van auto's en mensen X™. Bruisende drank In Italië vormen postzegels het beste middel om vlug rijk te worden Dames, voor U alleen... Filatelie als geldbelegging Het Aalsters Soldatenhoekje SOITSJIRA HONDA Agatha Christie Filatelisten vindt men overal ter wereld en aan postzegels worden vaak astrono mische geldsommen gespendeerd. Maar nergens heeft de postzegel in de laatste jaren zo sterk aan populariteit gewonnen dan in Italië, waar het postzegel verzamelen niet alleen tot een nationale liefhebberij is uitgegroeid, maar van langsom meer wordt beschouwd als een middel om op de kortst mogelijke tijd rijk te worden. Jarenlang was het in Italië de gewoonte zijn spaargeld te beleggen in voorwerpen met een konstante waarde, zoals juwelen en goud, die niet bevattelijk waren voor moge lijke inflatie en de onteigeningstaktiek van de opeenvolgende Italiaanse regeringen. Om streeks de jaren 1960 vormden de effekten de meest winstgevende investeringen. Tot begin 1964 de postzegelhandelaars begonnen te merken dat hun verkoop gewel dig de hoogte inging. Midden 1965 hadden ze zeer bemoedigende afmetingen aangeno men. Mede dank zij het feit dat de filatelie elders in Europa en in de Verenigde Staten ook grotere populariteit had gekregen ste gen de prijzen in Italië met rasse schreden. Het totaal bedrag dat in Italië aan post zegels wordt uitgegeven per jaar wordt op nagenoeg 6,5 miljard B.F. geraamd. BEVOORDEELDE POSITIE De Italiaanse filatelisten worden ontegen sprekelijk bevoordeeld door het feit dat en kele reeksen postzegels van uitzonderlijke grote waarde worden uitgegeven door de Vatikaanse posterijen (die weigeren het aantal gedrukte postzegels van elke serie bekend te maken, waardoor het er toe bij draagt de prijzen te handhaven) en de dwergstaat San Marino, dat een groot deel van zijn nationaal inkomen dankt aan de ver koop van postzegels. Ofschoon de Italiaanse regering een be lasting van 12 t.h. heft op de verhandelde waarde van postzegels ook telkens de zegels van eigenaar veranderen geven de handelaars toe dat slechts weinigen de gemakkelijk te ontduiken heffing betalen, wat in niet geringe mate tot de populariteit van de postzegels bijdraagt. Deskundigen gewagen reeds van een «spekulatiehausse». Een van de meest ge zochte en uiteraard duur betaalde postze gel in Italië is de «Gronchi in Peru», die in 1961 in Peru werd uitgegeven ter herinne ring aan het bezoek van de toenmalige Ita liaanse president aan dat land. Voor deze zegel, die na één jaar uit de cirkulatie werd genomen, zijn de Italianen bereid 150.000 lire of 12.000 B.F. neer te tellen. Maar de duurste is een drieledige post zegel die werd gedrukt van de eerste post- vlucht New York Rome. Er werden maar enkele exemplaren van uitgegeven omdat de Amerikaanse postale autoriteiten hem wei gerden te aanvaarden. Dientengevolge is elke nog bestaande zegel van deze uitgave circa 280.000 B.F. waard. Momenteel zijn het de postzegels van Va- tikaanstad die nog steeds het meest in trek zijn, daarna volgen de herinneringszegels van de Italiaanse republiek en vervolgens de postzegels van de staat San Marino. Andere gewilde uitgaven zijn die van de oude Italiaanse staten en deze van Somali- land, dat nog heden ten dage zijn postzegels in Italië laat drukken DE 10 GEBODEN VAN DE VAKANTIECHAUFFEUR Voel na een lange rit aan de velgen van de wagen. Zijn deze heet, dan is er iets mis met het remsysteem. Voor men vertrekt, kijkt men het peil van het koelwater na. Nooit de vulstop van de radiator openen indien het water aan het koken is geweest. We kunnen een