en omstreken Ze zijn te lui om te werken... 100 km. autosnelwegen per jaar zijn noodzakelijk S.O.S. Bihar De schoolbevolking in 't middelbaar onderwijs Kamer brengt parlementaire vergoeding op 510.000 fr. Kontaktdag der geroepenen Huishoudelijk werk voor de robot Schoolbevolking Winkelschuimers verder aktief Kleine 'Torrey Canyon, te Erembodegem Onweer boven de Denderstreek Vt Gazet van Aalst NEC SPE. NEC METU DE GAZET VAN AALST en omstreken VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F Kantoor: Schoolstraat 26, Aalst Telefoon: 241.14 Postrekening: 881.72 23ste JAARGANG Nr. 39 DONDERDAG 18 MEI 1967 2,50 F HET NUMMER Niemand twijfelt er aan dat vaia verkeersongevallen te wijten zijn aan de gebrek kige staat van het Belgisch wegennet. Gevaarlijke situaties ontstaan ook wanneer een weg, na hersteld te zijn, in een onvoldoende toestand voor het verkeer wordt opengesteld. Reeds herhaaldelijk heeft de Belgische Wegenfederatie daarop ge hamerd en geoordeeld dat het nodig is dat ieder jaar in Belgie ten minste 100 kilometer autosnelwegen zouden worden aangelegd. Vorig jaar werden in dit verband optimis tische berekeningen gemaakt en zo werd voor de jaren 1968 en 1969 de ingebruik neming van de autoweg van Wallonië, van 6 km. van de E3-autoweg en misschien van de tunnel onder de Schelde. 55 km. in 1967, 53 in 68-69, d.w.z. dat tegen 1970, 108 km. autosnelweg in 5 jaar, dit is 22 km. per jaar. voor het verkeer zouden opengesteld wor den OPTIMISME Dinsdag heeft de h. O. Vanaudenhove, als voorzitter van de Belgische Wegenfede ratie, aan de minister van Openbare Werken de h. De Saeger, de vraag gesteld wat er van dit programma op dit ogenblik nog gel dig blijft. In zijn antwoord verklaarde de minister dat 34 km. van de autoweg van Wallonië nog dit jaar in gebruik zal genomen worden. In 1969 komen daar nog 25 km. bij. Wat de E-10 of de Noord-Zuid Autostrade betreft, zullen de werken Brussel-Bergen weldra aanvangen en dit zal ook het geval zijn met het stuk Zemst-Rumst. Voor de E-3 Autoweg wordt het eerste element voor de tunnel onder de Schelde gelegd. Er is eveneens een aansluiting voor zien met de Boudewijnsnelweg. Te voren had de h. De Saeger er ook aan herinnerd dat hij de aanleg van 100 km. autosnelweg per jaar als hoogstnodig aan zag en hij had er ook optimistisch aan toe gevoegd dat dit zelfs tot de mogelijkheden behoort, ondanks de zware financiële offers. Hij stipte terloops aan dat voor 1967 zowat 12,2 miljard kredieten voor de autosnelwe gen zijn voorzien. Wanneer ai de inspanningen worden voort gezet zullen de autostraden er vlug komen, zei de minister, die er nochtans op wees dat de onteigeningen, het tekort aan ingenieurs, het toezicht op de bouwwerven en de finan ciers zware hindernissen zijn. Onze stad heeft vele zonen en dochters aan de kerk afgestaan. Ruim 300 Godgewij- rien geven hun beste krachten in binnen- en buitenland. Op tweede Pinksterdag waren ze met hun familie uitgenodigd op een kontakt dag. Za konden niet allen aanwezig zijn een 50-tal verblijven ver van huis in de mis sielanden. Anderen werden door ziekte of ouderdom weerhouden. Toch waren meer dan tweehonderd priesters, kloosterlingen en lekenapostelen op het appel. Samen met hun familieleden vulden ze de fraai-geschilderde Sint Jozefkerk voor de plechtige Eucharistieviering te 10 uur. Het v/as een koncelebratie met 11 priesters uit Aalst afkomstig, onder de leiding van Z.E.H. Kan. Leo De Vos. Tijdens de homilie wees E.H. Jos Ghijselen er op dat het hier niet ging om een «show» «We zijn hier samen gekomen