Sport op alle fronten Handelspocket - Noteer in uw agenda: Bouwhulp Garage INJECTA p.v.b.a. Verzekeringen Jean Meert «WEBA» De stad en het arrondissement Aalst in 1330 De Visscherestraat GROTE AALSTENAARS Opening kultureel centrum abdij Affligem Mere, centrum van familiedagen Baron MOYERSOEN Jong schrijver uit Aalst debuteert P.V.B.A. Lid van de Handelskamer Aalst Denderstraat 18, AALST Tel. (053) 227.57 betekent veilig bouwen zonder zorgen betekent goed en goed koop bouwen. Onze faam honderden referenties honderden gelukkige gezinnen. Officieel verdeler ASSERENDRIES 76 TEL. (053)263.76 AALST Personenwagens Sportwagens Lichte vrachtwagens VRIJHEIDSTRAAT 3, AALST Tel. (053) 222.02 Alia Verzekeringen Hypotheekleningen DOE UW KEUS Duizenden artikelen van de beste merken, Radio, T.V., Naaimacrrnes Elektrische en huishoudapparaien Gereedschap, autobenodigheden fietsen, sanitair, keukenmeubels, enz, enz... 20, SINT JOZEFSTRAAT AALST Romaan De Visschere was een uitstekend rechtsgeleerde, vooral bevoegd inzake ge meentelijke wetgeving; ook als advokaat be zat hij een grote ervaringspraktijk. Voor ons echter ligt zijn bijzonderste verdienste in een grondig archiefonderzoek dat leidde tot het opstellen van een merk waardige studie over het Land van Aalst. Om deze degelijke «Descriptio Alostana» waren de historici hem dankbaar Sanderus gunde hem een lofdicht in Latijnse verzen, Gramaye bediende zich van zijn werk om het hoofdstuk over Aalst te schrijven en De Potter en Broeckaert vermelden De Vis schere een dozijn maal in hun geschiedenis Dit werkje verdient zeker reeds belang stelling omdat deze twintigjarige jongeman het helemaal alleen schreef, uitgaf en ver spreidde. Maar ook wegens enkele literaire kwaliteiten die de mindere gedeelten ruim schoots goedmaken. De gedichten zijn wel sterk persoonlijk, maar vervallen niet in het absolute indivi dualisme van de meeste hedendaagse jonge dichters. Ze blijven tot op grote hoogte be grijpbaar, zodat het kontakt tussen lezer en auteur niet verbroken wordt. Opmerke lijk is ook het vermijden van het sensueel- erotische; F. Senga keurt dit niet af. maar hij weigert mee te huilen met de moderne, schijnbaar sexueel-gedesorienteerde jonge experimentelen. Enkele prozastukjes doen wel als dorps van Aalst. De studie van De Visschere verscheen nooit in druk, gelukkig bezit de Koninklijke Bibliotheek te Brussel een afschrift het is van de hand van J. B. 't Kint van Aalst, telt 342 bladzijden in klein-folio en werd overgeschreven in 1770. Romaan De Visschere was in 1593 grif fier in zijn geboortestad en werd in 1620 pensionaris, dit is raadsman van het stads bestuur. Zijn zoon Hendrik, licentiaat in de Rech ten en advokaat bij de Raad van Vlaan deren, volgde hem op als griffier in 1620. F.C literatuur aan... maar is dit ook geen genre var, onze literatuur Alle eerbied voor super intellektuele en kultureel opvoedende lite ratuur, maar ook deze eenvoudige verhaal tjes zijn zeer goed te genieten. Het dialekt verleent er de juiste lokale sfeer aan. Uit deze bundel spreekt een gespleten persoonlijkheid enerzijds een diepe levens vreugde en een levensdrang, anderzijds wordt de dood in een verhandeling, een stemmingsbeeld en twee gedichten behan deld of vermeld. Elk begin is moeilijk en dus moeten we dit «Pak van Sjaalman» zeker niet tot de wereldliteratuur rekenen, maar toch ontroert het soms of stemt tot nadenken. Deze bonte verzameling is een aanloop, een proefvlucht voor een volgende publikatie, waarschijn lijk een novelle. Nu is het wel merkwaardig te moeten vaststellen hoe vele orangisten, die door stoffelijke belangen werden bewogen, zeer scherp reageerden tegen koning Willem's beschikkingen, die het gebruik van de Ne