en omstreken -y VENETIAANSE WATERFEESTEN TE OVERMERE-DONK Da gerechtelijke hervorming in het arrondissement Aalst Nieuws van het Aktiekomitee Wat kan nooit herwonnen worden Zilveren Priesterjubileum Doctoraat in Kerkelijk Recht Belgische bisschoppen vergaderen te Mechelen Administratief centrum te Aalst Gazet van Aalst NEC ftPE, NEC METU. 23ste JAARGANG Nr. 53 DE GAZET VAN AALST en omstreken Verschijnt tweemaal per week 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarab. 230,F Kantoor Schoolstraat 26. Aalst Telefoon 241.14 Postrekening 881.72 DONDERDAG 13 JULI 1967 2,50 F HET NUMMER Verloren rijkdom kan worden herkregen door vlijt, geschokte gezondheid door matigheid, vervlogen kennis door studie maar wie zag ooit een vervlogen uur weer of riep zijn verzuimde gelegen heden terug (Mgr. Sigourey). De Belgische bisschoppen zullen op maandag 17 juli e.k. in het aartsbisschoppelijk paleis te Mechelen vergaderen onder voorzitterschap van Kardinaal - Aartsbisschop Suenens. Voor de eerste maal zal Mgr. Heuschen, bisschop van Hasselt, als residentieel bisschop aan de besprekingen deelnemen. De gerechtelijke hervorming is in de Ka mer gestemd geweest. Welk is haar beteke nis voor de bevolking van ons arrondisse ment Na de stemming van het ontwerp in de Senaat en de wijzigingen die er door de kommissie van Justitie van de Kamer aan gebracht werden, waren wij er nogal slecht aan toe. De onderhandelingen die wij met de Mi nister van Justitie hebben gevoerd, met de steun van al de gekozenen van het arron dissement, hebben tot gelukkige resultaten geleid. Doch laat ons eerst de gerechtelijke in richting beschrijven zoals zij na de uitvoe ring van de hervorming er in ons arrondis sement zal uitzien. Voortaan zal ons arrondissement uit zes gerechtelijke kantons bestaan in de plaats van vijf 1. De kantons Ninove, Geraardsbergen en Zottegem blijven zoals ze zijn. 2. Te Aalst komen er twee vredegerech ten. Het eerste kanton Aalst, dat be voegd is voor de gemeenten Nieuwer- kerken, Mere, Erpe, Ottergem, Eron- degem, Oordegem, Vlekkem, Vl.erzele, Impe, Lede en het deel van Aalst dat gelegen is op de linkeroever van de Dender. Het tweede kanton Aalst, dat zijn bevoegdheid uitstrekt over Hof- stade, Gijzegem, Herdersem, Moorsel, Baardegem, Meldert, Erembodegem, Welle, Haaltert, Kerksken en het deel van Aalst dat gelegen is op de rech teroever van de Dender. Zoals men ziet zullen de inwoners van de vier belangrijke gemeenten Welle, Erembo degem, Haaltert en Kerksken niet meer aan gewezen zijn op Herzele voor de vredege rechtszaken, zoals nu het geval is, maar op Aalst (2de kanton). Dit is voor deze bevolking een aanzien lijke verbetering. Het Vredegerecht van Her zele verliest aldus een groot deel van zijn territoriale bevoegdheid. Aanvankelijk had de regering voorgesteld dit Vredegerecht af te schaffen. Door het toedoen van volks vertegenwoordiger Gae werd in de kommis sie van de Senaat besloten tot het behoud van dit Vredegerecht. Dezelfde kommissie besliste dat dit Vredegerecht zou bediend worden door de vrederechter van Zottegem. Onze pogingen om dit te wijzigen en die taak aan de vrederechter van Geraardsber gen toe te vertrouwen, zoals dit meer dan 20 jaar lang het geval is geweest, zijn niet gelukt. Deze zaak zal eventueel na het goed- stemrnen van de wet in de Senaat, in de kommissie van Justitie opnieuw besproken worden. Het arrondissement Aalst zal dus zes Vredegerechten hebben in de plaats van vijf en vijf vrederechters in de plaats van vier. Bovendien zal er te Aalst een politierecht bank worden opgericht, bevoegd voor het geo,ed van de beide kantons. oooo Op het gebied van burgerlijke, sociale en handelszaken zal one arrondissement deels afhangen van de burgerlijke rechtban ken, van het Arbeidsgerecht en van de Han delsrechtbank waarvan de zetel gevestigd is te Oudenaarde, deels van de rechtbanken die te Dendermonde zijn