en omstreken If Ware het die heilige niet van koeien... Ledenaar Kapitein Van Essche leader v. Rode Duivels '67 10 jaar Lions Club in Dirk Martenssfede Dode,!'ike val S.O.S. Bihar (KLEIN LOGBOEK 7 Belgische ploeg voor akrobatische demonstraties op Luchtmeting van Aeroclub Aalst f 1 van kar te Aalst Tentoonstelling in de Belfortzaal MET LINTJES VERBONDEN... SPEKTAKULAIR Graven geschonden te Erpe Katolieke jeugdverenigingen te Herdersem niet akkoord met vertrek van populaire onderpastoor Gemeenteraden Ve Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU 23ste JAARGANG Nr. 37 X \V. DE GAZET VAN AALST en omstreken VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F Kantoor. Schoolstraat 26, Aalst Telefoon: 241.14 Postrekening: 881.72 DONDERDAG 11 MEI 1967 2,50 F HET NUMMER Aan de luchtmeting die op 1 1 juni a.s. door de Aalsterse Aeroclub wordt georganiseerd, neemt ook de Belgische Ploeg voor akrobatische luchtdemon- straties deel. Deze bekende ploeg, na de oorlog 40-45 opgericht onder de naam «Rode Duivels», staat momenteel onder de leiding van kapitein Van Essche, een geboren Ledenaar. De balboogmaatschappij «De Klau waerts» vierde haar 100-jarig bestaan. Op de foto de jubilerende leden van de maatschappij, samen met de leden van de zustermaatschappijen en het stadsmagistraat, na de ontvangst op het stadhuis' (Cliché Het Volk) De eerste Belgische ploeg van luchtakro- baten dateert van 1933. De toenmalige pilo ten hadden Fiat-vliegtuigen in gebruik, die te tijdens demonstraties met fijne linten aan elkaar verbonden. De eerste officiële Belgische akrobatische )loeg werd evenwel pas in 1952 opgericht. 3eze nam met Meteors deel aan een reeks nternationale meetings en waren zelfs de winnaars van de luchtmeting te Lyon. In 1957 kwamen er voor deze ploeg de 4awker Hunter aan te pas, waarmede ze de Nato-Meeting te Bierset heel wat suk- fes behaalden. Tijdens de daaropvolgende jaren namen :e deel aan de belangrijkste vliegmeetings Europa. Ze kreeg geleidelijk de reputatie n «the best team ever seen in Europe». Na een tijdelijke ontbinding volgde een lieuwe ploeg in 1965 samengesteld. Momenteal staan deze «Rode Duivels» onder de leiding van Cpn. P. Van Essche, die reeds voordien als rechtervleugel in de Luchtmachtmiddens faam verwierf. De 34-jarige P. Van Essche. afkomstig uit Lede, behaalde zijn vleugels in de V.S. in 1955. Hij muteerde als jachtpiloot naar Beauvechain, waar hij in het 4de smaldeel dienst deed, later in het 350ste smaldeel. Aanvankelijk vloog hij op Meteor, vervolgens op Hunter en eindelijk op CF 100 type. als jachtpiloot alle weder. Sedert 1961 is hij verbonden aan de vliegschool te Brustem, waar hij hoofdmo nitor is van het Ie smaldeel vliegopleiding. Onder zijn kommando zullen de «Rode Duivels» op 11 juni a.s. een reeks spektaku- laire demonstraties geven tijdens de lucht- meeting van de Aeroclub Aalst. Zaterdag II. werd het tienjarig bestaan van de Lions Club te Aalst herdacht. De Lions Club Aalst is een van de 20.000 in de ganse wereld, waarvan de eerste werd opgericht in 1913 te Chi cago. VERDRAAGZAAMHEID In een toespraak op een gelegenheidsblj- eenkomst in de Belfortzaal, herinnerde de h. L. De Bolle, voorzitter van de Lions Club Aalst, aan de belangrijkste doelstellingen, die ooit tot dit wereldomvattend initiatief hebben geleid Het eerbiedigen van een ieders opinie, van eenieders gedachte, van de vrijheid van de geest, een goede ver standhouding tussen de medemensen en het vrijwaren van de rechten van de mens. met een ook het streven naar vrede. De h. De Bolle schetste ook de historiek van de Aalsterse Lions Club, waarbij hij o m. hulde bracht aan de h. Willy Van Roy, die samen met de hh. Jozef De Wale en Leon Buyle de basis legden voor de Aal sterse afdeling. Tevens herinnerde spreker aan de belang rijkste initiatieven van de Aalsterse Lions Club, met als bijzonderste de inzet ten voor dele van Levensvreugde. Spreker dankte ook de hh. Jean Cuvelier, als zone-voorzitter, Albert Van Mele, als voorzitter van de afgevaardige kommissies, en Charles Callebaut, als kommissie-afge vaardigde. Lion zijn, zei de h. De Bolle tenslotte, is niet het kenteken dragen: wij moeten denken en handelen als een Lion, m.a.w. ons steen tje bijdragen tot het bouwen van een betere wereld. Deze herdenking werd bijgewoond door tal van bekende figuien uit sociale en in