en omstreken Het noodweer teisterde ook de Denderstreek Het parlementair duel Keizerlijke stede - Ros Beiaardstede Erembodegemnaar omgekomen 't Arrondissement in 't Parlement. "Dendermonde ontluisterd, Fantasie, zei mijnheerke... Het Parijse avontuur van een Aalstenaar Buitensporig dametje in paradijselijk ornaat BEVESTIGING Gazet van Aals NEC SPE. NEC METU. DE GAZET VAN AALST en omstreken Verschijnt tweemaal per week 3 maandab. 62.50 F 6 maandab. 120,F Jaarab. 230.F Kantoor Schoolstraat 26. Aalst Telefoon 241.14 Postrekening 881.72 23ste JAARGANG Nr. 51 DONDERDAG 29 JUNI 1967 2,50 F HET NUMMER Het zware onweer dat tijdens het voorbije weekeinde over ons land losbarstte, met de gekende tragische gevolgen in het Westvlaamse en het Antwerpse, heeft ook in eigen streek schade aangebracht, zij het dan gc- lukkiglijk van beperkte omvang. SERRES BESCHADIGD TE hEKELGEM De Aalsterse brandweer moest herhaal delijk tussenkomen om ondergelopen kelders en afgerukte T.V.-antennes aan te pakken. Te Hekelgem werd vooral schade aange richt aan verschillende serres van bloemen- kwekers. Te Liedekerke in de Opperstraat geraakte de waterleiding lek. Tal van bomen werden uitgerukt in de omgeving, o.m. ook aan de Aalsterse Capucienenlaan. SLACHTOFFER VAN EMOTIE Te Erembodegem werd de 50-jarige mj- veraar Frans De Bruyn, wonende aan de Ni- novestg., zondagnamiddag verrast door een hevige wind en dit op het ogenblik dat de man zich op het dak bevond van zijn in opbouw zijnde fabriek, gelegen in het indus triepark. Frans De Bruyn wilde nog tijdig wegge- raken, maar stelde verschrikt vast dat de ladder door de wind was weggeslingerd. Ten prooi aan een hevige emotie zakte hij in mekaar. Zijn broeder, die hem vergezelde verwittigde de geneesheer, die slechts de doodsoorzaak tengevolge van een hartader breuk kon vaststellen. In afwachting dat Aalst zijn recht bank krijgt moeten Ajuinen voorals nog verschijnen in deze die te Den- dermonde is gevestigd. In welke mate dat de Aalstenaar Hubert V. al of niet onverschillig heeft gelaten is niet bekend. Rechters zijn overigens achtenswaar dige heren, die uiteraard van hun ambt verheven staan boven disputen zoals deze die van oudsher reeds geleverd worden tussen Aalst en Dendermonde. Genoemde Aalstenaar is op het Dender- mondse bankje terecht gekomen omdat hij zijn rijke verbeelding heeft geexploiteerd ten nadele van zijn evenaasten. De man wordt beschuldigd van diefstal- len, niet zomaar van gewone vulgaire dief stallen. Die heeft hij volgens de beschuldi ging wel aanvankelijk gepleegd. Maar op een gegeven ogenblik heeft H.V. een invas.e gedaan in dat stukje Syrië dat de amoas- sade van dit land te Brussel is. En zoals het veroveraars past heeft hij daar een buit medegenomen die niet alle daags is benevens inderdaad een paar ra diotoestellen, sigaretten, stempels, ambas sade-schrijfpapier, legde hij er ook de hand op een diplomatisch paspoort. Deze diplo matieke dokumenten lieten hem toe in de gezellige Parijse cafeetjes goede sier te maken. Maar de kruik ging ook voor onze Aalste naar zo lang te water... Met het bekende gevolg. Voor een en ander kreeg hij drie jaartjes staatsverblijf. ZIGEUNERIN AANGEHOUDEN TE AALST Sedert enkele tijd was een zigeuner echtpaar gesignaleerd, dat zich met een witte personenwagen verplaatste. Het echtpaar werd verdacht van ver scheidene diefstallen, zelfs met valse sleutels, o.a. in de streek van Nevele en Aalter. Een bejaarde uit Nevele, die beweert 25.000 fr. ontvreemd te zijn, kon een goede persoonsbeschrijving van het echtpaar geven. Te Aalst heeft de rijkswacht de zigeu nerin Emilie Lahertine aangehouden die naar Nevele werd overgebracht, waar na ze door onderzoeksrechter Jespers onder aanhoudingsmandaat werd ge steld. Haar echtgenoot is nog voort vluchtig. BOVEN OP HET DAK... De Aalsterse politie is er vorige week van in kennis gesteld