en omstreken De gerechtelijke hervorming en het arrondissement Aalst S.O.S. Bihar Klein Logboek /@Ê- Een amendement van Volksvert. Moyersoen J 4 BERICHT AAN ONZE LEZERS Middenstands problemen Goed nieuws voor de jeugd uit het Aai ster se Informatie. Een wonde die moeizaam heelt... De Joodse gemeenschap in ons land Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU. 23ste JAARGANG Nr. 49 AAU DE GAZET VAN AALST en omstreken Verschijnt tweemaal per week 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarab. 230,F Kantoor Schoolstraat 26, Aalst Telefoon 241.14 Postrekening 881.72 DONDERDAG 22 JUNI 1967 2,50 F HET NUMMER Door de h. Moyersoen werd op het bureau van de Kamer van Volksvertegenwoordigers een amendement neergelegd, strek kende tot het behoud van de Rechtbank van Koophandel en Sociale Rechtbank en tevens ook tot de oprichting te Aalst van een Rechtbank van Eerste Aanleg. Dit amendement werd mede ondertekend door ai de volksver tegenwoordigers van het arrondissement. De meest Vlaamse badplaats, en bij honderden Aalstenaars zo populaire Oostduinkerke, was zondag het centrum van de toe ristische belangstelling Het bekende Garnaalfeest oogstte er een uitzonderlijk sukses, niet het minst met de knap ontwor pen Garnaalstoet, waarvan hierboven enkele beelden. Ingevolge de wet op het jaarlijks verlof zal het kantoor van ons blad gesloten zijn van 1 juli tot en met 9 juli. Onze uitgaven verschijnen dus niet op 6 en 8 juli a.s. BELANGEN KLEINHANDEL Het bestuur van het N.C.M.V.-Aalst wijd de een studie aan de aktuele middenstands werking en overschouwde de complexiteit van alle grote problemen die door de be voegde diensten ter harte worden genomen. Waar het enerzijds zijn vertrouwen in deze diensten uitdrukt, en zijn waardering voor de geleverde inspanningen uitspreekt, is het anderzijds van mening dat er voor de praktische beroepsbelangen van de klein handelaars niet voldoende naar vlugge op lossingen wordt gestreefd. Meer bepaald verlangt het N.C.M.V.-Aalst dat het wetsontwerp ter beteugeling van de oneerlijke konkurrentie, waaraan meerdere ministeries sedert zeer vele jaren werken, nu spoedig wet moge worden. Dit ontwerp is het dringendste probleem voor de distributie-sektor, en moet zowel de verbruiker als de eerlijke handelaar tegen de huidige praktijken beschermen in een vrije maar gezonde konkurrentie. Het N.C.M.V.-Aalst dringt bij alle bevoeg de instanties aan tot wettelijke reglemen tering van de verkoop met premies, de sluik- verkoop, de oneerlijke publiciteit, de door gestreepte en meestal valse prijzen, de be drieglijke kwaliteits- of inhoudsvermeldingen het misbruik van beschermde benamingen, de verkeerde herkomstbepalingen, de uit- verkopingen, enz. De Centrale Jeugdbibliotheek werd onder gebracht in een nieuwe prettig ingerichte uitleenzaal in de Kattestraat 33 te Aalst. Ze zal toegankelijk zijn voor het jeugdig publiek vanaf 23 juni e.k. De plechtige opening van deze nieuwe jeugdbibliotheek zal plaats hebben op woensdag 28 juni 1967 te 14 uur. De aan wezige kinderen zal een verfrissing en een verrassing worden aangeboden. Jongens en meisjes van 6 tot 14 jaar LEZEN IS LEREN LEZEN iS GEWELDIG Bezoek uw jeugdbibliotheek! Meer dan 6000 prachtige jeugdboeken uit het Verrijkt Boe kenfonds wachten ongeduldig op een lezer. Inschrijving en ontlening kosteloos I Wij verwachten u Uitleenzittingen van 23 tot 30 juni Maandag en woensdag van 9 tot 12 uur en van 13.30 tot 17 uur. Dinsdag, donderdag en vrijdag van 13.30 tot 17 uur en van 18 tot 20 uur. Zaterdag van 9.30 tot 11.30 uur. Dienstregeling gedurende de maanden juli en augustus Maandag, dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag telkens