et gaat om... meer Bruisende drank Dames, voor U alleen... operatse rozen en vakantie OPINIES. Agatha Christie Van de hand van Marcel De Bisschop, C.V.P.-voorzitter te Aalst, verscheen vorige week in «De Gazet van Aalst» een artikel onder de titel «Het gaat om Belgie» en waarin hij de problemen Leuven en Brussel behandelt. Wat de feiten betreft zijn we het met hem eens. Zowel voor het Waalse als voor het Vlaamse volk is het beter dat de Leu vense Universiteit gesplitst wordt. Het is een omgekeerde wereld waarin men te Brus sel eist dat de arbeider, de kleine bediende, de biechteling en de zieke, wanneer zij Vla mingen zijn, een tweede taal kennen, terwijl -voor de ingenieur, de direkteur, de biecht vader, de minister en de geneesheer, met hun universiteitsdiploma, het Frans volstaat. Akkoord, absoluut akkoord. Daarachter, zo zegt M. De Bisschop, staan de heren van «la Belgique de Papa». Nogmaals ak koord. Wat we echter niet begrijpen, is dat hij in de inleiding bij zijn artikel duideiijK onderstreept «dat het niet een zuiver taal probleem is; het is meer», maar dat hij dan verder deze lijn niet meer doortrekt en zijn artikel besluit met een oproep met het zui verste romantieksausje overgoten men zal nog enkele tijd kunnen rekenen op de Lam- megoedzakmentaliteit van de Vlamingen, maar de oproerige schaar van de Tijl Uilen spiegels groeit zienderogen en dan zal het zijn, buigen of barsten. Nu goed, we kennen Marcel De Bisschop. We kennen hem te goed om aan zijn eer lijke bedoelingen te twijfelen. Maar indien dit zo is, dan moeten we hem ook zeggen, dat, al zijn de feiten nog zo juist, het artikel door dit slot een slag in het water wordt Erger, het moedigt juist aan in de richting die de heren van «la Belgique de Papa» zo lief is het toespitsen van de tegenstel lingen, echte of valse, tussen de twee volks gemeenschappen. Het is wel waar, dat een aantal vooraan staande Walen zich laten meeslepen door de Bruxelles-Francais-schreeuwers. En al is dit dan ook nog onverantwoordelijker dan de Brussel-Vlaams-brullers, omdat de Vla ming te Brussel nog niet eens het vijfde krijgt van waar hij recht op heeft, dan nog zal het niets oplossen wanneer de Vlamin gen zich op deze heren blindstaren. Het is gelukkig waar dat vele Vlamingen nu inzien dat «het meer is» dan een taal probleem, maar zelfs voor vele van deze mensen, laat staan dan voor degene die nog niet tot dit besef zijn gekomen en die nog regelmatig in hun verkeerde gedachtengang worden aangemoedigd en opgehitst, houdt het daarbij op. BEDOELING Vakanties zijn een soort verjongingskuur. Voor iedereen, maar nog meer voor bejaar den of oudere mensen zij moeten diKwijls hun laatste levensjaren doorbrengen in een zaamheid en verveling, faktoren die het ver ouderingsproces in de hand werken. «Veroudering gaat vlugger naarmate de tekorten groter en talrijker zijn.» Deze uoor Dr. H. Le Compte, geriater CO zo treffend geformuleerde wet, is niet alleen toepasse lijk op voedings- of bewegingstekorten, maar evengoed op tekorten aan menselijke kon takten. De mens is niet gemaakt om alleen te zijn. Alleen door kontakt met medemensen familieleden, vrienden, buren, jeugd - - kan een mens levenslustig zijn en blijven. Eenzaamheid stompt af en verzwakt. De ondervinding leerde Dr. Le Compte dat de ziekten van oudere patiënten veel gemakkelijker genezen, indien men eerst of tegelijkertijd er zorg voor draagt hun tekor ten zoveel mogelijk aan te vullen. Zo begrijpen wij wat een weldaad een vakantie kan zijn voor bejaarden vakantie maakt de oudere mens eens helemaal los uit zijn eentonig levenskader, leert opnieuw be weging te nemen, doet een hele reeks moge lijkheden van zinvolle vrijetijdsbesteding ontdekken en bovenal de ouderen leren er nieuwe vrienden kennen. Zo is de vakantie geen voorbijgaande