en omstreken Waar gaat al dat geld naartoe m ju De stad en het arrondissement Aaist in 1830 f-r «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 Ontwikkelingshulp Prachtig Sportkomplex van het V.T.I. ingewijd co Aalsters knapenkoor Cantate Domino naar Wenen Lede maakt zich klaar voor de vermaarde 0. L. Vrouwprocessie Duizende bedevaarders verwacht m rr si Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU 23ste JAARGANG Nr. 40 CENTRALE KoUestraat ZATERDAG 20 MEI 1967 MET BIJVOEGSEL SCHENKT UW VERTROUWEN AAN INGANG VRIJ 2.50 F HET NUMMER Vele mensen zouden met geruster ge moed hun steentje bijdragen tot de vooruit gang der ontwikkelingslanden, zo ze wisten dat hun steun de noodlijdenden werkelijk bereikt, dat de kleine man in de stralen van Calcutta, Karachi of Hongkong er iets van te zien krijgt. De hulp, die de mensen van het Westen aan de ontwikkelingslanden bieden, wordt grotendeels gekanaliseerd langs organisaties als Misereor, Caritas Catholica, Oxfam, Care, Broederlijk Delen. enz. Deze organisa ties hebben .het voordeel over relatief grote fondsen te beschikken, wat een efficiente aktie vergemakkelijkt. Ze houden zich aan verantwoorde prioriteit-schema's, analyseren kritisch de voorgelegde plannen, beramen de eventuele kost der projekten, inspekteren ter plaatse hun uitvoering en voorkomen des noods kordaat alle verder geklungel door het opzeggen der bijdragen. Dit alles is een noodzakelijke garantie voor de doeltreffend heid der geboden hulp. Natuurlijk komt er ook heel wat adminis tratie bij kijken. Deze organisaties hebben een coordinatie-centrale nodig; zij moeten kommunikatie-apparaten bezitten; zij dienen desgevallend gebruik te maken van de dien sten van sociologen die de plaatselijke toe standen bestuderen; zij moeten ook reizend du personeel onderhouden dat ter plaatse de el op gang zijnde projekten gaat inspekteren. Het is een klein wonder dat deze uitge breide administratie niet meer geld opslorpt. De officiële verslagen van Broederlijk Delen bv. tonen aan dat vorig jaar slechts 5 t.h. der fondsen naar de administratie zelf ging. Men mag dus gerust aannemen dat onze «frank» werkelijk de noodlijdenden bereikt. Alleen is het in het geval van deze grote organisaties niet mogelijk te weten waar precies en voor welk doel onze bijdrage aan gewend wordt. Er kan een tractor mee ge kocht worden voor Brazilië, maar er kan ook een tehuis voor blinden mee opgericht wor den in Kongo en er bestaat ook kans dat er een «Sociological Survey» mee bekostigd wordt, zoals degene die bv. op dit ogenblik in Zuid-Bihar aan de gang is en die ge schiedt op kosten van Misereor. Dit laatste is noodzakelijk, maar lenigt niet zo onmid- ble dellijk de noden van de hongerlijdenden. Men moppert ook dat de regeringen van de ontwikkelingslanden in vele gevallen niet opgewassen zijn tegen hun taak. Men zegt dat er corruptie is en onbekwaamheid. Ik kan hier alleen bevoegd spreken over India. De centrale regering is er gewetensvol en onbaatzuchtig. Zo er dan toch geknoei is, dan gebeurt dit in de lagere echelons van de administratie der deelstaten. In zekere zin is dit onvermijdelijk, zo men rekening houdt met de ontoereikendheid der lonen van de lagere functionarissen. Sommige mensen verkiezen rechtstreeks hun bijdrage te schenken aan personen die in de ontwikkelingsgebieden werkzaam zijn. Dan weet men natuurlijk zeker waar het geld voor gebruikt zal worden. Maar hier stuit men dan weer op een andere moeilijkheid heeft de persoon in kwestie de nodige be voegdheid Heeft hij de juiste kijk op de noden van de mensen met wie hij werkt Passen zijn plannen in het kader van de al gemene ontwikkeling der streek (Gaat hij bv. geen school oprichten ergens op een on toegankelijke uithoek M.a.w. de werke lijke doeltreffendheid der hulp loopt in deze gevallen soms groter gevaar. Er is een feit dat we moeten aanvaarden: alle ontwikkelingshulp Is tot nog toe slechts een peulschil. De hulp is ontoereikend. De noden zijn adembenemend. Het Westen wordt steeds maar rijker, de ontwikkelings gebieden krasselen. Om al de hongerlijden den van Bihar één rijstmaaltijd te geven heeft men 200 miljoen frank nodig. Een trai ningschoot voor verpleegsters te Mandar (Chota Nagpoer, India) kost vijf miljoen; een landbouwhogeschool dito, enz. Met rela tief kleine kapitalen moet men trachten won deren te bewerken. In het geval van de ontwikkelingshulp is het zeker niet (en toch geloven sommige mensen juist dat) de berg (de beschikbare fondsen) die de muis (de verwezenlijkingen) baart, maar de muis (de beschikbare fond sen) die een berg (de verwezenlijkingen) moet baren. Pater P. Van Nuffel. Directeur, de h. Cardinael, en zijn me dewerkers hebben tijdens een korte plechtigheid het sportkomplex voorge steld aan enkele tientallen personen die het voorrecht hebben genoten voor het eerst deze schitterende sporttempel te mogen bezoeken. Op een oppervlakte van ongeveer zestig aren werden deze moderne gebouwen opgetrokken, die volledig voorbehouden zijn voor de sport en lichamelijke opvoeding. De ganse uitbouw is zo afgestemd dat de leerling uit zijn lessen in de lichame lijke opvoeding in zijn studies het ma ximum kan putten, vooral omdat de lichamelijke opvoeding in het latere le ven toch zeer beperkt zal worden. PERSONALITEITEN Onder de aanwezige personaliteiten mocht directeur Cardinael begroeten Z.E. H. Deken De Vos, burgemeester Blanckaert, schepen Van Sinay, Karei Buys, afgevaar digde van de minister voor de Nederiaiiuss kuituur, W. Van De Velde, inspecteur L.O E.H. Verbraecken, pastoor St. Jozef, E.H. Biesemans, pastoor St. Anna, de h. Thij- baert, directeur stedelijk zwembad, de h. De Cock, diensthoofd openbare werken en talrijke schoolhoofden en bestuursleden van de Lions Club, Rotaryclub en Round Table. Z.E.H. Deken De Vos deed de inwijding van de gebouwen, bijgestaan door E.H. Ar- nouts. Na deze plechtigheid werd architekt Ben Blanckaert ingeleid door leraar Van Mol De h. Blanckaert sprak als ontwerper van het komplex zijn dank uit voor de medewerking die hij heeft gekregen van de h. Van Herre- weghe, de leraars en de leerlingen. De turn zaal omvat ongeveer 10 a. met een hoogte van 8 m. De zaal wordt gescheiden door een vouwwand, zodat 'twee turnlokalen kun nen aangewend worden. Het komplex omvat tevens bergplaatsen, kleedkamers en 34 stortbaden. Er werden ook installaties voor zien voor basketbal en volleybal, terwijl in open lucht twee basketvelden, twee volley- balvelden, een handbalterrein en een tennis veld werden aangelegd. Nadat door de leraars De Vos, Van Mal- deren. Van Vaerenbergh, Baetens en Moort- gat een demonstratie was gegeven met de apparatuur, werd nog even de financiële kant van de werken onder de loupe geno men. Het zeer gedurfde initiatief er moest eventjes acht miljoen verzameld wor den voor deze werken is een volslagen voltreffer geworden. Deze reuze-som kon worden vergaard, dank zij de ondernemings geest van de betrokken personen van het instituut en nu zal met volle kracht worden verder gewerkt om het ganse komplex tegen 't nieuwe schooljaar volledig klaar te krijgen. De Qude municipaliteit van Aalst bestond sedert 24 Floreal van het jaar VIII (14 mei 1800) uit een meier in de persoon van E. Van Boterdaele en twee adjoints, die bijge staan werden door een gemeenteraad van dertig leden. Die moesten