om God te danken. We willen onze roeping her-ontdekken. Het is als een bede vaart naar de schoot van onze families waar uit onze roeping ontsproten is». De gewijde spreker ontwikkelde verder de «onvoltooide symphonie» van het Godgewijde leven onder het thema Onze roeping is de Liefde. Nadien was er een receptie in de ruime lokalen van het Sint Maarteninstituut, die schier te klein waren om die honderden men sen te bevatten. Het was een heerlijk weer zien voor velen, die elkaar sinds jaren niet meer hadden ontmoet. Een kort woordje van Z.E.H. Deken De Vos besloot deze gemoedelijke bijeenkomst. Maar het kontakt werd voortgezet in de res- pektievelijke familiekringen. De kamerleden hebben dinsdagnamiddag in geheime zitting besloten hun parlemen taire vergoeding van 1 juni 1967 af te ver hogen tot 425.000 fr. Daarbij komt een indexaanpassing van 20 t.h. zodat zij van die datum af een jaarlijkse vergoeding van 510.000 fr. zullen ontvangen. De regering had zich tegen het voorstel gekant. Bij het begin der vergadering had premier Vanden Boeynants een amendement ingediend tot verdaging van de verhoging tot 1 januari 1968. Maar de meerderheid van de kamer weigerde hierop in te gaan. De stemming over het regeringsamende ment geschiedde bij zitten en opstaan de leden van de regering, de P.V.V.-groep en enkele C.V.P.-leden stemden voor de hand having van het huidig bedrag van 300.000 fr., maar de meerderheid van de C.V.P. en alle B.SP.-leden spraken zich uit voor de verhoging. Bij de stemming over het geheel van de begroting, inbegrepen de dotatie van 4 mil joen fr. voor Prins Karei, stemden slechts 11 leden tegen. Een Britse professor in de werktuig kunde meent dat het binnen tien jaar zal mogelijk zijn een robot te vervaar digen die alle huishoudelijke karweien zal opknappen. De robot zou de tafel dekken en af ruimen, de bedden opmaken, kleren wassen en strijken, de vaat doen en noem maar op. Alleszins een verheugend nieuwtje voor gehuwde mannen I De situatie in Bihar (India) is beroerd. Het klinkt zo ongelooflijk dat er in het mid den van onze 20ste eeuw nog mensen ge vonden worden die geplaagd zijn door hon ger. Als men foto's ziet van al die ellende, uitgemergelde mensen bv. die roerloos in de schaduw van hun lemen huisjes gehurkt zit ten. zou men er echt medelijden mee krij gen. Maar daar zit het hem juist waarom zitten ze zo maar niets te doen Er is waterschaarste. Waarom nemen ze dan de spade niet op om waterputten te graven 7 Er is toch water onder de grond Ze hebben geen eten. Waarom bespitten ze het land dan niet Een rijstveld aanleg gen is toch niet zo moeilijk. Of ze zouden zich op zijn minst een hofje kunnen maken met een tiental papayabomen. Ze leven in mensonwaardige miserie. Waarom steken ze de handen niet uit de mouwen om zich een proper huisje te maken met een pannendak en bakstenen Een Duits landbouwexpert heeft een mo delhoeve opgericht te Khuntitoli, nabij Sim- dega in het Ranchi District. Met behulp van irrigatie en kunstmest verkreeg hij een pracht van een rijstoogst meer dan 50 «mounds» (2.000 kg) per «acre» (40 aren) Dat is meer dan driemaal de doorsnee oogst van de mensen daar. De dorpelingen werden er bij geroepen. De enthousiaste Duitser toonde hun zijn prestatie en voegde er aan toe «Ziet ge wel dat het mogelijk is I Pro beert het nu ook eens». Hij kreeg het ont hutsende antwoord «Sahib, gij kunt dat. Wij kunnen dat niet.» Zulke feitjes worden graag gepubliceerd door op sensatie beluste joernalisten. «Peut- on sauver l'lnde malgré lui vroeg M. Gigon een paar maand