en omstreken Herinnering aan Dr André Goffaerts een sociaal chirurg van formaat V.U. NOTA IN VERBAND MET MOEILIJKHEDEN FILATURE DU CANAL KLEIN LOGBOEK «Langdurige aanvaarding van misgroeide toestand» Stad Aalst: 5.760 pendelaars Textielnijverheid Spekulatieve Sluitingen Omzet Achterstand Het XXVIIe Internationaal kongres voor Steno- Dactylografie in Zwitserland Filature du Canal NEPTUNUS HEEFT DE EER Danielle Rombaut vóór Carla Galle HONORE MEERT-NIEU WERK ERKEN Buiten alle verwachting Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU. DE GAZET VAN AALST en omstreken Verschijnt tweemaal per week 3 maandab. 62.50 F 6 maandab. 120.F Jaarab. 230,F Kantoor Schoolstraat 25. Aalst Telefoon 241.14 Postrekening 881.72 ca 23ste JAARGANG Nr. 61 DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1967 2,50 F HET NUMMER Het is door een gelukkig toeval dat deze Leuvenaar, leerling van de beroemde heel meester Seebrechts te Brugge, in onze stad belandde. Toen zijn studietijd te Brugge beëindigd was, nam Dr. Goffaerts met vrouw en kind zijn intrek in een woning op de Sint Jakobs- markt te Gent. De Zusters van Liefde had den besloten een van hun kloosters te om vormen tot kliniek; daar zou Dr. Goffaerts de chirurgie beoefenen. Maar toen brandde het Gentse gerechts hof af. De rechterlijke instanties kwamen Mgr. Van Reckem verzoeken het voormelde klooster tijdelijk te mogen betrekken. Mgr. vond dat hij dit verzoek niet kon afwijzen en met veel verontschuldigingen werd dit besluit aan de op werk beluste dokter mee- Gisteren, 9 augustus, was het pre cies twintig jaar geleden dat vrij onverwachts te Spa Dr. André Gof- faert overleed. Een vooral in het Aalsterse graag geziene persoonlijkheid, een chirurg van formaat, aan wie ontelbaren de beste herinnering hebben bewaard. Intussen was Z.E.H. Coppieters, de zeer geliefde Deken van Aalst, bevorderd tot bisschop. De nieuwe bisschop wist dat, se dert het afsterven van de verdienstelijke Dr. Heffinck, te Aalst een chirurg ontbrak daarom drong hij b'ij Dr. Goffaerts aan om zich hier te vestigen. Deze spoorde naar Aalst, maar toen hij het lelijke statiansge- bouw met zijn misselijke kantelen zag, kreeg hij een grondige afkeer van dit «nest». Neen hier zou hij zich niet vestigen Toch wist Mgr. hem te overpraten «Te Gent, tussen al die professoren, blijft u een onbekend?, te Aalst krijgt u een leidende funkt e En Dr. Goffaerts zwichtte voor de welspiekend- heid van de bisschop. De hele Aalster.e agglomeratie zou er hem dankbaar on z.jn. Toen hij hier belandde telde de kliniek 25 bedden. Bij zijn dood waren er 250 en was een nieuw gebouw voorzien dat hier- I aan nog 100 bedden zou toevoegen. Dr. Goffaerts, hoofdchirurg in de kliniek en in het stedelijk hospitaal, was een groot heelkundige. Voor de maag-operaties bezat hij een eigen stijl waardoor hij tot de avant-garde behoorde op dit domein hij was een der eersten in de wereld die de maagresectie (wegsnijding) toepaste bij maagdoorboring. In ons land was hij de pionier van de tho- rax-chirurgie, d.i. het verwijderen van een long of van een gedeelte ervan in tbc-ge- vallen. Hij stichtte hier een heelkundige school door zijn systematische werkwijze, zijn me- todisch ingrijpen, zijn sekuur verzorgen van kleinigheden, straalde de kennis van de Meester uit op zijn leerlingen-assistenten. Velen van hen dragen nu grote namen in de heelkunde, de chirurgen Cuvelier, De Clercq, De Cock hebben zijn werk voortge zet in het Aalsterse, een dozijn anderen oefenen hun praktijk elders uit, maar steeds volgens de richtlijnen van hun geeerde Meester. Hij was streng voor zijn leerlingen, maar uiterst eenvoudig en bijzonder minzaam voor zijn patiënten. Persoonlijk ondervonden wij hoe de verschijning van zijn witgekielde gestalte in de operatiekamer, de vriend schappelijke tik op de wang van de lijder en een gemoedelijk «Ha, gij zijt het een grenzeloos vertrouwen schonk in de kennis en de handigheid van de Meester. Eveneons maakten wij het mede dat hij gedurende oe oorlog een gewaagde verklaring aflegde, die een arbeider redde van deportatie i aar Duitsland. Hij stierf al te vroeg door een val van zijn paard gedurende een vakanbeverbl ;i te Spa. maar werd te Aalst begriven. Het stadsbestuur heeft een straat, die loopt over de vroegere «Ajuinkouter» naar hem genoemd, in de nabijheid van z in villa op de Parklaan. F.C. In een uitvoerige nota heeft de Volksunie arr. Aalst enkele beschouwingen gewijd in verband met de moeilijkheden van de Filature du Canal. De samenstellers, de hh. Frans de Brul en W. Cobbaut wijzen hierin resp. op de moeilijkheden in de Vlaamse textielnijverheid, in het algemeen en meer bepaald op de problematiek van het arrondissement en de stad Aalst. Tenslotte worden een reeks informatieve gegevens over de N.V. Filature du Canal verstrekt. In 1947 waren in Belgie 154.977 perso nen in 4.497 textiel bedrijven tewerkgesteld in 1961 waren er dit 142.591 in 4.066 be drijven. De achteruitgang van de tewerkstelling in de Belgische textielnijverheid is hoofdza kelijk gekoncentreerd in de provincies Oost en West-Vlaanderen. In 1947 waren er in de Oost-vlaamse textielnijverheid 90.821 werknemers, in 1964 bedroeg dit aantal nog 68.904 in 1965 64.003 Sedert de tweede wereldoorlog sloten alleen reeds in het Gentse 63 textielbe drijven. In het arrondissement Aalst verminderde sedert 1947 het aantal tewerkgestelden in de textielnijverheid van 21.727 tot 14.302 in 1961. De textielsektor, aldus de auteurs van deze nota, had in de Denderstreek een zo overwegend belang, dat de dalende te werkstelling in de textiel niet kon opge vangen worden door de groei in de andere sektoren. Het monopolie van die ene sektor maakt altijd haar ekonomische zwakte uit. Tijdens de voorbije 10 jaar sloten in de textielsektor de volgende bedrijven: de «Couverture», de twee textielfabrieken van Roos-Geerinckx De Nayer, de spinnerij «La Georgie» en op maart II. de Filature Imperiale. Sommige van deze sluitingen, aldus deze nato, hadden een zuiver speku- latief karakter en werden louter doorge voerd in het belang van het grootkapitaal. Zo werden bv. door de Filature Imperiale kort voor de sluiting bij de Union Cotoniere nog voor 46.800.000 F. machines aange kocht, die na de sluiting door dezelfde U.C. voor een bedrag van 22 miljoen F terug op gekocht werden. Van 1947 tot 1961 evolueerden in het ar rondissement Aalst het aantal pendelaars van 37.242 naar 50.641 eenheden. Verwijzend naar het Richtplan van de groep Sodegec wordt andermaal herinnerd naar de gevoelige achterstand van de Den derstreek in vergelijking met de rest van het land. Tijdens het jaar 1965 was het algemeen gemiddeld dagloon voor arbeiders in de Denderstreek 319,9 F tegenover 358,5 F voor het ganse land. Voor de stad Aalst zelf bedraagt het 1959 - 1960 1960 - 1061 1961 - 1962 1962 - 1963 1963 - 1964 1965 - 1966 114 miljoen F. 136 miljoen F. 113 miljoen F. 99 miljoen F. 114 miljoen F. 115 miljoen F. DEELNEEMSTER UIT AALST Het XXVIIe Internationaal kongres voor Steno- dactylografie werd dit jaar gehou den te Bern (Zwitserland) van 22 tot 28 juli. De organisatie gaat uit van «Intersteno», een internationale vereniging waarbij groe pen van 22 landen aangesloten zijn, waar onder ook Belgie. Onze belangen worden er verdedigd door de Belgische Kamer van Stenografen en Handelssecretarissen, on der voorzitterschap van de Heer Cousin. De kongressen hebben plaats om de twee jaar, telkens in een ander land. Samen met het internationaal kongres gaat tevens het wereldkampioenschap door voor dactylografie. Zondag 23 juli had dit plaats in een grote zaal van het luxueuse Kursaal te Bern. Honderdvijftig kandidaten onder wie vijf Belgen (allen Vlamingen) kampten