van auto's en mensen Bruisende drank ft Weekkalender Het autodak niet overbelasten Ongebruikte akku Een atrto besturen is zware arbeid Enkel op de achterbank Goede bijverdienste Indien de motor teveel benzine verbruikt Koffie ontnuchtert niet Agatha Christie Banden moeten afkoelen Bij het begin van het vakantieseizoen heb ben vele autobestuurders een bagage-pro bleem. Hoe moet ik al die bagage vervoe ren De kampeerder redeneert zo een mo derne tent bestaat uit drie delen, daarbij nog een tafel en stoelen, luchtmatrassen en allerhande persoonlijke zaken. Hoe groot de kofferruimte ook is, men krijgt het er niet in. Daarom moet men de plaats op het dak van de auto gebruiken. Autodaken zijn over het algemeen stevig gebouwd. Men mag daaruit echter niet be sluiten er een kleine vrachtwagenlading op te vervoeren. Natuurlijk zal de wagen enkele kilometers langzamer gaan, maar de wind zal meer vat hebben op de wagen en in de bochten zullen de gedragingen anders zijn de wagen zal minder baanvast worden, om dat het zwaartepunt verlegd werd. Eén ge vaar hebben we nog vergeten indien het bagagerek niet goed bevestigd is. Door de wind en de trillingen van de slechte wegen kunnen de bevestigingsschroeven loskomen. Als dit gebeurt gedurende het rijden, zal het bagagerek eerst op het kofferdeksel val len en daarna op de rijweg. Een groot ge vaar voor de wagens die volgen. Het kan Veel automolisten kunnen het niet over hun hart krijgen uitgewisselde autoonder delen weg te gooien. Dat geldt zowel voor gedemonteerde bumpers met enkele deu ken in als voor afgebroken bouten en akku's Waar de eerste delen enkel bruikbare ruim te vullen kan echter een buitengebruik ge stelde autobatterij gevaarlijk zijn. Als de stand van het zuur daalt ontgikkelf zich knalgas dat zeer gevaarlijk is. Ook bij in gebruik zijnde akku's komt dit voor. Vul daarom nooit water bij uw akku terwijl ge een sigaret rookt. Neem ook op tijd af scheid van nutteloze en onbruikbare voor werpen, ze hinderen u slechts. Nog beter: doe uw gebruikte akku van de hand door deze over te laten aan de handelaar die u de nieuwe akku verkoopt. De onderzoekingen van een Italiaanse ver zekeringsmaatschappij hebben uitgemaakt dat een chauffeur in het drukke stadsverkeer meer energie verbruikt dan een korte af standsloper die over 200 meter het olym pisch rekord zou verbeteren. Daarbij heeft men vastgesteld dat chauffeurs met een klei ne lichaamsgestalte minder auto-ongelukken veroorzaken dan chauffeurs met een grote lichaamsgestalte. Laten we vooral aan dit eerste punt aan dacht schenken, bij de komende vakantie- uitstappen naar het buitenland en onze be stuurders op tijd doen rust nemen in plaats van uren aan een stuk door te rijden. ook naar voor schuiven, doordat men plots hevig moet remmen. Komt het op de motor kap terecht, dan zal de vakantiestemming wel verkorven zijn, om van het autokoets werk te zwijgen. Belangrijk is dat het bagagerek stevig vast gemaakt kan worden en niet doorveert bij het rijden. Men zal bij de aankoop niet vergeten het maximum gewicht te vragen dat het rek kan dragen. De belastbaarheid van een autodak ligt tussen de 35 en de 100 kg. Bagagerekken die in de afvoergeu- len voor de regen steunen, zijn minder ste vig dan de rekken die op rubberen zuignap pen rusten. Doch deze laatste laten sporen na in de lak van het koetswerk indien men het bagagerek verwijdert. De zwaarste voorwerpen moeten in de wagen vervoerd worden en niet op het dak. Daar horen lichte, kompakte en vlakke za ken. Een praktische tip indien men het reser vewiel uit de bagagekoffer verwijdert en het op het bagagerek stevig vastmaakt, wint men bij veel automerken veel ruimte in de koffer. leder jaar zijn een groot aantal kinderen het slachtoffer van auto-ongevallen. Vele zijn voor de rest van hun leven zwaar ge- handikapt. De oorzaak daarvan ligt in het feit dat onze zetels en andere steunpunten (voetsteun, handgreep, enz.) op de volwas senen afgestemd zijn. Om kinderen veilig te kunnen vervoeren, moeten ze op de achter bank plaats nemen, zelfs indien men maar een stadsrit maakt. De zitplaats naast de bestuurder is niet geschikt voor kinderen, ook niet voor deze die op moeders schoot zitten. Bij een plots remmen hebben ze geen steun. De gevolgen zijn vaak tragisch. Zit ten ze echter op de achterste zitbank, dan kan de schok opgevangen worden door de zetels en bestaat er geen gevaar dat het kind met zijn hoofd tegen de voorruit botst. 