hoeveelheid kokend water op onze handen krijgen die erge brandwonden veroorzaken. Want het kokend water spuit bij het openen van de vulstop als een fontein omhoog. Eerst de motor la ten afkoelen en dan de vulstop van de radiator schroeven. Kijk het oliepeil na. Let er op dat de wagen loodrecht staat, anders duidt de oliemeetstaaf fout aan. Let op de spanning van de ventilator- riem. Men moet hem ongeveer 2 cm. kunnen indrukken. Anders zal de koeling van de motor verminderen. Zorg er voor dat de voor- en achterruit zuiver is en niet het zicht belemmeren door stof en vliegjes. Laat een van uw medepassagiers kon- troleren of uw remlicht nog werkt en het lampje niet stuk is. Voor men vertrekt na een oponthoud aan een graskant, kijkt men nog eens goed of men niets heeft laten liggen. Daal een berg af in dezelfde volgorde van versnelling als men hem heeft op gereden. Houd uw wagen binnenin rein en laat geen papier of afval achter als men ver trekt na een pick-nick. Pas uw snelheid aan, aan uw omgeving. 1 ZUINIG RIJDEN Het benzineverbruik van een autg kan men gemakkelijk laag houden indien we aan de volgende punten aandacht schenken niet te hard «op te trekken» bij het wegrijden; niet «volgas» rijden, d.w.z. niet het gaspedaal volledig indrukken om toch maar de maximum snelheid uit de wa gen te halen. af te remmen door een versnelling la ger te schakelen i.p.v. het rempedaal in te drukken. Indien we aan die punten aandacht schen ken zal het benzineverbruik dalen. De ban den en de remmen van de wagen zullen ook minder verslijten. Een goede gewoonte is, slechts zoveel gas te geven als men nodig heeft om een bepaald tempo te behouden. Daarvoor kan men nadat men gas gegeven heeft om de snelheid op te voeren, het gas pedaal terug laten komen tot men voelt dat de wagen gaat vertragen. Indien men op die wijze rijdt, kan het benzineverbruik per 100 km. 'met meer dan 1 liter verminderon. Die kleine inspanning loont wel de moeite, nu de grote vakantiereizen gaan beginnen. EEN TROUWE HELPER DE WEGKAART Nu men veel vakantieritten aflegt buiter. onze «bekende omgeving», moeten we vaak naar onze trouwe helpers, de wegenkaarten, grijpen. Niets veroudert vlugger dan een wegkaart. leder jaar komen er autowegen bij. Soms zijn ze na twee jaar reeds hope loos verouderd. Daarom moet de autobe stuurder vaak in zijn geldbeugel tasten om zich aangepaste wegenkaarten aan te schaf fen. Hij kan het voordeliger doen indien hij gebruik maakt van de wegenkaarten die hij kan verkrijgen in de benzinestations, leder belangrijk benzinemerk heeft nauwkeurig aangepast kaartenmateriaal voor zijn klan ten. De automobilist heeft er dus alle belang bij de gepaste wegkaart in zijn wagen te hebben. E.V.D B. DE MILITAIRE DIENST EN HET ARBE1DSKONTRAKT 1. Het arbeidskontrakt wordt geschorst a. Tijdens oproeping of wederoproeping onder de wapens. b. Tijdens het verblijf in het recruterings- en selektiecentrum. c. Tijdens hospitalisatie ten gevolge van ongeval of ziekte, overkomen of verergerd in de loop van de keuringsverrichiir gen of selektieproeven. d. Tijdens dienst in de civiele bescherming. 