en omstreken UL11967 Van 1 oktober af goedkopere elektriciteit Verkeersopstopping op snelweg te Erembodsgem weekoverzicht Wereld van moeilijkheden Vijf gewonden bij botsing op snelweg te Erembodegem Dronkenschap aan het stuur... Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU 23ste JAARGANG Nr. 55 -ST DE GAZET VAN AALST en omstreken Verschijnt tweemaal per week 3 maandab. 62,50 F Kantoor Schoolstraat 26, Aalst Telefoon 241.14 Postrekening 881.72 DONDERDAG 20 JULI 1967 2,50 F HET NUMMER Honderd zes en dertig jaar geleden leg de op 21 juli de hertog van Saksen-Coburg en Gotha de grondwettelijke eed af als ko ning van de Belgen. Dit gebeurde niet hon derd procent met zijn goesting. Leopold was het toenmalig hoofd van het kleine thu- ringse hertogdom, en was zeer autoritair, misschien meer dan zijn tegenstander Wii- lem, prins van Oranje, maar soepelder en gevormd aan het koninklijk hof van Enge land, die reeds zijn politiek van balance of power had ingezet. Het nieuwe koninkrijk Belgie was een produkt ervan en een eeuw lang zou Engeland ook met het bloed van zijn zonen dit land beschermen eerst tegen Frankrijk later tegen het Duitse Rijk. De natuurlijke bondgenoot van Belgie is en blijft England, al heeft het omwille van zijn isolatianisme, slechts in kritieke mo menten zijn invloed doen gelden. Belgie is steeds meer Frans georienteerd ge weest. Dit komt omdat het cement van de een heids-staat Belgie zijn franssprekende libe rale bourgeoisie is geweest, gekoekt rond een franssprekende hofk'ring en gesteund op een franssprekend kapitaal, geconcen treerd in de hoofdstad Brussel. Honderd jaar heeft ook deze niet volkse kaste de politieke koordjes in handen ge had, zowel in Wallonië als in Vlaanderen. Bedenkt maar dat in 1893 de eentalige franssprekende Woeste het gemakkelijk kon halen tegen de volkse priester Daens in ons arrondissement, zelfs nadat het cijn- kiesrecht was vervangen door het meervou dig stemrecht. Vlamingen zijn altijd labbekakken ge weest en zijn het nog. De lamme goedzak ken zijn talrijker dan de Uilenspiegels. En toch verandert de situatie na de eer ste wereldoorlog. Omwille van hun loyau- teit eisten de socialisten het algemeen stemrecht en bekwamen het. Dit bracht de vervanging mede van heelwat brave frans sprekende burgerluitjes door meer kamer leden uit het volk. Er werd een bres gesla gen in de superioriteit van onze bourgeoisie en de volkstaal kreeg meer rechten, en dit niet alleen te danken aan de Vlamingen, maar MISSCHIEN MEER OM HET BE GRIP DAT DE WAALSE SOCIALISTEN TOONDEN VOOR HET ONRECHT HET VLAAMSE VOLK AANGEDAAN. Het Daensisme in ons arrondissement liep zijn politieke dood tegemoet, maar on dertussen ontstaat een zeer krachtig kris- telijke sociale arbeiders-beweging. In het begin weliswaar gesticht om het onkriste- lijke en revolutionaire socialisme te bevech ten, vandaar dat het paternalisme van de burgerstand er algemeen aanvaard werd. Vandaag is de ontvoogding van de kriste- lijke arbeidersbeweging praktisch verze kerd en mag men veeleer zeggen dat zij in de kristelijke rangen de broodjes aan het uitdelen zijn. Politiek gezien, hebben het opstellen van de kandidaatlijsten bij de jongste par lementaire verkiezingen hiervan het bewijs geleverd. In bijna alle vlaamse arrondissementen hadden de kandidaten van het Algemeen Christelijk Werklieden Verbond de eerste plaats. Ondertussen was de verruiming van de liberale partij begonnen en heelwat conser vatieve katholieke haddpn partij gekozen voor de verruimde P.V.V. Gaat dit proces nu verder gaan, dit blijft de vraag. Wilfried Bosman heeft zeer goed de anti thesis tussen katholiek en kristelijk weer gegeven. Een katholiek is eigelijke een li beraal die de zondag naar de mis gaat, maar