369 autobestuurders kregen van de she riff van de gemeente Coleman in Florida een bekeuring voor overdreven snelheid. Daar het meestal bestuurders waren uit an dere staten van de V.S. moesten ze allen 750 fr boete betalen. De helft van die som ging naar de gemeente Coleman. De sheriff kreeg 250 fr. De rechter die tevens burge meester was kreeg 100 fr en 25 fr ging naar de gemeentesecretaris. En dat in de beschaafre staat Florida. De amerikaanse Automobielbond heeft er een probaat mid del op gevonden. Men stuurde wegkaarten naar de leden waarop een omleiding rond de gemeente Coleman werd aangeduid 1 LEi/ENSW.JSHEID v Een pessimist is een optimfst met levens ervaring. WENS HUN EEN GELUKKIGE NAAMDAG E 2 juli Otto. 2 3 juli Amabel, Hyacinthus. 4 juli Bertha, Flaviaan, Theodoor. 5 juli Zoe, Philomene, Gyrilla, Martha, o 6 juli Godelieve, Isaias. g 7 juli Odo, Benedikt, Willebaldus. z 8 juli Elizabeth. MAANSTANDEN Nieuwe Maan op 7 juli te 17.00 uur. Z BIJZONDERE DAGEN C Zondag 2 juli O. L. Vrouw Visitatie. ri Donderdag 6 juli H. Godelieve, patroon- 2 heilige van de lijnwaadmakers. Vrijdag 7 juli H. Willebaldus, patroon heilige van de traliewerkmakers. AGENDA 0 Zondag 2 juli AALST Jaarlijkse kermis. AVELGEM Jaarmarkt Ommegang feesten. CHiMAY Gemeentefeesten. Traditionele dans der zeven sprongen, j CINEY Bierfeest. 3 LEUVEN 3de Tweedaagse van Leuven: fietstoerisme. NAMEN 21ste Feeerie van Namen sl Corso van de pret en van confetti Fee- 11 erieke nacht Lyrisch toneel in het openluchttheater van de Citadel. BASTENAKEN Dagen van de ham. Fol- 11 kloristische stoet. BiESMEREE Sint Pietersmars. BINCHE «Dacasse»-kermis. MIDDELKERKE Verbroedering van de stad Epernay met Middelkerke. FRANCORCHAMPS Motorrennen De Grote Prijs van Belgie. THUIN Optocht met «Marie Bon Temps» TIELRODE Sint Eligiusbedevaart. Zege ning van de paarden. Woensdag 5 juli DOEL Jaarmarkt. Vrijdag 7 juli MIDDELKERKE Optreden van NAVO- koren en militaire muziekkapellen (ook op 8 en 9 juli). NAMEN Casino wereldkongres van de Wereldfederatie voor biljart-amateurs (ook op 8 en 9 juli). Zaterdag 8 juli VIELSALM 12e postzegeltentoonstelling TIELT Europafeesten (ook op 9 en 10 juli). KORTRIJK Herdenking van de Gulden sporenslag. IN DE NATUUR 3 juli Begin van de Hondsdagen. 5 juli Bloeitijd van de wilde bertram. 6 juli Van 6 tot 20 juli meest zonnige periode van het jaar. 8 juli Bloeitijd van de trompetboom en de melisse. VOLKSE WEERKUNDE Regent het op Warme Merten, Dan regent het veertig dagen achtereen. Als het op Sinte Godelieve regent, Zal het zes weken lang regenen. Iedere autobestuurder klaagt wel eens dat zijn wagen te veel benzine verbruikt. Het moet aan de karburator afstelling liggen denkt hij en talrijke garagehouders denken steeds dat de karburator de grote zondebok is. Meestal ligt de oorzaak ergens anders. Door gebrekkige onderhoudsbeurten ver vuilt de luchtfilter vlug. Hij zit volledig vol met stofdeeltjes zodat de motor te weinig lucht kan aanzuigen. Het benzinemengsel wordt «rijker of vetter» dwz: de verhouding lucht-benzine verandert. Een verhoging, door vervuilde luchtfilters, van het benzinever bruik kan van 2 tot 4 liter per 100 km be dragen. Een andere veel voorkomende oor zaak: de bandenspanning is te klein. Daar- Voor een vlugge ontnuchtering na het drinken van een grote hoeveelheid alcohol, gebruiken