van 13.30 tot 17 uur. Morgen vrijdag, 23 juni, gaat te 20 uur in de feestzaal van het Stadhuis de grote Biharavond door waarmee de Biharaktie officieel wordt afgesloten. Op het programma Inleiding en demon stratie over Yoga door de h. Kieckens; voor stelling van een filmpje over het werk van Pater Van Nuffel, ingeleid door hem zelf; tenslotte de trekking van de gratis Bihar- tombola. We nodigen alle missievrienden op deze avond uit en hopen dat ze met warme sym pathie Pater Van Nuffel zullen omringen bij zijn aanstaande afreis naar Bihar. MERE CONTRA DE PRINS Het Davidsfonds Mere, een der aktiefste afdelingen uit het gewest, heeft, zoals be kend een brief geschreven aan Prins Albert waarin n.a.v. een interview voor de Vlaamse T.V. diens kennis van de Nederlandse taal op de korrel wordt genomen. Het is eigenlijk toch wel jammer dat anno 1967 een kulturele vereniging er een konink lijke prins nog moet aan herinneren dat hij ten overstaan van de meerderheid van zijn landgenoten te kort schiet. In 't begin van de dertiger jaren had Frans Van Cauwelaert wel te hopen dat wel dra de tijd zou aanbreken dat de jonge Vlaamse generatie zou verlost zijn van die politieke obsessie, die het taalflamingan- tisme blijkt te zjjn. Het mag blijkbaar niet zijn. Want een Vlaamse loopjongen te Brussel spreekt na enkele jaren verblijf in de hoofdstad nog steeds beter de Franse taal, dan de Prins en de Prinses, die zodoende zeer slecht hun public-relations ten overstaan van de Viaamse gemeenschap verzorgen. Zij die Vlaamse verenigingen als het Da vidsfonds verwijten aan politiek extremisme ta doen, zouden dan ook beter hun verwij ten richten aan het Hof. Wie daar invloed heeft, ministers, oud ministers. bisschoppen, top-financiers, en wat al meer, zouden het prinselijk paar een zeer goede dienst bewijzen met hun voor te houden dat de jongere generatie van ver tegenwoordigers van de Belgische dynastie geen stuntelig Nederlands meer aanvaard. De inspanningen van koningin Fabiola mogen ons vrolijk prinsenpaar wellicht tot. voorbeeld dienen. Inmiddels kan men Davidsfonds Mere slechts feliciteren. AALSTERS MEDICUS OPENBARE LES IN AULA VAN R.U.G. Teneinde de graad van geaggregeerde voor hoger onderwijs in de inwendige ge neeskunde te bekomen zal Dr. Severin Rin- goir op 3 juli in de aula van de Rijksuniver siteit te Gent een openbare les geven over «Hyponatremie». Dr. S. Ringoir is de zoon van schepen Ringoir. PORTRET In «De Stem van het Volk», het C.V.P.- orgaan, wordt een portret gegeven van Mter Wilfried Martens, nationaal voorzitter van de C.V.P.-Jongeren en adviseur bij de eer ste minister Na gewezen te hebben op de Vlaamse aktiviteiten van Martens als student te Leu ven voorzitter van het Katoliek Vlaams Hoogstudentenverbond, voorzitter van de Vereniging van Vlaamse Studenten, amnes- tie-aktie, T.W.-aktie, enz. luidt het «Wilfried Martens ging naar de balie. Na enkele jaren in komitees allerlei nog ge werkt te hebben, koos hij een politieke for matie om zijn ideeen levenskracht te geven: de C.V.P. Er kwam protest van de velen die menen dat een «flamingant» in de Volks unie thuishoort. Ook van sommige vroegere medewerkers, die hun overtuiging via een andere groepering gestalte wilden geven C.V.P. omdat de Vlaamse kwestie een niet-allene-kwestie is. C.V.P. ook, om dat je een machtswapen tenslotte niet aan niet-Vlaamsgezinden mag overlaten, wat het zou zijn indien je toch de stelling aanneemt dat een overtuigd Vlaamsgezinde jongeman in de V.U. moet stappen.» Ingevolge de kris:s in het Midden-Oosten heeft de Joodse gemeenschap in ons land een reeks manifestaties op touw gezet waarbij zij heeft kunnen reke nen op de spontane sympathien van