sociaal zeer weinig kristelijk handelt. De ondergrond in de belgische Dolitiek is aan het woelen. Op dit ogenblik, met de grondswether- ziening is men een traditionelel etiketten- oorlog aan het voeren. De Volksunie stelt eenvoudig federalisme voor als oplossing, maar haar voorzitter geeft in een dagbladartikel toe, dat men meer zal rekening dienen te houden met een mentaliteit dan met opgedrongen wette lijke maatregelen vooral wat Brussel be treft. De Jong C.V.P. geeft een bepaald fede rale gedachte met een sterk centraal ge zag in de belgische staat. De P.V.V. luidjes willen van een scheiding tussen Vlamingen, walen en brusselaars niet weten, maar zijn wel bereid een zeer vergaande decentralisatie van de belgische staat te aanvaarden. Mogelijk zit in al deze voorstellen iets goeds en iets slechts, en uitlopen op een compromis zal het toch doen. Ondertussen is er nog een tweede pro ces, de struktuur van ons maatschappelijk bestel, dat nog op zuivere liberale econo mische princiepen van vraag en aanbod is opgebouwd. Wij hebben in Belgie een zeer uitgebrei de sociale wetgeving, maar die wetgeving is ook zeer grote beschermer van bepaalde voorrechten van kategorien van Belgen. Mi nister de Paepe weet op dit ogenblik dat gelijkschakeling in het pensioenstelsel kwa- si een onmogelijkheid is, men moet reke ning houden met verworven rechten, dat eigelijk voorrechten zijn. Ons land is bedreigd door een zeer zwa re ziekte waarvan de syptomen zijn, indi vidualisme, partikularisme, liberalisme en de ziekte heet INCIVISME. De belg verlangt een groot inkomen, een flinke infrastruktuur, alle mogelijkheid van studiekansen voor zijn kinderen, en later een groot pensioen misschien met een ho ger inkomen dan toen hij werkte. MAAR IS NIET BEREID HIERVOOR TE BETALEN. De belg gelooft politiek gezien nog in Sini Niklaas. En hiervoor moet zijn volksvertegen woordiger zorgen, het beleid van het land dat is maar een tweede zorg. En nochtans geloof ik dat de tijd rijp is voor die partij, welke politieke moed durft opbrengen, en zijn kiezers de waarheid durft zeggen en politieke realiteit durft voeren. M. d. B Het kontrolekomitee voor de elektriciteit en het gas heeft, met instemming van de regering, besloten aan de distributiemaatschappijen nieuwe tariefregelingen voor de elektriciteit (laagspanning) voor te stellen die op 1 oktober as. zouden van kracht worden. Het voorgestelde tarief voor de huishoudelijke sektor ziet er uit als volgt: De eerste 40 kWh van de maand tegen een prijs die schommelt tussen 2,10 F en 2,45 F. De volgende 60 kWh tegen 1,35 Fr Vast recht voor aansluiting 20 Fr per maand. Er dient echter opgemerkt dat deze prij zen gelden voor index 100; de huidige index staat echter op 140,3. De prijzen dienen dus met 40,3 t.h. verhoogd te worden (met uitzondering van het vast recht). Volgens een mededeling van het kontro lekomitee betekent de nieuwe regeling een vereenvoudiging (3 tariefschijven i.p.v. 4) en valt ze gunstiger uit voor de grote meer derheid (ongeveer drie vierden) van de verbruikers. De kleine verbruikers echter (d.w.z. tot 10 a 15 kWh per maand) zullen iets meer moeten betalen. Volgens de mededeling zal dit echter niet meer zijn dan 6 fr per maand De zogeheten WIGW-afnemers zullen even wel hun vast recht tot 10 fr. per maand kunnen verminderen, zo hun jaarlijks ver bruik kleiner is dan 120 kWh. De grote verbruikers (1800 kWh en meer) zullen méér moeten betalen. Het huidigetarief voor «geheel geëlektrificeerd huis» wordt echter uitgebreid tot elke afne mer van meer dan 2.500 kWh per jaar, zo dat zij bij aanzienlijk nachtverbruik toch nog goedkoper gesteld worden dan in hun huidige situatie. INDUSTRIEEL VERBRUIK Voor de grote meerderheid van de afne mers die