verstrooiing. Heel het jaar voelen zij nog de invloed ervan als bron DAAR had het artikel van Marcel De Bisschop in feite moeten beginnen. We zou den kunnen zeggen met de vraag Wat nu, kleine... Vlaming Wat nu te doen om ver. der te helpen het vals probleem juist te stellen, de knoop te ontwarren, de oplossing in de hand te werken Een moeilijke vraag Niet zo moeilijk wanneer men het pro bleem juist stelt. Niet zo moeilijk wanneer men eerst en vooral wil zien, dat het natio naliteitenprobleem zich de jongste jaren niet alleen scherper stelt omdat de Vlamin gen plotseling meer bewust zijn geworden, maar ook en zelfs vooral, omdat Wallonië met zware ekonomische problemen heeft af te rekenen, die het Waalse volk er heb ben toe gebracht zich sterker te verenigen, maar die ook het nationalisme hebben aan gewakkerd, waarbij de heren van «la Bel gique de Papa» en de Bruxelles-Frangais- schreeuwers dit nationalisme voor hun wa gen te spannen. Het «buigen of barsten» van de «oproe rige Tijl Uilenspiegels» is te zeer op het eng nationalisme gericnt om veel goeds te be loven. We zijn de resultaten van dergelijke bewegingen nog niet vergeten. We denken zelfs dat dit de unitaristische heren van «la Belgique de Papa» zeer welgevallig zou zijn. Het zou inderdaad juist op tijd de een heid in de grond boren die voor alle wer kenden zo noodzakelijk is in de strijd voor de oplossing van de zware ekonomische en sociale problemen, die zich voor het ganse land stellen. We zeggen wel voor het ganse land, want doen de Walen zich dan meer gelden, deze ekonomische problemen van reconversie van de industrie stellen zich, op de as Antwerpen Brussel na, niet minder Iierp voor Vlaanderen. Het antwoord op de door ons bovenge stelde vraag ligt elders dan in de romantiek. Niet in de kaart spelen van de heren unita- risten of Bruxelles-Francais-schreeuwers. De vooruitstrevende Walen niet loslaten, ze niet aan Bruxelles-Frangais overleveren, maar met hen samen de strijd voeren opdat ons volk niet de kosten zou betalen van de ekonomische reconversie. We zijn trouwens in onze achtergebleven Denderstreek van verkwijnende textiel-, konfektie- en schoei selnijverheid goed geplaatst om dit te be grijpen. En voor Leuven Voor Leuven als èén man in de aktie staan voor de demokrati- zering die de splitsing in zich draagt. Voor Brussel Voor Brussel de strijd voor konkrete objektieven, vertrekkend van da rechten en de reele noden van de Vla ming, in een hoofdstad die deze moet zijn van levensrijkdom, van lichamelijke en gees telijke gezondheid. BALANS Heel wat bejaarden kunnen reeds genie ten van dergelijke vakantie aan voordelige voorwaarden in het voor- of naseizoen. Maar, al is de prijs voordelig, voor vele ouderen blijven zij onbereikbaar. Aangewezen op een miniem pensioen 300.000 bejaarden in ons land krijgen per maand minder dan 2.500 fr. of op een ondersteuning van de openbare onderstand, is het hun niet mogelijk de prijs van een vakantie er af te knijpen. De kampanje «Rozen, Groeten en Va kantie» wil aan zoveel mogelijk onbemiddel de bejaarden enkele dagen vakantie bezor gen. Verleden jaar konden honderd personen dank zij onze medewerkers genieten van een echte vakantie, die hun zoveel goed deed. Maar wat betekent honderd man op 250.000 die, volgens de Nationale Aktie voor Be staanszekerheid, in ons land in nood zijn PLAN De oplossing is nog niet voor morgen, maar wij durven hopen dat met uw mede werking ons initiatief uitgebreid zal kunnen worden en uitgroeien tot ver boven de hon derd. OPROEP Voelt U iets voor ons plan Wilt U echt maatschappelijk werk ver richten Verlangt U een liefdedienst te bewijzen Zet uw verlangen in daad om en stort de geldwaarde van uw goede wil op P.C.R. 478.11 van Caritas - Hulpbetoon met ver melding «Operatie Rozen, Groeten en Va kantie». Hartelijk