vrouwen kroniek i rvi o Beroepsopleiding metser MODERNE APPARTEMENTEN IN EEN PARK vanaf 425.000 F Inlichtingen en modeSappartementen ter plaatse RAFFELGEMSTRAAT - AALST ae! 29037 - 299.38) Verkeersongevallen jqq jaar Halle Leeuwe aktie Stedelijke bibliotheek Zangfeest Ontmoetingen Kristendom en wereld Geloofkrisis of herbronning De werkloosheid KEUKENGEHEIMEN Het eten staat op het vuur. Er wordt gebeld of de telefoon rinkelt. U kent het gevolg van uit de keuken komt een reukje dat niet veel" goeds voorspelt. Jawel... aardappelen, groenten zijn aangebrand. Ga dan vliegensvlug te werk dek de pan af en zet hem in een bak met koud water. Na 10 rftinuten doet u de inhoud (zonder de aangebakken korst natuurlijk) over in een schone pan, doet er wat vers water bij en kookt het verder op de gewone wijze af. Door de plotselinge overgang van warm naar koud zal het akelig smaakje zo goed als verdwenen zijn. Momenteel zijn de tomaten nog duur en gebruiken we nog tomatenpuree in doos jes. Hebt ge nu maar een klein beetje puree nodig, dan is het restant nog wel enkele dagen goed te houden. Maar we moeten het dan wel UIT HET BLIKJE NEMEN en in een kopje doen. Tenslotte schenken we wat tafelolie op de puree als afsluiting. Der gelijk restje kan heel goed verwerkt worden in een tomatensaus. Met een dun schil-aardappelmesje kunt ge een komkommer niet alleen van zijn schil ontdoen, maar hem ook in heerlijk dunne plakjes snijden. Het is helemaal niet nodig deit ge lelijke plekken aan uw vingers krijgt wanneer ge lekkere jonge worteltjes gaat schrappen. Leg de worteltjes eerst even in heet of ge zouten water en gebruik voor het schrappen een plankje waarop het worteltje steunt. Om vlugger eiwitten tot sneeuw te kun nen kloppen moet u er vooraf een snuifje zout aan toevoegen. NUTTIGE WENKEN Zilveren of verzilverde lepels, vorken, enz., krijgen door aanraking met ei of eier- spijzen niet alleen een onaangenaam geurtje maar vaak ook een lichte aanslag. Daarom kan men bv. voor het eten van een gekookt eitje beter een benen of verchroomd lepeltje gebruiken. Om de aanslag van bovenge noemd bestek te verwijderen, kan men het voor hei afwassen even afwrijven met een vochtig doekje, waarop wat zout gestrooid is. Het helpt ook wel als men het bestek even onderdompeld in het afgegoten kook water van de aardappelen. Aan het strand zijn de grote opblaas bare ballen heerlijk om mee te spelen. Alleen als er wat wind staat en hoe vaak is dit niet het geval aan ons strand is het moeilijk om zo'n bal in de juiste richting te werpen. Laat nu in de toekomst eens een klein beetje water in de bal lopen alvorens hem op te blazen. Hierdoor wordt de bal wat zwaarder en de wind heeft er minder vat op. Als u bij het werk gummihandschoe nen draagt, moet u de handen met warm water en zachte zeep wassen zodra u de handschoenen uittrekt. Daarna met een beetje creme insmeren en even masseren. KLANKJES UIT DE MODEWERELD INTERNATIONAL RAINWEAR COUNCIL VERKIEST KATOEN De International Rainwear Council, een organisme dat de meest vooraanstaande re- genkledingfabrikanten groepeert uit 22 Euro pese en niet-Europese landen, werd in 1959 opgericht met de bedoeling een loyale sa menwerking tot stand te brengen tussen alle leden-konkurrenten. Deze samenwerking beoogt niet alleen de technische verbetering van de produktie en het gezamenlijk onderzoek van nieuwe weef sels en de daarmee samengaande technische piocédé's, maar ook de studie van de markt situatie en de aankoopmotivaties van de verbruiker. Om aan de wensen van deze laatste beter tegemoet te komen werd zelfs een kommissie opgericht die de tendenzen van de mode bestudeert en aan de leden richtlijnen geeft voor de komende kollekties. Uit de nieuwste kollekties voor de zomer 1967 blijkt dat de International Rainwear Council de voorkeur geeft aan zuivere ka toenen weefsels. In de eerste plaats vallen hierbij natuurlijk popelines en gabardines op, maar daarnaast is een grote verschei denheid te bemerken, waarin zowel zeildoek, piqué, whipcord ais ottoman een plaatsje