Bruisende drank X£>. De sociale situatie van de land- en tuinbouwers OPINIES Het Aal sters Soldatenhoekje Tweejaarlijkse prijs voor Vlaamse Humor Produktiviteitskomitee Denderstree Agatha Christie De opvatting als zouden de land- en tuin bouwers kleiner sociale voorzieningen genie ten dan de loontrekkenden, omdat ze klei ner bijdragen betalen, is zo stelselmatig ver spreid en in stand gehouden, dat men die als een dogma heeft aanvaard, waarop men zich nu baseert om een achteruitstelling van land- en tuinbouwers te bestendigen. Maar is die opvatting juist Is het inder daad zo dat de boeren en tuinders minder bijdragen betalen dan de loontrekkenden Moest dat werkelijk zo zijn, dan zou dit nog Bijdragen voor loontrekkenden op 1-1-1967. Bedienden Kinderbijslag Geneeskundige zorgen Pensioen 1. KINDERBIJSLAG Bediende 0,00 2,65 4.25(1) patroon 10,75 3.10 6,00 geen voldoende grond zijn voor een onge lijke behandeling, vermits in het stelsel van de loontrekkenden ook niet iedereen gelijk betaalt. Toch liggen de voorzieningen op ge lijk peil. Maar die opvatting is onjuist en de beslui ten die er uit getrokken worden eveneens De landbouwers betalen minstens evenveel zo niet meer dan de loontrekkenden. Dat is na te gaan in de verschillende sektoren van de maatschappelijke zekerheid. Arbeider 0,00 2,65 5,50(2) Arbeiders patroon 10,75 3,10 7,00 loongrens 12.925 12.925 9.850(1) onbegrensd (2) De loontrekkende betaalt geen bijdrage, wel de patroon. Deze rekent al zijn sociale lasten door in zijn verkoopprijzen (produk- ten of geleverde prestaties). Het is uitein delijk de verbruiker die het aandeel van de patroon betaalt. Maar wie betaalt nu als verbruiker de hoogste bijdrage Dat is deze die het meest moet kopen of het meest wer ken moet laten uitvoeren. Welnu, een landbouwer heeft naast zijn huishoudelijke uitgaven, die toch dezelfde mogen geacht worden als die van een loon trekkende, ook nog zijn bedrijfsuitgaven, die aanzienlijk hoger liggen dan de huishoude- ffjke. De landbouwer betaalt dan ook, zij het onrechtstreeks, meer bijdrage in het stel sel van de loontrekkende dan de loontrek kende zelf. Daarnaast moet de landbouwer nog voor eigen stelsel betalen en in vele ge vallen ook nog zijn echtgenote... als help ster. 2. PENSIOEN Hier betaalt de loontrekkende een eigen bijdrage ue oedi<.nde 4,25 t.h. op een loon grens van 118.200 fr. per jaar; de arbeider 5,50 t.h. zonder loongrens, maar in de prak tijk zal dat deze van een bediende niet over treffen. De landbouwer betaalt 5 t.h. op een «loongrens» van 120.000 fr. per jaar en 1 t.h. op het inkomen boven de 120.000 fr., met een maximum van 7.500 fr. Een bediende betaalt maximum 5.023 fr. per jaar, terwijl een arbeider tot een hogere persoonlijke bijdrage kan komen, wat in de praktijk echter zelden het geval is. In alle geval is er geen noemenswaardig verschil tussen de landbouwer en de loontrekkende wat persoonlijke bijdrage in de praktijk be treft. Er komt dan natuurlijk ook nog het aan deel van de patroon bij. Maar ook dat wordt doorgerekend in de kostprijs en de grootste verbruiker, dus weer de landbouwer, zal het meeste daarvan te betalen krijgen. 