en omstreken Klein Logboek Onderwijs op Europees niveau «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 Dodelijke veikeersongevallen te Erembodegem Twee inwoners uit Herdersem zwaar gewond Echtpaar uit het Gentse om het leven gekomen Het bedrijfsleven Luchtbezoedeling Hervorming beantwoordt onvoldoende aan moderne concepties 't Arrondissement in 't Parlement Informatie. De Jeugd bescherming in de streek (O uumummt iftamifwiGs*» Gazet van Aalst NEC IK, NEC METU 23ste JAARGANG Nr. 46 SCHENKT UW VERTROUWEN AAN INGANG VRIJ ZATERDAG 10 JUNI 1967 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER INGEVOLGE DICHTE MIST OP AUTOSNELWEG Een dichte mistlaag op de snelweg ter hoogte van de fabriek Gates, is oor zaak geworden van twee zware ver keersongevallen, waarbij naast drie zwaar gewonden ook twee doden te betreuren vielen. Het was ongeveer 4.15 uur in de nacht van donderdag op vrijdag, toen er zich ten gevolge van de mist, een kettingbotsing voordeed op de snelweg, waarbij naast stof felijke schade, de heer Jozef Vinck, Kouter- baan 60 Herdersem, en zijn zoon, die naast hem in de wagen zat, zwaar gewond werden en hoogdringend naar het ziekenhuis te Aalst dienden overgebracht. Ongeveer een uur later kwam het op de zelfde plaats, weer door de mist, tot een geweldige aanrijding, toen een personen wagen te pletter reed tegen een vrachtauto van de firma D'e Ijsbeer, en gans onder het zware gevaarte verdween. De slag was zo hevig dat de camion weg geslingerd werd, waarbij de begeleiders van de vrachtwagen, Frans Goossens, Tolkamer straat 77 Waanrode, die te voet de camion voorafging om de chauffeur wegwijs te ma ken in de dichte mist, door het voertuig gegrepen werd en tegen de rijweg werd ge worpen. Hij werd onmiddellijk met zware verwondingen aan het hoofd naar het zieken huis te Aalst overgebracht. Met de twee inzittenden van de personen wagen was het echter nog slechter gesteld, want deze waren op slag Jood en men dien de met snijbranders op te treden om de slachtoffers uit de wrakstukken te halen. Het betreft hier de "heer De Geetere en zijn echtgenote, wonende Vier Bomenstraat te Nevele De lijken werden naar het dodenhuisje van Erembodegem overgebracht. De rijkswachtposten van Aalst, Zandber gen en Denderleeuw deden het eerste onder zoek, waarna ook het parket op de plaats van het ongeval verscheen. Men diende een beroep te doen op deze verschillende rijks wachtposten om het verkeer te regelen. ONTGOOCHELEND Het wordt moeilijk. Alvast voor diegenen die geloven dat het politiek bedrijf op lokaal vlak per definitie niet een clownesk vertoon moet zijn. Op een ogenblik dat zich bepaalde tendenzen tot een grondige hernieuwing van het politieke maatschappelijke leven aftekenen, voltrekt zich achter de fel gekleurde lokale coulissen in het Aalsterse politieke leven een reeks kleine combinaties die elk een die zich nog aan bepaalde principes wil vasthouden, doet kotsen zonder meer. Van deze combinaties moet hier noodzakelijkerwijze geen beeld worden opgehan gen. Zij tonen overigens aan dat het merendeel der acteurs, die er bij betrokken zijn, een gebrek aan moed, aan rechtlijnigheid is. Alleen een menselijk begrip voor sommige verhoudingen kan iemand weerhouden om een rekwisitorium aan te leggen tegenover diegenen die in de regionale politieke praktijk hun hakken vagen aan de moeizaam opgebouwde taalwetgeving, niet alleen door zich niet te verzetten tegenover een bepaalde benoemingspolitiek, maar zich nog liefst er achter te stellen. Wij willen niet te sibyllijns