dank (1) «De bejaarden nu» van de twee volksgemeenschappen Vlaam se scholen, Nederlandstalige diensten op elk vlak, een definitief akkoord omtrent de randgemeenten voor de verfransing nog vc,- der invreet. Wil en durft men doordenken, dan gaat het in eerste instantie niet om Belgie. Het moet om de rechten gaan en de belangen van de twee volksgemeenschappen, die sa men Belgie vormen. En indien deze beide het niet eens zijn, dan bestaat Belgie niet, dan onder dwang, ten koste van de demo- kratie. En waarom zouden ze het niet eens worden, het niet vrijelijk eens worden waar hun eisen en hun streven in de grond iden tiek zijn Wat moet afgedwongen worden om de ekonomische problemen op te lossen, zijn de eerste stappen op de weg van de ekonomische demokratie, zijn daarmee ge paard gaande federalistische maatregelen Wat moet afgedwongen worden op taal- en kultureel gebied, is een welbegrepen auto nomie uitgaande van dezelfde betrachting naar meer demokratie. De arbeiders die in Henegouwen het be drijf Anglo-Germain bezetten opdat men het niet zou sluiten, doen voor de werkende be volking van de Denderstreek meer dan tien aktiekomitees voor ekonomische expansie. De jonge Vlaamse studenten die met de splitsing van de Leuvense universiteit de demokratizering eisen, staan tien jaar voor uit op de «oproerige Tijl Uilenspiegels». Zich op het peil verheffen van de proble men van vandaag, is niets anders dan door te dringen tot de kern van het essentiele probleem de heersende klasse verzet zich op elk terrein tegen al wat haar macht doet afbrokkelen en het grootste gevaar voor haar is de eenheid van alle progressieve krachten, het likwideren en uiteindelijk ver dwijnen van al wat deze krachten verdeelt. Sedert meer dan honderd jaar heeft deze klasse daartoe in Belgie bij voorkeur de godsdienst en het nationalisme gebruikt. Voor de gelovige en de vrijzinnige, de Vlaming en de Waal. stelt zich vandaag, nu zij op nationaal en internationaal gebied voor grotere problemen staan dan de vorige generaties ooit op te lossen kregen, meer dan ooit de vraag hoe lang nog Ray De Smet. Bij deze gelegenheid had Lucilla Drake niettemin het land. «Maar beste George, hoe handig Ruth ook is... je moet toch be denken dat de vrouwen in je eigen gezin toch wel iets over de kleurencombinatie in haar zitkamer willen zeggen Iris had je toch stellig moeten raadplegen Ik heb het niet eens over mezelf. Dat komt er ook niet op aan. Maar ik vind het voor Iris bepaald sneu.» George was een en al berouw. «Ik had het als een verrassing bedoeld Lucilla moest lachen. «Wat ben je toch nog een echte jongen, George Iris beweerde «Ik interesseer me niet zo erg voor kleurencombinaties. Ik denk dat Ruth dat heus wel netjes in orde zal maken. Ze heeft smaak. Maar vertel eens, wat moe ten wij daar uitvoeren Er is natuurlijk een tennisbaan bij «Ja, en goede golfterreinen, een paar kilometer er vandaan. En het is ook niet ver van zee. Bovendien kennen we de buren. Je doet altijd verstandig naar een plek te gaan, vind ik, waar je iemand kent.» «Wie zijn die buren informeerde Iris wat scherp. George keek haar niet aan toen hij ant woordde «De Farradays Die wonen onge veer twee kilometer van ons vandaan, in rechte lijn door- het terrein.» Iris keek hem met grote ogen aan. Op hetzelfde ogenblik wist zij, dat dit plan, het aankopen en inrichten van dit huis door Ruth alleen maar ten doel had... George nader in kontakt te brengen met Stephen en San dra Farraday. Als je buiten naast elkaar woonde en je terreinen aan elkaar grensden gfng dat immers vanzelf. Tenzij er een be paalde vete bestond, waardoor een ijzige afstand moest worden bewaard. Vermoedde George, dat Rozemarijn en Stephen Farraday meer dan vrienden voor elkaar waren geweest Wat wilde hij nu nog van die Farradays Wat betekenden