dustriële kringen. De tentoonstelling in de Belfortzaal is toegankelijk voor het publiek tot zaterdag 13 mei van 11 tot 13 en van 17 tot 19 u. he Op de oude begraafplaats rond de kerk Ie Erpe werden tijdens de nacht een twintig- il graven geschonden. Grafzerken werden imvergeduwd, sluitstenen werden opgelicht verschoven. De daders lieten ook enkele sluitstenen aan stukken vallen. Hoewel deze oude begraafplaats tijdens de nacht aan de voorzijde verlicht is en in Ie gemeentekom ligt, heeft niemand iets ge zien. Omstreeks 2 uur werden echter wel een paar doffe slagen gehoord. Het onderzoek door de politie ingesteld, heeft reeds uitgemaakt dat verscheidene grafschenners aan het werk geweest zijn, want bepaalde zerken zijn te zwaar om door een enkel persoon op te lichten. Op de nieuwe begraafplaats aan de Roo- seveltlaan werden geen graven geschonden. Leden van katolieke jeugdverenigingen hebben zondag II. na de Hoogmis de deuren van de parochiale kerk te Her dersem gesloten, waar benevens de pastoor nog enkele andere gelovigen aanwezig waren. De jonge katolieke Herdersemnaren lieten daarbij nogal felle protesten horen aan de E.H. Pas toor. Toen de koster wou tussenkomen werd hij door de knapen ietwat hard handig aangepakt. ge ge Het is te dwaas. «Ze» lijden ginder hon- Qer in Bihar, méér nog dan krant, radio of am fV het ons kunnen doen beseffen. «Ze» d3dat zijn zo een 25 miljoen mensen van Bihar, ie grote Indiase deelstaat, die reeds voor as iet derde jaar tereke geplaagd zit met de j |j tatastrofale gevolgen van een onvoldoende egenseizoen. "J Maar waarom doen ze dan hun heilige toeien niet dood Ze zouden meteen heel »at eten hebben. En dan valt zeer zelfzeker 'Pt wei-doordacht besluit «Nee, daar doe /er k niet aan mee. Die mensen helo ik niet. wa Jat ze maar eerst eens beginnen met zich dl elf te helpen», da Er lopen veel koeien rond in Bihar. De oe is inderdaad het dier dat bij uitstek met Ja Indiase hodem en kuituur veigroeid is. een land waar wegens godsdienstige, 106 laar ook deels wegens klimatologische en ultuur-historische faktoren, de mensen «ve- etariers» zijn, d.w.z. dat ze geen vlees. in vis. geen eieren eten, bekleedt de koe en uitzonderlijke positie. De koe geeft h 'elk. Van melk kan men ook boter, «ghee» oi een soort boter-olie), kaas, «dahie» (een eort yoghurt) maken; dit alles heeft grote nedingswaarde en is betrekkelijk licht ver- ierbaar, ook als men omwille van de hitte niet veel anders binnen krijgt. De koe bete kent dus wat voor de doorsnee Indiër. De mensen zijn er arm. Ze gebruiken de verdroogde uitwerpselen van de koe als brandstof. Ze spreiden het met water aange lengde goedje op de aarden muren van hun huizen als primitieve isolator tegen de tro- penwarmte en als bescherming tegen de vraatzucht van de witte mieren. Dat klinkt gek voor ons die gewoon zijn aan geperste platen en insecticieden. Indiërs hebben een diepe eerbied voor al wat leeft. Het leven is voor hen iets mys terieus, iets waar niet mee mag geknoeid worden. De koe, het dier dat in hun kuituur meest betekenisvol is, is voor hen langza merhand het symbool geworden van de on schendbaarheid van het leven. Zo kwam het dat geleidelijk door de eeuwen heen reli gieuze taboes rond het slachten van koeien ontstonden. De koe wordt door de hindoe heilig beschouwd in die zin dat de koe voor hem het symbool is van het mysterie van het leven. Een westerling zal deze zienswijze niet delen, maar hij kan toch trachten er begrip voor op te brengen. Veeleer dan een teken des aanstoots of een voorwerp van ridicule zijn de «heilige koeien» van India voor ons het bewijs van de mens-onwaardige onderontwikkeling van dit miljoenenland. Veel vlees is er niet aan. Het zijn wandelende geraamten. Gras om te eten vinden ze niet. Daarvoor is alles te droog. Hooi krijgen ze niet. De msnsen neb ben er al lang geen meer. Soms ziet men de «heilige koeien» met lange tanden... pa pier eten uit een vuilnisbak. Nee, de Indieis zouden er niet vet bij worden indien ze hun «heilige koeien» opaten. Het is moeilijk een eeuwen-oude mentali teit te veranderen. Het is misschien nog moeilijker de eet-gewoonten van de mensen te veranderen. Waarom eten de moslims geen varkens Waarom eten de mensen van het Westen geen ratten of katten (volgens sommige volkeren echt iets voor «gourmets» en in elk geval zeer voedzaam) Ja, waarom eten