CARDIJN wist IL. Bruisende drank X£2- Nieuw veiligheidssysteem voor banken Dorstige ministers... Sovjetgeleerden "maken het goed weer,, Lezerstribune Theophile - Camille - Louis PRAET Julia DE SMET Agatha Christie JIJ' IM (vervolg van Ie bladz.) Cardijn was een profeet Geen enkele der grote vernieuwingen die hei Concilie heeft bekrachtigd, die hij zelf niet had aan- gevoeld, voorbereid en gelanceerd. I Diegenen die door deze vernieuwde geest verrast schijnen, die zich ontworteld voelen, of tengevolge daarvan zoals zoveel geeste- lijken in Holland, de kluts kwijt zijn, komen mij voor alsof zij tot dan toe geleefd heb- I ben buiten de geweldige stroming die men sen zoals Cardijn eerder reeds hebben te- weeggebracht. Men denke maar aan de liturgische vernieuwing door de K.A.J., aan c de enorme betekenis die hij heeft gegeven e aan het laicaat. 6 Cardijn was een man die zijn tijd en de jonge arbeiders van zijn tijd hartstochtelijk liefhad. Niet afkeer voor wat verkeerd was, - vijandigheid tegenover onrechtstichters, c maar liefde voor de arbeider en voor de J arbeid was voor hem bepalend. i Cardijn sprak niet over de «vervloekten» j der aarde, maar over de reddende waarde e van de arbeid en de sublieme betekenis j ervan. J Die positieve, opbouwende inzet van gans zijn leven tekent hem tot een uitzonderlijke figuur in de sociale beweging van zijn tijd. c Cardijn zal voor ons die zoveel van hem e mochten leren en ontvangen, de man zijn i die geloofd heeft in de jeugd en in de red dingsmogelijkheden die zij eerst en vooral r in haar zelf moest vinden. Cardijn was tenslotte een wereldburger. De logica van zijn liefde tot de jonge arbei- der van over heel de wereld, van zijn groot se visie over de wereldgebeurtenissen, bracht hem er toe geleidelijk van uit Belgie de wereid-K.A.J. te stichten en vanuit de wereld-K.A.J.. de ellende van de miljoenen hongerlijders, verstotelingen van alle slag te benaderen en ter hulp te snellen. Dit was Cardijn, zoals hij aan de jonge arbeiders in Vlaanderen en Wallonië had geleerd hun eigen toestand na te gaan en van hun eigen waardigheid bewust te worden, zou hij op het einde van zijn leven die herwonnen jeugd leren niet egoist te zijn, maar op haar beurt de hand uit te steken naar groter ellende, groter nood. Cardijn heeft aan honderden een ideaal gegeven met werelddimensies. Deze «Vlaming van Frans Van Cauwe- laert», zoals hij zich noemde, had geen komplexen. Zijn Vlaming-zijn heeft hem nooit belet nationaal te denken en zijn na tionaal gevoel was geen hinderpaal om een wereldapostel te worden van formaat. Hier ook geeft hij ons een wenk en een les. Onze generatie is Cardijn zeer veel dank verschuldigd. Dank zij hem hebben wij in onze jeugd bezieling gekend, enthousiasme en was onze jeugd vruchtbaar. Ik weet met of zijn overlijden definitief een periode van onze sociale geschiedenis afsluit. Zeker is het dat iedere generatie, wil ze lukken en iets realiseren, zelfvertrouwen nodig heeft en geloof in de waarde der be ginselen voor dewelke zij leeft Moge de geest van Cardijn over ons volk, ons land, de wereld blijven waaien en blij vende vruchten van hoop. geloof en liefde afwerpen. L. MOYERSOEN. Dat een opiniepeiling heeft uitgewezen B d#t de helft der Belgische vrouwen mini- iol&e»^niet bepaald mooi vinden Een van apprtciatie natuurlijk. n %uc® blijfci^la kontaktdozen in een keuken niet te be schouwen zijn als een overbodige luxe. k De studie ging uit van het feit dat elke p dag een tiental huishoudelijke apparaten v eenmaal of vaker