dat zich op het dak van een drankgelegenheid in de Keizerstraat een vrouw in paradijselijk uniform bevond. De politie trad onmiddellijk op. De vrouw werd ondervraagd en een onderzoek in ver band met dit vreemdsoortig nudisme werd ingesteld. Sedert een brave Oostvlaamse senator ooit op onze rechtzinnige vraag omtrent zijn houding ten aanzien van Jan Verrokcns wets voorstel herinner U de Leuvense tribu- laties medio vorig jaar even rechtzinnig en spontaan antwoordde dat de Brusselse trams hem enerveerden wegens hun onbe trouwbaar uurrooster en hij daarover drin gend zou interpelleren, sedert die dag, heeft uw dienaar het verleerd parlementairen om trent hun intenties te ondervragen. Weshalve wij vorige week, op die bewuste en voor 't Land van Aalst zo belangrijke woensdag, 21 juni, wat Many Ruys ook over regionaal folklorisme mege schrijven, Ludo- vic Moyersoen onverlet gelaten op het ogen blik dat wij bijna tegen hem aanbotsten. Wij hadden om dezelfde redenen evenmin Bert Van Hoorick of Roger Otte aange klampt, een tweetal dat nochtans bij derge lijke gelegenheden steeds het oor leent, het meteen te luisteren legt in de trein met de pendelende kiezers. En dat zijn er, zoals men weet en statistisch is bewezen, wel en kele tienduizenden. Daar gaat hij dan, dachten wij zonder de minste vooringenomenheid, zonder anti- of pro-complexen. Wij hadden reeds lang de zekerheid dat hij, Ludovic Moyetsoen, zich zou inzetten voor de Aalsterse belangen in het kader van de gerechtelijke hervorming. De Jonge Turken in de Dirk Martensstede, advokaten, syndikalisten en wat al meer, hadden zich nochtans tot voor enkele maan den, net ais Louis Neefs, zorgen gemaakt. Het ging hun om meer dan professionele belangen; die zorgen sproten voort uit hun voor het merendeel rasechte Aalsterse har ten, die zich nooit thuis voelen in het Jus titiepaleis van Dendermonde, noch in de ma gistrale stamcafé's van de Ros Beiaardstad. Geassisteerd door Bert Van Hoorick heeft Ludovic Moyersoen dan met brio de Aal sterse belangen verdedigd. Een statige Ludovic, uiteraard als jurist en gewezen minister van Justitie, vertrouwd met het ganse dossier, met een droge onge zouten humor; een steeds jongensachtige, maar altijd welsprekende Bert, speels, iro nisch tegenover de niet on sympathieke Zeelse C.V.P.-volksvertegenwoordiger Coo- remans. Een ongelijke strijd voor de Ros Beiaard stede, waar men tijdens het voorbije week einde nog komploteerde om de grenzeloze ambities van die van Aalst te kortwieken. Want te Dendermonde is men er innig van overtuigd dat, nu de Aalsterse eisen «ingewilligd» zijn, het vaderland in gevaar is. En de Aalstenaars weten dat voor de meeste Dendermondenaars het Vaderland niet verder reikt dan de Grote Markt. Clk. aan oud-minister L. MOYERSOEN Waarde Collega, Met verwijzing naar onze vorige onde dat het de bedoeling van de regering is een de arbeidsrechtbank en van de rechtbank monde, te Aalst te vestigen, zodanig dat zo als van een goede rechtsbedeling op de Ik bevestig U tevens dat een afdeling te Zottegem zal gevestigd worden. houden, heb ik de eer Ued. te bevestigen afdeling van de burgerlijke rechtbank, van van koophandel, met hoofdzetel te Dender- wel de belangen van de rechtsonderhorigen meest doelmatige wijze zouden gediend zijn. van de arbeidsrechtbank van Oudenaarde (get. P. WIGNY) Uit het «duel» Aalst Dendermonde omtrent de gerechtelijke hervorming publi ceren wij enkele uittreksels Inzake rechtsbedeling was een be tere indeling der gewesten nodig. Een ern stige poging in die richting werd gedaan. Maar de hervorming van de procedure en de regels van de bevoegdheid hebben een nieuw beginsel ingevoerd, nl. de arrondisse mentsrechtbank. De rechtbank van eerste aanleg, de arbeidsgerechten en de rechtban ken van koophandel moeten diensvolgens over hetzelfde gebied bevoegd zijn. Ik ben het eens met