Blank en Zwart Bruisende drank JL£? Om het prestige van een taai OPINIES. Twee methoden Weekkalender Lezerstribune Index juli 133,56 p. Agatha Christie In deze tijd van ontwaking van het zwarte ras zijn er eigenlijk twee landen, waar het probleem van de samenleving van de bianke bevolking met een grote massa zwarten grote zorg oplevert, nl. de Verenigde Siaten van Amerika, waar 10 t.h. van de bevolking (20 miljoen) zwart is, en in Zuid-Afrika, waar een blank volk samenleeft met een 19-tal zwarte volken. In de U.S.A. zoekt men de oplossing in de weg van integratie, samensmelting, in Zuid-Afrika door segregatie, afzonderlijke ontwikkeling, en beide lanuen hebben hierbij geen keus. De Zu;d-Airikaanse methode zou in Amerika geen oplossing kunnen brengen de Amerikaanse methode wordt in Zuid- Afrika zowel door het blanke volk als door al de zwarte voiken verworpen; ze zou er onmogelijk zijn. Het is van belang beide methoden zonder vooringenomenheid aandachtig te volgen. In Amerika moet men het van integratie heb ben. Dit komt. omdat de zwarten er als enkelingen, als slaven, zonder stamverband zijn gekomen, hun taal hebben verloren, Amerikaanse ourgers van de laagste orde zijn geworden en ais zodanig in het geheel werden ingelijfd. Ze zijn zwarte Arr.c. .kanen. !n Zuid-A.rika is dit totaal anders. Hier kwa men een 70, 80 jaar nabai van Riebeeck de Nederlandse Kaapkolonie stichtte, van uit Midden-Afrika zwarte volksstammen af zakken, die in eigen stamverband een e'gen land uitzochten, waar ze nog heden wonen en hier met eigen opperhoofden, eigen ia-i en eigen zeden en gewoonten ,un voor bestaan behielden en op het behoud h er van (natuurlijk en gelukkig) zijn geste.J Op grond van hun nationale eigenheid ver werpen ze in overgrote meerderheid de in tegratie. Er zijn wel enkele opposanten, die ook met behulp van vreemd en vooral Chi nees geld tot sabotagedaden overgingen, maar de Zuid-Afrikaanse zwarte volken staan hier niet achter, doen er met aan mee en steunen de blanken bij hun segre- gatiemethode. De wereld kan zien, waar de samenleving tot blijvende resul.aten leid;: de toekomst moet het leren. De U.S.A. hebben het met de :n:egrat:c- methode niet gemakkelijk, integendeel, de herhaalde rebellie schept de ernstigste t n- nenlandse crisis sedert de grote burgeroor log. integratie is op zichzelf een mooi ideaal en de wetten op de gelijke burgerrechten zijn prachtig; ze woraen ook door de ei- dende Kringen van de U.S.A. behoorlijk ge steund. Maar hiermee is men niet kiaar. De 2d miljoen zwarten vormen een achter gebleven geheel met een massa paupers, die met de mooie wetten in de hand ervaren moeien, dat <.e toch met krijgen wat de wetten beloven, inderdaad, men kan ook cp du gez.ed ijzer met met ae handen Draken. Het zal generaties kosten voordat het niveau van cie zwarte massa voldoencie is omhoog gebracht en ook dan nog blijft het onuit wisbaar rasverschil in mentaliteit en rasei genschappen bestaan. Maar het zwarte on geduld is levendig te begrijpen, hun wan- hoopsrebellie is inderdaad aan wanhoop te wijien. De U.S.A. beleven, dat een goed bedoelde integratie toch uiterst moeil.jk voor de massa in praktijk kan worden ge bracht. Zuid-Afrika koos met 300 jaar ervaring een andere weg gelijke rechten, maar ieder in eigen kring met als einddoel een 18-tal staten (Zuid-West inbegrepen), die in vrede en vriendschap moeien worden op gebouwd. De Republiek besteedt bovendien jaarlijks honderden en honderden miljoenen om praktisch de zwarte volken bij het na streven van dit doel te helpen. Tot dusver slaagt dit. De zwarte voiken daar aanvaar den het en werken er hartelijk aan mee. Er is geen sprake van spanning of lebellic en de sabotage-aktie is van zeer geringe omvang en vertegenwoordigt de zwarte voi ken van Zuid-Afrika :n het geheel niet Voorlopig verloopt de segregatie ginds heel wat vreedzamer dan de U.S.A.