voor de mooie titel. Onze Belgische deelnemers hebben zich zeer eervol weten te onderscheiden. Voor de eerste maal dat we, met een zo talrijke afvaardiging, aan deze wereldkampioen schappen deelnemen, wisten allen zich te klasseren. Mevrouw Poppe uit Aalst bekwam de 36e plaats. DE OBJECTIVITEIT. Aan ons blad heeft de h. de Maeseneer, beheerder van de Filature du Canal vol gende mededeling overgemaakt. Wij citeren: «De leden van de ondernemingsraad van de N.V. Filature du Canal Werf 8 Aalst, houden er aan, in verband met de geruchten verspreid door pers en radio, over onze fir ma. te verklaren dat zij steeds op de hoog te gehouden werden v.d. financiële en de ekonomische kant van de toestand van de firma. Zij bevestigen ook met klem dat het ekonomisch verslag hun steeds stipt werd voorgelegd». WIE IS VERKEERD INGELICHT? Stippen wij aan dat de h. De Maeseneer dit formeel overhandigde namens de leden, van de Ondernemingsraad. De objectiviteit, de waarheid heeft haar rechten. Wij willen niet geloven dat de leden van de ondernemingsraden, die geacht worden bewust te zijn van hun sociale verantwoord delijkheid er twee versies zouden op na houden. Deze aangelegenheid lijkt ons te belangrijk om er enige twijfel over te laten bestaan. Vooralsnog moeten wij dus aanvaarden' dat de vakbondssekretarissen (cfrm. pers-, konferentie van het ABVV en de informa ties in Het Volk) verkeerd ingelicht zijn. DE STREEK IN DE SPORTAKTUALITEIT aantal forenzen 5.760. De huidige N.V. Filature du Canal werd opgericht op 30 maart 1899. Het huidige kapitaal bedraagt 80 miljoen reserves 22.732.739 De schuld van de N.V. op lange en half lange termijn bedroeg per 31 maart 1966: 15.921.900 (aan de Natio nale Maatschappij voor Krediet aan de Nij verheid.) De huidige beheerders zijn de h.h. P. Zens (voorzitter. Parijs), J. du Roy de Blickuy, afgevaardigde - beheerder, W. Breckpot, M. de Maeseneer. Cl. du Roy de Blickuy, M. Verbeke. Kommissarissen Ridder L. Schellekens. CH. Danneel, L. van Langenhove de Bouvec kerke, E. de Bruyn, kommissaris-revizor de h. E. Pauwels. Nieuwerkerken heeft zondag II. een sporthoogdag gekend. De promotor Honorc Meert was kennelijk in zijn nopjes. Meer over deze liefhebberskampioenschappei elders in ons blad. Een andere gelukkige man was Willy Haeck, trainer van Neptunus Aalst. Want gans de zwemwereld houdt de ogen gericht op zwemcl. Neptunus Aalst nu men tijdens de Belgische kampioenschappen te Nieuwpoort eventjes vijf titels in de wacht heeft gesleept. Het werd dus een echte topdag voor de Aalsterse club en dat de toegewijde trainer Willy Haeck in zijn nop jes was met de knal-prestaties van zijn ploeg hoeven we er zeker niet aan toe te voegen. Bijzonder het antwoord van Danielle Rombaut, om haar miskenning voor Lissa bon,was raak. Inderdaad zij bleef niet al- De omzetcijfers \ln de FF.R. bedroegen sedert 1959 reps. Er zijn momenteel 360 werknemers te werkgesteld, waarvan ca. 250 een stabiel kader vormen die er sedert 10 en meer ja ren arbeiden. In deze nota wordt tenslotte nog gewe zen op het angstwekkend probleem dat voor werknemers van rijpere leeftijd voortspruit uit de sluiting van bedrijven. DANIELLE ROMBAUT leen baas in de 100*m crawl waar wist ze: een rekord te vestigen dat op de Europe J lijsten een plaatsje zal krijgen. Onze t faamde Carla Galle zegevierde in de 200 |I| crawl terwijl zij tevens een nieuw reko Tj vestigde terwijl de Aalsterse dames ook ji het aflossingsnummer over 4 x 100 m era jt'i netjes de zege in de wacht sleepten. O bij de heren kon Neptunus hoog van de fc ren blazen met twee titels van Rik Galle 11| de 200 m schoolslag en de 100 m scho pj slag, met tevens twee nieuwe Belg.sche i j.j kords. drukking van het reuzeaandeel dat zwe|,|j club Neptunus Aalst in het Belgische zwe' (i| leven heeft genomen...

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1