niets anders doen chtdan de jaarijkse rekeningen vaststellen en het budget goedkeuren. De stadskas was echter door opeisingen en belastingen aller hande totaal uitgeput. Om aan middelen te 0p geraken verkreeg de meier het recht om het ;eft octrooi in te voeren. Zo kon het geldelijk evenwicht worden hersteld, terwijl handel en rai nijverheid een betere toekomst tegemoet 3m 2a9en. In 1810 bezocht keizer Napoleon, in het gezelschap van Marie-Louise, de Nederlan den en werd op 17 mei 1810 even feestelijk Aalst onthaald als dit het geval zou wezen met koning Willem I, die op 5 juni 1829 de ■tad met een bezoek bedacht. De straten varen met zavel bestrooid en met sparren ifgezoomd; de beiaard speelde, de klokken uidden en onder daverend kanongeschut werd hij op het Landhuis ontvangen. In de maand mei van 1830 werd het be- tóek verwacht van de prins van Oranje in ijn hoedanigheid van kolonel-generaal van Ie schutterij. Maar de toestand was van die ird geworden dat er niet meer kon worden lan gedacht. Aalst werd een haard van ver ft tegen het regime in zover dat de stad iter, uit dank voor de hulp door plaatselijke rijwilligers geboden, een vaandel zou toe Brtrouwd krijgen met daarop «A la com mune d'Alost, 1830, La patrie reconnais- sante». BESTUURLIJKE EN GERECHTELIJKE ORGANISATIE Het arrondissement Aalst besloeg rond 1830 zowat 47.115 ha. Het omvatte 3 ste den en 78 gemeenten. Het bestuurlijk arrondissement Aalst was verdeeld in 5 kantons kanton Aalst 14.098 ha.; kanton Ge- raardsbergen 7.570 ha.; kanton Ninove 8.979 ha.; kanton Herzele 8.573 ha.; kan ton Zottegem 7.856 ha. Het arrondissement Aalst was een van de zes administratieve districten van de pro vincie Oost-Vlaanderen en ressorteerde rech terlijk onder Dendermonde. Het arrondissement telde op 1 januari 1830 104.542 inwoners, nl. 52.254 mannen en 52.288 vrouwen. De stad Aalst telde 14.791 inwoners, nl. 7.308 mannen en 7.483 vrouwen. De stad Geraardsbergen telde 7.349 in woners, nl. 3.479 mannen en 3.870 vrouwen. De stad Ninove telde 4.409 inwoners, nl. 2.099 mannen en 2.310 vrouwen. De bevolking van de stad Aalst bedroeg op 1 januari 1833 14.815; Geraardsber gen 7.275; Ninove 4.330 en geheel het district Aalst 106.207 inwoners. Het arrondissement Aalst stond onder het gezag van de provinciegouverneur, die te Gent presideerde, maar ter plaatse vertoef de een arrondissementskommissaris. Het knapenkoor Cantate Domino heeft tijdens de voorbije jaren een sterke rol ge speeld in de gunstige ontwikkeling van het kunstleven in de Keizerlijke Stede. De roem van het Aalsters knapenkoor is zelfs tot ver over de grenzen doorgedrongen. Doch koor leider, E.H. Michael Ghijs, heeft er-vooral naar gestreefd Aalst zelf in deze evolutie te betrekken. Vooraanstaanden uit de kunstwereld en talrijke Aalstenaars hebben dit ten volle begrepen en waren woensdagavond dan ook op post in de stemmige St. Martinuskerk, waar door het koor een geestelijk vocaal koncert werd gegeven. Het koorwerk was niet alleen afgestemd op de knapenstemmen van het Cantate Dominokoor, ook de harpbegeleiding door Leona De Paepe en het orgelwerk van Renaat Mores (Jan Schrooten stond in voor het orgelpositief) hebben veel bijgedragen tot het machtig sukses van deze kunstavond. Het was trouwens in de St. Martinuskerk zowat de première van het optreden dat Cantate Domino op woensdag 5 juli e.k. in Wenen en Salsburg zal houden. Nu al staat het vast dat dit Aalsters koor uit Wenen en Salsburg zal terugkeren met heel wat faam en met de zekerheid dat zij in de Ajuinstad een nieuwe sfeer heb ben geschapen. Sinds enkele weken zijn de Ledenaars druk aan het werk om hun processie voor te bereiden. Sinds