vinden. Katoen biedt een enorme keuze aan teksturen en door zijn natuurlijke affiniteit voor kleuren laat het de substielste zowel ais de meest uitbundige tinten toe. Katoenen weefsels hebben bovendien be wezen voor regenkleding een onschatbare kwaliteit te bezitten ook als ze wateraf stotend zijn. laten ze de lucht door, zodat ze nooit een klam en onaangenaam besloten gevoel geven. Als men de stijl van deze nieuwe koliek- bes nagaat, valt het in de eerste plaats op dat de zg. regenkleding niet meer louter funktioneel bedoeld is. Inderdaad, is een regenmantel een van de belangrijkste kle dingstukken in de garderobe geworden; door zijn verzorgde afwerking en zijn fantasie rijke belijning kan hij gemakkelijk in elke omstandigheid ook bij droog en zonnig weder gedragen worden. Sommige fabri kanten brengen zelfs een zo grote verschei denheid van modellen uit, dat men hierbij de aangepaste mantel vindt voor elk uur van de dag en voor elke gelegenheid. De dames hebben keuze tussen sportieve modellen als trenchcoats en militaire redin gotes met metalen knopen, schouaerkleppen en opstaande kraagjes, en meer geklede modellen. Deze laatste zijn ofwel aanslui tend geknipt en lichtjes uitlopend onderaan, ofwel volgen ze de nieuwste piramidevor mige lijn met smalle schouders en wijde rug. Mariingales komen veel voor, terwijl bij zeer veel modellen de snit onderlijnd is door sierstiksels. Zoals we reeds opmerkten is er een grote verscheidenheid in weefsels klassieke po- peline en gabardine, grove hopsacking, zeil doek dat zeer stevig naar voor komt ribfluweel, katoenpiqué, dubbelgeweven ka toenvoile, satijn, bedrukte katoenweefsels en tenslotte struktuurweefsels en jacquard katoen. Bij de kleuren zijn er natuurlijk de steeds weerkerende klassiekers beige en marine blauw, daarnaast vallen een reeks jonge kleuren bijzonder op tinten als abrikoos, fuchsia, blauwe regen, opalinepaars, lente- geel, turkoois en gebrand oranje. Dat er naar de grootst mogelijke ver fijning wordt gestreefd, bewijzen een aantal bijpassende hoedjes, terwijl ook prachtige voeringen vaak de luxueuse afwerking aan tonen. Hiervoor zijn o.m. satijnweefsels ge bruikt met fijne bloembedrukkingen, popeli nes in levendige schotse ruiten geweven of bedrukt met kleine nopjes, struktuurkatoen met enorme hanepoottekeningen; een zeer klassieke marineblauw raglanmantel met verborgen sluiting blijkt gevoerd te zijn in lichtgrijze popeline, die ter hoogte van de taille plots één enkele, vuurrode baan heeft. In katoenen zeildoek tenslotte zagen we een aantal modellen die omkeerbaar waren gemaakt, aan de ene kant geel, aan de an dere kant turkoois-blauw. Ministerie van Tewerkstelling en Arbeid Rijksdienst voor Arbeidsvoorziening Op 5 juni 1967 wordt bij het Gewestelijk Bureau Aalst een nieuwe cursus ingericht voor opleiding tot het beroep van metselaar. Deze duurt 5 maanden tijdens dewelke de stagiairs volgende voordelen ontvangen uurvergoeding 33,41 Fr. speciale vergoeding door de bouwfe- deratie toegekend 945 Fr. p. maand premie van 1200 Fr. tijdens opleiding premie van 1500 Fr. na 6 maanden tewerkstelling in 't aangeleerd beroep terugbetaling van verplaatsingskosten alle sociale voordelen. Belanghebbenden, werklozen of werkne mers, kunnen hun kandidatuur stellen AALST Keizerlijke Plaats 17bis alle werkdagen van 8.30 tot 17 uur; iedere woensdag tot 19 uur. GERAARDSBERGEN Gaffelstraat 28 alle werkdagen van 8.30 tot 17 uur; iedere donderdag tot 19 uur. NINOVE Denderkaai 56 alle werk dagen van 8.30 tot 17 uur; iedere don derdag tot 19 uur. «r'-A GROND INBEGREPEN Ruime keus in AFWERKING SLEUTEL OP DEUR 2-3 en 4 slaapkamers OPEN ALLS DAGEN VAN 9 TOT 12 EN VAN 14 TOT 19 UUR OOK DE ZATERDAG REEDS MEER DAN 250 VERKOCHT DOKUMENTATIE EN PLANS OP AANVRAAG Tijdens de week van 8 tot 15 mei zijn op do wegen en in de agglomeraties waar het toezicht op het verkeer door de rijkswacht wordt uitgeoefend, 1.718 ongevallen vastge steld. Bij deze ongevallen zijn 20 personen ter plaatse om het leven gekomgn, 279 wer den zwaar en 905 licht gewond. Tijdens