en omstreken V EXCLUSIEF betekenis van avondmis op zaterdag Ons land teSt 250.000 lichamelijk en geestelijk gehandikapten 1 «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 Iedere Belg heeft recht op bestaanszekerheid Noq 75.000 ontwikkelings helpers nodig Toestand van Kardinaal Cardijn baart grootste zorgen Beroepsoriën tering bij de Bohemers Schilderijen van Churchill in boekvorm Belgie krijgt meer Autoslaaptreinen Water in poeder! Pe Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU. 23ste JAARGANG Nr 56 SCHENKT Uvw VD3TROUWEN AAN INGANG VRIJ ZATERDAG 22 JULI 1967 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER Langs pers, radio en TV. werd u reeds meegedeeld dat de mogelijkheid om te vol doen aan de verplichting op zondag mis te horen ook voor ons land werd uitgebreid tot de zaterdagavond. Het feit is u reeds be kend. Het past echter dat de betekenis van dit feit nader wordt toegelicht. Hiervoor is het nuttig dat wij in herin nering brengen welke de bedoeling is van de wekelijkse eucharistieviering op zondag. Het tweede Vatikaans Concilie en de Konstitutie over de liturgie zeg hierover: «Onze Moeder de Kerk acht het haar plicht het heilswerk van haar Goddelijke bruide gom op bepaalde dagen in de loop van het jaar in een heilige gedachtenis te vieren. In iedere week wijdt zij een dag, die zij de dag des Heren heeft genoemd, aan de ge dachtenis van de verrijzenis van de Heer, welke zij ook jaarlijks eenmaal op het hoogfeest van Pasen, tesamen met zijn za lig lijden viert» (Konstitutie over de Litur gie, nr 102) «Het paasgeheim viert de Kerk ingevol ge een apostolische overlevering die haar oorsprong heeft in de dag zelf van Kristus» Verrijzenis, iedere achste dag, die met recht de dag des Heren heet. Op die dag namelijk moeten de kristen gelovigen tesa men komen om doo, het luisteren naar Gods woord en de deelname aan de eucharistie het lijden, de verrijzenis-en de heerlijkheid van de Heer Jesus indachtig te zijn en Goü te danken die hen door de opstanding van Jezus Kristus uit de doden heeft verwekt tot een nieuw leven van hoop (1 Petrus 1, 3) De dag des Heren is dus in alle opzich ten de eerste feestdag, die aan de vroom heid van de gelovigen moet worden voor gehouden en hen moet worden ingeprent, zodat het ook een dag van vreugde wordt en van vrijdom van werk. Andere feesten, tenzij zij werkelijk van groot belang zijn, mogen geen voorrang hebben boven deze dag omdat hij immers de grondslag en de kern is van heel het liturgisch jaar (Kon stitutie over de Liturgie nr 106) Het Tweede Vatikaans Concilie verwijst ons nadrukkelijk naar de oorsprong en het begin van het Kristendom: de vreugde van de Verrijzenis die het onderpand is van onze hoop. Maar het Concilie nodigt ons ook uit rekening te houden met de gewij zigde levensomstandigheden en bijzondere aandacht te schenken aan de tekenen van onze tijd. Tot de tekenen van onze tijd be horen ongetwijfeld de groeiende mogelijk heden van vrije tijdsbesteding en van toe risme, het veralgemenen van de vijfdagen- week en van het weekeinde de mobiliteit en het groeiende verlangen van de mensen om zelf hun leven te ordenen. Nieuwe mo gelijkheden worden aan alle mensen gebo den dank zij stijgende welvaart en toene mende vrije tijd. Het komt er nu op aan voor ons als kristenen deze nieuwe moge lijkheden goed te gebruiken. Sint Paulus vermaande de Gaiaten: «Broeders, gij zijt tot de vrijheid geroepen MisoruiKt die echter niet als voorwenosei voor oe zelizucnt, maar dient elkaar door de iieide» (Gal. 5, 13) De apostel geeft ons een oetrouwbaar kriterium om ons zelf een oorueel te vormen hoe wij de nieuwe mogelijkheoen die ons gebouen worden, best kunnen gebruiken. Alles wat de «liefoe blijdschap, vrede, geduld, vriendelijkheid, goedheid, trouw, zachtheid en ingetogen heid» (Gal. 5, 22) in de hand werkt en be vordert is vrucht van de Heilige-Geest, zo als Sint Paulus ons verzekert. Wanneer wij elkaar willen danken voor een weldaad, zeggen wij: «Het is mij een aangename plicht...) Deze uitdrukking kan ons helpen beter de zin van de nieuwe maatregel te vatten. Het is de bedoeling onze plicht aangenaam te maken. Het is immers passend en