2. Tijdens deze schorsing kan er aan de arbeidsovereenkomst geen einde gesteld worden, tenzij de werkgever de wettelijke voorschriften in acht neemt. Indien de opzeg gebeurt na de mededeling van de datum van de oproeping en voor de eer ste 15 dagen onbepaald verlof verstreken zijn na de militaire dienst, is de voor ziene schadevergoeding verschuldigd. Deze is gelijk aan het normaal bruto lóón voor de dagen dat de bescherming geldt en waarop door kontraktbreuk van de werkgever geen prestaties worden toegeteten. Het geheel van de vergoedingen mag echter maximum één maand loon bedragen. Opmerking Het wordt de toekomstige dianstplichtigen en miliciens aanbevolen hun patroon te verwittigen van zodra ze hun oproepingsdatum kennen. Dit geldt ook voor een wederdienstneming van 3 of 6 maand. Voor bedienden is de beschermde periode na de dienst één maand. Je vrienden van het thuisfront. WAT ETEN WE DEZE WEEK ZONDAG Paddestoelen-salade Kervel soep Kalfsgebraad Snijbonen Gekookte aardappelen Vanillevla met frambozen. MAANDAG Koud kalfsgebraad Ge mengde sla Gebakken aardappelen Bananenbeignets. DINSDAG Biefstuk Worteltjes Ge kookte aardappelen Kruisbessenkom- pote. WOENSDAG Gekookte zalm Peterse liesaus Gekookte aardappelen Cho coladepudding. DONDERDAG Gehakt Andijvie Ge kookte aardappelen Fruit. VRIJDAG Gebakken tong Frites Rijstpap. ZATERDAG Slaschotel met ham, eieren en sardines Aardappelsalade Yog hurt met vruchten. VOOR DE LEKKERBEKKEN Soitsjiro Honda, de zoon van een dorps smid in Japan, die zich van kindsbeen af aan de motor wijdde, deed dit zo goed, dat hij thans met een kapitaal van een 30 mil joen dollar per jaar anderhalf miljoen Hon da's produceert, waarvan 45 t.h. voor de export is bestemd. Er zijn nu meer dan 40 modellen op de baan, vanaf de motor, die niet meer dan 40 km. per uur doet tot de grote brullers, die de 120 km. per uur halen, te rijden op alle wegen in alle landen van de wereld. De opkomst van Honda, die als arm jong mens begon en nu tot de grootkapitalisten van de wereld behoort, bewijst dat carrière maken ook in deze moderne tijd en zelfs in het zo sterk geïndustrialiseerde Japan mo gelijk is. HOOFDSTUK IV FARRADAY Stephen Farraday zat aan Rozemarijn te denken... met die lichte verwondering, die haar beeld altijd in hem had gewekt. Ge woonlijk zette hij alle gedachten aan haar uit zijn hoofd, zodra ze weer boven kwamen. Maar er waren ogenblikken, dat zij zich, net als tijdens haar leven, eenvoudig niet liet verdringen. Zijn eerste reactie was altijd dezelfde. Een plotselinge, onverklaarbare huivering, wanneer hij dat toneel in het restaurant weer voor ogen had. Daaraan behoefde hij toch niet terug te denken Zijn gedachten gingen verder terug, naar de levende Roze marijn, hoe ze hem had toegelachen, hem in de ogen had gekeken. Wat een dwaas, wat een onuitsprekelijke dwaas was hij ge weest Hoe was dat alles toch mogelijk geweest i Hij kon het eenvoudig niet be grijpen. Net alsof zijn leven in tweeen ge spleten was, het ene, het grootste, stuk nor male, evenwichtige regelmaat, het andere, de reinste dwaasheid. Die twee stukken pasten hoegenaamd niet bij elkaar. Soms kon hij dat leven in koele bereke ning overzien, met een zekere pedante, zelf voldaanheid. Van jongs af had hij naar suc ces gehunkerd en ondanks de moeilijkheden en tegenslagen in het begin was hij einde lijk vrijwel geslaagd. Hij was altijd simpel weg overtuigd geweest, dat alles wat je maar ernstig wilde ook voor verwezenlijking vatbaar was. De kleine Stephen Farraday had van jongsaf zijn wilskracht geoefend. Hij had alles door eigen inspanning moeten berei ken. Met zijn hoge voorhoofd en vastbera den kin had hij omhoog gewild. Zijn ouders konden hem daarbij maar weinig helpen. Zijn moeder was beneden haar stand ge huwd... en had daar spijt van. Zijn vader, een kleine aannemer, slim, handig en kren terig, werd door zijn vrouw geminacht... en ook door zijn zoon. Toen deze op een keer ontdekt had, dat zijn moeder stilletjes aan de drank was geraakt, had hij op dat zelfde