zijn en zullen alvast dit vooropstellen Een bepaalde fractie van de C.V.P. Aalst loopt het gevaar gekonfronteerd te worden met een reaktie die op zijn zachtst gezegd, gewettigd zal zijn. TUPPERWARE SOCIAAL EISENPROGRAMMA Naar Nationaal Paritair Komitee De besprekingen tussen afgevaardigden van de werknemersorganisaties en de Tup- perware-directie omtrent zekere punten van het eisenprogramma ten voordele van het personeel, hebben niet tot een akkoord ge leid. Derhalve komt dit konflikt ter sprake op het vlak van het verzoeningsbureau van het Nationaal Paritair Komitee. INWONERS UIT AALSTERSE WiJK PROTESTEREN Naar verluidt zouden woningen aan de Nieuwbeekstraat en de Arbeidstraat meer en meer onderhevig zijn aan een chemische neerslag, die naar men vermoedt zou afkom stig zijn van het complex De Wolf-Cosyns. Tevens zou zich een zekere luchtbezoe deling manifesteren. De betrokken inwoners van deze wijk hebben dan ook een petitie overgemaakt. DE DEMOKRATIE Recentelijk heeft Jan Verroken, stout ende bout, in het arr. Aalst openlijk zijn opvattingen inzake de Leuvense situatie te kennen gegeven. Dit optreden in het arr. Aalst van J.V met zijn visie ronduit inzake Leuven bevalt niet iedereen. Sommige politici me nen ook dat politieke leken zich moeten onthouden hun opvatting inzake de universi teit van Leuven zomaar publiekelijk te laten kennen. Zeker als deze opvatting doordron gen is van een bezorgdheid om de Vlaamse gemeenschap... Of houdt ze dom... VLAAMSE KERMIS... Tijdens een recente vergadering van het Aalsters 11 juli-komitee voorbeeldig en VOLKSVERTEGENWOORDIGER R. OTTE IN DE KAMER Tijdens de bespreking van het budget van Nationale Opvoeding heeft C.V.P.- Kamerlid Roger Otte een zeer voortreffelijke tussenkomst gehouden, waarin hij pleitte voor de hervorming van het onderwijs in het kader van de Europese een making. In deze rubriek publiceren wij een samenvatting van dit pleidooi. In het perspectief van de Europese een making stel ik voorop 1. dat de voorlichtingsaktiviteiten voor de jeugd in de school intensiever moe ten gebeuren; 2. dat de valorisatie van het intellektueel potentieel onder de best mogelijke kondities in iedere vorm van onderwijs in Europees perspectief verzekerd worden. Met bijzonder veel genoegen stel ik vast dat, in het raam van bilaterale akkoorden, op het niveau van het universitair onderwijs, 'aarlijks voor een twintigtal Europese landen academische beurzen, navorsings- en vakan tiebeurzen worden verleend. In het raam van het Belgisch - Nederlands akkoord worden kongressen, studiereizen, lezingen en colloquia georganiseerd en gaan Belgische studenten naar Nederland. De Belgische regering subsidieert bepaal de aktiviteiten in het raam van bilaterale kulturele manifestaties, alhoewel de subsi dies eerder bescheiden lijken, gezien het globale bedrag, dat aan deze aktiviteiten gespendeerd wordt. De vraag is of er in ons land een staats orgaan bestaat dat de voorwaarden creeert en bestudeert voor een gemeenschappelijke optimale onderwijspolitiek in de Benelux en in de andere Europese landen. Ik hecht hier aan veel belang omdat het onderwijs een van de voornaamste middelen is tot de be vordering van de kulturele samenwerking tussen de staten. Het secundair onderwijs moet de jeugd opleiden voor een samen leving, waarvan de verschijningsvormen to taal anders zijn dan de onze, voor een Europa en voor een wereld, die een diep gaande verandering ondergaan. Op een mo ment dat de evolutie van de beschaving alle records slaagt, moet noodzakelijkerwijze