in 1964 de grootse jubelstoet door de Leedse straten trok om 450 jaar Mariadevotie te vieren, werd ook de jaarlijkse processie nieuw leven ingeblazen. Nieuwe klederen werden aangekocht en hc. schema van de jubelstoet werd grotendeels bewaard. Nochtans dienen ieder jaar heel wat klederen gehuurd te worden, evenals al de pruiken. Bij alle inwoners worden we.iswaar affichetten aangeboden tegen een kleine vergoeding. Maar deze opbrengst is onvoldoende voor 'n dergelijke gigantische organisatie. Voor de hh. P. Bijl, J. De Cremer, L. Schouppe, J. De Neef, I. Bosman, E. Vinck en E.H. Broodcorens, die aan het hoofd van deze onderneming staan, brengt de proces sie veel kopbrekens. Maar toch hebben z:j er een processie van gemaakt die, met haar meer dan 650 deelnemers, haar praalwagens haar klederen en haar gesproken taferelen, in het spoor gaat van de vermaarde Bloed processie van Brugge. De steeds toenemen de belangstelling is hiervan het beste bewijs want de nagenoeg 5 km. lange ommegang is telkens druk bezet. OMMEGANG Alhoewel deze processie het hoogtepunt vormt van de jaarlijkse noveen ter ere van «De Zoete Nood Gods», is Lede daarmee alleen niet tevreden. Het begint zondag 21 mei reeds met een ommegang en zegening van de motorrijtui gen. Hierop worden alle voerders van auto's, moto's en bromfietsen uitgenodigd. De stoet wordt gevormd in de Hoogstraat te 7.15 u.; te 7.30 u. besprenkeling van de voertuigen met wijwater en gebed. Te 7.45 u. omme gang De H. Mis wordt opgedragen aan het H. Graf. Na de H. Mis in de Molenstraat, zegening van de voerders. Zondag 28 mei te 7 u. vertrekt de paar- denommegang ter ere van O. L. Vrouw. Te 15 u. start dan de vermaarde proces sie. Het gaat langs Reymeersstraat (opstel ling), Brilstraat, Dorp, Kasteeldreef, Kleine Ommegangweg, Bellaertstraat, Ommegang- weg, Grote Kapellestraat, Molenstraat, Bril straat, Dorp. Lede verwacht weer duizenden bedevaar ders om tijdens de jaarlijkse noveen O.L. Vrouw van Zeven Weeen te komen vereren en de processie te komen bewonderen. Wegens deze processie zal het op 28 mei verboden zijn na de middag op de omme gangweg te parkeren. DE STAD AALST. De stad Aalst was de hoofdplaats van twee kantons (Noord en Zuid) die dezelfde naam droegen van het arrondissement. Op landbouwkundig gebied werden alle soorten graangewassen gewonnen, oliehou dende planten, hop, tabak, groenten en fruit. Op handels- en nijverheidsgebied bezat de stad instellingen voor het bedrukken van katoenstoffen (de indiennes); fabrieken van katoenstoffen, lijnwaad, handwerk, hoeden, sterke lijm, tabak, ouwels, zeep, kaarsen, aardewerk, messen, cichorei, looierijen, sto kerijen. brouwerijen, ververijen, katoen- en vlasspinnerijen, bloemmolens, olie, taan (ge malen eikenschors). Het merendeel van de fabrieken werkten bij middel van handwerktuigen; 2 olie- en bloemmolens werden bewogen door stoom. Handel werd er voornamelijk gedreven in lijnwaad, hop en koolzaadolie. Er werden jaarmarkten en wekelijkse paardenmarkten gehouden (eerste dinsdag na St. Pieter en op 11 november). Elke zaterdag was er markt, zoals dit nog het geval is heden ten dage. De wegen die met de Dender de handels betrekkingen van de stad vergemakkelijkten, waren de baan van Brussel op Gent. die de stad doorkruiste van oost naar west, deze van Hulst naar Lessen, die de stad in ver binding stelde met St. Niklaas, Dendermon de, Ninove, Geraardsbergen, en de baan Aalst-Oudenaarde (in 1834 aangelegd). wordt voortgezet. Het Gemeentehuis op het Dorpsplein trekt steeds de aandacht, daar ver schillende kunstenaars hun werken hier komen tentoonstellen.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1