moment gevoeld dat zijn beide ouders hem eigenlijk in zijn hart onverschillig wa ren. Slim als hij was, begreep hij dat hij van hen weinig kon verwachten. Hij was klein geweest voor zijn jaren, met een neiging tot stotteren. Het eerste bewijs van zijn wilskracht had hij geleverd toen hij begonnen was deze hebbelijkheid de baas te worden. Hij oefende zich "er in langzaam te spreken en telkens even te wachten. Na verloop van tijd had hij het stotteren over wonnen. Op school had hij altijd zijn best gedaan. Dan had je kans, dat je het nog eens ver bracht in de wereld. Zijn onder wijzers hadden er met zijn ouders over ge praat... die jongen beloofde wat. De heer Farraday, die net goed geld had verdiend Paddestoelen-salade BENODIGD 250 g kleine paddestoelen, citroensap, olijfolie, 4 tomaten, 2 hardge kookte eieren, 50 g magere rauwe hesp, 1 uitje, zout, peper, kruidenazijn en peterselie. BEREIDING Maak de paddestoelen schoon en was ze zorgvuldig. Bedruppel ze met citroensap en stoof ze gedurende 10 minuten in wat olijfolie. Koud laten worden. Vermeng ze dan met de geschilde en aan dunne schijfjes gesneden tomaten, de grof gehakte eieren, de gesnipperde hesp, het geraspte uitje, peper, zout, azijn en olijf olie. Alles goed vermengen en er tenslotte flink wat fijngehakte peterselie aan toevoe gen. Opdienen met toast of sneetjes brood. Vanillevla met frambozen BENODIGD 0,5 liter melk, 80 g suiker, 20 g maizena, 1 ei, een half stokje vanille, 250 g frambozen, wat citroensap. BEREIDING Zoek de frambozen goed met de bouw van een blok revolutie-wonin gen, was bereid zijn geld te beleggen in de goede opvoeding van zijn zoon. Op zijn twee-en-twintigste was Stephen in Oxford afgestudeerd, met de naam, dat hij een goed en geestig spreker was en er slag van had een puntig artikel te schrijven. Ook had hij vrienden gemaakt, aan wie hij later wat hebben kon. De politiek had hem altijd aangetrokken. Hij was er in geslaagd zijn aangeboren verlegenheid de baas te worden en gemakkelijke omgangsvormen aan te Ie- ren... bescheiden, vriendelijk en met iets brillants, wat de mensen deed zeggen «Die jongen zal het nog eens ver brengen.» Hoe wel hij naar eigen overtuiging liberaal was, begreep hij, dat de Liberale partij haar beste tijd achter de rug had en daarom koos hij Labour, waar hij spoedig de naam kreeg van een veelbelovende jonge kracht. Maar de Labour Party voldeed hem niet op de duur. De Conservatieven anderzijds keken van hun kant ook uit naar jeugdig talent. Stephen Farraday was juist het slag dat ze nodig hadden. Hij had niet zonder moeite zijn plaats in het Lagerhuis veroverd, maar hier kon hij al zijn bekwaamheid en eer zucht kwijt. Hij voelde zich in staat te regeren en goed te regeren. Hij verstond de kunst met mensen om te gaan. Op een dag had hij zich heilig voorgenomen dat hij uit (er kunnen kleine insekten in zitten). Was ze en laat ze zo droog mogelijk uitlek ken. Neem er enkele'mooie exemplaren uit, leg de andere onderin een glazen schotel, strooi er 40 g suiker op en bedruppel ze spaarzaam met citroensap. Klop het ei met de rest van de suiker en roer er de maizena door. Breng de melk met de vanille lang zaam aan de kook en voeg zoveel van deze hete melk bij de aangelengde maizena tot het ei goed verwarmd is. Doet dit al roe rende. Giet alles terug bij de melk in de pan en laat de vla nog enkele minuten al roe rende doorkoken. Verwijder de vanille. Laat afkoelen en giet de vla dan over de frambozen. Garneer met de achtergehouden vruchtjes. Een hapje bij de avondboterham Bloemkoolschelpen BENODiGD 1 