nog vele autobestuurders enkele tassen «sterke» koffie. Vele proeven door dokters gedaan hebben nochtans bewezen dat koffie niets verandert aan het alcohol gehalte in het bloed. Wel kan men zich na enkele tassen sterke koffie nuchter «voelen» maar men is het niet. De reactie van de autobestuurder is dan niet beter. Integen deel, ze kan door een te sterke dosis caffe ine nog slechter worden. Het verraderlijk gevoel, dat men zich nuchter voelt, na en kele tassen koffie, heeft reeds menig auto bestuurder met de dood moeten betalen. Hij verongelukte, daar hij niet zag dat zijn reak- ties dezelfde waren als voor het drinken van do koffie. Om veilig te rijden, na enkele glazen alco hol of bier is er slechts één middel zich laten vervoeren door een nuchtere autobe stuurder. Zo bewijst men zich een goede dienst, ook aan de andere weggebruikers. Hij had het verbazend prettig gevonden en Rozemarijn ook. Zij danste als een engel en overal waar hij met haar kwam, hadden de mannen hem jaloers nagekeken. Dat had hem met trots vervuld. Zolang als ze maar niet begon te praten. Hij dankte de hemel, dat hij niet met haar getrouwd was. Waar zou je moeten blijven, als je eenmaal aan het uiterlijke was gewend Ze kon niet eens op intelligente manier naar je luisteren. Maar toch, ze had hem volkomen in haar macht gehad. Hoe vaak had hij haar niet opgebeld, mee uitgenomen, met haar ge danst, haar in een taxi gekust I Tot die ontstellende avond... van die onwaarschijn lijke dag. Hoe levendig zag hij haar voor zich, hoe een krul van haar kastanje-bruine haren losjes over haar oor hing, hoe ze hem met haar donkerblauwe ogen door haar neerge slagen wimpers had aangezien. Hoe vol waren haar zachte, rode lippen geweest. «Anthony Browne. Wat een aardige naam!» Luchtig had hij gezegd «Wat een voor treffelijke klank en hoe hoogst respectabel. Er was ook een kamerheer van Hendrik de Achtste, die Anthony Browne heette «Vast een van je voorvaderen «Dat zou ik niet durven beweren I» «Lijkt me ook maar beter van niet.» Hierop had hij zijn wenkbrauwen gefronst. «Ik hoor tot de Indische tak.» «Niet tot de Italiaanse «O, je doelt op m'n bruine kleur lachte hij. «Mijn moeder was een Spaanse «Dat verklaart alles.» «Hoe bedoel je «Een heleboel, Anthony Browne.» «Je bent wel erg op die naam gesteld, geloof ik.» «Dat zei ik al. Ik vind het een heel aar dige naam.» En toen plotseling, als een donderslag «Veel aardiger dan Tony Morelli.» Het duurde even voordat hij zijn oren kon geloven. Het was ook ongelofelijk. Het was onmogelijk Hij had haar bij de arm gegre pen. Bij die onverwachte heftigheid was zij teruggeschrokken. «Au, je doet me^ pijn «Hoe kom je daaraan Zijn stem had scherp en dreigend geklonken. Zij had ge lachen, verrukt door de indruk, die ze er mede had gemaakt. Die ongelofelijk domme meid. «Wie heeft je die naam genoemd «O, iemand die je herkend heeft.» «Wie was dat, Rozemarijn In alle ernst dat moet ik weten Ze had hem vlug van terzijde een blik toegeworpen. «Een neefje, dat niet al te gunstig bekend staat, Victor Drake.» «Ik ken niemand, die zo heet.» «Ik denk dat hij zich wel anders genoemd heeft, toen hij jou leerde kennen. Hij wilde zijn familie misschien niet in opèpraak brengen.» Langzaam vervolgde Anthony «O. juist, dus in de gevangenis misschien «Juist. Ik was Victor de les aan het le zen... zei dat hij ons te schande maakte. Daar trok hij zich natuurlijk niets van aan. Toen grinnikte hij en antwoordde Jij bent anders ook niet zo kieskeurig, liefje Laatst zag ik je dansen met een ex-gevangene... een van je aller-beste jonge vrienden. Die noemt zich tegenwoordig Anthony Browne, hoor ik, maar in het gewone doen was hij Tony Morelli.» Op luchtige toon vervolgde Anthony «Ik moet m'n kennismaking met dat neefje van jou eens hernieuwen. Wij makkers uit het gevang moeten elkaar trouw blijven.» Rozemarijn had hoofdschuddend geant woord «Te