dat beginsel. Voor de meeste gerechtelijke arrondissementen betekent dit geen verandering. Maar te Aalst zal een eigenaardige toestand worden geschapen. Inderdaad, terwijl de rechtbank van koop handel en de werkrechtersraad thans be voegd zijn voor het gehele arrondissement, is de rechtbank van eerste aanleg slechts bevoegd voor het kanton Aalst. Volgens de tekst die ons wordt voorge legd wordt aan dit probleem een zeer slech te oplossing gegeven. Inderdaad, in plaats van te concentreren, wordt de splitsing ver der doorgedreven en zullen de rechtbank van koophandel en de werkrechtersraad nu ook nog slechts bevoegd zijn voor het kan ton. Alles wordt geconcentreerd in Dender monde of Oudenaarde. Beide zijn zeer sym pathieke steden, maar zij tellen veel minder inwoners dan Aalst en liggen er meer dan 30 km. van verwijderd. Hoe is het zo ver gekomen Destijds, voor de Franse Revo lutie, vormde Aalst een graafschap met eigen rechtsmacht. De h. Pierson. Maar het hing af van de Hoge Raad te Mechelen. De h. Moyersoen. Ja, maar niet altijd. In het departement van de Schelde wer den slechts vier rechtsgebieden erkend Gent, Sas-van-Gent, Oudenaarde en Dender monde. Vier kantons van Aalst werden bij Oudenaarde gevoegd en het kanton zelf re- sorteerde onder Dendermonde. Aldus ver loor Aalst alle rechtsbevoegdheid. Toen de rechtbanken van koophandel en de werk- rechtersraden werden opgericht, kreeg Aalst een compensatie door 't feit dat zijn rechts macht werd uitgebreid tot geheel het arron dissement. De stad Aalst met ongeveer 50.000 inwo ners en een agglomeratie met ruim 120.000 inwoners zal morgen de enige stad van enig belang zijn die over geen rechtbank van eer ste aanleg beschikt en evenmin over een arrondissementsrechtbank. De inwoners van de kantons Herzele, Ge- raardsbergen en Zottegem moeten naar Ou denaarde, soms 45 km. ver. Die van Aalst en Ninove moeten naar Dendermonde. Wel zouden er in Aalst afdelingen van de recht bank van koophandel en het arbeidsgerecht blijven. Vooral voor de arbeidsrechtbank is die regeling nadelig, omdat die afdelingen minder bevoegdheid hebben. Die regeling is trouwens in strijd met het doel van onderhavig wetsontwerp, nl. een betere rechtsbedeling. Het belang van de rechtsonderhorigen moet hier doorwegen. De jurisdicties moeten in het arrondissement zelf worden uitge oefend. Het arr. Aalst met ca. 260.000 inwoners is een der meest bevolkte van het land, met een belangrijke nijverheid en goed ont wikkelde sociale organisaties. In 1959 werden in de kommissies van Aalst 2.739 geschillen behandeld, dit wil zeggen vijf maal meer dan in Dendermonde en vier maal meer dan in Oudenaarde. Dit toont het belang van de streek aan. Aalst is de zetel van de bevolking van de Denderstreek op sociaal en ekonomisch vlak. Waarom is dat niet het geval waar het op de rechtsbedeling aan komt De Senaat had ten minste nog de zetel van het arbeidsgerecht in Aalst gelaten. De Kamerkommissie heeft deze bepaling veran derd. De kommissie wilde zelfs zo ver niet gaan. De h. Cooreman. Onze kollega Mo yersoen heeft hier een historisch-folkloris- tisch feit aangehaald om te bewijzen dat de grenzen van het gerechtelijk arrondissement Aalst zouden moeten samenvallen met de grenzen van het administratief arrondisse ment. Wij hebben de indruk dat Aalst het reuzenaandeel van de rechtspraak in de pro vincie naar zich toe wil trekken. Ik wens die aangelegenheid principieel te beschouwen. Er is geen reden om de be staande toestand te behouden. De nieuwe inrichting die de arrondissementsrechtbank omvat, maakt een oplossing noodzakelijk zowel voor het arrondissement Aalst als voor het arrondissement Sint-Niklaas. Het eerste telt 155.000 inwoners, het tweede 191.000 inwoners. De h. Van Hoorick. Dat is niet ernstig. U vergelijkt de cijfers van een bestuurlijk arrondissement met die van een gerechtelijk