en omstreken Levensvreugde krijgt nieuw centrum... DE SLUITING VAN ELN BEDRIJF Klein Logboek «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 Pro Memorie Kasteel De Hert te Aalst kleine toren van Babel... Referendaris benoemd Het Kuituurcentrum Vt Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU. SCHENKT UV/ VERTROUWEN AAN INGANG VRIJ 23ste JAARGANG Nr. 62 ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1967 MET BIJVOEGSEL 2.50 F HET NUMMER MEN hoeft zijn verbeelding niet te for- - -Atfiper 4,2 van het totaal waren De zorg voor de gehandicapten is sinds enkele jaren bestendig gegroeid. Het heeft immers al te lang geduurd alvorens op alle domeinen voor de gehandi capten IETS werd gedaan. Nu is op het nationale en gewestelijke plan het ac tieplan in alle richtingen uitgewerkt. Maar door de wetgeving die terzake geldt, is het nog steeds niet mogelijk wer kelijk alle krachten in te zetten. De nodige fondsen ontbreken meestal om opti male omstandigheden te kunnen scheppen. «Levensvreugde» Aalst, het centrum dat een leidinggevende rol heeft gespeeld, heeft deze evolutie op de voet ge volgd. De leiders van deze instelling weten best hoe moeilijk de nodige fondsen kunnen verzameld worden om de gehand isapten in een ideale afmosfeer onder richt te verstrekken. Nochtans mag onderstreept worden dat de «actie Levens vreugde» die in het Aalsterse op toerental is gekomen, stilaan heel wat in het bereik heeft. Maar de mooiste verwezenlijking die tot hiertoe werd geboekt, is de schenking van het «kasteel De Hert» in de Aalsterse Binnenstraat tegen de grens met Herdersem. Wijlen h. De Hert heeft hiermee voor Levensvreugde nieuwe poorten geopend. Totnogtoe was men immers tenzeerste beperkt door de geringe ruimte zodat nu voldoende terreinen beschikbaar zijn. BOUWEN Levensvreugde werd immers in de Kool straat en Pontstraat ondergebracht, waar hebben gebloeid. Er werd uitgebreid en nieuw materiaal aangeschaft, maar door de diverse afdelingen van de eerste dag het stijgend aantal leerlingen, kon het cen trum niet het volle rendement bieden. Dat alles zal nu wel mogelijk zijn binnen de muren van het kasteel «De Hert». Daar wordt nu immers koortsachtig gebouwd. Verscholen achter het dichte lover en ook uit het bereik van het vroegere kas teel ligt een ganse werf open. Enkele fun deringen schieten reeds een meterke bo- e ven de grond, maar de klaargemaakte De- ni fonvoren zijn toch een kleine doolhof op t zichzelf. Hier moet over vele maan Jen een nieuw complex oprijzen. Dat zal men enkele maanden geleden nooit gedacht heb ben. Toen stonden er op deze plaars nog hele rijen bomen en bestond niet een-, een toegangsweg. Maar tientallen -scou: neb ben dit ontginningswerk aangepakt in ver scheidene periodes, zodat zij 1e weg neb- •en vrijgemaakt voor de bouwers. Het werk dat deze scouts hebben uitgevoerd, is echt verbluffend en doet een beetje aan de pio nierstijd terugdenken. Het waren jonge mannen met een ijzeren wilskracht, die :n <hun ongebreidelde jeugdijver zomaa. bo men hebben omgehakt en weggesleept. Nu e bouwers zijn gekomen, zijn er retuur- lijk ook gespecialiseerde handen aan de iloeg gebracht. En toch wordt ie grootste iezetting ook gevormd door jonge mannen die hun vakantie doorbrengen op de bouw werf van... de Internationale Gouworde. «BUONA sera:..» Levensvreugde heeft voor de bouw van dit complex immers beroep kunnen doen op de Bouworde. En zo hebben tientallen jon ge mensen gevraagd op een of andere werf in Belgie te worden ingezet. Maar in Aalst werd toch een eerste experiment gewaagd. Door de omvangrijke plans en de uitge breide studies moest ook op specialisten beroep worden gedaan. Bouw- meestergast Roger De Pelsmaeker uit Kerksken uit Kerksken heeft hierdoor de leiding gekre gen van het ganse bouwwerf. Hij kreeg Re- mi VandenEeckhout uit Terjoden, Roland Valckenborg uit Aalst, Florent Huylebroeck uit Welle en André Matthijs uit Moorsel rondom zich, en met deze ploeg werd de basis gevormd van de nieuwe toekomst voor Levensvreugde. Hun «knapen»? Om de drie weken worden er nieuwe krachten ingezet. Op het ogenblik dat mees tergast Roger De Pelsmaeker een greep deed in de plannen beschikte hij over tien jongens: zes Fransen, een Libanees, twee Spanjaarden en een jonge man uit het Ant werpse (R. Van Hoof uit Brasschaat). Zij zijn leden van de Bouworde en bren gen