-inte- gratie. Natuurlijk is hiermee het laatste woord nog niet gesproken. Het za! in Ame rika wel niet bij rebellie en dergelijke blij ven. En of de Zuid-Afrikaanse methode een volkomen vreedzaam verloop zal blijven be houden, moeten v/e afwachten. Maar er is geen reden om een van de beide methoden te verwerpen. Beide moeten hun eerl.jke kans hebben en verdienen dit ook. Het zijn beide eerlijke en oprecht bedoelde pogingen om tot een goede samenleving te komen. De toekomst zal uitwijzen hoe het gaat. We rnog.n hopen, dat beide slagen. .EVENSWIJSHEiD Het koren wordt niet verstik, door ..3. inkruip, maar door de nalatigheid van de •oer. (Chinees spreekwoord) VENS HUN EEN GELUKKiGE MAAf.'DAC 6 aug. Xistus, Hormisdas. 7 aug. Donatus. 8 aug. Severus, Cyriacus, Marinus. 9 aug. Romaan, Varianus, Serenus. 10 aug. Laurent, Filomena, Asteria. 11 aug. Alexandra, Gorik, Suzanna. 12 aug. Clara, hi.aria, Herkulaan, Digna IAANSTANDEN Nieuwe maan op 6 augustus te 02u48. IJZONDERE DAGEN Maandag 7 augustus H. Donatus. pa- oonheilige van de molenaars. Woensdag 9 augustus H. Wo;.,anus, pa- 1 oonheiiige van cie Imnenhancieiaars. Donderdag 10 augustus H. Laurenius, sschermheinge van ue herbergiers, ue glas- azers, de koks, de kassiers, de auvokaten, bibliothecarissen, de boekhouders, de andweeilui, de orouweis, ae klerKen, ae •lenbranaers en de leerlooiers, iterdag 12 augustus H. Ciara, patroon ilige van de wasvrouwen, de onaerwijzers de scholieren. 2ENDA BRUGGE Verlichting van de monumen ten en van de reien (alle dagen). Klank en Lichtspel gedurende de maand augus tus om 20 uur. Beiaardkoncerten op maandagen, woensdagen en zaterdagen van 21 tot 22 uur. op zondagen van 1 i.nb lot 12.30 uur. GENT Alle avonden verlichting van de historische monumenten. ANTWERPEN 9de Biennale voor beeld houwkunst (Middelheim). HEIST Infernationale cartoonale. Ten toonstelling van humoristische tekeningen DE NATUUR 9 augustus Oogst van de wintertarwe. i 9 tot 18 augustus valt de meeste regen i gans het jaar. 11 augustus Einde van de Hondsdagen. 12 augustus De kwartel vertrekt. LKSE WEERKUNDE Als augustus steeds dauwen doet, I. Dan blijft gewoonlijk het weder goed. Te Sint Laurijns dage, -Hangt de zon op de hage. Als de zon op Sint Laurijns en Bartel verblijdt, voorspelt zij een goede herfsttijd. DE SLUITING VAN DE F.LAÏURE DU CANAL Geachte Redaktie, Bravo voor B. met zijn beschouwingen over de dreigende sluiting van de F.d.C. Het is inderdaad zo dat er hier veel te veel binnenskamers wordt gepalaberd en veel te weinig in het openbaar geschreeuwd en gedreigd... want dat telt. Expansiekomitee, seminaries, organisatie op interkommunaal gebied, enz... dit alles in het vooruitzicht van een toekomst die men steeds met vele lengten achterna hinkt. Als een kolenmijn waar een honderdtal rnensen werken, wordt gesloten, dan vergaat de wereld en nochtans zijn deze gevestigd «n streken waar in de laatste tien jaar tien duizenden werkgelegenheden zijn bijgeko men. Dat in dezelfde tijdspanne de werk gelegenheden in het Aalsterse met meer dan 3.500 zijn verminderd, daar heeft men in de rest van het land geen koppijn van. Men zal ons wel met een of andere belofte paaien... of ons wijzen op de reeds behaal de suksesscn en wat dat betreft klinkt het viktoriegekraai inzake de gerechtelijke her vorming ons nog fris in de oren. Wij mogen ons evenwel met beklagen, want het volk heeft de leiders die het ver dient... en we kiezen ze dan nog zelf ook R.W. DALING MET 0,25 PUNT Het Ministerie van Ekonomische Zaken deelt mede dat het indexcijfer