de inhoud van de opvoeding zich snel aanpas sen. Ik geef toe, dat het zeker niet gemak kelijk is om zonder ophouden, de inhoud van het onderwijs aan morgen aan te pas sen. Wij moeten werkelijk trachten up-to- date te zijn, anders lopen wij de kans onvoldoende rekening te houden met een realiteit, waaraan de jeugd in geen geval ontsnapt. De hedendaagse studenten zijn de toe komstige persoonlijkheden die in het Europa van morgen hun rol zullen spe len. Daarom dienen de opvoeding en het onderwijs van nu bij die studenten de capaciteiten en de mentaliteit aan te kweken om het klimaat van de Euro pese situatie te beinvloeden. De kennis van de kulturele en van de politieke integratie op Europees vlak. moet opgenomen worden in het totale leerplan van iedere vorm van secundair onderwijs. HERVORMING SECUNDAIR ONDERWIJS In verband met een eventuele hervorming van het secundair onderwijs zoals trou wens van iedere traditionele onderwijsvorm heb ik de indruk, dat men angstvallig staat tegenover het doorvoeren van een ge motiveerde hervorming. Men stelt het inderdaad dikwijls voor als of hervormen noodzakelijk impliceert dat het onderwijssysteem totaal en fundamen teel moet veranderen. Het ontbreekt niet aan uitstekende rapporten waarin de wense lijkheid wordt onderstreept om de onder wijsmethodes en pedagogiek te vernieuwen op de diverse onderwijsniveaus. Maar van die rapporten, die bijzondere interessante aanbevelingen bevatten, komt er weinig in de praktijk terecht. Er wordt in ons land, en zeer terecht, veel gediscussieerd, gedebatteerd en gepubliceerd over de universitaire pro blematiek, maar de studenten stellen vast, dat er ondertussen zeer weinig verandert aan de inwendige struktuur en aan de methodes, die in onze univer siteiten worden toegepast. Even scherp stelt zich de hervorming van het secundair onderwijs, omdat het onvol doende beantwoordt aan de moderne con cepties en aan de eisen, die op au moment en in de onmiddellijke toekomst aan de af gestudeerden worden gesteld. Hier denk ik speciaal aan de normaalscholen. Dit zijn inderdaad de instituten die van fundamen teel belang zijn, gezien de bijzondere rul die door de gediplomeerden kan word«n gespeeld met betrekking tot de opvoeding van de Europese staatsburger. Opvoeding is inderdaad niet enkel een proces van individualisatie, maar ever.- zeer een proces van integratie. Het lerarenkorps dient er voor in te slaan, dat de afgestudeerden op efficiente wijze, als produktieve leden, hun plaats in het Europa van morgen kunnen in nemen. Vergeten wij niet dat de onderwijspoli tiek die wij voeren in grote mate ver antwoordelijk is voor het intellektueel peil van ons volk. Het mag daarom niet dat die politiek getuigt van weinig rationaliteit. geduldig gepresideerd door de h. E. Saeys is naar jaarlijkse geplogenheid ander maal gèpalaberd geworden omtrent de keu ze van de feestredenaar. De lezer weet en weet hij het niet, dan kan men het hem niet kwalijk nemen dat te Aalst beurtelings een linkse en een rechtse 11 juli-feestredenaar aan 't woord mag komen. De wakende jongens van de V.U., bij monde van de^. kulturele vereniging «De Vriendschap», zijn tijdens voormelde bijeen komst voor de pinnen gekomen met een voorstel om nu ook eens een Vlaams Natio nalist als spreker te laten optreden. De vraag is natuurlijk waar men een Vlaams Nationalist moet onderbrengen in het linkse of het rechtse kamp. Als het de voortreffelijke Mter Schiltz is, Antwerps V.U.