worden ingeschakeld. P vDat de Franse jongeren de voorkeur C geven aan een gelukkig huwelijk en p maatschappelijk sukses. De lange haren d doen het minder, evenmin trouwens als h de dolle party's. Dit blijkt uit een onder- lt zoek bij ongeveer 300.000 Franse jon- l( geren van 15 tot 24 jaar. Nauwelijks e 0,4 procent van de ondervraagden ver- o klaarden dat zij beatnik waren, a vDat in Nederland een bond bestaat van k gescheiden vrouwen, die ongeveer 1200 leden telt en die zich tot doel stelt de positie van de gescheiden vrouw verbe teren door onder meer het propageren van een beter inzicht in de motieven van de echtscheiding. Kan misschien leiden tot een geringer aantal echtbreuken... Dat statistieken hebben aangetoond dat indien men de wijn moest verzamelen die door de Parijzenaars op één week tijds wordt verbruikt, men daarmee een zwembad van 100 m. lang, 60 m. breed en 3 m. diep zou kunnen vullen. En drin ken maar... Dat in de Verenigde Staten momenteel een geweldige propaganda wordt ge voerd voor het fietsen, zodanig zelfs dat het de volkssport nummer 1 van de U.S.A.-burgers is geworden. Een pien tere fietshandelaar uit Detroit heeft in zijn uitstalraam volgende aankondiging geplaatst «Uw oude auto wordt bij aankoop van een fiets graag ter beta ling aanvaard»... - Dat na een slechte Hamlet-opvoering in Londen de «Times» volgende kritiek uit bracht «Sinds jaren betwisten de ken ners het feit wie de werkelijke auteur van H'amlet is, Shakespeare of Bacon. Wij zijn nu bij machte een def'ni.ef antwoord te geven op die vraag mer opent de graven van beide mannen, d°- gene die zich gisteravond in zijn graf heeft omgekeerd, is de auteur» - Dat de Arabieren de bulten van een kameel als een lekkernij beschouwen Deze worden gebakken of gestoofd en zouden de smaak hebben van... runder lapjes. Wij hebben het nooit geproefd... Dat een geleerd man eens gezegd hooft dat vele mensen denken dat het iets ver dienstelijks is een geringe dunk te heb ben van zichzelf, maar dat zulks inte gendeel de armzaligste vorm van hoog moed is Een Britse firma heeft een nieuw veilig heidssysteem voor banken en andere grote instellingen ontwikkeld. Het bestaat uit een zender ter grootte van een pakje sigaretten, meegedragen door de bedienden of nacht wakers van de zaak, en een ontvanger, af gesteld op gekodeerde signalen van de zen dertjes. Iedere zender heeft zijn eigen sig naal; op een ander signaal reageert de ont vanger niet. Wanneer het signaal is gegeven worden automatisch allerlei veiligheidsmaatregelen, zoals het in werking stellen van de alarm installatie en het waarschuwen van de poli tie, getroffen. De batterij van de zender gaat bij normaal gebruik één jaar mee. Echt iets om de mannen van U.N.C.L.E. jaloers te maken... Met de politieke koerswijziging in Grie kenland is er veel veranderd. Zo heeft de Griekse premier Kollias bevel gegeven on middellijk een onderzoek in te stellen over het krediet van 150.000 drachmen (circa 250.000 B.F.) waarover de ministers be schikken voor., verfrissingskosten. De nieuwe regering oordeelt inderdaad dat dit bedrag toch wat overdreven is om de koffie en de limonade van de ambtenaren en hun bezoekers te betalen. Zij zullen dus voortaan met een kopje of glaasje minder moeten tevreden zijn I Russische geleerden hebben raketten an luchtafweergranaten gebruikt om warmer weer te veroorzaken en te voorkomen dat de oogst door hagel wordt beschadigd. Dit heeft de Sovjet-weerkundige E K. Fedorov in een rapport aan het meteorologisch we- reldkongres in Geneve