Bruisende drank De VreugdezaaiersJDe techniek - l Jeugddag V.T.I. Aalst zaterdag 20 mei e.k. pleegouders Cirkus TONI BOLTINI Het Aalsters Soldatenhoekje met WERELD-ATTRACTIES te AALST DONDERDAG 18 MEI HONGAARS STAATSCIRKUS BOEDAPEST Meerderheidsgroep ««Burgemeester 't Kint» voortaan in de minderheid te Hekelgem Agatha Christie Weldra begint het verlof. Vol spanning tellen de kinderen de dagen af. Nog enkele weken en dan begint de pret aan zee, te midden van 't geurende groen van bergen en bossen. Te Parijs en in de vele, vele krotwoningen en krotkamers verbeiden de Noord-Afrikaan se moederkens met angst de naderende va kantie. Wat gaan ze aanvangen Hun tal rijke kinderen naar een of andere kolonie zenden Dat gaat niet, dat kost te veel en het leven is veel te duur. Verlangend kijken ze uit naar een verblij dende brief van de Vreugdezaaiers, die hen melden zal dat een of meerdere van hun kinderen naar Belgie of Zwitserland mag. de beide gulle onthaallanden van zovele ver schoppelingen. Het regent aanvragen binnen, ze komen op ons neerzoeven als angstkreten «Helpt ons toch. Zoekt a.u.b. pleegouders voor mijn kinderen. Ik kan niet meer», zo laat moeder A door een sociaal assistenie schrijven, «ik sta alleen voor mijn 8 kinderen slechts mijn oudste gaat werken. Kan U de jongsten opnemen Karim 7 jaar, Rekkie 8 jaar en half, Amar 10 jaar en Said 11 jaar en half». Mevrouw B, schrijft de huisdokter «mijn patiente is overspannen, haar man liet haar in de steek. Ik moet haar een lange rust voorschrijven, maar wie zal zorgen voor haar kindjes Kader 6 jaar, Dalilia 5 jaar en Safia 3 jaar. Kan U ze niet alle drie in het zelfde milieu opnemen Een andere madame B schrijft ons haar bittere nood «Mijn man heeft een schedel breuk opgelopen. Over heel zijn lichaam heeft hij 14 breuken. Nooit meer zal hij kunnen werken naar 't oordeel van de spe cialisten. Wat moet er met mijn lieve kin deren gebeuren Ik zelf werd pas geope reerd en zou een tweede operatie moeten ondergaan, maar kan de kinderen toch niei alleen laten Kan U ze opnemen tijdens het verlof, Malika, Driss, Jemel en Jamila, zij baren me de meeste zorgen». En zo gaat het maar voort, de ene jam- merlitanie volgt op de andere. Wij, Vreugde zaaiers, zouden aan al deze kinderen een 1 blije en zonnige vakantie willen geven en daarom doen wij een beroep op onze goede en liefdevolle Vlaamse mensen, die hun hart en hun huis willen openstellen voor een dezer ongelukkige gevallen. Achthonderd kinderen staan reeds op de lijst. Zullen wij ze allen kunnen herbergen Hoeveel moeten wij er teleurstellen Wij slaken dan ook een hulpkreet tot U allen die dit leest. Helpt ons Treedt toe tot onze immer groeiende kring van pleeg ouders. Schrijft ons dadelijk dat U een kind je wil vreugde schenken Ziehier 't adres De Vreugdezaaiers, Oude Houtlei 70, Gent. De kinderen komen in 3 groepen toe de A-groep is voorzien op 31 mei, bestaat uit sluitend uit niet-schoolplichtige kinderen. Zij blijven in Belgie tot 31 augustus. De B-groep komt toe op vrijdag 30 juni en blijft tot 31 augustus. De C-groep verwachten wij op maandag 3 juli en reist af op maandag 4 september. AI deze kinderen zijn school gaand en kunnen alleen onder de vakantie weg uit het stikkende Parijs. Aarzel niet een goed werk te doen. Meldt U aan als pleegouders der Vreugdezaaiers, Oude Houtlei 70, Gent. Uw schrijven wordt in dankbaarheid ver wacht. PATER