geleden in het Franse blad Le Figaro. En zonder onrechtvaardig te willen oordelen hebben we toch ook mis schien wel een vage indruk dat die mensen ginder te lui zijn om te werken. De objectiviteit vereist dat we ook de an dere kant van de zaak bekijken. Er zijn inderdaad heel wat excuses. De temperatuur in de schaduw schommelt er nu, in mei en juni, tussen 38 - 43 graden. Werken op een lege maag bevordert zeker niet de arbeidsprestatie. In Bihar achten de meeste mensen zich begenadigd zo ze nog eens per dag kunnen eten, ook al is het dan geen rijst. De bodem in Zuid-Bihar (streek die ik persoonlijk ken) is schraal, zwaar getekend door voortdurende erosie en zeer arm aan water. Het duurde drie volle weken om met een tractor zestig aien weerbarstige grond tot een veld te herscheppen. De gewone mensen kunnen het echter finantieel niet aan een tractor te huren. Daarenboven zit het water er normaal veel dieper onder de grond dan in Beigie. Boorputten door Wes terse landbouwexperten gedrild met behulp van Westers materiaal, staan droog in het warm seizoen. Kunstmest is moeilijk te ver krijgen. De Development Blocks leveren zaad en plantknollen van suspecte kwaliteit. Maar vooral, de mensen zijn er anders ge aard dan wij. Zij hebben nooit een indus triële revolutie gekend met de daarmee ge paard gaande versnelling van het levens tempo. Hun geest werkt intuitiever, grilliger en vooral meer gelaten dan de onze. De Het Ministerie van Nationale Opvoeding heeft onlangs, via het Bulletin van Vragen en Antwoorden van de Senaat, statistische gegevens gepubliceerd in verband met de schoolbevolking in het middelbaar onderwijs. Daar deze gegevens aanleiding geven tot verkeerde interpretaties, lijkt een rechtzetting wenselijk. Voor het Rijksmiddelbaar onderwijs deelt het Ministerie één enkel getal mee, waar in echter ook de leerlingen zijn opgenomen van de technische afdelingen en opties en van de voorbereidende afdelingen (kleuter en lager) die bij de Rijksinrichtingen voor middelbaar onderwijs zijn toegevoegd. Voor het gesubsidieerd onderwijs daarentegen deelt het Ministerie uitsluitend de schoolbevolking mee in het eigenlijk middelbaar onderwijs, met uitsluiting van techni sche of voorbereidende afdelingen. De voor het Rijksonderwijs verstrekte getallen moeten bijgevolg als volgt worden ontleed Sektor Nederlands taalstelsel 196566 1966-67 Frans taalstelsel 1965 66 1966-67 Eigenlijk middelbaar Technische afdelingen en opties Lager en kleuter 34.948 11.584 82.194 35.460 12.274 84.316 50.038 12.072 58.501 54.501 13.586 60.056 Totaal 128.726 132.050 125.611 128.143 Voor het eigenlijk middelbaar onderwijs (humaniora, familiale afdelingen en han delsafdelingen van het toegepast middelbaar onderwijs) bedraagt dus de schoolbevol king in de onderscheiden netten Rijksonderwijs Provinciaal en gemeentelijk Vrij gesubsidieerd 34 948 2.543 107.300 35.460 2.602 111.666 55 038 9.263 63 721 54.501 9.664 64.322 Totaal 114.791 149.728 128.022 128.487 Er kan worden opgemerkt dat de aangroei van het aantal leerlingen tussen 1965- 66 en 1966-67 belangrijker is geweest voor het vrij dan voor de andere onderwijsnet- ten, ondanks het feit dat het vrij middelbaar onderwijs in veel minder gemeenten geves tigd is dan het Rijksonderwijs. Westerse maatschappij komt hen koel, meer berekend en «experimenteel» voor. In vele gevallen gaan zij gebukt onder een fatalis tische levensvisie, die zo typisch is voor het Indiase religieuze denken. Misschien ligt juist op dit vlak de grootste opgave van het kristendom in India het verkondigende