der klein handelsprijzen voor de maand juli 1967 133,56 punten bedraagt, tegenover 133,81 punten in juni 1967, hetzij een daling met 0,25 punt. De belangrijkste prijsbewegingen zijn de daling van de prijs der aardappelen en de prijsstijging van het haarsnijden en van de sigaretten. Hij zuchtte eens, met een glimlach. Wat uan belachelijke grap toch eigenlijk. wat bespottelijk dwaze naampjes gaven verliefde mensen elkaar Wat lief toch eigenlijk van haar, zo uitvoerig te schrijven Maar wat verschrikkelijk dom en gevaarlijk I Stel je voor, dat zoiets in Sandra s handen was gekomen... Niet aan denken... Hij nad Rozemarijn zo gewaarschuwd. Waarom kon ze die paar dagen niet wachten Zo straks was hij toch weer in de stad. De volgende morgen lag er weei een brief van haar op de ontbijttafel. Verdraa d nog-aan-toe I Hij smoorde inwendig een vloek. Een ondeelbaar moment dacht hij iets van verwondering in Sandra's ogen te lezen. Maar ze zei niets. Wat een geluk, dat zij niet tot het slag vrouwen hoorde, dat alles weten wilde I Na het ontbijt reed hij met de wagen naar het marktstadje, een kilometer of tien ver der. Hier kon hij veilig interlocaal telefo neren. Hij kreeg Rozemarijn aan de draad. «Hallo... ben jij het, Rozemarijn Schrijf vooral met meer, wil je «Stephen, liefste, wat heerlijk je stem weer te horen I» «Voorzichtig Kan niemand meeluis teren «Natuurlijk met. O, engel, wat heb ik naar je verlangd Heb jij mij ook zo ge mist Lieveling, ik kan eigenlijk geen ogen blik zonder jou. Heb jij datzelfde gevoel «Ja, maar niet via de telefoon, liefje.» «Jij bent zo ongelofelijk voorzichtig, waarom toch eigenlijk «Ik denk aan jou, Rozemarijn. Ik zou het mezelf nooit vergeven, als je ten gevolge van mij in moeilijkheden geraakte.» «Mij kan het niet schelen, wat er van komt Dat weet je best «Mij kan het wel schelen, lieveling.» «Wanneer ben je terug «Dinsdag.» «Komen we dan woensdag weer op ons flatje «Ja... o ja I» «Lieveling, ik houd het zo lang niet uit. Kun je geen uitvlucht bedenken en vandaag nog komen O, Stephen, dat kun je vast wel I» «Spijt mij, maar dat is beslist onmoge lijk.» «Ik geloof dat je niet half zo naar mij verlangt als jk naar jou «Onzin, dat doe ik natuurlijk wel Toen hij de hoorn had opgehangen voelde hij zich mat. Waarom waren vrouwen toch zo zeldzaam roekeloos Rozemarijn en hij zouden in het vervolg veel en veel voor zichtiger te werk moeten gaan. Zij zouden elkaar ook veel minder vaak moeten ont moeten. Daarna waren er moeilijkheden gekomen. Hij had het geweldig druk gekregen... ont- De pijl met vuurklap, welke generaal de Gaulle in Canada afschoot, gaf meer sterretjes dan de 49 op de vlag van de Verenigde Staten van Amerika en tevens vloog de hoed van John Buil bijna af. De kommentaar in de Angelsaksische pers v/as bitter; men had slechts één excuus de seniliteit van «Mon General». En toch zit er lijn in de beweringen van het Franse staatshoofd. Of het nu hït absolute Franse koningdom was, of een van de Franse republieken, en zelfs het keizerrijk onder de leiding van een Italiaans sprekende Bonaparte, steeds heeft de Franse staat aan kultuurimperialisme gedaan. Het leitmotief van kardinaal Richelieu, stichter van l'academie frangaise, en nu te Montreal door de Gaulle herhaalt Het Frans is de taal van het verstand, de rede en het gevoel. Reeds de 16-eeuwse Shakespeare laat ironisch dit taai-superioriteitsgevoel van de Fransen merken De Franse kroonprinses wil om de liefde Engels leren, maar vind do Engelse woorden «lis sont mauvais, gros et impudiques, et non pour les dames d'hon- neur d'user» (King Henry V, scene IV) Het Engels is een slechte taal, grof en ver wrongen en niet te gebruiken door dames met eer. Het moet