en omstreken Wordt ruimtelijke ordening verknoeid te Hekelgem? 1KLEIN LOGBOEK De Eucharistieviering in het licht van de Conciliebesluiten j 7 Vooruitzichten niet bemoedigend Meerdere groenzones noodzakelijk Autobestuurder plots overleden Knaapje onder vrachtwagen te Aalst Noordelijk trajekt van Ringlaan klaar in 1970 Vriendenkring Reserve-officieren in feest te Aalst t. u - 1 1 Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU DE GAZET VAN AALST en omstreken Verschijnt tweemaal per week 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarab. 230,F Kantoor Schoolstraat 26, Aalst Telefoon 241.14 Postrekening 881.72 23ste JAARGANG Nr. 43 DONDERDAG 1 JUNI 1967 2.50 F HET NUMMER E.N. Het is geen geheim dat meer dan één grote Brusselse bouwmaatschappij voor het verwezenlijken van spectaculaire hoogbouwplannen naar 't pajotten- land lonkt. Het nabijgelegen, landelijke Hekelg em dreigt hiervan wel binnen afzienbare tijd het slachtoffer te worden. Deze gemeente, waar de folklore heeft met name de «Smeerders» en de «Varkens» haar rechten de twee lokale partijen, elkaar het politieke leven zuur maken (als onafhankelijke zetelt de h. Camu, schepen van Openbare Werken), oefent uit hoofde van haar ligging en haar nog wel landelijk karakter een grote aantrekkingskracht uit op sommige maatschappijen. In de mate dat hierbij wordt rekening gehouden met datgene wat specialisten in zake ruimtelijke ordening en meer bepaald, urbanisme, sedert jaar en dag vooropstellen, zijn daar geen graten in te vinden. Het gevaar schuilt evenwel in het feit dat, men vanuit bepaalde hoeken mordicus hoog- bouwcomplexen voorstaat, ofschoon, het dient gezegd, alvast toch één maatschappij in haar plannen rekening houdt met laag bouw. Indien het tot dusver nog niet tot kon- krete plannen op korte termijn is gekomen, kan dit te wijten zijn aan het feit dat niet tegenstaande administratieve kontakten allerhande en ook wel feestelijke sommige eigenaars, eenmaal zij lont hadden geroken van hun kansen, hun eisen hoger zijn gaan stellen. Het lijkt ons nuttig dat de publieke opinie niet onkundig blijft van het gevaar dat Hekelgem bedreigt. Het is reeds voldoende dat andere regio nale ontspanningsoorden, als bv. Berlare en Overmere-Donk de toppen scheren van Braems «Lelijk Belgie». Het gemeentebestuur van Hekelgem heeft hierbij een uitzonderlijke taak te vervullen Konkreet kan inder daad de vraag gesteld worden waar om de groene zone die reeds rond de abdij van Affligem is tot stand gekomen over andere ge deelten van Hekelgem niet kan uit gebreid worden. Op het ogenblik dat te Hekelgem een Kuituurcentrum van start gaat een voortreffelijk initiatief is het goed dat men er zich gaat be zinnen over wat eigenlijk anno 1967 kuituur in de ruimste zin van het woord is. Dinsdagnamiddag omstreeks 16.30 uur week Louis Van de Winckel, wonende Wel- lekensstraat 52 Aalst, op de Dendermond- sesteenweg ter hoogte van de Sint Jozefs- kerk, plots uit en ramde een paar gesta tioneerde auto's. Toen de eerste hulp opdaagde bleek dat de bestuurder levenloos achter het stuur zat. Een geneesheer stelde de dood wegens hartaderbreuk vast. De vierjarige Mare Decoster, wonende. Volksplaats te Aalst, was dinsdag II. om streeks 16.20 uur aan het spelen in de Mere- straat. Toen bij een bal wilde gaan halen, die in de richting van de Gentsesteenweg rolde, werd hij gevat door een vrachtwagen met aanhangwagen. Het knaapje kwam met beide benen te recht onder de wielen en de ledematen wer den totaal vermorzeld. Het kind werd in zorgwekkende toestand naar het stedelijk hospitaal overgebracht. Het verkeer op de Gentsesteenweg dien de geruime tijd te worden omgeleid. De voltooiing van de Aalsterse Ringlaan stelt vooral zware eisen ter hoogte van Ker- rebroek, waar de H. Hartlaan eendeels en de Boudewijnlaan anderdeels moeten ver bonden worden. Met de onteigeningen wordt thans begon nen. De werken zouden medio 1968 worden aangevangen en naar verwacht mag worden in 1970 klaar zijn. GERARD DE MEESTER EN WILLY MERTENS ONDERSCHEIDEN Ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan had de Aalsterse Vrienden kring van Reserve-officieren tijdens 