R. DELOOZ. Onze huidige maatschappij wordt steeds meer beheerst door de techniek. Functies, welke vroeger enkel beroep deden op een grondige algemene vorming, zoals bediende of vertegenwoordiger, eisen nu een tech nische bijvorming. Volgens het rapport van Dr. Coetsier, prof. aan de Gentse universi teit, heeft elk diploma zonder specialisering minder kansen op een glansrijke start in de praktijk. Steeds talrijker worden de plaatsen aangeboden aan technici volg maar de plaatsaanbiedingen in de pers. Steeds gro ter wordt het tekort aan goedgevormde tech nici. Toch blijft nog steeds het feit bestaan dat begaafde jongens eerst algemeen onder wijs volgen alvorens over te stappen naar technisch onderwijs. Dit feit is des te spij- liger voor jongens die geen kans hebben op voortgezet onderwijs na de humaniora. Ondanks schitterende vooruitzichten in het technisch onderwijs blijft dit nog steeds een onbekende bij de massa. Het is juist om het technisch onderwijs te leren kennen dat de technische instituten jaarlijks een open schooldag organiseren. Dit doet ook het Vrij Technisch Instituut te Aalst en wel op zaterdag 20 mei van 14 tot 18 uur. Deze dag is speciaal voorbehouden aan de mannelijke jeugd, wat niet wil zeggen dat belangstellende volwassenen niet wel kom zouden zijn. Wij wensen onze jongens de mogelijkheid te bieden het technisch on derwijs te leren kennen. Op die dag worden geen lessen gegeven (onze jongens kennen oat al lang) maar alle werkplaatsen en labo ratoria zullen open zijn. Die dag wordt er niet gewerkt zoals op een gewone school dag, maar alle facetten van het vak worden dan getoond. Zo is het mogelijk op een na middag kennis te maken met gans de inhoud van het vak. Zo kan men 12-jarigen zien werken in hout, metaal, klei, papier, textiel, enz. Het is een echt schouwspel al die vlijtige handen bedrijvig te zien in allerlei technieken. Het is ons orientatiejaar; hier kunnen de jongens het vak ontdekken welke past voor hun ta lenten. In het tweede jaar zal men reeds de ba sisvorming vinden van elk vak. De houtbe werkers bv. voeren zaag- en steekoefeningen uit, maken hoekverbindingen en hun eerste gereedschappen. Deze zelfgemaakte gereed schappen zijn meer waard dan alle aange kochte werktuigen. Kom maar eens kijken hoe fier ze zijn op hun werk. Een ander vb.: bezoek maar eens de weverij. Hier kunt U een verzameling van allerlei textielmachines zien die rijker is in diversiteit dan deze van een weverij. Hier ziet men kleerstoffen, handdoeken, lijnwaad, meubelstoffen, ensig- nes, jacquardstoffen, enz. weven. Zowel in katoen, als wol en nylon. En vergeet dan het zaaltje der breiers niet. Hier is een «pull» breien een koud kunstje. Op een 1ste verdieping vindt U de werk plaats der metaalafdeling. Hier is het rus tiger en minder spectaculair, maar daarom niet minder boeiend. Hier wordt oog en hand geoefend in gevoel en juistheid. In de werk plaats met platengekletter en rondspatten de lasvonken bent U te gast bij de metallie- kers. Deze gasten zijn van hun tijd. want ze verwerken ook plastische stoffen. Daar naast weer een zaal met zoemende machines DE KANSEN VERMINDEREN OM DE DIENSTPLICHT TE V0L3RENGEN IN BELGIE Dit interesseert vooral de lichting 1967 waarbij het aantal aanvragen om in Bel gie te mogen dienen, mits een extra-drie maand als B.V.K.T. (Beroepsvrijwilliger voor korte termijn) sterk de mogelijkheden daarvan overtreft. De