gevestigd. De rechterlijke omschrijving Oudenaarde strekt zich uit tot de gerechtelijke kantons Herzele, Zottegem en Geraardsbergen; de rechterlijke omschrijving van de arrondisse mentsrechtbank Dendermonde tot de twee kantons van Aalst en het kanton Ninove. Deze voor de bevolking van ons arrondis sement schijnbaar zeer nadelige regeling, werd aanzienlijk gecorrigeerd door de schrif telijke toezegging die wij van de Minister /an Justitie hebben bekomen en die hij in do Kamer heeft bevestigd, dat 1. Te Zottegem een afdeling van het ar beidsgerecht van Oudenaarde zou in gericht worden. 2. Te Aalst, afdelingen zouden tot stand gebracht worden, niet alleen van hei arbeidsgerecht en van de handels rechtbank van Dendermonde, maar ook van de burgerlijke rechtbank. Dit betekent dat de inwoners van de kan tons Herzele, Zottegem en Geraardsbergen voor al de sociale konflikten (arbeidsge schillen, sociaal recht) zich zullen kunnen wenden tot de rechters die te Zottegem zul len zetelen en dus niet meer zoals het nu het geval is daarvoor naar Aalst zullen moe ten komen. Dit betekent voor da inwoners van Ninove en van Aalst dat zij te Aalst zuilen terecht staan, niet alleen voor sociale en handels zaken, maar ook voor burgerlijke zaken en zelfs voor strafzaken. Dit laatste is gans nieuw en is een be langrijk punt van aanwinst. Over de moda liteiten van die overplanting van een afdeling van de rechtbank van eerste aanleg van Dendermonde naar Aalst, moet neg onder handeld worden, maar het principe staat vast. Het ligt in alle geval in de bedoeling een afdeling van de jeugdrechtbank te Aalst te vestigen en ook de beroepen van de poli tierechter te Aalst te doen beslechten. We mogen dus besluiten dat ons arron dissement zal beschikken over een stel van jurisdicties zoals het er nooit heeft gehad, zodat het hoofddoel dat wij ons hadden ge steld, bereikt wordt het gerecht in al zijn uitingen in het bereik van de bevolking bin nen de eigen grenzen van het arrondisse ment. L. MOYERSOEN. VERDEDIGING VAN ONZE BEDRIJVEN Tengevolge van de tussenkomst van het Aktiekomitee en na een parlementaire af vaardig.ng van het arr. Aalst te hebben ontvangen, heeft de Minister van Ekonomische Zaken aan de voorzitter van het Aktiekomitee laten weten dat hij maatregelen trof ter verdediging van het kousenbedrijf, dat door de massale invoer van dameskousen uit Italië was bedreigd. De invoer van dameskousen zal nu onder vergunning geplaatst worden; verder werd klacht ingediend bij de E.E.G. tegen de zeer lage offertes van de :ai;aanse industrie, die blijkbaar niet te verantwoorden zijn en voor onze bedrijven zeer grote gevaren stellen. INTERCOMMUNALE SAMENWERKING Een eerste vergadering van het «Land van Aalst» met de nieuw aangesloten leden heeft plaats gehad op donderdag 29 juni II. Er werd met zeer grote voldoening vast gesteld dat thans 25 gemeenten aangesloten zijn bij het «Land van Aalst», met een totale bevolking van 151.000 inwoners, hetgeen meer dan de helft vertegenwoordigt van de bevolking van het arrondissement. Ziehier de namen van de gemeenten die aangesloten zijn Gemeenten met meer dan 10.000 inwoners Aalst, Erembodegem, Ninove. Gemeenten met 3.500 tot 10.000 inwoners Denderhoutem, Denderleeuw, Erpe, Haaltert, Hofstade, Meerbeke, Mere, Nieuwerkerken, Sint Lievens-Houtem, Zotte gem. Gemeenten met minder dan 3.500 inwoners Aaigem, Bavegem, Elene, Eronde- gem, Gijzegem, Grotenbergek Herdersem. Impe, Kerksken, Outer, Welle. Velzeke. We twijfelen er niet aan, dat, iu het impuls is gegeven, nog veel andere gemeen ten zullen aansluiten. Onmiddellijk is de aktiviteit van het «Land van Aalst» begonnen. E.H. Baro, die geboren werd te Dender monde op 23 januari 1918, liep kollege in dezelfde stad en werd na zijn seminariestu dies en een periode krijgsgevangenschap priester gewijd in 1942. Datzelfde jaar werd hij leraar aan het Sint Maarteninstituut te