derlandse taal verplicht stelden en in 1823 werden uitgevaardigd. «On sait combien I' opposition a cette mesure fut vive. Elle était fondée en raison de la part de quelques per- sonnes chez lesquelles cette innovation froissait des habitudes de plus de vingt ans; elle était infiniment moins raisonnable de la part de beaucoup d'autres, qui ne faisaient qu'obéir au préjugé, a la mode, a l'engoue- ment de l'époque, et qui, foncièrement fla- mandes en tout, ne s'étaient mises a aimer exclusivement Ie francais, que paree qu'elles y trouvaient l'attrait du fruit defendu. Si comme ons doit Ie faire souvent en politique, et comme il Ie fit trop rarement, Ie gouver nement des Pays-Bas avait tenu compte de ces préjugés; s'il avait su ménager les ca prices en vogue; si, en un mot, au lieu de violenter et de précipiter les choses, il leur avait laissé, leur cours naturel, peut-être tout Ie contraire serait-il arrivé; peut-être eut-on vu en peu de temps les récalcitrants s'éprendre d'admiration pour l'idionie alors dédaigné, et, ce qui eüt été tout simple, la langue flamande redevenit la langue avouée ei cultivée des bons flamands. La moralité de ceci e'est que, sous Ie rapport de la langue, nos provinces flamandes sont loin d'être aussi francisées qu'on Ie dit a Bruxel- les et ailleurs.» (P. Lebrocq, Souvenirs d'un ex-journaliste). De plaatselijke bevolking was niet erg in genomen met de houding van deze orangis- tisch gezinde lieden, die hun gehechtheid aan het Huis van Oranje niet onder stoelen of banken staken. In «Une ancienne demeure alostoise», dat de geschiedenis van het huis Van Langen- hove uit de Kapellestraat behandelt, spreekt de auteur over Louis Vincent Xavier Van Langenhove (Aalst 1787-1857), die meier Morgen zondag, 4 juni, zal na de Hoog mis van 10 uur in de abdijkerk, het kultu reel centrum van de abdij Affligem geopend worden. Het kwam tot stand mede dank zij een belangrijke steun van de V.T.B.; daarom zal de voorzitter van de V.T.B., de h. Jozef Van Overstraeten, bij die gelegenheid een gedenkplaat onthullen. Vanaf 14 uur zal het kultureel centrum door het publiek te bezichtigen zijn. Behalve de kunstwerken, die in de bouw zijn opgenomen, nl. een groot glasraam van Armand Blondeel, een fries in keramiek van Achiel Pauwels, de geschiedenis van de abdij voorstellend en de gedenkplaat van de V.T.B., een eikenhouten bas-relief van beeldhouwer Gilbert De Smet, stellen er de volgende exposanten ten toon Fotografie Walter De Mulder en Piet Selhorst; glas ramen Armand Blondeel en Harold van de Perre; keramiek Achiel Pauwels; tekenin gen Harold van de Perre; schilderijen Frans Coppens en Etienne Lecompte; beeld houwwerk in hout en brons Gilbert De Smet. Zij die op de hoogte wensen gehouden te worden van de aktiviteiten van het kultureel centrum, kunnen zich wenden tot het sekre- tariaat van liet kultureel centrum. Abdij Affligem, Hekefgem. Het initiatief van de K.A.V. en K.W.B. om in de vakantiemaand juli familiedagen te organiseren, is meer dan ooit ingeslagen. Op dit ogenblik al is de periode van 15 tot 18 juli gevuld en is de bezetting volledig. Er kan dus alleszins even onderzocht wor den hoe deze belangstelling voor deze da gen, die in het klooster van Mere doorgaan, tot stand is gekomen. De struktuur van deze dagen zelf is wel licht de eerste stap. Deze familiale dagen staan immers open voor echtparen, die er in familiale band leven en gedurende de ganse periode samen de verscheidene pro grammapunten aanpakken. De kinderen zelf zijn echter ook in het klooster van Mere ondergebracht, waar zij worden vertroeteld gedurende de dagen waarop de ouders zich over de familiezorgen verdiepen. Het is nochtans eerder een bezinning over de opvoeding van