en omstreken aierius de Saedeleer Klein Logboek Rond de Filature du Canal «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 1867 1967 Caravan spoorloos Vergadering ten stadhuize Ook fabrieksdirectie wenst geen sluiting Diverse perskommentaren rond «Filature du Canal» Het raadselachtig overlijden van Aalsters herbergier AUGUSTUS 1967 9e Gazet van Aals NEC SPE. NEC METU. 23ste JAARGANG Nr. 53 SCHENKT U.V VERTROUWEN AAN INGANG VRIJ ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1967 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER Vandaag. 5 augustus, is het precies hon derd jaar geleden dat vader Louis c:e Sae deleer uit de Nieuwstraat in zondagspak naar de Grote Markt van Aalst stapte. Op het stadhuis zou hij verklaren dat zijn echt genote, Jeanne Borreman, hem de vorige dag een zoon had geschonken, die hij de voornamen Valerie - Victor - Emiel - Maria wenste te geven. Dat deze peuter eens ere burger zou worden van zijn geboortestad en wereldburger in de schilderkunst, kon toen niemand vermoeden, zijn vader, die zeepzieder was, allerminst; hij zou zijn zoon deze «misstap» trouwens nooit vergeven I De honderdste verjaring van deze ge boorte kon niet ongemerkt voorbijgaan Sint-Martens-Latem, het schilderachtige Leiedorp, waar de Saedeleer zijn grootse opgang begon ais zevenendertigjarige, zette het huldebetoon in op 17 juni met een ten toonstelling van schilderijen lit zijn Laterr.se periode. Ondanks deze beperking (32 wer ken) kreeg de zolder van het gemeentehuis ongeveer 8.000 bezoekers Gedurende de maand oktober kor.--: .-'l aan de beurt. Het ouderlijk huis van Valerius verdween met de afbraak van het woningenkomp! x op het (huidig).Vredeplein omstreeks 1910. Daarom zal de Vereninging voor Aalsters KuLuurschoon een bronzen plaat aanbren gen op het hoekhuis van de heer De Somer, handelszaak, die vroeger tegenover de wo ning de Saedeleer gelegen was. Deze ont hulling zal voorafgegaan worden door een korte akademische plechtigheid in de feest zaal van het stadhuis. Nog dezelfde dag wordt een grootse Re trospectieve geopend in het Oud-Hospitaal, ingericht door het Stadsbestuur, in samen werking met de Bank van Brussel (zetel Aalst). Het gaat hier om een verzameling van ruim honderd werken, in bruikleen afge staan door een vijftigtal privé-bezitters. Ook het koninklijk Hof en de Belgische musea die in ons land nog nooit werden tentoon gesteld vermelden wij een meesterwerk, on langs aangekocht in Amerika Gedurende het Expojaar 1958 trok een beperkte de Saedeleer - tentoonstelling een massa bewonderaars, zelfs uit Japan Dit RECREATIERUIMTEN IN OOST VLAANDEREN Onder deze titel publiceert W. Ronsse, sekretaris van de Ekonomische Raad van Oost-Vlaanderen, een lezenswaardige bij drage in «Oost-Vlaanderen groeit» Wij citeren «Oost-Vlaanderen is momen teel zeer arm aan georganiseerde recreatie gebieden van enige betekenis; in feite kan alleen Overmere-Donk als dusdanig worden aangeduid. In de provincie stelt zich der halve de dringende noodzaak een aantal gebieden voor de recreatie te organiseren, temeer daar uit de vernieuwing van de in dustriële struktuur een snelle inkomsten stijging en een verdere verstedelijking van het leefpatroon der bevolking mag verwacht worden.» GROENZONE PRIVÉ BEZIT Dezelfde auteur vervolgt «Bossen vor men op zichzelf een attraktiepunt en bieden gezonde en gevarieerde recreatiemogelijk heden. Het bosarsenaal is in Oost-Vlaan deren vrij beperkt en krimpt bovendien re gelmatig in. Momenteel beslaat de beboste oppervlakte slechts 4,1 t.h. van de totale oppervlakte, wat vergeleken met het cijfer voor het rijk, dat 19,7 t.h. bedraagt, zeer laag is. Een faktor van grote betekenis voor de gebruiksmogelijkheden van bos als re creatiegebied is de mate van toegankelijk-- heid, die voornamelijk bepaald wordt door de eigendomsverhoudingen. Voor Oost-Vlaanderen is de situatie zeer ongunstig, vermits 93,7 t.h. van de loof- en naaldhoutbossen privé-bezit zijn en als dusdanig niet of slechts be perkt toegankelijk.» Een caravan ter waarde van 80.000 fr. toebehorende aan de firma Belpark en op gesteld op tentoonstellingsterreinen nabij de autosnelweg, is dezer dagen spoorloos verdwenen. Men vermoedt dat dieven er tijdens de nacht in geslaagd zijn met het kostbaar goedje via de autosnelweg van door te gaan. Op het kabinet van de Aaisterse burge meester ging donderdagvoormiddag een vergadering door in aanwezigheid van vak- bondsekretarissen, leden van de directie van de Filature du Canal en namens het stads bestuur. burgemeester Blanckaert en sche pen Ringoir. Tijdens