laat We hebben hem op een boot gezet naar Zuid-Amerika. Hij is gis teren vertrokken.» «Och kom.» Anthony haalde eens diep adem. «Dus jij bent de enige die mijn schul dig geheimpje kent door vergroot de rolweerstand van de wie len. De motor moet een grotere weerstand overwinnen, en gebruikt dus meer benzine! Vette of ontregelde ontstekingskgarsen dra gen vaak hun litertje benzine bij. Na 15000 km kan men gerust de ontstekingskaarsen tegen nieuwe omwisselen. Een ontregelde ontstekingsmekanisme kan ook de oorzaak zijn van een overdreven benzineverbruik. Indien we zeker zijn dat al die punten in orde zijn kunnen we eindelijk een slechte karburatorafstelling als mogelijke oorzaak beschouwen. Daaraan kan vlug verholpen worden door een bevoegd autovakman. Mogen banden lange tijd blootgesteld worden aan zonnestralen? Deze vraag is weer actueel door het begin van de zomer en de vacantietochten naar zuiderse landen. Vroeger was het zeer gevaarlijk om gedu rende lange tijd de banden bloot te stellen aan de zonnestralen. Door de warmte, de ozonontwikkeling en de ultraviolette stralen, werd de struktuur van de gummi gewijzigd. De laatste jaren zijn de resultaten in de bandennijverheid zo fel vooruitgegaan, dat dit probleem praktisch verdwenen is. Het is enkel raadzaam bij lange ritten de banden te laten afkoelen. De warmte ontstaat voor al door wrijving van het loopvlak op het wegdek. We kunnen die afkoeling bevorde ren door de wagen op een schaduwrijk plekje te parkeren. Bij langdurend parkeren houdt de verstandige automobilist trouwens altijd rekening met de stand van de zon. Ze knikte bevestigend. «Ik zal het heus niet verder vertellen «Dat is ook verstandiger.» Zijn stem had streng geklonken. «Luister. Rozemarijn, je bent op gevaarlijk terrein. Je wilt toch geen jaap over je lieve gezichtje krijgen, is het wel Je hebt mensen, die er heus niet tegen opzien de schoonheid van een meisje of vrouw te vernietigen. Er bestaat zoiets als iemand er uit te bonjouren. Niet alleen in boeken of op de film. Ook in het werke lijke leven komt dat voor.» «Bedreig je me, Tony «Ik waarschuw alleen maar.» Had ze die waarschuwing begrepen Be sefte ze wel dat hij in dodelijke ernst sprak? «Vergeet zo gauw mogelijk dat je ooit de naam Tony Morelli gehoord hebt, begre pen «O. maar dat kan mij niets schelen, Tony. Ik ben breed genoeg van opvatting. Ik vind het enorm interessant een misdadiger te ontmoeten. Je hoeft je heus niet te scha men.» Wat een malloot Koeltjes zag hij haar aan. Op dat ogenblik vroeg hij zich met verwondering af, hoe hij ooit een haartje om die vrouw had kunnen geven. Nooit had hij gebrek aan hersens kunnen waarderen. Ook niet als het met een aardig gezichtje gepaard ging. «Vergeet het dus», herhaalde hij bars. «Ik meen het. Noem die naam nooit meer.» «Doe niet zo heftig. Laten we volgende week gaan dansen bij Jarrow.» «Dan ben ik er niet. Ik ga op reis.» «Niet voor m'n verjaarpartijtje, hoor I Je mag me niet in de steek laten. Ik reken vast op je. Zeg dus niet neen. Ik ben ellendig ziek geweest van de griep en voel me nog miserabel. Wees dus niet onaardig. Je moet beslist van de partij zijn.» Hij had natuurlijk voet bij stuk kunnen houden en er de brui aan kunnen geven. Dadelijk op reis gaan... Maar in plaats daarvan had hij, door een open deur, Iris de trap zien afkomen. Iris, kaarsrecht en slank, met haar bleek gezichtje, donker haar en grijze ogen. Iris, minder mooi dan Roze marijn, maar met véél meer karakter dan Rozemarijn. Op dit ogenblik haatte hij zichzelf, dat hij, hoe dan ook, nog voor de charme van Rozemarijn bezweken was. Hij voelde zich net als Romeo, die aan Rosalinde dacht, toen hij voor het eerst Julia ontmoet had. Anthony Browne was opeens van plan ver anderd. In een onderdeel van een seconde was zijn beslissing gevallen. Nadruk verboden. vervolgt

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 6