de kinderen en de eigen verantwoordelijkheid van de ouders. De deelnemers moeten vooral een aktieve inzet inbrengen en krijgen ruimschoots de tijd hun visie op de gestelde problemen te ontwikkelen. Drie dagen in familieverband, maar toch een andere geest dan in het vertrouwde midden thuis... SLOT van Welle en stichter van een bank was. Gedurende de gebeurtenissen van 1830 dreigde een woelige menigte de woonst van deze orangist te plunderen. Het was de aankomst van Jan-Baptist Jelie, stichter van de eerste textielfabriek te Aalst, die met zijn werklieden een ramp kon voorkomen. Bij een drietal orangisten werd de deur ingebeukt, eens zelfs met een bierkar, in februari-maart 1831 moest de politie her haaldelijk proces-verbaal opstellen tegen in gezetenen van aanz'en, die «zig openbaer- lijck als Orangisten hebben verklaerd, onder het roepen van Vivent les Nassaus Vive Ie prince d'Orange Zij spotten met land en staat en daagden iedereen uit tot een gevecht, die zich Belg durfde noemen. Heel wat potten en kannen werden toen verbrijzeld in de herbergen De Meiboom, Sint Martinus, 't Groen Peerd, De Mond Toe, Het Wit Kruys, Het Boerken. Het Orangisme heeft hier lange jaren ge smeuld nog in 1834 liep een ondermeester van de tekenakademie een tuchtstraf op omdat hij zich veroorloofd had «de chanter publiquement dans les estaminets de cette ville des chansons contre Ie Gouvernement actuel et en faveur du Gouvernement pré cédent.» oooo In 1833 heette de toestand van de stad nog bemoedigend, maar de onzekere inter nationale toestand, de inkrimping van de binnenlandse markt en het verlies van de koloniën hadden voor gevolg dat in 1838 de handel «lijkt stil te staan ofschoon de fa brieken voortgaan met werken». In 1841 laat de stad openbare werken uitvoeren om de PROFWEDSTRIJDEN IN HET AALSTERSE Kregen onze beroepsrenners tot nog toe in het gewest bijna geen werkgelegenheid, dan krijgen ze vanaf volgende week ruim schoots de kans om onder de ogen van de Denderstreekse supporters te strijden Inderdaad, het begint op zaterdag 10 juni te Wieze, waar de gewezen Aalsterse serni- klassieker Schelde - Leie - Dender op het getouw wordt gebracht. In de brouwersge meente zal de lokale man Eddy De Sitter natuurlijk als de te kloppen man fungeren, alhoewel de kleine Moorselnaar Vic Nuelant er ook veel zegestemmen op zijn naam zal krijgen. Daags nadien komt Burst aan de beurt met Michel Van Aerde als mede-organisa tor. Te Burst zal het al Julien Haelterman en Ferdinand Hermie zijn wat de klok slaat. Elkeen is nieuwsgierig hoe de neo-prof Her mie het er in eigen omgeving zal afbrengen. Na deze koersen zullen onze profs gedu rende twee dagen Erembodegem als pleis terplaats kiezen voor de inrichtingen van de Dorpsvrienden en van Sportkring Terjoden. Waarom zouden Miel Coppens en de onge lukkige Frans Melckenbeeck in deze wed strijden niet als favorieten fungeren De Merenaar wil voor de Ronde van Frankrijk nog eens gengsters slaan en daarvoor krijgt hij op vertrouwde wegen ruimschoots de gelegenheid, terwijl Frans Melckenbeeck dan reeds (17 juni te Erembodegem en 19 juni te Terjoden) voldoende zal hersteld zijn om met kans van slagen een gooi te doen naar de zegebloemen. ZAL SINT ANNA BEVESTIGEN Nadat Sint Anna vorige week tegen Leb- beke met een mooie zege de wederopstan ding heeft ingeluid, krijgen de Ajuinen de gelegenheid om hun aanhangers de bevesti ging van hun opmars te brengen. Men moet immers in het eigen trapezium in de strijd (5) noodlijdenden te helpen. Zou de oprichting van een Kamer van Koophandel redo:ng brengen Ze kwam tot stand op 29 december van dat jaar. In 1843 zo vernemen we, «getuigen de stadsinkom- sten niet meer van dezelfde welvaart». Er is weer