gehuwden of eerst opgeroepenen uit een gezin met vier kinderen in leven, of de opgeroepenen uit een gezin met vijf kinderen in leven, genieten zoals vroeger de voorrang voor 12 maanden dienst in Belgie. Wat de andere aanvragers betreft als B.V.K.T., wordt rekening gehouden met volgende voorrangsbepalingen EERSTE PRIORITEIT De sociale gevallen, die als dusdanig zijn erkend, met andere woorden, wiens gezinstoestand de verwijdering niet toelaat. TWEEDE PRIORITEIT dienstplichtigen waarvan twee broers hun dienstplicht volbracht hebben. DERDE PRIORITEIT dienstplichtigen in wiens gezin tenminste een lid over leden is als militair in werkelijke dienst of van wie een familielid is gestorven voor het vaderland in hoedanigheid van militair, verzetsman, krijgsgevangene, politieke gevangene of weggevoerde. VIERDE PRIORITEIT dienstplichtigen die beroepsbelangen kunnen aanvoeren. VIJFDE PRIORITEIT dienstplichtigen die tot een bescheiden milieu behoren en die studiebelang doen gelden, zoals avondlessen, waarvoor de wet geen moge lijkheid tot uitstel voorziet. Alles zal nu afhangen van het aantal aanvragen en iedereen verstaat, dat een kandidaat B.V.K.T., zelfs indien hij geniet van eerste prioriteit, daarom nog niet automatisch in aanmerking komt. Je vrienden van het thuisfront. waarop men het metaal snijdt zoals moeder de boterhammen. Hier ook is de diversiteit zo enig dat men ze in geen firma zo aantreft. Zo boeiend is het hier dat menig bezoeker hier langer blijft pleisteren. Waar bellen rinkelen, lampen aanflitsen, motoren starten en hier en daar een vleugje muziek door dringt, bent U beland bij de elektriciens. En dan de werkplaatsen van onze einde- jaars. Hun werken staan dicht bij het wer kelijke leven. Hier kunt U zelfgemaakte ma chines bewonderen in de metaalafdeling, eigen meubelen in de meubelmakerij: deu ren, ramen en trappen in de schrijnwerkerij. Geen werken die alleen maar oefeningen zijn maar werkstukken die morgen zullen ge plaatst worden, in de laboratoria worden, met ingewikkelde toestellen, allerlei testen uitgevoerd. Hier komt de wetenschap aan bod. Wcfar kan de gewone mens dat alles in zo een grote verscheidenheid in werking zien Zo U een bezoek brengt, volg dan de aangeduide richting, zoniet loopt U verloren en gaat U van het vele boeiende heel wat missen. Hoe spijtig is het als U later ervaart dat U onze openbare werkers niet hebt zien bouwen, onze garagisten niet hebt zien om gaan met hun motoren, de gereedschaps makers geen plastiek hebt zien spuiten, enz. Merk bij uw bezoek ook op hoe in het technisch onderwijs ieder zijn gading kan vinden. Zie maar naar het werk onzer be- roepsschool, der technische school, der technici, enz. Hier wordt aan ieder, van de manueel begaafde tot de meerbegaafde, een werkelijke levenskans geboden. Wanneer na het bezoek er vragen over blijven, wel daarvoor dient het inlichtings centrum. Hier is men ter beschikking voor alle inlichtingen die U wenst en dit zonder verplichtingen. Immers de jeugddag wordt ingericht om het technisch onderwijs te leren kennen en aan onze jongens de kans te bie den hun levensbaan te ontdekken. Ill Maar wat nu verder Die bespottelijke vraag rees in haar op en bracht een scheef lachje om Iris' mond. Wat nu verder George's houding was verbazend vreemd geweest. Nu bezag zij hun gesprek van gis teravond in een geheel nieuw licht. Losse opmerkingen van hem kregen nu een totaal