3. ZIEKTEVERZEKERING In bovenstaande tabel werd alleen reke ning gehouden met de geneeskundige zor gen aangezien de verzekering tegen arbeids onbekwaamheid als gevolg van ziekte niet van toepassing is op de landbouwer. De hoogste bijdrage die een loontrekken de per maand kan betalen is 2,65 t.h. op een loongrens van 12.925 fr., dit is 342 fr. per maand. Om tegen dezelfde risico's ge dekt te zijn betaalt de landbouwer a) voor de grote risico's (verplichte verz.) voor een inkomen lager dan 60.000 fr. 105 fr. per maand tussen 60.000 en 100.000 fr. 115 fr. per maand tussen 100.000 en 150.000 fr. 125 fr. per maand boven de 150.000 fr. 135 fr. per maand b) voor de kleine risico's de vrije verz. Hiervoor beloopt de bijdrage in de meeste mutualiteiten minstens 350 fr. per maand. Het is dus niet overdreven te zeggen dat de landbouwer om dezelfde risico's te dek ken ongeveer 100 fr. per maand meer be taalt dan de loontrekkende. Wat het gedeelte van de bijdrage betreft door de patroon geleverd, hiervoor geldt hetzelfde als reeds gezegd voor de kinder bijslag en de pensioenen. Men zal nu opwerpen dat de patronale bijdrage moet aanzien worden als een on rechtstreeks loon. Dat verandert niets aan de grond van de zaak daardoor probeert men de sociale dispariteit goed te praten door een ekonomische. Die inkomensdispari teit blijkt dan duidelijk uit de gegevens, af komstig uit het pariteitsverslag dat aan de wetgevende kamers werd voorgelegd. Jaar Loontrekkenden Landbouwers Dispa riteitsindex 1953 75.106 42.241 56,2 1954 77.651 43.146 55,6 1955 80.548 47.104 58,5 1956 84.872 46.693 55,0 1957 90.578 69.775 77.0 1958 94.797 56.114 59,0 1959 95.375 61.014 64,0 1960 100.949 66.078 65,0 1961 103.553 75.006 72,0 1962 111.013 78.854 71,0 1963 120.293 89.048 74,0 1964 132.518 99.525 75,0 1965 143.891 105.818 74,0 WIST U - Dat soldaat DE TROCH Carlos met zijn twee latten voor een extra attraktie zorgde tijdens zijn wijkkermis. Hartelijk dank vanwege de inrichters. - Dat Adjudant CAUORON Freddy te Stockem de gelukkige was, om op de vertaaldienst te mogen blijven. Daardoor kreeg hij de kans zijn gewaardeerde medewerking te verlenen aan de «Open- deur-aktie». - Dat nog wist ge's van diverse aard steeds welkom zijn op de soldatendienst, Boudewijnlaan 1. De militaire oorsprong daar van zal niet onderzocht worden... Je vrienden van het thuisfront. door prof. Van Mechelen, in zijn boek «Dy namiek van Over- en Onderbevolking» «Naar mijn mening ware het best de kinderbijslagregeling zo voor zelfstan digen, werknemers als ambtenaren in een stelsel van nationale solidariteit onder te brengen. Dit betekent in feite dat de bijdrageheffing zou geschieden door de belastingen. Wij zouden dan staan voor een gewone herverdeling van een deel van het nationaal inkomen door de kinderbijslagregeling. De voordelen van het stelsel zijn on miskenbaar. Vooreerst zou iedere dis criminatie ten nadele van de zelfstan digen ophouden, want de uitkeringen zouden voor eenieder dezelfde zijn. Op de tweede plaats zouden de adminis tratie, de kontrole en de betwiste ge vallen veel eenvoudiger worden en zelfs aanzienlijke besparingen kunnen ople veren...» BESLUIT. De opvatting als zouden de land- en tuin bouwers minder sociale voordelen genieten dan de loontrekkenden omdat ze minder bij dragen betalen, is zonder meer vals. Ze be talen minstens evenveel. Er is dan ook geen enkele aanvaardbare reden waarom de achteruitstelling zou be stendigd worden. Wie rechtvaardig en so ciaal denkt, kan niet anders dan tot het be sluit komen dat volledige gelijkstelling over de ganse lijn tot stand moet gebracht wor den. Niet alleen wat de voordelen betreft, maar eveneens wat de bijdrage betreft de ze dienen vastgesteld in verhouding tot ie ders draagvermogen, dus in verhouding tot het totale inkomen, dus zonder beperking. Ten slotte moet vastgesteld worden