voor de kampioen der Franse superioriteit, niet aangenaam zijn te moeten horen dat de Engelse Canadezen het Frans als koeterwaals aanzien en eenvoudig «Spaek white» antwoorden. De uitroep «Le Quebecq libre» was de weerwraak van de stichter van de «Associa tion des universités de langue frangaise», v/aartoe ongelukkig ook de universiteit4 van Leuven behoort. HET GAULLISME IN BELGIE Ook in ons land lopen wat Gaullisten rond. Overtuigd van de superioriteit van hun taal en hun kuituur gaan ze zich op sluiten in hun eigen zelfgenoegzaamheid en voelen niet de noodzakelijkheid om kontakt te nemen met andere kuliuren, zelfs nier met hun eigen landgenoten. Voor velen van onze Belgische francopho- nen zijn Vlaamse schrijvers met wereldfaam volslagen onbekenden. De taal en de kuituur van de meerder heid der Belgische bevolking negeren zij volkomen en nog meer, overal waar ze aan landen willen ze hun taal aan de inheemse bevolking opdringen en deze bevolking hun Vlaming-zijn doen verliezen. LE FAUX PROBLEME !n Bslgie heeft lange tijd de kleine brave bourgeoisie geregeerd. Die burgerij, die uit zuivere verdwazing een taalmuur oprichtte tussen hen en het gewone volk, om anders te zijn dan die anderen. Dit ging gepaard met een mentaliteit van katholiek paternalisme, waarbij de verdien sten van de arbeid niet toekwamen aan de scheppers van de produktie-goederen, nl» de denkers en de voortbrengers, maar aan de bezitters van het geld. Geldelijke invloed en politieke invloed hebben ze goed met elkaar kunnen binden, zo lang ze in staat v/aren dit volk politiek onmondig te houden. Gelukkig is er de jongste jaren op dit gebied een grote kentering. En toch geluk ken wij er in, in ons sociaal en Vlaams ar rondissement iemand le doen verkiezen in het parlement die promotor is van de ver fransing van zijn stad, waar nog geen 3 procent franssprekenden zijn. Het bewijs •in «Le courrier des Ardennes Flamandes», zijn lijfblad, worden de kinderen aange spoord hun middelbare studies te doen in de Henegouwse athenea en lycea. En hier zal hen zeker geen Nederlands worden ge leerd. zagèlijk druk. Onmogelijk kon hij Rozema rijn nog zoveel van zijn tijd geven... maar het beroerde was, dat zij daar geen enkel begrip voor toonde. Zijn werk kon haar niets schelen. Zij voelde er niet de minste belangstelling voor. Er viel met haar ook zo weinig te praten... Ze nam het hem kwalijk dat hij het zo druk had... gloeiend kwalijk. Zij overlaadde hem met verwijten. «Je houdt niet meer zoveel van mij Ze kwam met de wildste plannetjes voor de dag. Konden ze samen niet eens naar Zuid-Frankrijk gaan Of elkaar ontmoeten op Corsica of Sicilië Ergens, waar je zeker was, dat je geen kennissen zou te genkomen Stephen hield nuchter vol dat zulke plekjes niet bestonden. Op de gekste plaatsen liep je oude schoolvrienden tegen het lijf, die je in geen jaren had gezien. Maar toen had ze iets gezegd, waarvan hij werkelijk geschrokken was. «Och, eigenlijk komt dat er toch ook niets op aan Hij spitste zijn oren waakzaam. Opeens voelde hij zich ijskoud van binnen. «Hoe bedoel je Zij keek hem lachend aan, met datzelfde betoverende lachje, dat hem eens met koortsachtig verlangen had vervuld, doch hem nu alleen maar kriegel maakte. «Leeuwtje-lief, ik heb ai zo vaak gedacht hoe dwaas we toch zijn, dat ze zo verstop pertje spelen. Dat is toch niet waardig I Mogen wij die heren van antwoord die-; nen. Het Nederlands is tegenover het Frans! maar in niets en zuiver in niets inferieur.