de besprekingen werd besloten kontakt te nemen met het Ministerie van Ekonomische Zaken, de Nationale Maat schappij voor Krediet aan de Nijverheid en de Ekonomische Raad van Oost-Vlaanderen. Logenstraffing... Op deze vergadering kantte de h. De Maeseneer, afgevaardigde van de Filature du Canal, zich tegen de opvatting van het A.B.V.V. waaruit zou blijken dat de onder nemingsraad van het bedrijf onvoldoende en te laat was ingelicht. Steeds volgens de h. De Maeseneer werd reeds in mei II. de ondernemingsraad ver wittigd omtrent de situatie in de F.d.C. Mits overheidssteun, zei de woordvoerder van de F.d.C., zullen wij niet tot sluiting moeten overgaan. Geen speciale Gemeenteraadszitting Naar gemeld wordt is burgemeester Blan ckaert niet ingegaan op het verzoek van de V.U.-gemeenteraadsfraktie, die in een brief verzocht had om een dringende bijeenroe- pmg van de Aaisterse raad ingevolge de perikelen rond de Filature du Canal. Cliché V.V.A.K. verlenen hun medewerking Onder de werken te kunnen hernieuw n, maar nu op ruimere schaal, zal de hulde aan de Meester van het Vlaamse landschap nog meer luister bij zetten. Zelfs een koninklijk bezoek als blijk van waardering wordt in het vooruitzicht gesteld I F.C. Omtrent de oorzaak van het over lijden van de 29-jarige herbergier Romain Bauters, wonende in de café ««in de Watertoren», aan de Sint Karnielstraat te Aalst, bestond vrij- dagvoormiddag nog geen zekerheid. De man overleed in het stedelijk zieken huis, alwaar hij werd overgebracht nadat de politie tot de vaststelling was gekomen dat hij aan een geneeskundig onderzoek zou onderworpen worden. Voordien was Romain Bauters, nadat zijn echtgenote de politie had gealarmeerd, in bewusteloze toestand van zijn woning naar het politiekommissariaat overgebracht. Echtgenote Bauters had aan de politie verklaard dat haar man kennelijk in dron ken toestand verkeerde en het huis op stel ten had gezet. Men verwachtte gisteren dat het parket een lijkschouwing zou bevelen. Bij het ter perse gaan konden nog geen nadere bijzonderheden verkregen worden, daar over de lijkschouwing, waaruit de pre cieze oorzaak van dit zonderling sterfgeval moet opgemaakt worden, nog niets was be kend. AGËNCE ECONOMIQUE F.NA^CiERL" Renseignements pris auprès de la societé il-apparait que les bruits de fermeture de ses usines sont denues de tout fondement, nonobstant une déterrioration des affaires. La société inaique en outre que contraire- ment a certaines informations parues dans la presse Ie Conseil d'Entreprise et les Syndicats on été informes de la dégratation do la situation de la Société. N.v.R. De Ondernemingsraden werden inderdaad ingelicht... op 26 juli II. DE STANDAARD In een verslag met als ondertitel «Streek verloor in 10 jaar 20 bedrijven» schrijft deze krant o.m. Voor de streek van Aalst die 15 t.h. van de textielarbeiders herbergt, is de eventuele sluiting van het bedrijf van zeer groot be lang. In het jongste decennium werden er nl. reeds 20 bedrijven gesloten, waardoor in het totaal 2.500 betrekkingen verloren gingen, die niet door nieuwe inplantingen werden gekompenseerd. Voor een stad die nagenoeg 50 t.h. van haar aktieve bevolking naar andere, doorgaans ver afgelegen cen tra. dient te sturen om werkgelegenheid te vinden, is dergelijke evolutie bijzonder pijnlijk en kan ze alleen de ontvolking van de streek in de hand werken. N.v.R. Een frappant voorbeeld van deze evolutie is, voor wat de streek betreft, de stad Geraardsbergen. HET VOLK Intussen heeft de Christelijke Arbeiders beweging er reeds op gewezen dat het voor de werknemers onaanvaardbaar is dat pas nu de ondernemingsraad op de hoogte werd gebracht van de moeilijkheden die reeds twee en half jaar oud zijn. Ze heeft ook duidelijke reserves uitgesproken voor wat de door de bedrijfsleiding voorgestelde op lossing betreft. VOORUIT Aktieplan A.B.V.V. Het beleggen van een grote algemene voorlichtingsvergadering; hiertoe zullen uit- nodigingen worden rondgedeeld aan de voornaamste bedrijven van de stad en te vens zal zij worden aangekondigd door autoluidsprekers. Deze vergadering zal ge beurlijk worden gevolgd door een betoging langs de fabriek. Tevens wil men een gezamenlijke oproep tot meeting en protestbetoging van aiie textielarbeiders en solidariteitsdeelname van het personeel van andere bedrijven. Een voor vele bezoekers van de Sint Maartenskerk vertrouwd beeld wijlen kunstschilder Theo Praet aan het werk in de Aaisterse hoofdkerk, waarvan hij op ongeevenaarde wijze de schoon heid heeft gekonterfeit.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1