dat al de argumenten, die aangevoerd worden tegen de fiskalisatie van de bijdragen in het niet verzinken vergeleken bij de talrijke voor delen die er aan zijn verbonden enorme besparingen, gemakkelijke kontrole, eenvou dige administratie, vereenvoudiging van de uitbetalingen, enz. Nog een andere opmerking, waarmee men het probleem wil ontwijken, is deze de landbouwers zouden, evenals de patroons (ze zijn immers hun eigen patroon, wordt gezegd) hun sociale lasten moeten doorre kenen in hun kostprijzen. Dat gaat echter niet op, vermits met de kostprijzen van de landbouwer geen rekening wordt gehouden en hij vrede moet nemen met de prijs die wordt vastgesteld. Evenmin wordt rekening gehouden met het /eit dat de aktieve landbouwbevolking (en vooral dan de jonge) angstwekkend vermin dert, met als gevolg minder bijdrageplich- tigen in verhouding tot meer rechthebben den. Vooral voor de pensioenen betekent dit een onoverkomelijke last. Jonge landbou wers, die normaal de pensioenkas van de zelfstandigen zouden moeten vullen, zijn naar de industrie overgegaan en betalen dus in een ander stelsel dat vreemd is aan de landbouw. Tot slot het standpunt, vooropgesteld Bij de opening van het zeer geslaagde zevende Salon van de Vlaamse Humor, her innerde de voorzitter van de Vlaamse Toe ristenbond er aan, dat zijn vereniging een tweejaarlijkse prijs voor Vlaamse Humor heeft ingesteld, ter aanmoediging van een volwaardige kunst. - De wedstrijd zal steeds plaats hebben in het jaar dat volgt op een der eveneens tweejaarlijkse Salons, dus in 1968, 1970, enz. Alle Vlamingen, waar ze ook wonen, kunnen aan de wedstrijd deelnemen, met een onbeperkt aantal inzendingen. Gevraagd worden «cartoons», humoristische tekenin gen, spotprenten, zonder verklarende tekst. Voor de tweede wedstrijd mogen drie on derwerpen behandeld worden Prijs van de Roze Humor «Tieners» (teenagers). Prijs van de Zwarte Humor «Be roepsmisvorming». Prijs van de Grauwe Humor «De vreugden van het toerisme». Voor elk van die drie reeksen wordt ee eerste prijs van 3.000 fr. en een tweed prijs van 2.000 fr. voorzien. Samen di 15.000 fr. De bekroonde inzenders behouden h eigendomsrecht van hun werk, maar iati aan de VTB reproduktie toe in zijn tijdschr ten «De Toerist» en «De Autotoerist» De goed verzorgde inzendingen mcete tenminste 30 op 40 cm. groot zijn. Alli moet voor 16 december 1967, behoor li verpakt, gezonden worden naar het bond gebouw van de VTB, Sint Jakobsmarkt Antwerpen, of mag voor 10 december afg geven worden in een van de elf VTB-kanto.-j in Vlaanderen en Brussel. Een bevoeg< jury doet uitspraak voor zaterdag 6 janu; 1968, dag waarop de expositie van mze dingen geopend wordt in de Hendrik Braekeleerstudie van de VVB, Sint Jakob markt 45. Alle andere inlichtingen worden graag strekt, mits postzegel voor antwoord, do de VTB, Sint Jakobsmarkt 45, Antwerpi STUDIEDAG VOOR TELEFONISTEN - RECEPTIONISTEN Voor de tweede maal richt het Produkti viteitskomitee Denderstreek een s'udiedag in tot vorming of vervolmaking van telefonis ten - receptionisten. De telefoniste - receptioniste speelt een belangrijke rol in het bedrijf; immers, de eerste en veelal blijvende indruk die een buitenstaander van een bedrijf opdoet wordt bepaald door het optreden van de telefo niste - receptioniste met wie komen de klanten en leveranciers het eerst in kontakt? Wie kondigt U aan als patroon of directie lid bij de klanten Wie moet het eerst op diplomatische manier klachten verantwoor den Wie maakt er zoveel