verbruiken voor beroepsdoeleinden (nl. bij een vermogen dat 10 kVA niet te boven gaat) heeft, steeds volgens het kon trolekomitee, het tarief de zelfde struktuur als voor de huishouding. Per kW vermogen bedraagt de eerste tariefschijf evenwel 60 kWh per maand en de tweede 90 kWh per maand. De tariefschijven zullen bovendien nog maar met het kW vermogen worden vermenigvuldigd (vroeger met 500 W.) Het vast recht per kW vermogen zal 20 fr. per maand bedragen voor de beroeps doeleinden met overwegend lichtverbruik en 7,5 frank per maand voor dezelfde doelein den met een overwegend krachtverbruik. Het kontrolekomitee meent dat deze re geling voordeliger uitvalt voor de beroeps doeleinden met overwegend lichtverbruik en globaal gezien tamelijk ekwivalent voor be- roepsdoeleinden met overwegend kracht- verbruik. Voor de sektor beheerd door de vennoot schappen die lid zijn van het Beheerskomi- tee der Elektricifeitsondernemingen beteke nen deze tariefmaatreglen aanvanklijk een jaarlijkse tariefveriaging van 54 miljoen fr aldus het Kontrolekomitee. Van dit voordeel zou meer dan twee der den ten goede komen aan de bercepssek- tor. Het doel van de operatie is om in 1970 een doorsneeprijs van 2 fr voor huishoude- i lijk gebruik te bereiken. Wat de beroeps- sektor betreft zal deze streefprijs eveneens tot richtlijn dienen. De periode van zomerhitte gaat gepaard met een golf van boosaardigheid, die over de wereld gaat. Het maakt de indruk alsof een koortshitte tot een gevaarlijke crisis zich ontwikkelt, leder hoopt er het beste van, maar de internationale sfeer is onte genzeggelijk onbehaaglijk. We sommen een en ander op. Vooreerst verontrust Vietnam de wereld opinie. Het gaat er niet goed. De Ameri kaanse minister MacNamara heeft er een inspectietocht gehouden (op verzoek van de regering naar aanleiding van de wens van de opperbevelhebber om het Ameri kaanse leger van 460.000 man tot 600.000 uit te breiden. Washington is daarmee niet gelukkig; het verklaarde, dat de generaal, enige aan vulling zou krijgen, hetqeen een zekere aar zeling verraadt om nog harder door te zet ten. Toch is het verzoek van generaal West- Moreland niet onbegrijpelijk, want in de zogenaamde gedemilitairiseerde zone tus sen Noord- en Zuid-Vietman staat een sterk gewapend Noord Vietnamees leger dat zich een aanvai op de grootste Amerikaanse basis in dit gebied, Danang, kon veroorlo ven. De strijd in Vietnam schijnt eerst recht te beginnen en een beslissing is zeker niet in zicht. Zelfs besloot de regering te Sai gon om de bouw van een groot werk te Da nang tijdelijk te stoppen. Amerika kan niet terug en het komt niet vooruit; dat is een zeer onaangename situatie, ook internatio naal, want bij de vele moeilijkheden elders wordt Amerika door de oorlog in Vietnam zo sterk gebonden, dat het een zekere voorzichtingheid in acht moet nemen, waar van anderen blijkbaar gretig gebruik ma ken. Hong Kong is bezig een tweede crisis- punt voor het westen te worden. De Chi nezen doen hun best het hier Engeland bij zonder moeilijk te maken. Londen staat voor de keus Hong Kong op te geven, of er meer troepen heen te zenden en Rood- China tegen te staan. Geen van beide is aanlokkelijk. De Arabische wereld, die voelt, dat ze met zachte handschoenen wordt aangepakt, roert zich des te sterker. En de UNO praat niet over het feit, dat Algerije en Soedan de wapenstilstand niet hebben aanvaard tot dusver, terwijl ze wel troepen aan de grens hebben staan. De UNO praat alleen over Jeruzalem wetende, dat wat de UNO wenst toch niet gebeurt en ze dus dit zoet houdertje aan de Arabische wereld kan voorhouden, een soort politiek, die geen eerbied voor deze grote vergadering kan wekken. Aan het Suezkaneel vailen lal van incidenten