meedegedeeld. Hij acht het heel goed uitvoerbaar, over een gebied van tienduizenden vierkunte km. Wolken te verdrijven. Op een hoogte van verscheidene kilometers werden chem.calien in de wolken verspreid door raketten en granaten. De wolken braken daardoor en bleven enige tijd verspreid, aldus döze ge leerde. Bij een bepaalde proef werd de temperatuur over een groot gebied acht gra den hoger. Andere proeven, in een periode van vier jaar genomen, leidden er toe dat de door hagel veroorzaakte schade in de behandelde gebieden drie tot vijf maal klei ner was dan in onbeschermde gebieden. AALSTERS STADSPARK Geachte redaktie. Ik las onlangs in «De Toerist» dat het park van Aalst zo goed onderhouden wordt. Dat is kwestie van appreciatie. Ik zou de kwotering «tamelijk goed» geven. Of getuigt het soms van zo bijzondere zorg dat sinds jaar en dag enorme hopen aarde en puin twee van de schilderachtigste wandelpaden versperren Het ziet er niet naar uit dat iemand zich daar ooit nog om zal bekom meren. Is het onderhoud tamelijk goed, dan vraagt men zich toch werkelijk af of er toe- zichters zijn en zo ja wat hun rol is. «Ver boden te fietsen», «Gelieve de honden te leiden», «Niet op de grasperken lopen» en dergelijke, zijn natuurlijk maar voor wat men in Aalst noemt «de goei gewilligen». Afsluitingen worden vernield, banken uit gerukt en wat weet ik al. Als de dames en heren vissers... en kampeerders (ja, ja, met tafeltjes en stoelen en pick-nick en alles wat er bij behoort) het terrein ver laten, dan rollen ze helaas hun matten met op, maar laten die onder vorm van tientallen opengevouwen kranten en andere rommel op de oevers van de vijvers liggen. Ik was vorige week vrijdag dan ook aan genaam verrast te zien dat enkele kindoren heel wat van die papieren kwamen ophalen, in de mening dat zij alvast een belofte voor de toekomst waren... Maar mijn bewonde ring was van korte duur, want weldra laai den op vier of vijf plaatsen vreugdevuren op Een kleine loslopende keffer viel een fiet sende parkwachter aan, zodat deze bijna zijn evenwicht verloor... Kommentaar van deze man tot de eigenaar van de nond «Zo zou hij er nog onder lopen»... R.W. Hij kende zijn dochter maar al te goed. Haar rustige manier van doen maskeerde een onverzettelijke wil. Als ze de jongen hebben wilde, was er verder geen land met haar te bezeilen. «De jongen heeft een goe de carrière voor zich. Met een kruiwagen zal hij het ver brengen. Wat fris bloed kan zeker geen kwaad. Hij lijkt me overigens een heel geschikte knaap.» Lady Kidderminster had zich natuurlijk wel een betere partij gedroomd. Diana, die gewiekste, was met de jonge hertog van Harwich getrouwd... «het» huwelijk van het seizoen. Sandra was zo verlegen... en, och, als het jongmens een toekomst had... Aldus nam Alexandra Catherine Hayle de jonge Stephen Farraday tot wettig echt genoot. Het was een huwelijk in grote stijl geweest, wit satijn en Brusselse kant, zes bruidsmeisjes, twee strooiers en de rest na venant. Hun huwelijksreis ging naar Italië en zij vestigden zich in een aardig klein huis in Westminster. Toen kort daarop Sandra's peettante kwam te overlijden, erfde Sandra van haar een verrukkelijk buitenhuis in Queen-Anne-stijl. Stephen maakte een goed figuur in het Parlement, met Sandra's hulp, die de aspi raties van haar man met hart en ziel steun de, en nooit vergeefs op de invloedrijke re laties van de Kidderminsters een beroep deed. Wanneer hij haar aan tafel aankeek, dacht hij vaak, wat een volmaakte steun en goede kameraad zij voor