vrijwel alle politieke partijen en andere or ganisaties, waarbij meteen onwillekeurig nog eens het onmenselijke leed werd geevokeerd dat tijdens de voorbije bezetting ook aan zovele duizenden Joden in ons land overkwam. De Joodse gemeenschap in Belgie gaat terug tot de Middeleeuwen. Inderdaad, reeds in de 14e eeuw bestond er te Ant werpen een sterke groep Joden, die later vooral dan in de 19e eeuw, zou versterkt worden door tal van Joodse vluchtelingen uit de Oost-Europese landen en in de jaren dertig door Duitse Joden, die aan het nazi regime ontkwamen. Eigenaardig genoeg was het precies in dat gastvrije Antwerpen dat o.m. in de voor oorlogse jaren het anti-semitisme aan bod kwam. DE VERVOLGING Uiteraard trof de nazi-bezetting vrij vlug de Joodse gemeenschap in het Antwerpse. In een werk «Les Beiges face a la persé- cution raciale 1940-44» wordt een prangend beeld opgehangen van de hatelijke maat regelen die door de nazis tegen de Joden in ons land werd ondernomen. Men neemt aan dat bij het uitbreken van de oorlog in Belgie ca. 57.000 Joden woon den. Niet minder dan 31.000 werden naar concentratiekampen overgebracht. Amper ca. 1.500 overleefden. Wie een Jood verraadde kon 300 F uit betaald krijgen van de Gestapo. Maar voor een losgeld van 100.000 F waren sommige Duitsers bereid Joodse kinderen via Spanje te laten ontsnappen. De vervolging tijdens de bezetting begon reeds in oktober 1940, de gewelddadige razzia's werden vooral in de zomer van 1942 doorgevoerd. Koning Leopold, Kardinaal Van Roey, de magistratuur, instellingen als het Rode Kruis, het Nationaal Werk voor Kinder welzijn, kloosterinstellingen, de weerstands organisaties, enz., zetten zich in ten bate van de Joden. En ook het achteraf door sommigen zo gesmade werk «Winterhulp» zou later de dank van de Joden oogstten voor de geboden hulp. NA DE OORLOG In de naoorlogse jaren kwamen opvallend veel vervolgde Joden uit Oost-Europese lan den in Belgie, sommigen als voorlopige pleisterplaats op weg naar Israel. Antwerpen bleef een centrum. In totaal leven er aldaar ca. 12.000 Joden, waarvan een groot aantal de Oost-Europese Joodse tradities in ere houdt. Zij weten zich als gemeensrhap zeer goed te handhaven, niet het minst door het in stand houden van het gebruik van het Jiddisch, de taal waarin ook verschillende kranten verschijnen. De solidariteit in deze Joodse gemeen schap is voorbeeldig. Zoals bekend zijn een aanzienlijk aantal betrokken bij de diamant nijverheid. Benevens hun talrijke eigen ge bedenhuizen, de synagogen, kunnen de kin deren ook Joods onderwijs volgen, dat dan aansluit bij bepaalde officiële Belgische onderwijsprogramma's. Te Antwerpen zijn er drie verschillende Joodse gemeenschappen de gemeente Machsike Hadas, de gemeente Sjomre Ha- das en dan de Portugese Israëlitische ge meente. Ten overstaan van de Belgische politieke situatie onthouden de Joden zich doorgaans van elke aktiviteit. Opvallend is niettemin dat een steeds gro ter aantal Joodse intellektuelen begrip en sympathie epbrengen voor de Vlaamse Be weging en dit niettegenstaande een tijdens de oorlog ontspoorde fraktie van de laatste moreel niet onschuldig is aan de Jodenver volging. Hoe men ook moge oordelen omtrent het pokerspel in het Midden-Oosten, de reacties van de Joodse gemeenschap in ons land t.o.v. de Arabische landen dient mede ge zien te worden in 't licht van <Je verschrik kelijke vervolgingen tijdens de laatste we reldoorlog, vervolgingen die door de nazi- gezinde Groot-Moefti van Jerusalem, een beruchte figuur waarmede ook de Engelsen herhaaldelijk hadden af te rekenen, onvoor waardelijk werden geprezen... (E.N.)

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1