goed in de tele fonische relaties met afnemers Wie kan er zoveel in de war sturen Deze studiedag, die doorgaat op 2 juni e.k., zal de telefoniste - receptioniste helpen om haar rol beter te begrijpen, haar taak efficiënter uit te voeren, haar ervaringen aan die van kollega's Net zoals hij gezegd had, praatte hij er daarna eens met Lucilla over. Maar het trof minder gelukkig, want mevrouw Drake schonk maar weinig aandacht aan het geval Anthony Browne. Zij had namelijk juist een telegram gekregen van die deugniet van een zoon van haar, die haar oogappel was en die precies de kunst verstond bij haar de gevoelige snaren te raken, als hij geld moest hebben. «Kun je mij tweehonderd pond stu ren Wanhopig. Leven of dood. Victor.» Lucilla zat te huilen. «Victor is zo'n fijne jongen. Hij weet hoe moeilijk ik er voor sta. Daarom zal hij mij alleen in uiterste nood om geld vragen. Dat heeft hij altijd gedaan. Ik ben altijd bang, dat hij nog eens een eind aan zijn leven zal maken.» «Dat is niets voor hem», beweerde Geor ge Barton, niet bepaald op vriendelijke toon. «Je kent hem niet. Ik ben zijn eigen moe der en ik weet hoe hij is. Nooit zou ik het mezelf vergeven, als ik hem nu iets weiger de. Ik zou toch wat aandelen kunnen ver kopen Er ontsnapte George een zucht. «Weet je, Lucilla, ik zal een van mijn relaties eens uitvoerige telegrafische inlichtingen vragen. Dan weten we tenminste van welke aard de moeilijkheden zijn, waarin hij verkeert. Maar wat ik je raden mag, laat hem verder in zijn eigen sop gaar koken. Anders komt hij er nooit boven uit.» «Jij bent zo hardvochtig, George. De ar me jongen heeft altijd pech gehad in zijn leven...» George hield zijn mening voor zich. Het gaf toch niet, of je met vrouwen ging rede neren. Hij zei alleen «Ik zal er Ruth dade lijk op afsturen. Dan weten we morgen meer.» Lucilla vond dat maar half goed. De twee honderd pond werden per slot tot vijftig gereduceerd, maar zij stond er op, dat die tenminste werden verzonden. Iris wist dat George het bedrag zelf had betaald, ofschoon hij het tegenover Lucilla deed voorkomen, alsof hij haar aandelen had verkocht. Iris bewonderde George om zijn edelmoedigheid en liet hem dat ook blijken. Hij antwoordde eenvoudig «Och, ik zeg maar... er is altijd wel een zwart schaap in ieder familie. Zolang Victor leeft, zal er wel iemand voor moeten opdokken.» «Maar dat behoef jij toch niet te zijn I Hij is niet eens familie van jou «De familie van Rozemarijn is ook de mijne «Je bent een schat, George. Maar zal ik het niet betalen Je zegt, dat ik er zo warm bij zit.» Hij keek haar lachend aan. «Jij kunt er niet aankomen voor je een-en-twintigste En als je verstandig bent, moet je er ook dan niet mee beginnen. Maar dat kan ik je wel vertellen, als zo'n knaap je telegrafeert dat hij zich van kant zal maken als je niet per ommegaande tweehonderd pond stuurt, dan kun je altijd met twintig volstaan... Ik be weer zelfs dat tien voldoende zouden zijn geweest. Natuurlijk denkt zo'n kerel als Vic tor er niet over zich van kant te maken. Men sen, die dreigen met zelfmoord, gaan er nooit toe over.» Nooit Iris dacht aan Rozemarijn. Maar zij drong die gedachte vlug opzij. George dacht nu niet aan Rozemarijn. Hij dacht aan een gewetenloze, innemende jonge man er gens in Rio de Janeiro of Buenos Aires. Van Iris' standpunt was de enige winst, dat Lucilla's moederlijke zorg deze belette al te veel aandacht te schenken aan Iris' vriendschappelijke verhouding met Anthony Browne. Maar toen was er een