hem was. Precies zoals hij zich dat altijd had voorgesteld. Ja, Stephen kon tevreden zijn. Hij was pas twee-en-dertig en zijn leven was zonder twij fel geslaagd. En in die triomfantelijke stem ming was hij met haar een paar weken in St. Moritz geweest, waar hij in de hall van het hotel Rozemarijn Barton had zien bin nenkomen. Wat er op idat ogenblik precies met hem was gebeurd, had hij nooit begrepen. Als door een soort romantische wraakneming werden de woorden, die hij tot zijn eigen vrouw had gesproken, nu bewaarheid. Op het eerste gezicht raakte hij verliefd. Hals overkop, tot over zijn oren, stapelgek ver liefd. Het was de wanhopige kalverliefde, die hij in zijn jonge jaren was misgelopen. Hij had zich nooit voor een hartstochte lijk man gehouden. Als men hem gevraagd had, of hij van zijn vrouw hield, zou hij hebben geantwoord «Maar natuurlijk hoewel hij wist, dat hij haar nooit zou heb ben getrouwd als ze, laat ons zeggen, de dochter van een onbemiddelde predikant was geweest. Hij was op haar gesteld, hij bewonderde haar en voelde zich oprecht verplicht jegens haar voor al hetgeen haar maatschappelijke positie hem geschonken had. Dat hij mal verliefd kon worden, met alle overgave en ellende van een groen kereltje, was een openbaring voor hem. Hij kon aan Men verzoekt ons het overlijden te melden van echtgenoot van Dame Kunstschilder Oudstrijder, Oorlogsverminkte 1914-18 Voorzitter N.V.I. Aalst Ere-voorzitter van de gewapende weerstand, groep Fidelio (sektor Aalst) Vuurkruiser Ridder in de Leopoldsorde met Zwaarden Ridder in de Kroonorde met Zwaarden Ridder in de Leopold II orde met Zwaarden Militair Ereteken 2e klas met palm voor kwetsuren Oorlogskruis met drie palmen Medaille van de IJzer De Medaille van Oorlogsvrijwilliger Overwinningsmedaille 1914-18 Herinneringsmedaille 1914-18 King's Medal for Courage Medaille van de Weerstand 1940-45 Herinneringsmedaille 1940-45 Erkentelijkheidsmedaille N.V.I. Kruis dor Veteranen van Koning Albert Herinneringsmedaille Albert I geboren te Aalst op 11 mei 1889 en aldaar godvruchtig overleden op 27 juli 1967. gesterkt door de Sakramenten der zieken en de Pauselijke Zegen «In Articulo Mortis» De plechtige Lijkdienst, gevolgd door de bijzetting in de familiekelder, waartoe U beleefd wordt uitgenodigd, zal plaats hebben in de parochiale kerk van Sint Jozef te Aalst op MAANDAG 31 JULI 1967 te 10 u. 30. Begroeting aan de kerk te 10 u Rouwhuis Schoolstraat, 22. Mochten wij U, vriend of kennis van de overledene, vergeten hebben, wil dan dit bericht als een persoonlijke kennisgeving aanvaarden. Begraf. Strens, Aalst «fee Dr. Dr. Mee Or. Mee Or. Mee Or. Mee )r. Mee Dr. Nee Dr. Dr. Nee Or. La! JOVI Nationaal Verbond der Mil. Oorlogsinvaliden 1914-18 1940-45 Afdeling Aalst Het is met diepe droefheid, dat wij U het afsterven melden van onze voorzitter £R| THEOPHILE - CAMiLLE - LOUIS PRAET "E foc Oudstrijder, Oorlogsverminkte 1914-18 Voorzitter N.V.I. Aalst |flr. Het zou ons zeer aangenaam zijn aanwezig te zijn om een laatste hulde te bren- 0 gen aan onze diepbetreurde voorzitter Het Bestuur N.V.I. ontwaken. Dit kwam vrij plotseling. Zoals een tremPAi opeens uit een tunnel het daglicht binnen-Mtf rolt. Plotseling was hij weer de voorzichtige^''- Stephen geworden, die vond, dat het welDfl'' eens gevaarlijk kon zijn, als zij zich zo vaak in elkanders gezelschap vertoonden. Ver draaid, wat hadden zij zich toch roekeloos gedragen I Als Sandra daar eens achter kwam... I Aan de ontbijttafel wierp hij haar tersluiks een blik toe. De hemel