het jongste weekeinde zijn 879,» ongevallen gebeurd, waarbij 9 personen ter plaatse werden gedood en 138 zwaar ge wond werden. (In 1966 bedroegen deze cij fers respektievelijk 620, 8 en 16). Tijdens het weekeinde van Pinksteren stelde de rijkswacht 2.926 processen-ver- baal op, 767 boeten werden onmiddellijk ge- ind en 1.575 verwittigingen werden gegeven. Voor de maand april waren de cijfers van de uitleningen in de stadsbibliotheken de volgende Centrale 11.357 (voor 1966 10.029) Filiaal 1 1199 (voor 1966 1272) Filiaal 2 2447 (voor 1966 2524) Filiaal 3 1639. Depot-rustoord Sint Job 85. Totaal 16.727 (voor 1966 13.825). Discotheek 1582 (voor 1966 1621). Algemeen totaal 18.309 (voor 1966 15.446). Totaal voor de periode van januari tot einde april 77.065 (voor 1966 60.906). Was het omwille van dit jubileum dat de Pinksterbedevaart, ingericht door de Broe derschap van O. L. Vrouw van Halle, zo'n sukses kende In elk geval stonden zater dagavond te 21.30 uur meer dan 180 deel nemers klaar aan de Sint Martinuskring om de lange bedetocht mee te maken veel oud gedienden en vooral veel jongeren, waarbij talrijke leden van jeugdgroeperingen van ar beidersjeugd en chiromeisjes werden opge merkt. De gebedstocht startte aan de Haring, onder de leiding van de toegewijde bestuurs leden en onderpastoor Musscho. Het was een prachtige, kalme sterrennacht. Biddend en zingend ging het langs Welle, Liedekerke, Borchtlombeek, St. Kwintens-Lennik en Elin- gen naar de Mariastad, waar de uitgerokken sliert in kleine groepjes aankwam vermoeid maar gelukkig. Te 5 uur droeg Pater Idesbald van Affli- gcm de H. Mis op. Vier autocars brachten nadien de bedevaarders terug naar Aalst. Zondag a.s. wordt een autobus ingelegd om naar de Mariastoet te gaan. Inschrijvin gen in de St. Martinuskring. Vertrek 13.30 u. Zondag 28 mei richt Davidsfonds-Aalst een busreis in naar het Zangfeest te Antwer pen. Wie mee wil kan inschrijven tot 18 mei bij W. Van Boxstael. Esplanade 2. of bij K. Van den Bossche, Posthoornstraat 59. De prijs bedraagt 110 fr. (reis en ingang). U weet dat het Davidsfonds steeds een leidende rol heeft gespeeld in de Vlaamse ontvoogdingsstrijd. Het zal dat blijven doen tot wij alle achterstand hebben ingehaald en elke achterstelling ongedaan hebben ge maakt. Wij zijn daar nog niet aan toe. Denk alleen maar aan Brussel en Leuven... Alleen wanneer we ons bewust zijn van onze macht en dat bewustzijn uitdrukken, dwingen we respekt af. Zouden we dat niet best kunnen door het symbool van de Vlaam se Beweging, «De Vlaamse Leeuw» aan onze gevels te laten waaien Wanneer we met veel genoegen vaststellen dat talrijke Vlaamse gemeentebesturen ons het voor beeld geven, moeten wij volgen Hangt het niet van ons af of weldra aan alle openbare gebouwen, handelshuizen en fabrieken de Leeuw zal wapperen Het Davidsfonds zet een grootscheepse leeuweaktie in. U wil er zeker aan meedoen, want het zal geen vlag zijn om één keer per jaar uit de kast te halen. Ze zal wapperen bij iedere feestelijke gebeurtenis in onze volksgemeenschap, in onze stad, in onze buurt. Wij strijken de vlag niet I Voor verdere inlichtingen en aanschaf kan U steeds terecht op het sekretariaat, Post hoornstraat, 59, Aalst; tel. 203.41. In de eerste week van mei werd door de Rijksdienst voor Arbeidsvoorziening een lichte vermeerdering vastgesteld van de werkloosheid. Er werden 61.894 volledig en 45.654 ge deeltelijk werklozen geteld, wat voor de eer ste een vermeerdering betekende van 628 en voor de tweede van 10.716 eenheden. De voornaamste oorzaak van de stijging dient gezocht te worden in het feestkarakter van deze week, waarin twee feestdagen 1 mei en Hemelvaartdag voor kwamen. Talrijke werkgevers hebben inderdaad in de diverse sektoren het werk stopgezet op dins dag en woensdag of op vrijdag, of zelfs op de drie dagen. DE WERKLOOSHEID TE AALST Tijdens de periode van 30-4 tot 6-5 wer den in de stad per dag gemiddeld 4.322 werklozen gekontroleerd, hetzij 1.115 vol ledig werkloze mannen, 627 volledig werk loze vrouwen, 824 