hun vakantiedagen (helemaal belang loos) door op de bouwwerf van de orde. «Ik zie hun hulp vooral in het teken van de spreuk» «vele kleintjes maken een groot» vertelde de meestergast». Zij zijn vol goede wil, en kunnen ook aardig wer ken, zodat zij in feite alles klaarmaken voor het gespecialiseerd personeel dat beton en de eigenlijke bouw moet aanpakken. Af en toe moeten de opdrachten natuur lijk even herhaald worden maar zij worden toch degelijk uitgevoerd. En men leert ook nog een beetje Frans en Spaans, zodat er ook voor ons wat opzit...» Het is er immers echt een kleine tu-en van Babel. Terwijl de Spaanse jongens (twee arbeiders van respectievelijk zo en 27 jaar) de spade hanteren, rijden de Fransen met de kruiwagen over de werf, gaat de Antwerpenaar Van Hoof de bevoor rading verzorgen, en... woraen in de Keu ken toastjes Klaargemaakt. Niet door jonge mannen. Met zijn urie Franse meisjes aie voor de keuken zorgen. Een van hen kent ook wat bpaans en zij is meteen de tolk tussen de diverse nationaliteiten. Het is een wereld op zichzelf. En het werkpro gramma wordt niet gestoord door toeval lige slippertjes: elke van 7u.3ü tot 12 u. en van 13 tot 17 u. lussenin telkens een hahuurtje rust voor een opkikkertje en een vieruurtje, maar niet voor lang, want anders zou het werk niet ronddraaien... EEN BANDOPNEMER... R. Van Hoof voelt zich thuis in deze frisse omgeving, die een stukje vrije na tuur is uk ae greep van net uruKKe Aalster se stadsleven. «Wij zien de stau zeer wei nig. up ue werf woruen voor ons vele siaap- uurijes Klaar gestoomd, want na de dag taak hunkert leuereen naar een beetje rust. Dan brengen wij de avond aoor met ge sprekken en discussies of wordt ook met de bandopnemer gewerkt. Spijtig is het wel dat wij slechts nierover bescmkKen en het zonder televisie of radio moeten stel len. Dat zou oe avonduren heel wat aange namer maken. Over de keuken moeten wij ons geen zorgen maken. De meisjes doen alles. Zij ku.sen de kamers en maken zelts het bed op, zodat wij echt goed verzorgd worden». Over de bouw zelf kan voorlopig weinig gezegd worden. De plans voorzien het op richten van klassen, een turnzaal, verschei dene gespecialiseerde diensten (logopedie e.a.), het oprichten van een kleine residen tie en andere, samen voor ongeveer twintig miljoen. Roger De Pelsmaeker is de spil van het ganse werk, en wanneer de stu denten over enkele weken weer in de klas zullen zijn, zal het werk (de eigenlijke bouw) een nieuwe richting nemen. De uit voeringstermijn is voorlopig niet gekend. Er wordt niettemin toch op 2 a 3 jaar ge rekend. Dat is voor «Levensvreugde» de periode waarin voor vele gehandicapten een stukje levensvreugde zal kunnen ge schapen worden. Natuur en onderwijs rei ken mekaar immers de hand in het nieuwe domein... ceren om zich een benaaerende voorstel-'* ling te geven van de zorgen waarrhécie werknemers, zowel arbeiaers als bedien den, beslopen woraen de dag dat zij te horen krijgen dat het bedrijf waarin zij jaren werkzaam zijn, kans loopt om geli- kwideerd te worden. Vele werknemers van de Filature du Ca nal zal deze zomerperiode wel altijd bij blijven als een zenuwslopende historie. 0 0 0 0 IN een uitvoerige thesis «De sluiting van de N.V. Roos-Geerinckx De Nayer gevolgen voor de tewerkgesieiaen na drie j i*: sluiting is dcrtijus, de huidige A.O.V. VerbondsseKretaris W. De Turck nader in gegaan op de sociale situaties van de be trokken werknemers. üischoon de huidige ekonomische kon- kunctuur sedert die vijftiger jaren verbeterd is, de wetgever die sedertdien getracht heeft de werknemer die het slachtoffer is van dergelijke fabriekssluitingen beter te beschermen, blijft bovenvermelde thesis een aktuele waarde behouden. Pro Memorie enkele gegevens uit het werk van de ACV voorman: «Alle ondervraagden op 16 na, zijn bij hun afdanking in oe firma Roos-Geertï»ci.x De Nayer onmiddellijk werkloos gewor den, wat ons 234 op 250 of 93,60 geeft De evolutie van de totale groep na één jaar sluiting: Categorie aantal Pensioen 9 Vervroegd pensioen 6 Thuis gebleven 7 Ziek, ten laste R.V.Z.I. 6 Uitgesloten door R.V.A. 1 Tewerkgesteld 59 Werkloos 162 3,6 2,4 2,8 2,4 0,4 23,6 64,8 250 100 nog maar rra één jaar tewerkgesteld. Na 3 jaaT sluiting waren nog 82 van het totaal (250) werkloos. De wedertewerkgesttlb'en waren hooiozakelijk jongeren. Van het Arm Vlaanderen van Stracke, Daens en Anseele krijgt men zoveel jaren later nog een triestig beeld, via het ant woord van de getroffen werknemers op de vraag van de auteur. «Wat hebt U ondernomen om nieuw werk te vinden?» 