arrondissement. De h. Cooreman. Wellicht heeft men in het verleden teveel toegegeven aan Aalst ten nadele van Oudenaarde. De h. Pierson. Het is wel spijtig dat het gerechtelijk tweegevecht buiten de wet is gesteld, anders had u dat zo kunnen be slechten I De h. Moyersoen. Wij leven in een al te beschaafd land De h. Cooreman. Een splitsing zou betekenen dat men op strafgebied in de par ketten van Aalst, Dendermonde en Sint-Ni- klaas dag en nacht een magistraat ter be schikking zou moeten hebben. Dat is prak tisch onmogelijk. Men zal dan moeten zorgen voor de in richting van een afzonderlijke griffie. Die bestaat reeds voor de werkrechtersraden en in de rechtbank van koophandel, maar niet voor strafzaken. Dat zou een gehele orga nisatie vergen. Ik geloof dat 250 miljoen niet voldoende zullen zijn. Welk belang moet gediend worden Dat van de mensen of dat van de advokaten Zowel voor de arbeidsrechtbanken als voor de rechtbank van koophandel kunnen de zaken zeer gemakkelijk gelokaliseerd wor den. Op burgerlijk gebied gaan de mensen zelf uitzonderlijk naar de rechtbank. Ze la ten dat aan hun advokaten over. Voor de strafzaken zijn er 80 procent dossiers van verkeersongevallen. Daarbij zijn bv. mensen uit Limburg of West-Vlaanderen betrokken en niet alleen die van Aalst. De h. Van Hoorick. Dat pleit in het voordeel van Aalst De h. Cooreman. Ik geloof ook niet dat er meer misdadigers zijn in Aalst dan elders. Het zou verkeerd zijn te Aalst een rechtbank op te richten, alleen om de advo katen genoegen te doen. De splitsing voor de strafkamer en de burgerlijke kamer zou zeker geen vereen voudiging tot gevolg hebben. Ik ben er van overtuigd dat de heer Moyersoen het daar omtrent met mij eens zal zijn. De h. Van Hoorick. Ik wens toch even terug te komen op de kwestie Aalst. Na het overtuigend betoog van de h. Moyersoen kwam de h. Cooreman aan het woord. Het laatste woord moet aan de verdediging zijn. Daarom sta ik hier als Aalstenaar op het spreekgestoelte. Ik vrees dat de minister verantwoordelijk zal zijn voor de opleving van een zeer oude vete tussen Aalst en Dendermonde. Zelfs indien wij hier verslagen worden geven wij het niet op, omdat het arrondissement Aalst op onrechtvaardige wijze wordt bejegend. Volgens de h. Cooreman zou de toestand van Sint-Niklaas dezelfde zijn als die van Aalst. Dat is niet waar. Aalst zal. in burger lijke en strafzaken, nog maar bevoegd zijn om twee kantons in plaats van vijf kantons. De heren van Dendermonde moeten be grijpen dat wij die toestand niet kunnen aannemen. De h. Cooreman heeft de argu menten van de h. Moyersoen niet weerlegd. De h. Cooreman. Wij zien het belang van de ingezetenen van Aalst I De h. Van Hoorick. De ingezetenen van Aalst zullen nooit beter verdedigd worden dan door hun eigen vertegenwoordigers. Na Gent is Aalst het grootste polarisatiecentrum van de provincie. De h. Cooreman heeft ook het ekono misch belang van Aalst niet in acht genomen Bovendien hebben de sociale organisaties hun belangrijkste zetel noch in Oudenaarde, noch in Dendermonde, wel in Aalst. Indien de minister de rechtsmacht zo dicht moge lijk bij de bevolking wil brengen, dan heelt hij zich wat Aalst betreft vergist. De minister heeft dat zeker niet gew'ld. Ik ben er van overtuigd dat hij rekening zal houden met mijn argumenten. Voortgaande op de huidige ekonomische toestand meen ik dat de drie arrondissementsrechtbanken te Gent, Aalst en Sint-Niklaas moeten wor den gevestigd. Om de stemming over het ontwerp n.et te moeten uitstellen, zijn wij bereid, ens amendement dat ertoe strekt te Aalst een arrondissementsrechtbank op te richten, in te trekken, indien de minister ons de lodige waarborgen geeft. Ik geef toe dat er ge.d nodig is om ons voorstel in de werkelijkheid om te zetten. Maar het recht is wel een beetje geld waard...

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1