alfons Singelijn. ondervoorzitter Robert Van Ghijseghem, penningmeester Julien Mannes, leden Antoine Blanckaert, Willy De Wuffel, John Coffo, Etienne Lecompte en Van Hecke. DE HUISVESTING EN DE RUIMTELIJKE ORDENING In «De Christelijke Werkgever», orgaan van het Verbond van Christelijke Werkge vers, verscheen een artikel van de h. K. Verhavert over huisvesting en ruimtelijke ordening. Volgens de h. Verhavert moet in de ruim telijke ordening een adequaat woonmilieu gepland worden dat aangepast is aan de bestaande behoeften, maar dat ook reke ning houdt met de toekomstige levensom standigheden Zonder in de opsomming volledig te wil len zijn moet het concept van de plannen toch van die aard zijn dat van uit de woning binnen een straal van 10 a 15 minuten te voet volgende verzorgende elementen kun nen bereikt worden groene en vrije ruim te, winkels voor dagelijkse behoeften, be waarschool en lagere school, kerk of kapel met parochiale functie, afdeling van biblio theek, wijkcentrum (zijnde een gebouw dat voorziet in de behoefte aan geschikte zaal ruimte voor het verenigingsleven van een lokale samenleving), een openbaar park (vooral in de stedelijke gehelen), post en prenataal centrum, centrum voor bejaarden verzorging, verbindingspunt voor openbaar vervoer. Daarnaasx wordt nog gewezen op het verband met tewerkstelling en verkeersin frastructuur. VLAG JE MEE «Sedert 1913 hebben de Walen, net als de Vlamingen met hun Guldensporenfeest, een Fête de Wallonië. Dan wappert de Waalse haan feestelijk aan de vlaggestok. Hij wappert teven en dit van 1961 af ook aan de filialen van de grote warenhui zen, iets wat in het Vlaamse land niet mo gelijk is. omdat de Vlaamse Beweging in Vlaanderen minder geintegreerd is dan de Waalse», schrijft H. Todts in het tweede gedeelte van zijn zeer lezenswaardige «Hoop en Wanhoop der Vlaamsgezinden». Daarenboven kan vastgesteld worden dat steeds meer Vlaamse gemeentebestu ren met het symbool van de Vlaamse Be weging, met «de Vlaamse leeuw» gaan vlaggen. Als zij het voorbeeld geven moe ten wij volgen Het hangt van ons af of weldra de Vlaamse Beweging gemeen goed wordt, wat ondermeer kan blijken uit het feit dat aan alle openbare gebouwen, han delshuizen en fabrieken ook met de leeuw kan gevlagd worden. Reeds in het verleden (en wellicht als eerste Vlaamse vereniging) heeft het Da- vidsfonds zich daarvoor ingespannen. Op zijn kongres van 23 april jl. kondigde het opnieuw een leeuweaktie aan. Waorom zou ook U niet meevlaggen bij iedere feeste lijke gebeurtenis in onze volksgemeenschap in onze gemeente, in onze buurt Alle inlichtingen over leeuwevlaggen en over de aktie kan U krijgen op het Nat. Sekretariaat van het Davidsfonds, Blijde Inkomstraat 79, Leuven. Vlaanderen gaat naar zijn volledige ont voogding. Wij strijken de vlag niet

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1