zij dank, ze had niet het minste vermoeden. Toch waren zijn uitvluchten de laatste tijd wel wat erg doorzichtig geweest. Er zouden vrouwen genoeg zijn, die argwaan zouden hebben gekregen... Wat een geluk, dat San dra niet achterdochtig van aard was I Plotseling moest hij aan golflinks denken, de zon op het gras en de frisse wind door^ zijn haren... Rondsjouwen fnet de caddie. En alleen maar mannen in plusfours, dieg^ pijpen rookten. Dames werden op de links niet toegelaten. Opeens stelde hij Sandra voor «Zouden we niet eens een paar da--atl gen naar 'Fairhaven' kunnen gaan Verrast keek ze op. «Heb je er behoefte 1 aan Wil je er eens een paar dagen tussen- 1 uit breken IEI' niets anders meer denken dan aan Rozema rijn. Haar lieve, lachende ogen, haar weel derige kastanjekleurige haren, haar elegant, bekoorlijk figuur. Hij kon er niet van eten... en niet van slapen. Zij gingen samen skiën. Hij danste met haar. En wanneer hij haar in zijn armen voelde, wist hij, dat hij meer dan naar iets ter wereld, verlangde naar haar. Dat was dus liefde, deze ellende, dit folterende verlangen. Ondanks alles wat hem vervulde, prees hij zich gelukkig, dat hij van nature een on verstoorbaar masker had meegekregen. Geen mens mocht weten, vermoeden... wat zijn gevoelens waren, uitgezonderd Roze marijn. De Bartons gingen een week eerder weg dan de Farradays. Stephen beweerde tegen over Sandra dat St. Moritz hem niet was meegevallen. We moesten ook maar naar huis gaan, vind je niet Welwillend stemde zij toe. Twee weken na thuiskomst werd hij Rozemarijns minnaar. Een vreemde, onwer kelijke, koortsachtige tijd van extase volgde Het duurde... hoe lang Zes maanden, op z'n hoogst. Een half jaar, dat Stephen gewoon zijn werk deed, vragen stelde in het Parlement, op allerlei vergader,ngen het woord voerde, politieke kwesties van de dag met Sandra besprak... en onder de hand met zijn gedachten bij Rozemarijn vertoefde. En bij hun heimelijke samenkom sten op een flatje, bij haar schoonhe.d, bij hun hartstocht. Een droom. Een bedwelming der zinnen. Maar op die droom volgde het /a; ot «Ja, al is het maar een dag of wat. Ik zou graag weer eens wat golfen. Ik heb wat frisse lucht nodig.» «Als je wilt, kunnen we morgen gaan. Dat betekent alleen, dat we de Astleys moe- i ten uitstellen en ik de vergadering dinsdag i moet afzeggen. Maar wat doen we met de 1 Lovats 2 «O, zeg die ook maar af. Bedenk maar^oi een of andere verontschuldiging. Ik wou er echt eens even uit.» Het waren werkelijk heerlijke, rustige da gen geweest op 'Fairhaven', met Sandra en de honden, op het terras en in de om muurde tuin; partijtjes golf op Sandley Heath en 's avonds slenteren naar de boer derij, met MacTavish achter hen aan. Hij voelde zich als iemand die van een zware ziekte herstelt. Toen hij op een ochtend Rozemarijns handschrift herkende, had hij zijn voorhoofd gefronst. Hij had haar nog zo gezegd, toch vooral niet te schrijven I Veel te riskant I Niet dat Sandra hem ooit naar zijn post vroeg, maar toch was het hoogst onvoor zichtig. Je kon je bedienden nooit ten volle vertrouwen. De brief nam hij mee naar zijn werkkamer. Bladzijden en nog eens blad zijden... Al lezende sloeg een golf van be tovering hem bijna uit z'n evenwicht. Zij aanbad hem, ze beminde hem meer dan ooit, nooit zou ze het kunnen uithouden, als ze hem vijf dagen lang niet te zien kreeg... Had hij niet hetzelfde verlangen Miste het Leeuwtje zijn zwart slavinnetje niet Nadruk verboden. vervolqt

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 2