me dedelen van de realistische, energizerende wereldvisie van de christene hoop. En toch wordt er gewerkt in India. Als men die mensen in hun anders-zijn respek- teert, begrip vertoont voor hun aarzelingen en hun, binnen de grenzen van hun eigen mogelijkheden en mentaliteit, nieuwe paden toont, slaan ze graag de hand aan de ploeg. Dit is dan ontwikkelingshulp op zijn best geven zonder de indruk te wekken van te geven, begeleiden in dienstbaaerheid. In een enkele parochie van Chota-Nag- poer hebben de mensen in een jaar 200 nieuwe waterputten gegraven. In een andere hebben ze reeds twee landbouwcooperatie- ven opgericht. Men zaait, plant en oogst samen op gronden die voorheen altijd braak gelegen hadden. Men pompt het luttele water op dat in de Sankh (een moessonri vier) is overgebleven om er de velden mee te irrigeren. Bloeiende plantages van suiker riet en apennootjes hebben nu het dorre braakland verdrongen. Die mensen hebben kunnen rekenen op finantiele steun en aangepaste technische expertise van het Westen. Ze zijn in hun eigen toekomst gaan geloven. Maar men kan moeilijk met zulke nieuwtjes grote koppen maken in de kranten. Pater P. Van Nuffel. Sinds enkele tijd worden herhaaldelijk diefstallen vastgesteld in winkels, waarbij de etalagekasten door een of ander voorwerp worden verbrijzeld en nadien de inhoud ont vreemd wordt. Dat is opnieuw het geval geweest in de uitstalling van het magazijn gehouden door Etienne Van den Driessche, Nieuwstraat 17 Aalst. Hierbij werden voor verscheidene dui zenden franken ontvreemd, zodat de dieven in deze drukke straat van de stad heel wat stoutmoedigheid aan de dag hebben gelegd. De gebeurtenissen met het wrak van de Torrey Canyon, die in Engeland de stranden heeft bezoedeld, ligt nog fris in het geheu gen. Er werd toendertijd een oproep gedaan om de verontreiniging van de zee- en rivier waters te voorkomen. De Dender, die al sinds zovele jaren moet lijden onder de bezoedeling, heeft zondag voormiddag het trieste beeld geboden van een rivier-beheerst-door-de-olie. Over een lengte van nagenoeg anderhalve kilometer dreef een olielaag op het water oppervlak tussen Denderleeuw en Aalst en talrijke dode vissen stroomden mee met de zachte watergolven. Heel wat mensen volg den dit droevig schouwspel, dat het pro bleem wellicht weer kan oprakelen. WIEZE IN HET DONKER Zondagavond werd Wieze getroffen door een ongewoon hevig onweer. Nadat rukwin den in de Blekte en aan de Sasbaan enkele bomen hadden ontkruind, stortte de regen als een ware wolkbreuk neer en zette in korte tijd de straten blank, waardoor ver schillende kelders onder water liepen. Wegens de felle bliksem werden talrijke elektrische toestellen ontredderd en bleef de ganse gemeente ruim een uur zonder stroom ALLEEN VOOR MANNEN Britse geleerden zijn tot de vaststel ling gekomen dat muggen blijkbaar een voorkeur hebben voor jonge mannen Hun bloed schijnt smakelijker te zijn Aldus het rapport van een Londens me disch tijdschrift, dat volgende bijzon derheden onthult proeven werden ge daan op een duizendtal personen en hierbij kwam men tot de vaststelling dat de muggen jonge mannen verkiezen boven vrouwen, kinderen en bejaarde mannen. Het rapport voegt er niet aan toe of het hier om mannetjes- of wijfjesmug gen gaat... Te Aalst vierden de echtgenoten Louis Van de Meerssche - Van den Brempt hun diamanten bruiloft. Hier de jubilarissen samen met familie en schepen Van Sinay, die het geschenk van de stad kwam overhandigen. (Cliché Het Volk)

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1