andere betekenis. Want een week later was Anthony Browne weer opgedoken. Iris was in mei, onder de hoede van Lucilla Drake, haar leven van uit gaand jong meisje begonnen, nadat Roze marijn in november gestorven was. Iris had lunches bijgewoond en dansfuifjes, zonder zich bijzonder te hebben geamuseerd. Dit leventje voldeed haar allerminst en zij voelde zich wat hangerig. Op een tamelijk verve lend bal, op het einde van juni, had ze op eens een stem achter zich horen zeggen «Kijk, daar heb je Iris Marle ook, als ik me niet vergis.» Ze had zich met een blosje omgedraaid en toen het gezicht van Anthony voor zich gezien, Tony's donker, spottend gezicht. «Ik ben benieuwd of je mij nog kent «Natuurlijk ken ik je nog had zij toen geantwoord. «Prachtig. Ik dacht, dat je mij misschien vergeten was. Het is alweer zo lang geleden dat wij elkaar het laatst zagen.» «Ja, dat is waar. Dat was op Rozemarijns verjaars...» Zij zweeg plotseling. De woorden waren opgewekt te voorschijn gekomen en over haar lippen voordat ze er bij dacht. Nu ver bleekte zij plotseling en haar mond trilde. Haar ogen keken opeens angstig-bedroefd. Vlug viel Anthony Browne in. «O, neem mij niet kwalijk. Wat stom van me, je daar aan te herinneren.» Iris moest iets wegslikken. Ze vervolgde «Ik neem het je helemaal niet kwalijk.» Maar sinds die avond van het verjaars- feestje, die avond van Rozemarijns dood had ze er werkelijk niet meer aan willen terugdenken. Toen zei Anthony «Ik vind het meer dan ellendig. Vergeef het me. Zullen we dan sen Ze knikte toestemmend. Wel had zij die dans reeds toegezegd, maar nu bewoog zij zich in Tony's armen over de dansvloer. Zij zag haar partner staan, een wat verlegen jongmens, met veel te wijde boord. Hij zocht klaarblijkelijk nog naar haar. Wat een ver schil met Tony, de vriend van Rozemarijn I Er ging een steek van pijn door haar hart. Haar vriend En die brief dan Was die bestemd geweest voor de man, met wie zij op het ogenblik danste Er was iets in zijn manier van doen, in de wijze waarop hij met haar danste, zo verbazend lenig en ele gant, dat de bijnaam van «Leeuwtje» zou kunnen rechtvaardigen. Waren Rozemarijn en hij... slechts EEN DAG te 16.15 u. en 20 u. 0 0 0 PROGRAMMA Batman met rakotkanon Johny Kraaykamp, !nt. T.V. artiest Afrikaanse olifanten Leeuwen Kamelen Paarden 300 medewerkers 7.000 zitplaatsen Kassa's geopend vanaf 11 u. De laatste gemeenteraadszitting ving aan met een verklaring van Dr. Camu, die de raad ervan op de hoogte bracht, dat hij voortaan geen deel meer zou uitmaken van de meerderheidsgroep en bijgevolg als onafhankelijke Schepen van Openbare Werken wenst te zetelen. Deze duidelijke taal van Dr. Camu bracht ontsteltenis bij de meer derheidsgroep. Wegens restauratiekosten aan de kerktoren in 1955, werd de raad ervan in kennis gesteld dat de gemeente een subsidie van zestig procent mocht in ontvangst nemen. De samenstelling van de kerkraad werd eenparig goedgekeurd als voorzitter A. Evenepoel, secretaris R. De Clippel. schatbewaarder O. Mertens. Wegeniswerken aan Kortenbosstraat door de gemeente Teralfene werden na enig overleg goedgekeurd. De presentiegelden van de gemeenteraadsleden werden aangepast. De wedde- regeling van het gemeentepersoneel en personeel van de C.O.O. werd in geheime zit ting besproken. Zij had hem strak aangekeken. «Kennen 7 Och, hij was een vriend van Rozemarijn.» Toen vertrok er iets op