't weekeinde grote feesten gepland. Een keurig programma werd afge werkt met als apotheose een prach tig koncert dat door de 16e Divisie op de Grote Markt werd gehouden. De feestelijkheden werden ingezet met n ontvangst en feestzitting in de feestzaal n het stadhuis, waar het welkomwoord erd uitgesproken door voorzitter kolonel eeckman. Vervolgens kwam generaal Brouhon aan it woord. Spreker belichtte de taak en de eping van de reserve-officier en hij onder- reepte vooral dat het reserve-kader zo cht mogelijk moet aansluiten bij de aktie- in en deed een oproep in die zin te ijveren. Na deze zitting werd. met muziek op kop n rondgang gehouden door de stad, ter- bloemen werden neergelegd aan de onumenten der gesneuvelden door kolonel seckman, namens de Aalsterse Vrienden- ing, door burgemeester Blanckaert na mens het stadsbestuur en door de h. Hcnri Van De Perre namens de vaderlandse vere nigingen. Nadien had een ontvangst plaats in de raadszaal van het stadhuis, waar burge meester Blanckaert, sekretaris Van de Wiele en de raadsleden, de vele personaliteiten onder wie districtkommandant van de Rijks wacht De Veirman, generaal Van Eerden- brugghe, vertegenwoordiger van de Minister van Landsverdediging, kolonel Kint de Rode- beke, provinciekommandant kolonel De Win ter, bevelhebber te Aalst, arrondissements- kommissaris Van Beneden, kommandant en kapitein De Naeyer van de Aalsterse brand weer, voorzitter H. Van De Perre en leden van de Vriendenkring, mochten begroeten. Een toespraak werd gehouden door bur gemeester Blanckaert, die tevens het stads- plakket overhandigde aan Gerard De Mees ter en Willy Mertens, de twee kopstukken van de Vriendenkring. Na dankwoorden van kolonel Beeckman en Willy Mertens, volgde op de Grote Markt een schitterend koncert dat uitgevoerd werd door de 16e Divisie. Op 30 mei in de namiddag heeft de H. Stoel ede instrukties over do viering van het mysterie van de Eucharistie... gedateerd op het feest van het Heilig Sakrament 25 mei 1967, bekend gemaakt. De instruktie is er op gericht enige essentiele aspek ten van de Eucharistie te beklemtonen en voorschriften uit te vaardigen om deze as- pekten tot hun recht te doen komen. k ju. tl* Het gaat hier om doctrinaire elementen die door het Tweede Vatikaans Concilie en door verscheidene pauselijke dokumenten geleid hebben tot de recente encycliek over de Eucharistie «Mysterium Fidei», die vorig jaar verscheen. Het eerste gedeelte van het dokument herinnert aan enkele algemene beginselen, waarmee in het bijzonder rekening moet ge houden worden bij het onderwijs over het mysterie van de Eucharistie. De instruktie herinnert aan de verschil lende modaliteiten van de aanwezigheid van Christus, waarvan de hoogste graad bereikt wordt in de Eucharistische gedaanten -hristus is daar tegenwoordig «op een substantiële en permanente wijze». Hierdoor wordt duidelijk en uitdrukkelijk de traditionele katolieke doctrine van de aanwezigheid van Christus in de Eucharis tie bevestigd. Het dokument behandelt ver volgens het verband tussen de woorddienst en de Eucharistische dienst, het verband tussen de deelname aan het offer van de gelovigen en van de priesters en het dringt opnieuw aan op een aktieve medebeleving vanwege de gelovigen. VIERING VAN HET MISOFFER Het tweede deel bevat praktische normen !1 Rustig Kasteel Ter Linden, dat mettertijd veel mogelijkheden biedt voor de stad Aalst. Men weet, dat krachtens een ak koord met de eigenaar en een bouwmaat schappij, dit komplex over enkele jaren door de stad in gebruik kan genomen worden. betreffende de viering van het misoffer. De voorschriften streven er naar de Eucharistie viering meer autentiek te maken als zicht baar teken van de eenheid in de veelheid van orden en funkties. Het dokument voorziet, onder toezicht van de bisschoppen, een uitbreiding van de nieuw geldende voorschriften betreffende de kommunie onder twee gedaanten. De hou ding van de kommunicerende gelovige geknield of rechtop moet door de be voegde kerkelijke overheid van het betrok ken gebied worden bepaald, maar deze hou ding moet altijd een gebaar van eerbetoon inhouden. Tevens wordt aanbevolen een