klein bloemkooltje, zout. 50 g aangemengd gehakt, 25 g boter, 1 ui, 25 g bloem, 2 dl kooknat van de bloemkool, 0,5 liter melk, peper, paprikapoeder, wat gemalen kaas, peterselie, wat aardappelpu ree en paneermeel. BEREIDING Verdeel de bloemkool in roosjes, was ze en kook ze in weinig water met zout, ongeveer 10 minuten. Vorm van het gehakt kleine balletjes en kook deze in wat water gaar. Smelt de boter, laat hierin de fijngesneden ui kleur vatten, voeg de bloem toe en roer, tot een geheel ont staat. Schenk bij kleine hoeveelheden tege lijk het bloemkoolnat en de melk erbij. Maak de saus op smaak met wat peper, paprika poeder en kaas. Roer voorzichtig de gare roosjes bloemkool, de gehaktballetjes en de fijngehakte peterselie door de saus. Bebo ter vuurvaste schelpen. Spuit een laagje aardappelpuree langs de rand van de schel pen. Vul het overige op met de bloemkool ragout. Strooi paneermeel over de ragout en leg hier en daar een klontje boter. Plaats de schelpen boven in een warme oven en laat er een bruin korstje op komen. deel van de regering zou gaan uitmaken. Maar al gauw had hij gemerkt dat daarvoor nog wat anders nodig was dan bekwaam heid alleen invloed. Er bestonden nu een maal zekere belangen, zekere families. Je moest daar eerst ten doop zijn gehouden. Hij dacht over zijn huwelijkskansen. Tot nu toe had hij zich daarmee niet bezigge houden. Hij had een vaag idee in zijn hoofd omtrent een aantrekkelijke verschijning, die hand in hand met hem door het leven zou gaan en al zijn eerzuchtige verlangens met hem delen; die hem kinderen zou schenken en aan wie hij al zijn denkbeelden en moei lijkheden zou kunnen overdragen. Een vrouw dus, die net zo voelde als hij en tuk was op zijn succes en trots als hij slaagde. Toen bezocht hij op een dag een van de grote recepties van Kidderminster. Dat was wel de invloedrijkste man van heel Engeland. Zijn uitgebreide familie had op politiek ge bied altijd veel in de melk te brokkelen. Iedereen kende Lord Kidderminster, een al gemeen geziene figuur. Lady Kidderminster zat in alle mogelijke komiteees. Zij hadden vijf dochters, van wie drie bepaald knap, maar allen even serieus, en nog een zoon in Eton. De Kidderminsters moedigden steeds alle jonge partijleden aan, vandaar ook hun uitnodiging aan Farraday. Hij kende er maar weinig mensen en na een kwartiertje stond hij dood-alleen bij een raam. De menigte bij de theetafel was ietwat gedund en naar een ander vertrek gewandeld, toen Stephen een groot, in het zwart gekleed meisje heel alleen bij de ta fel zag staan, kennelijk niet wetende, wat ze doen zou. Hij bezat een goed geheugen voor gezichten. Die zelfde dag had hij in een tijdschrift een praatje met een plaatje gevonden over Honourable Alexandra Hayle, derde dochter van Lord Kidderminster... «Zij is wat verlegen en teruggetrokken maar dol op dieren. .Hon. Alexandra heeft een huishoudcursus gevolgd, aangezien Lady Kidderminster haar dochters een degelijke huishoudelijke opleiding wenst mede te ge ven.» Daar stond dus Hon. Alexandra Hayle. Met de feilloze intuitie van een verlegen na tuur. wist Stephen dat zij zich ook wat ti mide zou voelen. De minst knappe van de vijf dochters. Alexandra, had altijd wat last gehad van een gevoel van minderwaardig heid. Ondanks haar opvoeding had zij zich nooit het savoir faire eigen gemaakt van de anderen, zeer tot teleurstelling van haar moeder. Sandra moest zich eens wat meer inspannen. Het was gewoon bespottelijk zo onhandig en «gauche» te blijven. Nadruk verboden.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 2