ook al die vragen omtrent Rozemarijn, de laatste tijd George's houding was beslist vreemd. Toen hadden zij het grootste gedeelte van de maand augustus op «Little Priors» door gebracht. Ze had het huis bepaald afschu welijk gevonden Ze had er echt het land aan. Het was wel elegant en deugdelijk ge bouwd, ja, ook harmonieus in stijl gestof feerd en gemeubeld. Ruth Lessing was in niets tekort geschoten. Maar alles was zo vreemd hol, angstig gewoon. Je woonde er niet gezellig. Je zat bij jezelf zo'n beetje op bezoek. Het ergste van alles was het voortdurende komen en gaan van zomergas ten. Lui, die voor het weekeinde overkwa men, tenniswedstrijden, dinertjes over en weer met de Farradays. Sandra Farraday deed werkelijk charmant... echt zoals goe de buren, die al lang bevriend waren. Zij WAT ETCN Wij DBZE WEEK ZONDAG Nieuwe haring met toast Groentensoep Varkensgebraad Gestoofde asperges Gekookte aard appelen Kersengebakjes. MAANDAG Koud varkensgebraad Ge mengde sla Gebakken aardappelen Vanillepudding. DINSDAG Kabeljauwstaart in de oven Aardappelpuree Yoghurt met aard beien. WOENSDAG Biefstuk Snijboontjes Gekookte aardappelen Fruit. DONDERDAG Gehakt Andijvie Ge kookte aardappelen Caramelvla. VRIJDAG Zalmsalade Frites Rijst met rabarber. ZATERDAG Roereieren met champignons Tomaten - paprika spaghetti Vruchtenslaatje. yOOn DU LEKKERBEKKEN NIEUWE HARING Als voorgerecht wordt de «Hollandse nieuwe» opgediend als volgt men legt de van de ingewanden ontdane haring met kop op een servet, waaronder een schaal met geklopte stukken ijs. Geef er toast en boter bij. KERSENGEBAKJES BENODIGD 200 g bloem, 150 g boter, 125 g zachte lichtbruine suiker, 1 ei, zout, 250 g kersen, wat gewone witte suiker, ci troensap, een achtste liter slagroom en (zo nodig) wat aardappelmeel. BEREIDING De boter met de lichtbruine suiker in een kom week roeren, het ei en wat zout toevoegen en er bij gedeelten de bloem door mengen. Zandtaartvormpjes met boter insmeren en voor ongeveer twee derde met het deeg vullen. De vormpjes in een matig warme oven in ongeveer 20 minuten a een half uur gaar bakken. Het gebak even laten afkoelen en keren. De kersen van de steeltjes ontdoen, wassen en ontpitten. Een suikerstroopje koken van water met suiker stelde hen aan de omwonenden voor, raadde hun de beste paarden aan en behandelde Lucilla, als oudere dame, met alle deferen tie. Maar achter dat glimlachje op haar bleke, raadselachtige gezicht wist je nooit wat ze eigenlijk dacht. Een sphinx van een vrouw was het I Stephen zagen zij veel minder. Die had het erg druk met de politiek en was vaak weg. Maar Iris was er van overtuigd dat 8 hij «Little Priors» meer vermeed dan strikt nodig was. Zo was het eindelijk september geworden en het plan gerijpt om in oktober naar Londen terug te gaan. Iris had toen een gevoel van opluchting gekregen. Mis schien geraakte George ook weer geheel in zijn oude doen, als zij weer eenmaal in Londen waren. Maar toen was ze, op die laatste avond, gewekt door een zacht tikken op haar deur. Zij had het licht aangedaan en op de klok gezien dat het nog pas één uur was. Zij was om half elf naar bed gegaan en dacht dat het al veel later was. Zij had haar ki mono aangeschoten en was naar de deur gegaan. George stond in de gang. Hij was nog niet naar bed geweest en droeg zijn avondkleding'nog. Zijn adem ging gejaagd en zijn gezicht had een vreemde, blauw achtige kleur. en citroensap en hierin de vruchten verwar men tot ze zacht zijn. De vruchten uit het vocht scheppen, laten afkoelen en uitlekken, indien nodig het vocht bijbinden met wat aangelengd aardappelmeel. De gebakjes op schoteltjes plaatsen en in üe holte van elk taartje wat gebonden vruchtensap schep pen. Daarop een flinke toef slagroom spui ten en de gebakjes verder met de gestoofde kersen garneren. ROEREIEREN