ze ker tijdsverloop voor persoonlijk gebed van de kommunikant te voorzien en hiermee wordt de instruktie van 4 mei II. over de toepassing van de konstitutie over de litur gie bevestigd. Het derde deel behandelt de verering van de H. Eucharistie op zichzelf, als blijvend sakrament. d.w.z. als het lichaam van Chris tus. De instruktie wil de nauwe band met het offer van de Eucharistie in het licht stel len en daarom moeten bovenvermelde gods dienstpraktijken in verband gebracht wor den met de mis, of erop volgen. Daarom is het ook verboden de mis te celebreren voor het uitgestelde H. Sakrament. De verering van het sakrament, gezien als verlengstuk van de mis, heeft tot doel de gelovige in nauwer kontakt te brengen met Christus en zijn heilsboodschap. De instruktie geeft, samengevat, dus een verdieping van de kennis en de praktijk van het mysterie van de Eucha ristie, in de lijn van de auteniieke tra ditie van de Kerk. Van de overleden Minister van Staat Spinoy, kan alvast worden gezegd dat hij zowat de eerste Vlaamse Minister van Landsverdediging is geweest, toen hij in de regering Van Acker (1954-58) deze funktie waarnam. In tegenstelling met vele van zijn minis teriele soortgenoten hield de socialist Spi noy voet bij stek toen het er op aan kwam generaals en administratieve SB. H. kolo nels aan het verstand te brengen dat het nu maar eens moest eindigen met de mis kenning van de rechtvaardige Vlaamse eisen in het Belgische leger. Zo Spinoy uiteraard niet in vier jaar heeft kunnen rechtzetten wat meer dan honderd jaar krom was, dan heeft hij toch ruimschoots bewezen dat men niet per sé al zijn opvattingen moet verloochenen de dag dat men plaats neemt in een minister zetel. Inmiddels heeft de officiële schijnheilig heid in dit land nog eens haar beurt ge kregen In vrijwel geen enkel In Memoriam of levensbeschrijving van de overleden Mi nister werd ook maar gewag gemaakt van zijn Spaanse periode, ten tijde van de burgeroorlog. Alsof die periode nu zo er gerlijk was. DE TWEEDE (Aalsterse) ERFZONDE Tijdens een onlangs gehouden V.U.-bij- eenkomst heeft raadslid Frans de Brul uitgekiend dat wij citeren «dank zij het jarenlang beleid van de B.S.P.-P.V.V. en C.V.P.-B.S.P. koalities elk kind dat te Aalst geboren wordt, beladen is met een tweede erfzonde, nl. een stadsschuld van 10.000 fr. per inwoner.» Op het eerste zicht is daar in elk geval zo de lieve Aalsterse kinderen aan te zien niet veel te merken van die tweede erfzonde. ONTSLAG V.U.-RAADSLID Met het hier reeds aangekondigde ont slag van de h. L. Rombaut als raadslid lijdt de V.U.-fraktie ongetwijfeld een ge voelig verlies. L. Rombaut een der pioniers van de V.U. te Aalst mocht dan al eens in het vuur van zijn emotionele tussenkomsten de bal misslaan, doorgaans kende hij in elk geval grondig zijn dossiers. Zijn inzet als V.U.-raadslid in de bijna voorbije drie jaren, was volledig en van een bewonderenswaardige persoonlijke be langloosheid. Iets wat ons nog steeds een deugd lijkt en derhalve het vermelden waard is. SLEUTELHANGERS... Na de teenagers, een Antwerpse V.U.- afdeling en wie nog meer, gebruiken ook de supporters - geneesheren van Dr. Hen- rard de sleutelhanger als een zeker sym bool. De artsen van de strekking Henrard zijn eigenlijk niet meer «in». De sleutelhangers zijn inderdaad achter haald door de rage van de knoppen met inscripties. Grote knoppen die vooral felle jonge dames op de mouw of de rok dragen met slogans als bv. «Raak me niet aan...» SALON VAN VRIJE TIJDSBESTEDING Van 2 tot 10 december e.k. zal in het Internationaal Rogiercentrum te Brussel een belangrijke tentoonstelling plaats heb ben, gewijd aan het thema «Doe het zelf» Dit Salon van de Vrije Tijdsbesteding zal diverse afdelingen hebben die zich spe ciaal richten zowel tot de man als tot de vrouw, zowel tot de jeugd als tot de vol wassenen. Speciaal dienen onderstreept te worden: binnenhuisinrichting, naad, foto. tekenen en vooral de meest spectaculaire afdeling, deze van de «kits» voor het zelf vervaar digen van een boot, een caravan, een Koersauto en misschien zelfs van een «overcraft».

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1