gedeeltelijk werkloze mannen en 1.756 gedeeltelijk werkloze vrou wen. «De fundamentele bekering van de kristen ligt in de geloofsaanvaarding, die niet zozeer een verbetering in houdt van een of ander punt van liet bestaan, maar die een radikale om mekeer is van geheel het menselijk bestaan. Geloven betekent immers deelnemen aan het bestaan van Christus, die slechts voor andoren leefde.» (F. Heggen) VERANTWOORDING Wanneer een drietal jaar geleden, op ini tiatief van het Nationaal Bestuur van het Davidsfonds, het plan werd uitgewerkt voor een konferentiereeks omtrent «Christendom en Wereld» kon niemand het sukses ervan verzekeren. Het sukses werd echter zo overrompelend dat vanaf de eerste reeks de opkomst alle verwachtingen overtrof. Inderdaad, zelfs de zaal «Elckerlyc», die 1200 mensen plaats laat, was veel te klein In 1965 was het centrale thema van de eerste reeks ontmoetingen «De kracht lijnen van de vernieuwing», waarbij, van uit enkele thema's, de grote vernieuwingsstro mingen in de kerk van deze tijd werden ge schetst. In 1966 werd gepoogd, rond het thema «De koncilieboodschap voor de kerk in Vlaanderen», deze boodschap zo dicht mo gelijk bij de konkrete situatie van de Vlaam se kerk te brengen. Het enorme sukses van deze twee reek sen was op zichzelf reeds een voldoende motivatie om met het initiatief door te gaan. Hiermee wordt vooral beoogd aan een intens levende behoefte te voldoen, met de posi tieve bekommernis om de moderne mens te begeleiden in zijn zoekend vragenstellen rond het geloof. WAT VANDAAG Het centrale thema van de derde reeks luidt «Geloof, krisis of herbronning Het doel van de ontmoetingen '67 is de mensen vertrouwd te maken met een bepaalde be naderingswijze de traditionele dogmatische geloofspunten dienen vertaald te worden naar het leven toe, zodat ze én intellektueel aanvaardbaar zijn én invloed uitoefenen op het leven, dus leefbaar zijn. Deze benade ringswijze zal als resultaat hebben een dogmatisch geïnspireerd kristendom als le venshouding. In die zin zullen de konferenties vooral de centrale vragen behandelen die zich thans stellen Wat is geloven nu Wat betekent Christus voor ons, nu Wij zijn er van overtuigd dat ook deze nieuwe reeks zal uitgroeien tot een gebeur tenis voor de kerk in Vlaanderen. Hierbij wordt uiteraard weer gerekend op en ver trouwen gesteld in de persoonlijke bereid heid tot «ontmoeting» van velen... ook van U, die dit leest. PROGRAMMA We starten op dinsdag 23 mei onder het thema «Onbehagen in het geloof». Prof. Dobbelaere brengt ons het standpunt van de godsdienstsocioloog de sociale dimen sie van het geloof en het lidmaatschap van de kerk. Prof Vergote behandelt het begrij pen van het onbehagen van uit het stand punt van de godsdienstpsycholoog. Woensdag 24 mei behandelen we de «Ge loofsbeleving vandaag». Ir en Mw. De Lepe- leire uit Heverlee brengen een getuigenis over het bidden in het gezin. Prof. Danneels heeft het over Gemeenschopsviering in de liturgie. Donderdag 25 mei start onder thema «Vraag en geloof tegenover de Christus werkelijkheid of mystifikatie Kan. Prof. De Haes handelt over «Hoe werkt het dog ma in de kerk, in het bijzonder de leer van Christus Prof. Van Bavel spreekt ever «Hoe wordt heden de overgeleverde leer van Christus in en buiten de kerk bedacht Om te sluiten op vrijdag 26 mei «Vraag en geloof tegenover God Christus als Gods openbaring». Kan. Prof; Mertens neeft het over de geschiedenis van het moderne en hedendaagse denken en spreken over God als aanloop tot de hedendaagse malaise en geloofsvernieuwing. Prof. Scheltens behan delt het vraagstuk van de religieuze taal Hoe kan God ter sprake komen Hoe spre ken over God, spreken tot God PRAKTISCH BEKEKEN Al deze avonden gaan door in de zaal «Elckerlyc», Frankrijklei 91 te Antweroen. De toegangsprijs is 30 fr. per avond of 100 fr. voor de ganse reeks. Inschrijvingen en verdere inlichtingen .'an U steeds bekomen op het sekretariaat van Davidsfonds-Aalst, Posthoornstraat 59 Aalst tel. 203.41.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 2