billijk, het is onze plicht God te danken en het is goed en raadzaam dat wij dit samen doen als het volk van God dat God aanbidt in geest en waarheid en hem hulde brengt door Jesus onze Heer. Het is ook onze plicht voor elkaar te Té ven in ongeveinsde liefde en in verdraag zaamheid en goedheid. Het is heilzaam dat het samenkomen rond het altaar van de Heer ons herinnert aan de opgave samen een meer bewoonbare wereld uit te bou wen waar het goed is te wonen voor allen. Moge dan geen enkele week voorbijgaan zonder dat wij op Zondag of als het ons beter schikt op zaterdagavond, plechtig on ze dankbaarheid uiten in de grote dankzeg ging van de Kerk, het gedachtenismaal van de Heer. Moge telkens dan in vervulling gaan wat Sint Paulus wenste: «Moge de God van hoop u vervullen met alle vreugde en vre de die het geloof u kan schenken, zodat gij overvloeit van hoop door de kracht van de Heilige Geest. C. Te Brussel vond onlangs een nationaal kongres plaats van de nationale verenigingen voor levensverzekeringen, dat o.m. werd bij gewoond door koningin Fabiola en verschil lende ministers. Bij die gelegenheid werd er in het bijzon der op gewezen dat op het vlak van sociale voorzieningen in ons land nog oneindig veel te doen is, ten bate van de ruim 900.000 gehandikapten. Het blijkt dat 250.000 gees- tesgestoorden onder de 21 jaar leven ge deeltelijk in familieverband of in speciale instellingen. Van de 200.000 lichte geestes zwakken kan slechts een derde, hetzij 66.000, in 700 instellingen worden behan deld. Zoals E.H. Froidure, die zich met dit probleem bezig houdt, bijzonderlijk bena- Naar wij vernemen zou VW na de jaarlijkse fabrieksvacantie verschillende wijzi gingen uitvoeren aan zijn modellen. Het is onder druk van de strenge amsrïkaanso veiligheids bepalingen dat men deze wijzigingen zal invoeren. Het «kever» model met de 1300 en 1500 motor zai een nieuwe bumper hebben uit één stuk. De koplampen zuilen rechtst aande glazen krijgen. De versnellingspook zal verkort worden en de binnenspiegel zai bij een hevige stoot afbreken om kwet suren te verhinderen bij ongevallen. Het instrumentenbord krijgt een nieuw uitzicht: de benzinemeter is in de snelheidsmeter ingewerkt en er zijn twee regelbare openin gen aangebracht voor de rechtstreekse toevoer van frisse lucht in de wagenruimte. De VW typen 1600 en Variant kunnen uitgerust worden met een volautomatische versnellingsbak, zodat het schakelen overbodig wordt. Voor alle types, behalve voor de VW 12G0, is de benzinevulstop verlegt naar het spatbord zodat men het koffordeksel niet meer zal moeten openen om benzine to tanken. De VW Transporter krijgt een sterkere motor van 1600 cc. Door het inbouwen van een nieuwe achteras zou men de nuttige laadruimte vergroten en hot laden en lossen vergemakkelijken. A! deze wijzigingen zullen in Duitsland tcegepasi worden na 7 augustus van dit jaar. Over de sensationele nieuwe automa-tische gong wissel van VW brengen wij toe komende week nadere bijzonderheden. Ongeveer 25.000 ontwikkelingsheipers uit 20 verschillende naties zijn momenteel in de diverse ontwikkelingslanden werk zaam, maar op grond van de werkelijke behoeften zou dit getal tot 100.000 moeten kunnen opgedreven worden. Aldus het rapport van de pas verkozen nieuwe sekretaris-generaal van het Interna tionaal Sekretariaat voor vrijwillige Ont- wikkelingsdienst, de Zwitser Dr M. von Schenck, die verder deed opmerken dat van het huidig aantal aktieve ontwikke lingshelpers er 18.000 zijn uitgestuurd door de regeringen van hun vaderland en 7.000 door private organizaties. Volgens de sekretaris-generaal zou ook de Sovjet Unie het plan hebben opgevat een ontwikkelingsdienst op te richten die kunnen uitzenden. drukte, hebben deze jongeren beneden de 21 jaar niet minder dan andere valide jongeren evenzeer recht op leven, onder dak en onderwijs. De verdere werkzaamheden op dat kon gres brachten ook aan het licht dat ons land meer dan 1,5 miljoen bejaarden boven de 65 jaar telt. 250.000 onder hen hebben behoefte aan steun en verpleging. 