MET CHAMPIGNONS TOMATEN - PAPRIKA SPAGHETTI BENODIGD 250 g spaghetti, zout, 500 g tomaten, 2 groene pepers, 1 ui, 75 g boter 250 g champignons, 4 eieren, peper, papri kapoeder en peterselie. BEREIDING Kook de spaghetti in ruim kokend water met zout gaar. De kooktijd hangt af van de soort, let dus op de kook tijd die op de verpakking staat aangegeven. Spoel de spaghetti met koud water na en laat ze op een vergiet uitlekken. Was de tomaten, verwijder de kroontjes en snijd ze in stukken. Was de pepers, snijd ze doormidden, verwijder het zaad en snijd ze vervolgens in reepjes. Hak de schoongemaakte ui fijn. Laat in een pan 50 g van de boter smel ten. Voeg de tomaten, pepers en ui toe en smoor deze met gesloten deksel gaar in 10 minuten. Voeg de spaghetti toe en meng alles goed dooreen. Laat het gerecht warm worden en vooraleer op te dienen maak het op smaak met peper en zout. Smelt de rest van de boter en smoor hierin gedurende 10 minuten de schoonge maakte, gewassen en aan plakjes gesneden champignons. Klop intussen de eieren los met wat zout, peper en paprikapoeder. Schenk dit mengsel bij de gesmoorde cham pignons. Blijf roeren tot het mengsel vast, maar niet droog is geworden. Strooi tot slot fijngehakte peterselie over het roerei. Dien het roerei op met champignons bij de tomaten-paprika spaghetti. «Kom eens even mee naar mijn werk kamer, Iris. Ik moet eens met je spreken. Iemand moet ik alles vertellen.» Nog wat slaapdronken was ze hem ge volgd. Hij had de deur van zijn werkkamer dicht gedaan en haar een stoel aangeboden, tegenover zich aan zijn bureau. Hij schoof haar een doos sigaretten toe en had er zelf met trillende handen, een opgestoken. «Scheelt er wat aan, George had ze dadelijk gevraagd. Ze was namelijk dodelijk ongerust ge worden, zo afgrijselijk slecht had George er uit gezien. Hij hijgde ook, alsof hij hard had gelopen. «Ik kan het niet langer voor mij houden. Je moet mij zeggen of je denkt dat het waar is... dat het mogelijk is I Rozemarijn moet je iets hebben laten blijken, iets hebben ge zegd. Er moet toch een reden geweest zijn...» Met angstige ogen had zij hem aangeke ken. Hij streek zijn hand over zijn voor hoofd. «Ik merk dat je niet begrijpt waar over ik het heb. Kijk niet zo verschrikt, kind lief. Je moet me helpen. Nu lijkt alles je nog onsamenhangend, maar je zult dadelijk alles begrijpen... als ik je de brieven heb laten zien.» Hij ontsloot een van de laden van zijn bureau en haalde twee losse vellen papier te voorschijn. Lichtblauw, onschuldig papier met blokletters beschreven in kleine, stijve lettertjes, «Lees dat eens zei George. Iris had stomverbaasd op het papier ge tuurd. Het had er duidelijk leesbaar, dood eenvoudig gestaan «Gij denkt dat uw vrouw zelfmoord heeft gepleegd. Dat is niet zo. Zij is vermoord.» Op het andere vel stond «Uw vrouw Rozemarijn heeft zichzelf niet van het leven beroofd. Dat heeft een ander gedaan.» Toen Iris zwijgend op deze woorden bleef staren, ging George voort «Ik heb ze on geveer drie maanden geleden ontvangen. Eerst dacht ik aan een lugubere grap, een wrede, sadistische grap. Toen ben ik gaan nadenken. Wat voor reden kon Rozemarijn hebben gehad om zichzelf van het leven te beroven Machinaal gaf Iris ten antwoord «Een geestelijke inzinking, na haar griep.» «Ja, maar eigenlijk is dat klets, als je er goed over nadenkt, leder mens zit wat in de put, na een griepaanval.» Met moeite opperde Iris «Zou ze zich niet gelukkig hebben gevoeld «Misschien niet,» overwoog George vol komen rustig. «Maar toch zou Rozemarijn er zelf nooit een eind aan hebben gemaakt.» «Maar George, het is toch gebeurd Welke andere verklaring zou er kunnen zijn Ze hebben toch van dat goedje in haar tas gevonden Nadruk verboden. vervolgt

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 2