16: onmiddellijk tewerkgesteld door pa troon 234: op de plaatsingsdienst R.V.A w3'en allen geweest; het is een administra tieve vereiste dat een werkloze als werkzoexende ingeschreven wordt en gezien de textielcrisis hield men speciale fichen bij de R.V.A. ever beroepsverleden, speciaal met het oog op herscholing" 194: waren naar hun syndikaat geweest om langs daar werk te vinden. 93: hadden een vriend aangesproken met de bede bij hun patroon voor hen werk te bekomen. 68: hadden een politiek mandataris van de gemeente aangesproken 31: hadden een parlementair aangespro- ken. Deze korte uittreksels uit deze nochta niet meer recente thesis over de fameuze fabriekssluitingen, nu bijna tien jaar gle den, mogen volstaan. En elk kommentaar, in 't 'icht van de nieuwe moeilijkheden van een Ier laatste grote bedrijven is daarbij volledig overbo dig... Cik. In het staadsblad verscheen de benoe ming van Meester Jean-Marie De Bruyne tot Referendaris van de Rechtbank van Koophandel te Aalst. Hij volgt als dusdanig de heer Van den Berghe op. PROMOTOR VAN LIEFHEBBERS KAMPIOENSCHAP TE NIEUWERKERKEN ERE WIE ERE TOEKOMT In onze vorige uitgave vermeldden wij in de titel verkeerdelijk de h. Horoné Meert als de promotor van de Nationale Liefheb berskampioenschappen te Nieuwerkerken zondag II. Vanzelfsprekend was hier bedoeld de h. André Meert, zoals overigens in het uit voerig verslag was genoteerd. GOEDKEURING SUBSIDIERING Op het schepenambt van openbare wer ken werd bevestigd dat ministeriele goed keuring werd gehecht aan de subsidiering van de eerste bouwfase van het kuituurcen trum. JONGE LERARES DOOD AANGETROFFEN TE LEDE Lijkschouwing bevolen Te Lede is de 25 jarige Marguerite Mou- lijn, lerares dood aangetroffen in de ouder lijke woning. De geneesheer die het overlijden vast stelde verwittigde de rijkswacht die op haar beurt het parket van Dendermonde verwittigde. Een lijkschouwing werd bevolen. Do echtgenoten Gustaaf De Neef- Welleman vierden hun gouden bruiloft. Hier de jubilarissen sa men met hun familie. DE RIJKDOM NIETTEGENSTAANDE de Vietnamoör- og is men er in de Verenigde Staten niet slecht aan toe. Er zijn meer dan 100 tedrijven, die een jaar omzet boven 1 mil- ard dollar hebben; in 1951 waren er dat lechts 25. Supermiljardairs zijn de bedrijven, die :en jaaromzet boven de 10 miljard dollar lebben, dit zijn er 4, bijgenaamd de grote met als kampioen General Motors 20,2 miljard), de tweede is de Standard I (13,3 miljard), de derde is Ford (12,2 biljard), de vierde Tel Tel (12,1 miljard) 1 De omzetstijging was over de ganse lijn s|.6 in 1966. "jCINDERü-N is UIT de dagelijkse persberichten kan men heffen dat zelf in deze tijd kinderverwaar- I èzing. ja kindermishandeling nog tot onze ndiNlvaartmaatschappij behoren. v Uit een naamloos telefoontje aan ons ml)lad zou moeten blijken dat ook *e Aaisi <energelijke triestige situaties -og voorko- len. Afgezien van het feit dat naambze te ü'oontjes (en brieven) getuigen van we: ig verantwoordelijksheidszin, s.gnalee-t len dergelijke gevallen in eerste instant:e w an de verantwoordelijke politiediensten. BSJBELS Pastoor Timmermans uit Valkenourg in Nederland v/il het gezellig maxen in z jn parochiekerk. Hij heeft er dan ook een vo lière en een aquarium in geplaatst, zodat de mensen er zich wat meer ihuis zouden gaan voelen. Men zou kunnen opwerpen: Vaarorn cr ineens geen dierentuin van gemaakt. Maar pastoor Timmermans zegt de Bijbel op zi,n kant te hebben. Staat er niet een van de psalmen «Alles wat adem heeft, love de Heer». SCHRAMME De Belg Schramme, huurlingenlsder in Kongo is er ingeslaagd in enkelei .lagen tijd in het wereldnieuws te komen. Wie achter Schramme en co staat kan men vaag vermoeden Voor z.jn militaire carriere in Kongo was Schramme een be scheiden handelaar* in West Kapelle, naoij Knokke. waar hij nabij de dorpskom een zaak in visbereiding leidde Zijn echtgenote verblijft te Brugge, waar haar woning zorgvuldig door de B.u B. in 't oog wordt gehouden. Da echtgenoten Edmond Triaen- Van Styvendael vierden hun dia manten bruiloft. Hier de jubila rissen samen met hun familie.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1