} Buiten het feit dat het als basis dienst doet voor het aanleren van het Hoogduits en het Engels, heeft het tegenover het Frans nog deze voordelen de woordenschat is groter, de taal is duidelijker en de schrijfwijze is logischer. Aan die industriëlen, die nog steeds het Frans als bestuurstaal aan hun personeel willen opdringen, willen wij er op wijzen dat onder de tien wereldbedrijven met het groot ste kapitaal er twee Nederlandse zijn, ni. de Koninklijke Shell en de maatschappij Unilever. De eerste Franse maatschappij komt nog na de Brabantse firma Philips, die op de 35ste plaats staat. En nog meer. Er worden in het Neder lands taalgebied meer boeken gepubliceerd dan in het Franse. Maar dit is niet te ver wonderen als men weet dat het inteiiektuele Franse blad «Le Monde» toegeeft dat de grote meerderheid van de Fransen in hun ganse leven geen boek lezen en het Franse bibliotheekwezen een halve eeuw ten achter is tegenover Engeland. POLITIEK VAN VERACHTING Waarom nu deze Belgische politiek van verachting tegenover de volkstaal Gewoon weg uit kleine bourgeois mentaliteit. Begrijpen die heren van «La Libre Bel- gique» en de andere Brusselse bladen niet dat de verachting, die ze gekweekt hebben tegenover het Nederlands, de katalysator kan zijn tot de socialistisering van het Vlaamse gedeelte van Belgie en Brussel is toch niet gans het land en 1 miljoen Belgen kan hun wet toch niet opdringen aan de 8 miljoen andere Belgen I Petits Beiges, pauvres petits bourgeois Laten we er samen vandoor gaan Laten we er tegenover de wereld eerlijk voor uit komen. George zal heus wel meewerken aan een sfcheiding en je vrouw eveneens en dan kunnen we toch trouwen I» Stel je voor. wat een ramp Zijn toe komst volkomen geruïneerd... en zij snapte er niets van «Dat kan ik je niet aandoen.» «Maar lieveling, ik hecht hoegenaamd niet aan conventie, het kan me werkelijk niets schelen.» «Ik wel. Ik wel degelijk,» zei Stephen. «Het zou een geweldig schandaal ontkete nen en dat zou het eind van mijn carrière betekenen.» «Maar je zou toch honderd andere din gen kunnen gaan doen «Praat niet zo onnozel I» «Trouwens, je zou helemaal geen geld behoeven te verdienen. Ik heb genoeg van mezelf, weet je dat wel Niet van George, maar van mezelf. Wij zouden kunnen gaan reizen, de hele wereld door, naar de beto- verendste plekjes... naar de eilanden in de Stille Zuidzee... stel je voor, de blauwe zee, de zon, de koraalriffen...» Hij dacht er even over. Een eiland in de Zuidzee Stel je voor, wat een idee Wat dacht ze wel van hem Hij zag haar aan met ogen, waarvan de schellen waren afge vallen Een schat van een vrouw, maar een kip zonder kop Hij was stapelgek ge weest... meer dan stapel... Maar nu voelde hij weer vaste bodem. Hij moest zich hier uit draaien. Als hij niet oppaste, gooide zij zijn hele toekomst in scherven. Hij sprak en schreef de woorden, die honderden mannen voor hem hadden ge bruikt. Zij begreep ze niet... Alles moest tussen hen uit zijn. Maar dat weigerde zij... zij hield alleen maar van hem sn van nie mand anders en zij zou met haar man spre ken, zoals Stephen met zijn vrouw moest praten... De zottin... Ze was in staat alles haarfijn aan George Barton te vertellen en hem het bewijs voor een scheidingsaktie in handen te geven. Dan moest Sandra wei van haar kant. Hij wist, hoe trots zij was op dat punt en dat haar oordeel over anderen in dat geval onverbiddelijk luide... echtschei ding Nooit zou zij een man met een andere vrouw delen. Hij zou Sandra kwijt zijn... en daarmede zijn toekomst I Maar nu zag hij Sandra met heel andere ogen. Sandra, met haar hoge, blanke voor hoofd en haar heldere, lichtbruine ogen. Sandra, zijn lieve, intelligente vriendin, zijn hooghartige, trotse, maar trouwe Sandra. Hij kon toch niet buiten haar? Onmogelijk, alles, maar dat nooit Het koude zweet stond hem op het voorhoofd. Nadruk varboden. vervolgt

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 2