Aalst, waar hij grote verdiensten heeft als leraar, maar terzelfdertijd als de man van het toneel en het kontaktblad. In 1957 kwam hij naar Lede waar hij nu reeds sedert 10 jaar zijn beste krachten geeft, eerst als leraar, dan als studiemees- ter-sekretaris en sinds 1 september, als di- rekteur van de technische afdeling. In «St. Maartenkoerier» blijft hij steeds in kontakt met zijn leerlingen en hun ouders waarvan velen oud-leerlingen zijn, maar ook met zijn geboortestad Dendermonde. dit onder de rubriek «van den Oudenvest». Wij wensen deze priester van harte pro ficiat, maar tevens nog vele vruchtbare jaren temidden van zijn leerlingen. E.H. Temmerman, Superior van het Sint Maartenkollege te Lede, behaalde zijn dcc- toraatstitel, waarmee wij hem van harte feliciteren. Het is niet de eerste keer dat over de huisvesting van de staatsdiensten in de Dirk Martensstede wordt gesproken. Het zal ook niet voor de laatste keer uit de lade geno men worden. De werken die thans aan de gebouwen van de Rijkswacht worden uitge voerd en de oplossingen die worden gezocht om ook de diensten van het Ministerie van Financien een behooil.jk dak boven het hoofd te geven, zijn slechts inleidingen tot een groots plan dat toch zo vlug mogelijk zou moeten gerealiseerd worden. Het gaat er om op de oppervlakte, die 59 aren bedraagt en die hiervoor werd aan gekocht, te benutten voor de bouw van een administratief centrum, waarin alle Rijks diensten zouden ondergebracht worden. der werd aangelegd. De gebouwen zijn ondertussen in zo'n barmelijke staat gekomen, dat vooral vroegere fabrieksgebouwen aarden van »ji.- gedierte en vuilnis zijn geworden. De brand weer heeft trouwens in de voorbije maanden meermaals moeten optreden om brandhaar den te blussen. Dat heeft de Staat ook ingezien. Daarom werd besloten de afbraak van het gebouw aan te pakken. Eerst en vooral met het doel een vrije ruimte te kunnen verkrijgen voor de bouw van het centrum, maar als bijko mend element ook om enkele fondsen te kunnen verkrijgen uit de afbraakwerken. Daarom werd het geheel in een openbare verkoping gestoken van de gebouwen en zal weldra bekend zijn of de vooruitzichten zul len bewaarheid worden. De toeloop naar het Donkmeer kent dezer dagen haar hoogtepunt, maar zondag 16 juli zal alles ove.rtroffen worden ter gelegenheid van het Venetiaans Waterfeest op het meer. De volkskunstgroep «Reynout» van Den dermonde treedt vanaf 15.30 tot 18.30 uur op met internationale volksdansen en ven- delzwaaien op het Kapelleplein. Aan het meer zelf worden Nederlandse volksdansen uitgevoerd door de Koninklijke Liefdadige Maatschappij «De Volendam- mers» uit Gent. Op het meer krijgen de toeschouwers vanaf 16 uur en gedurende gans de avond ontspanningsmuziek door het dans- en show orkest Jos Mondi uit Aalst en folksongs door de zangeres Bea Coolens. Te 21 uur start dan het eigenlijke Vene tiaans Waterfeest met een optocht der tal rijke kunstig verlichte en versierde boten. De plantsoenen rondom het meer zullen te dier gelegenheid passend worden verlicht. Te 22.30 uur, wanneer alle bootjes van het meer zullen -verdwenen zijn en wanneer het volledig donker zal geworden zijn, spat de «Wondernacht in Venetie» open. Een kunstig watervuurwerk zal geruime tijd de hele omgeving laten baden in een sprookjes achtig licht. Hiervoor werd het perceel aangekocht waarop de vroegere fabrieken Roos - Gee- rinckx - De Naeyer waren gebouwd. Deze nijverheidsgebouwen hebben 'n oppervlakte van 59 aren en worden begrensd door de Pontstraat, de Bertha De Dekenstraat, de Wilgenstraat, de Burchtstraat en de nieuwe straat die op de bedding van de Oude Den- Daarmee is de eerste stap gezet en zal men nu met veel belangstelling naar de nieuwe initiatieven kijken. Indien tenminste toch iemand wordt gevonden om het volgens de plans van openbare werken uit te voeren.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1