voor, die van vrij grote omvang zijn. De UNO-waarnemers zijn er aangeko men, maar volgens de jongste verklaring van Oe Thant is hun functie nog niet gere geld en fungeert de waarneming ous nog niet. Er ligt in dit alles opgesloten, dat een klein volk alleen een zekere ve:! gheid kan vinden, als het zelf sterk genoeg 's om voor deze veiligheid te zorgen. Wee het kleine volk, dat dit niet kan; het haeft in de UNO geen waarborg van bescherming, mtjgen deel. Zulk een klein volk is ook Biafra, net deel van Nigeria, dat zich na vermoording van tal van lbo's de stam, dis n Biafra woont onafhankelijk verklaarde. Hier wordt geen UNO-wapenstilstand gee.st; de troe pen van Nigeria voeren er een Afrikaanse oorlog. In Nigeria is sprake var een mis lukte dekolonisatie; er bleef koloniaal bij eengevoegd wat niet bij elkander behourt. Hoe het afloopt maken de waoens uit. De UNO zwijgt. De zwarte republiek Somal.hmd heeft aan drie kanten strijd tegen iiet Franse So- maliland, dat Somalië wil hebben, doen hier ook Ethiopië tegenover zich heeft; en aan de andere kant Kenia, dat een S^rna- lisch gebied bezit en niet afstaan w.l. De chaos in de Kongo. Wat hier precies gebeurt komt slechts spaarzaam in de openbaar heid. Er heerst een verschrikke lijke dictatuur, een hopeloze volksellende, een algemene onveiligheid, kortom een toe stand die ten hemel schreit. Er wordt in Europa weieens gedemon streerd tegen een te weinig aan democra tie bijv. in Spanje en Griekenland. Maar over Kongo kan men zich internationaal met meer reden bezorgd maken. Wie de leef baarheid in de wereld wil bevorderen, moet zijn aandacht in de eerste plaats richten op de landen, waar deze leefbaarheid het ergste wordt aangetast. Het is een verkeer de politiek, die in dit opzicht met oogklep pen doet lopen. Tenslotte dienen we nog te vermelden, dat in de USA in de stad Newark waar een derde deel van de bevolking tot de negers behoort, een ware rebellie woedde, waarbij 23 doden vielen (21 negers en 2 blanken) een 1000 gewonden, voor miljoenen dollars verwoestingen werden aangericht en 1100 arrestaties plaats vonden. Blank en zwart hebben in de USA op papier wel veel toe nadering bereikt, maar de praktijk levert herhaaldelijk het bewijs, dat men daarmee niet klaar is. Het was niet langer geleden in Los Angeles heel erg; Newark blijft er niet veel bij achter. A.W. Zondagochtend was het bijzonder druk op de snelweg Brussel-Oostende. Regelma tig werden lange rijen voertuigen gevormd maar het ergste kwam toen op het grond gebied van Erembodegem een ongeval plaatsvond. Een drietal personenwagens werden hierin betrokken, en twee inzitten den werden licht gewond. De ziekenwagen slaagde er slechts na veel moeite in zich een weg te banen in het drukke verkeer, maar gelukkig was de botsing niet zo erg. Er deed zich echter een verkeersopstopping voor, die slechts na een hele tijd kon op gelost worden. Tijdens de nacht van maandag op dins- weg te Erembodegem een hevige aanrijding dag omstreeks 4u.15 deed zich op de sneï voor tussen twee personenwagens, waarbij een inzittende zware verwondingen opliep en vier andere eveneens gekwetst werder Deze vijf gewonden: Roger Matthys, Soj nia Matthys, Maria Claus, Achïel Demeyei en Paula Van Alssteen uit Merelbeke wer den door de hulpdienst naar een ziekenhuis te Aalst overgebracht. Een rechter in Spalding (Groot-Briftan- nie) heeft een inwoner van dat stadje veroordeeld tot een geldboete van tien pond, wegens dronkenschap aan het stuur. De politie had hem betrapt toen hij sterk boven zijn teewater zig-zag door de straten liep met een kinderwagen waarin zijn zes maanden-oud zoontje lag te schreien AMERIKAANSE SOLDAAT HELPT ZUID-VIETNAMESE

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1