George's gezchï. Hij knipperde even met de ogen. Met zware wat verveelde stem antwoordde hij «Ja, da's waar ook.» Vol spijt had Iris gezegd «'t Spijt me. Ik had je er niet aan moeten herinneren.» George Barton schudde zijn hoofd. Vrien delijk zei hij «Neen, volstrekt niet, wij hoeven haar niet te vergeten I Dat nooit Met wat moeite ging hij voort, zonder haar aan te zien «Per slot betekent de naam Rozemarijn ook Gedachtenis.» Toen keek hij haar aan. «Je moet je zuster vooral niet vergeten, Iris.» Zij hield even haar adem in. «Dat zal ik ook nooit I» George vervolgde «Maar die Anthony Browne... Rozemarijn kende hem wel. Maar ik geloof toch niet zo heel erg goed. Je most wat voorzichtig zijn, Iris, je bent nu per slot een heel gefortuneerd meisje.» Iets van drift kwam in haar op. «Tony Anthony... heeft zelf geld genoeg. Als hij in Londen is logeert hij altijd in 't Claridge.» Er speelde een glimlach om George's lip pen. Zacht zei hij «Buitengewoon keurig... en duur. Alles goed en wel, lieve kind, maar toch weten we te weinig van de man.» «Hij is Amerikaan.» «Ja, dat kan best. Maar dan is het toch vreemd, dat hij weinig kontakt heeft met zijn eigen ambassade. En thuis vertoont hij zich ook niet al te veel, vind je wel «Dat niet, maar ik begrijp niet. waarom je zo ijzig over hem spreekt.» George schudde het hoofd. «Had ik me er buiten moeten houden Och, ik wilde je tijdig waarschuwen voorzichtig te zijn. Ik zal eens praten met Lucilla.» «Met Lucilla riep Iris minachtend. Bezorgd informeerde George «Met haar gaat toch alles goed Ik bedoel, zorgt ze er voor, dat je overal heen gaat Partijtjes en zo «O, ja, zij is onvermoeid in de weer. «Want anders moet je het eerlijk zeggen, kindje. We zouden ook best iemand anders kunnen nemen, een jonger iemand. Ik wil niets liever dan je een heerlijke tijd be zorgen.» «O, maar die heb ik, George. Heus, Geor ge, die heb ikl» Op ernstige toon vervolgde hij «Dan is het goed. Ik voel zelf nooit veel voor feest jes, dat heb ik trouwens nooit gedaan. Maar zorg, dat het je aan niets ontbreekt. Kijk ook niet op geld, want dat is niet nodig. Typisch voor George... goedwillend, maar onhandig. Vrij scherp vroeg ze «Waar ben jij al die tijd geweest Hij hield haar even iets van zich af, om haar eens goed te kunnen aanzien. Nu glim lachte hij niet en zijn stem had iets kouds, «ik ben op reis geweest... voor zaken.» «O, juist.» Zij kon niet zwijgen en vroeg «Waarom ben je weer terug Met een lachje gaf hij ten antwoord «Misschien wel om jou weer te zien. Iris Opeens drukte hij haar dichter tegen zich aan en schoof met gedurfde vaart tussen de andere dansparen door, wonderlijk goed in de maat en precies zoals het wezen moest. Met een gewaarwording van vreugde vroeg zij zich af, waarom ze eigenlijk bang voor hem zou zijn Sedertdien was Anthony stellig iets voor haar gaan betekenen. Zij ontmoette hem nu bijna elke week. In het park, bij een diner of op een danspartijtje. Hij kwam echter geen enkele maal bij haar thuis op Elvaston Square. Na een tijdje trof haar dit, omdat hij altijd een handig excuus vond om een dergelijke uitnodiging af te slaan. Kwam dat misschien omdat hij en Rozemarijn... Toen had George, die altijd alles goed vond, tot haar verwondering op een keer gevraagd «Die Anthony Browne, wat is dat toch voor een man Ken je hem goed Nadruk verboden. vervolgt

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 2