90.000 van deze personen moeten zien rond te ko men met een maandelijks inkomen van min der dan 4.000 frank en, hoe ongelooflijk het ook moge klinken, 300.000 alleenstaanden beschikken maandelijks over niet meer dan 2.500 frank. Tevens werd gepleit voor een betere huis vesting van de ouden van dagen, een pro bleem waarvoor de openbare opinie blijk baar niet genoeg aandacht opbrengt en dat een der hoofdthema's van het kongres was. Bij de bekommernis om de «derde leef tijd» stelt men talrijke buitenlandse erva ringen tot voorbeeld. Als voorbeeld citeerde men de experimenten die men in Parijs heeft gedaan in verband met de bekommernis de bejaarden een eigen woonst te geven. Die ervaringen hebben geleerd dat de kosten van het onderbrengen van een bejaarde in een eigen woonst nauwelijks het derde deel bedragen van de kosten die men mag reke nen wanneer men deze ouden van dagen in een gespecialiseerde instelling onderbrengt. De ervaring heeft geleerd dat de bejaarden zichzelf beter thuis voelen in dergelijke wo ning en dat het hun verzorging ruimschoots ten goede komt. Het spreekt vanzelf dat een dergelijke «dienst» alleen in een grootstad mogelijk is, maar men kan het alleszins betreuren dat men in ons land nog niet zover is gekomen, een land waar de huisvesting van de bejaar den dan toch het probleem nummer één is. De toestand van Kardinaal Cardij'n is verergerd ingevolge een hartverzwakhTng. De stichter van de K.A.J. was sinds meer dan 24 uren niet meer tot het be wustzijn teruggekeerd. Kardinaal Suenens heeft zondag 9 juli op de vooravond van de heelkundige bewer king aan Kardinaal Cardijn de Sacramen ten van de Zieken toegediend in tegen woordigheid van enkele naaste medewer kers van de zieke. Woensdag werd Kardinaal Cardijn ander maal een bloedtransfusie en serum toege diend. Hij ontving 's namiddags het bezoek van Mgr. De Smedt, bisschop van Brugge, evenals van de leiders en leidsters der KAJ Ook de Bohemers schijnen een bijgelovig volk te zijn, die er vaak zonderlinge ge woonten op nahouden. Zo zal men een jongen die de leeftijd van één jaar heeft bereikt, een geldstuk en een viool aanbieden. Grijpt de peuter naar de viool dan maakt men er later een musi cus van: neem hij daarentegen het geldstuk dan zal men hem opleiden in het vak van... dief! Stelt hij evenwel belang in beide voor werpen, dan is er geen twijfel meer moge lijk: alsdan zal men er een toondichter van maken. Misschien wel een logische redenering... Reprodukties van alle schilderijen van Sir Winston Churchill die nog bestaan, worden gepubliceerd in een boek dat eerlang te Londen zal worden uitgegeven. Het boek zal het publiek voor de eerste maal de uit gebreide verwezenlijkingen tonen van de staatsman als kunstenaar. Lady Spencer-Churchill heeft de publika- tie toegestaan en een voorwoord geschreven Het boek «Churchill-zijn schilderijen» werd samengesteld door David Coombs, een Brit se uitgever die verklaarde: «De mensen zul len verbaasd zijn te ontdekken hoe goed Sir Winston Churchill schilderde; zijn schil derijen zullen een aanschouwelijk relaas vormen van zijn privé-leven en de ganse fa milie heeft het boek helpen maken». Vorig jaar zijn door de Belgische Spoor wegen in totaal 10.679 personanauto's per] autoslaaptrein vervoerd. Het aantal ver-; voerde reizigers bedroeg 29.240 De vergelijkende cijfers over het gehele]! jaar 1965 waren respektievellijk 9.463 en] 25.248. De Nationale! Maatschappij van; Belgische Spoorwegen is van plan het be-j staande net van auioslaaptre.nen nog uit te breiden. Einde van deze maand nog ver-; trekt de eerste autoslaaptrein met bestem-j ming Kar.mhie, Venetie en Joegoslavië Heeft u droog water nodig? Dan heeft een Duitse scheikundige fabriek wat i'< wenst. Zij heeft namelijk een experiment, gedaan met een stof op basis van kiezel zuur dat in een verhouding van één op tier toegevoegd wordt aan water. Na een inten j sief mengingsproces van deze stof, Aero sil genaamd, met het «natte water» word dit laatste in haast onzichtbaar kleine drup pels, verdeeld die omgeven worden dooi'' een coating van Aerosil. Het resultaat is' een poeder. Aerosil vindt reeds toepassing in de ver nis-industrie, bij de vervaardig,ng van ink! ten, voor kleurendruk en in de farmaceu tische industrie.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1