verandering geko men over George. Wanneer precies Dat kon ze onmogelijk zeggen. Onmiddellijk na Rozemarijns dood was hij verstrooid geraakt opgaande in eigen gedachten. Hij had er veel ouder en ernstiger uitgezien. Dat was volkomen verklaarbaar geweest Maar wan neer was zijn verstrooidheid eigenlijk abnor maal groot geworden Dat was, geloofde zij, na die woorden wisseling over Anthony Browne, toen hij haar voor het eerst zo verbijsterd en strak te toetsen. Verdere inlichtingen over deze studied! kunnen bekomen worden op het Produkti teitskomitee Denderstreek, Stationstraat Aalst. Tel. (053)268.85. KURSUS MAGAZIJN BEH2ER IN UW BEDRIJF» Wij stellen vast dat in vele bedrijven f beheer van het magazijn materialen, gron stoffen en toebehoren van dien aard is organiseerd dat het aanleiding geeft tot ve tijd- en geldverlies. Wij menen er goed aan te doen in belang van de bedrijven uit onze streek hi over een degelijke cyclus in te richten, de bedrijven moet toelaten voorgenoemi tekortkomingen uit te schakelen. Deze cyclus zal geleid worden door e bevoegd adviseur die deze problemen vo talrijke bedrijven doelmatig wist op te It sen. Wie verdere inlichtingen verlangt, deze bekomen op het sekretariaat van Produktiviteitskomitee Denderstreek, Aal Stationstraat 31. Tel. (053)268.85 had staan aankijken. Daarna had hij er e gewoonte van gemaakt vroeg van kant( thuis te komen en op zijn studeerkamer gaan zitten. Hij deed daar niets, geloof zij. Zij was eens binnengekomen en had h< toen in gedachten verzonken aangetroffi Met doffe ogen had hij haar aangezien ontwaakte hij uit een droom, net alsof een schok gekregen had. Toen ze hem vro of hem wat scheelde, had hij geantwoori «Niets.» Naarmate de dagen verstreken, leek hoe langer hoe meer op iemand, die erge over liep te tobben. Iris had zijn zorgen verband gebracht met zijn zaken. Maar tijdje later had hij haar telkens zulke w derlijke vragen gesteld en zich beslist zi derling gedragen. «Hoor eens, Iris, heeft Rozemarijn eens vaak met je gepraat Met grote ogen had zij hem aangekekt «Och, natuurlijk, George. Tenminste... wa over bedoel je «O, over zichzelf. Over haar vriendi Hoe ze het had. Of ze zich gelukkig of oni lukkig voelde. Al zulke dingen.» Iris dacht, dat ze wel begreep wat oedoelde. Hij moest iets hebben geme van Rozemarijns ongelukkige liefde. Langzaam zei ze «Ze zei nooit veel. bedoel... ze had het altijd druk... ergi «En jij was nog te veel kind, natuurli Ja, dat weet ik. Niettemin, ik dacht, ze zich tegenover jou misschien eens hebt uitgelaten.» Hij had haar nieuwsgierig aangezien net als een hond, die iets verwacht. Zij George geen pijn willen doen. In elk gei nooit had Rozemarijn haar ook maar verteia Zij schudde ontkennend het hoo George zuchtte en zei futloos «Och, doet er ook niet toe.» Op een andere keer had hij haar opee gevraagd, wie Rozemarijns beste vriend nen waren geweest. Iris dacht even na. «G ria King, mevrouw Atwell, Maisie Atwi Jeanne Raymond.» «Was ze vertrouwelijk met een van drie «Och, dat weet ik niet-precies.» «Ik bedoel, zou ze een van haar hebt vertrouwd «Ja, dat lijkt me wel waarschijnlijk. Ml aan welk soort vertrouwen denk je Onmiddellijk wilde ze, dat ze dit laat! niet had gevraagd, maar George's antwot verwonderde haar. «Heeft Rozemarijn nooit gezegd, dat bang voor iemand was «Bang Iris keek hem strak aan. «Wat ik eigenlijk weten wil, is of Ro marijn ook vijanden heeft gehad «Andere vrouwen Nadruk verboden.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 2