die Indiërs hun «heilige koeien» niet op Het is werkelijk te dwaas. P.P. Van Nuffel s.j. N.B. U doet zeker mee aan onze Aalsterse S.O.S. Bihar-aktie spaar al uw zegeltjes deze maand voor Bihar Oproep tot vrijwilligers in iedere straat zoeken we een vrijwilliger die na 31 mei in zijn straat de zegeltjes zou willen ophalen en de loten uitdelen. Geef uw naam en adres op aan het sekretariaat, Val. de Saedeleer- straat 24, Aalst. HULDE De ganse historie vindt haar oorsprong in het aangekondigde vertrek van de dyna mische en populaire onderpastoor, E.H. An- dré Goemaere. Dit vertrek van deze jonge priester wordt door de kristelijke verenigin gen niet zonder meer aanvaard, wat overi gens blijkt uit een aktie die terzake de laat ste weken werd gevoerd, o.m. via pamflet ten, enz. Men «verdenkt» er naar blijkt volledig ten onrechte de pastoor van Herdersem, E.H. De Ro, van dat hij dit vertrek zou in de hand hebben gewerkt. Toen tijdens de missen van zondag II. on derpastoor Goemaere zijn afscheidshomilie hield, heeft dit kennelijk zijn jonge, vurige sympathisanten aangegrepen. Eerlang zal een huldefeest aan de be scheiden jonge priester die als nieuwe standplaats Meerbeke bij Ninove krijgt toe gewezen worden op touw gezet door de kristelijke jeugdverenigingen. N.V.R. Op zichzelf genomen is dit Herder- semse «verschijnsel» belangwek kend. Het toont aan hoezeer de jonge katolieke leek méér werke lijke belangstelling gaat betonen voor de kerk waartoe hij behoort. Een belangstelling die positief is gericht. Het zou jammer zijn in dien hieraan wordt voorbijgegaan in een geest van konservatisme, die de jonge katoliek, na het Con cilie, nietmeerkanaanvaarden Dinsdag heeft zich een ongeval voorge daan op het Wijngaardveld te Aalst. Gustaaf De Cock, wonende Bredestraat te Aalst, viel plots van zijn gespan. De man liep zware verwondingen op aan het hoofd en moest naar het hospitaal worden over gebracht. Ondanks de beste zorgen over leed hij enkele uren later. Tijdens de laatste zitting van de gemeen teraad van Hekelgem heeft Dr. Camu ver klaard dat hij voortaan als onafhankelijk raadslid zal zetelen. Dr. Camu behoorde tot dusver tot de liberale strekking. BRÜEGHELS MANHATTAN... Terwijl het duinenreservaat van Oost- duinkerke fel bedreigd wordt door Brus selse bouwmaatschappijen, dreigt in een meer nabije omgeving een ander land schap ook de prooi te worden van het Belgisch urbanisme. Het behoort inderdaad tot de mogelijk heden dat de omgeving van het Rijks domein van Gaasbeek weldra tot de finan ciële belangstellingssfeer gaat behoren van de upper ten van de Brusselse immo- bilienbeweging... Tegen deze lui is blijkbaar geen kruid gewassen, want tot dusver slaagt geen minister er in de schoonste gedeelten van dit Pajottenlandschap te laten klasseren. Met andere woorden, de minister is mach teloos ongeremd kan Bruxelles '67 ver der oprukken naar Vlaams-Brabant. Intussen klasseert de Kommissie voor Landschappen en Monumenten verder hier en daar wel een kasteeltje, een middel eeuwse ruine, enz... INTEGRATIE VAN HET BEDRIJFSLEVEN IN DE VLAAMSE GEMEENSCHAP De vernederlandsing van het bedrijfs leven in Vlaanderen is geen doel op zich zelf, maar een middel het eerst nood zakelijke om te komen tot de integratie van het bedrijfsleven in de gemeenschap. Deze integratie vormt noodzakelijkerwijze een onderdeel van het daadwerkelijke medebeslissingsrecht 'Van de gemeen schap in het ekonomische leven. De wereldconcerns, die thans de ex pansie van onze ekon'Omie verwekken, door onze ligging en door de voorradige arbeidskrachten aangetrokken, door de overheidshulp, zowel centrale als regio nale, op gang gebracht, en omwille van de Euromarkt in ons kontinent geïnteres seerd, moeten om een nieuwsoortig kolo nialisme uit de weg te gaan, in de leiding mensen van onze gemeenschap opnemen. Zulks dient onmiddellijk op het niveau van het direktiekomitee te geschieden, door het benoemen van landeigen .direktieleden die gekoopteerd dienen te worden op voordracht van een speciaal op te richten kommissie, binnen de schoot van de E.R.V. bijvoorbeeld, en samengesteld uit vertegenwoordigers van de wereld van de arbeid, de kaders en de regionale over heden en gekozen uit de rangen van een reeks bevoegde bedrijfsekonomen. Aldus F. De Bondt op het V.V.B.-kon- MHÜMÉDÉ

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1