-kamerlid zijn naam is gevallen zou men die als linkse spreker kunnen katalogeren, als het de vurige om- ver-en-erover Karei Dillen is, zal men ge rechtigd zijn deze Dietse knaap ultra-rechts te plaatsen. Je ziet van hier, het is allemaal niet zo eenvoudig. De V.U. dreigt nu een eigen 11 juli-viering op touw te zetten indien haar wensen niet worden in acht genomen. Frans De Brul, die naar verluidt niet vreemd is aan dit laatste voorstel, is een ernstige en progressieve man. Dat hij af en toe wil zwanzen, gunnen wij hem van harte. DE LES VAN HERDERSEM De onverkwikkelijke sensatie rond het «pastorale» incident te Herdersem toont eens te meer aan hoe noodzakelijk een ernstige kerkelijke informatie is. Niet het minst in het Bisdom Gent. Op het vlak van de public-relations zijn sommige priesters daarenboven hopeloos naief. Dit verklaart waarom een zekere sen satiepers bv. de Herdersemse affaire zo be hendig kon exploiteren, nl. doordat priesters de joernalisten van sensatieweekbladen... zo maar te woord staan. Op het ogenblik dat de verlofperiode nadert lijkt het ons nuttig ten infor matieve titel nog eens aandacht te wijden aan enkele aspektan van de Jeugdbescherming. Herinneren wij vooraf aan de recente wet op de Jeugdbescherming, waar door in elk gerechtelijk arrondisse ment een Jeugdbeschermingskomitee werd opgericht. Dit Jeugdbeschermings komitee treedt op wanneer een minderjarige ingevolge het mi lieu waarin hij leeft, gevaar loopt op het vlak van de gezondheid, veilig heid en zedelijkheid. Op dat ogenblik kan een preventieve sociale aktie worden gevoerd in de mate dat het Jeugdbescher mingskomitee door de verantwoorde lijke ouders of andere verantwoor delijke personen voor de minder jarige, ter hulp wordt geroepen. Het Jeugdbeschermingskomitee heeft o.m. tot taak ook m 1. Aan de bevoegde overheden zijn mede werking te verlenen in de gevallen en op de wijze bij de wet bepaald. 2. De feiten die op de lichamelijke ge zondheid of de zedelijkheid van de jeugd nadelig kunnen inwerken, ter kennis van de bevoegde overheden te brengen. 3. In plaatselijk of gewestelijk verband alle initiatieven voor een betere be scherming van de jeugd te bevorderen, te oriënteren en te koordineren. SAMENSTELLING VAN KOMITEE De wetgever heeft de samenstelling van het Jeugdbeschermingskomitee als volgt vastgelegd Het Jeugdbeschermingskomitee bestaat uit twaalf tot vierentwintig leden, door de Minister van Justitie voor een her nieuwbare termijn van drie jaar be noemd uit vertegenwoordigers van dien sten, instellingen of organisaties die zich aktief met de jeugd, de jeugdbe scherming en het gezin bezighouden. Een derde van die leden worden be noemd op de voordracht van de Minis ter tot wiens bevoegdheid de nationale opvoeding behoort; een derde op de voordracht van de Minister tot wiens bevoegdheid de volksgezondheid en het gezin behoren. Onder de wegens hun bevoegdheid of verdiensten inzake jeugdbescherming be kende personen, kunnen er ten hoogste drie door het komitee zelf met een twee derde meerderheid voor een duur van drie jaar gecoöpteerd worden. Het Ministerie van Justitie benoemt uit de leden van het komitee een voorzitter en twee ondervoorzitters. De koning regelt de werkwijze van het komitee en stelt de vergoedingen van de leden vast. In het komitee kan hij afdelin gen oprichten, waarvan hij de samenstel ling bepaalt met inachtneming van het bovenstaande. WtXjU ««werf* n En dit is dan het Amerikaanse paviljoen op de Expo 67, naar het ontwerp van de Amerikaanse architekt R. Buckminster Fuller.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1