vermindering in 1844. In 1845 heeft men te kampen met de aardappelplaag. Het pauperisme grijpt om zich heen. De stad moet zware bedragen ontlenen om de nood lijdenden te helpen. In 1846 mislukt de graanoogst. In 1848 wordt een modelwerk huis opgericht; in 1851 een tweede. In dat jaar is de stadsbegroting weer in evenwicht. in de tweede helft der 18e eeuw reed elke dag een diligentie en een reiskoets door Aalst. Ze vertrokken uit Gent met bestem ming Brussel. In 1837 werd de spoorverbin ding Mechelen-Gent over Dendermonde aan gelegd. Groot was toen de teleurgestelde naijver van de Aalstenaars Van 1840 tot 1856 wordt onverdroterr geijverd voor een rechtstreekse spoorverbinding Brussel-Aalst- Gent, die uiteindelijk op 6 juli 1856 wordt ingehuldigd. Sinds 1850 wordt stoomkracht aange wend in de spinnerijen en weverijen Eliarts- Cools. In 1857 tellen we 50 getouwen in de linnenweverij Noel. In 1855 wordt de sme derij De Grez gesticht. In 1870 ontstaat de leerlooierije P.J. Schotte, in 1875 de grote winkelzaak Mouton, in 1878 de riemenfa- briek Van Molle. De industrialisatie van de stad was te danken aan het aanleggen van de spoorweg en kende een zeer grote ont wikkeling. In 1867 is de kanalisatie van de Dender voltooid. Op 30 maart 1873 bezoeken de koning en de koningin de stad en de burge meester zegl aan koning Leopold II «Onder uw regering heeft onze stad een aanzien lijke ontwikkeling gekregen. Wij zijn geluk kig er bij te kunnen voegen, dat koophandel en nijverheid zich in de bloeiendste toestand bevinden.» tegen de buren van Wilskracht Moorsel, wiens pad tot hiertoe ook alles behalve over rozen liep. Het voordeel van de vertrouwde omgeving moet voor Sint Anna de prikkel betekenen om opnieuw de zegevlag in top te hangen. Het ongenaakbare Aalst Herleving is te gast bij Lebbeke V.O. en wij geloven niet dat deze laatsten de Aalsterse grootmees ters iets in de weg zullen kunnen leggen. TRANSFERS De kampioenen van Erembodegem heb ben deze week een eerste transfer afgeslo ten. De voorspeler De Meyer, cfie vorig sei zoen met H. Hart Aalst aktief was. heeft zijn aansluiting voor de Sportkringers gete kend, terwijl er ook plannen zijn om André Pereboom bij F.C. Mere weg te halen. ZWEMMEN Weer 2 nieuwe zwemrekords voor Zwemclub Neptunus Aalst. Tijdens de meting te Sint Niklaas op 21 mei II. lukte de jeugdige Hugo Bijl (12 j.) een nieuw rekord der Vlaanderen op de 200 m. crawl benjamins. De tijd 2.42'.6". Wan neer men de tijden vergelijkt met het Jeugd kampioenschap van Belgie 1966 (beste tijd 2.45'.9") stelt men vast dat Hugo een prachtprestatie verricht heeft. In de meting te Kortrijk op 28 mei II. lukte Hugo opnieuw een rekord der Vlaan deren en dit op de 100 m. crawl benjamins. Dit met een tijd van 1.15'.9". Hugo is reeds rekordhouder op de 100 m. vier zwemwijzen en was Jeugdkampioen van Belgie 1966 op de 50 m. dolfijn benjamins. Mits vol harding en de raadgevingen van zijn wel bekende trainer Willy Haeck, moet hij in staat zijn een waardig opvolger te worden van zijn oudere broer Jan. Mevrouw Joseph MOYERSOEN, De Heer en Mevrouw WOLTERS. Eerwaarde Pater Jean MOYERSOEN s.j Eerwaarde Zuster Marie-Alexine, De Heer en Mevrouw Ludovic MOYERSOEN, De Heer en Mevrouw Gustave BOSTEELS, en familie, diep getroffen door de talrijke blijken van genegenheid hun betoond bij het overlijden nan letuigen hun oprechte gevoelens van dankbaarheid aan al diegenen die gedeeld heb- ien in hun rouw. iegrafenissen Strens, Aalst. I9K MrÈi mam Bij «de lustige bakschieters» te Aalst werd Jean Blanckaert gevierd als ko ning en kampioen 1967. (Cliché Het Volk) F. SENGA met «HET PAK VAN SJAALMAN(tien prozastukjes en vijf gedichten)

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 5