ERASIIUSSCHOOL De Soedannegers Bruisende drank X£?- l 1895 Sint-Vincentiusinstituut <~Dan<=Patience <=Paard e- en andere óaució Fiets bestaat 150 jaar Het kongres danst... Een half miljoen vermoord De Bank van Brussel in feest Agatha Christie JONGENS EL" MEISJES UW TOEKOMST GRIJPT DEZE KANS OUDERS HIER VERDWIJNEN DE ZORGEN VOOR UW OUDERE KINDEREN AALST, Priester Dasnspiein 2 (St. Martinuskerk) Tel. (053)284.55 Verdere scholen Mee helen - Leuven - Brugge DAG-, AVO WD-, WEEKEIND-, PRJVELEERGANGEN Steno-daktilo Diploma 1 a 3 maanden - alle talen - Meysmans metode Bestuurssekretariaat in 1 of 2 jaar. Handel Boekhouden - Sociale wetgeving - Fiskaliteit - Accountancy. Talen en Handelskorrespondentie Nederlands - Frans - Duits - Engels - Italiaans - Spaans - Russisch - Zweeds. Privé-kursussen Ook wiskunde - Grieks - Latijn. Publiciteit en Etalaae. Wegcode. IN ERASMUSSCHOOL VINDT U Een zonnige en voorname geest. Gratis olaatsing. Keurleraars die uw vrienden zijn. Gratis onderbrengen in Franse. Duitse, Engelse families. Verzekerde kinderbijslagen. Geen aanvangsdiploma vereist (alleen bekwaamheid). INLICHTINGEN - INSCHRIJVING alle dagen. Aanvang 6 september 1967. OUDERS!!! Wilt gij voor uw meisje, dat weinig aanleg betoont voor de wiskunde nog ruime toekomstmogelijkheden openstellen Stuurt haar dan naar de MIDDELBAAR - Familiale afdeling in het STATIONSSTRAAT, 1, De enige school op dat niveau in de hele omtrek. GIJIEGEM. Met Sint Jobkermis Sint Apolonia, Ter muren en andere begankenissen, staat het rondom de bidplaatsen vol met kramen die overlopen van allerhande snoep en gebak, ook peperkoek, terwijl de dansorgeis in de naburige zalen en tenten hun polka's en mazurka's op volle toeren afdraaien. Sint Job evenwel vertoont deze bijzon derheid dat men er zich kan voorzien in «posjinsje» kleine macron-soortige koek jes, die, zogezegd, de verduldigheid ver beelden van da Heilige Man, bedekt met zweren, eksema en etterende puisten, lijd zaam uitgestrekt op zijn mesthoop. Wie een pakske van de bewuste «pos- jensje» binnenspeelt, zonder echter na te laten de relikwie met een devoot gebed er bij te vereren, heeft kans om verduldig te worden tegenover zijn medemens en alle lastige wederwaardigheden van ziekte, be proeving, enz. in het leven, precies gelijk Sint Job. De staande staaksels van de kramen zijn bezet met gedroogde, gezouten schol, af gewisseld door trossen paardesauci's. Ze zijn bestemd om de honger van de van ver komende kermisgangers te stillen, maar te vens hun dorst aan te scherpen en ze naar de herbergen te dringen voor een glas Leuvens, een fris schuimend bierke, dat u onmiddellijk een gezonde opwerping van de maag bezorgt met een aangenaam ge- prikkcl in de neus. Tussen de menigte ontbreken ook de venters niet in «abliekes», coco, papieren molekens, of houten «sperteleerkes» op een stokje. Onder dezen is een zekere wel bekende Bert. Een treffelijk man, in de 50, die in een proper wit-blauwgestreept vestje met een grote vierkante korf langs de op gestelde herbergtafels rondloopt. Zijn spe cialiteiten zijn «gekaste erwtjes» (een kroesje vol tegen 5 centiem), karamelle- kens jn een papieren bandje waarop een liefdeversje voor de vrijers, en de onmis bare paardesaucis. Echte, gewone saucissen, kregen hun vermaardheid te Aalst, bij een verkiezing waar de Bokkepartij door de stegenstre- vers beschuldigd werd van «konkelfoes», bij middel van 'n «souper met saucissen»' In de Bokkestoet zong men toen Saucissen, saucissen, saucissen eten wij Met geheel ons maatschappij. En 't en zijn «na» geen saucissen, Maar het is «na» stoverij, M:t geheel ons maatschappij Miel van 't Kerrebroek ISRAEL MOEDIGT TOERISME AAN De Israëlische regering heeft de gren zen voor de toeristen weer opengezet. De Israëlische verkeersbureaus in de gehele wereld zullen weer landelijke campagnes houden om de toeristen voor een bezoek aan Israel te interes- Weet je dat de fiets precies honderd vijftig jaar bestaat? Je ziet ze nu bij bosjes op de weg, maar toendertijd in 1817 toen de allereerste fiets voorbijkwam op de weg van Mannheim naar Schwetzig in Duits land, sloegen de voorbijgangers de handen ineen. Het was ook toen een lachwekkend schouwspel. Want de keurige meneer die op dat houten ratelding passeerde, maakte er een idiote loopbeweging bij. Pedalen bestonden nog niet, het was een loopfiets ofwel «Draisine». Pedalen werden pas vier jaar later uitgevonden door een Parijse jongen van veertien jaar. Helemaal goed bruikbaar werd de fiets pas door de luchtbanden. Die werden het eerst gemaakt door een veearts in Ierland, me neer Dunlop. Hoeveel makkelijker een fiets op lucht banden rijdt kan iedereen je vertellen die tijdens de oorlog met «harde banden heeft moeten rijden. Lek konden ze weliswaar niet raken, maar hij sprong wel eens stuk of raakte eraf. Als je hem dan had losge kregen, moest je verder op de ijzeren velg, en dat ratelde zo dat de ganse wijk je hoor de afkomen. Er is nog iets geks met het woord «fiets»; niemand weet inderdaad waar het vandaan komt! Onlangs werd te Parijs een kongres ge houden van illusionisten uit gans de wereld. De vergaderingen waren gesloten en nie mand buiten de leden van de organisatie werd toegang verleend. Geen dienstbode, geen nieuwsgierige en zeker geen dagblad schrijver .werd doorgang verleend of kon de deuren naderen, die door strenge zaalwach ters bewaakt werden. De illusionisten zegden dat ze hun ge dachten wilden wisselen en de vooruitgang onderzoeken die op gebied van goochelarij en illusionistische wetenschap sinds de oor log gemaakt werd. Ze deelden mekaar de nieuwe trucs mede en legden uit hoe ze moeten verwezenlijkt worden. Deze onder linge mededelingen zullen trouwens heel wat vruchten afwerpen. Ze worden beschreven in zeldzame boeken die door de ingewijden jaloers worden bijgehouden. Deze werkjes, die slechts getrokken worden op zeer kleine schaal, zijn soms niet minder dan zes cij fers waard. De heren hielden af en toe van een frats en deden op een gegeven ogenblik al het tafelgerief van het tafellaken verdwijnen, ze toverden levende konijnen uit de soepkom men die men hen aanbood, enz. De kellners bekommerden zich om de lepeltjes die over de tafel dansten en later in de zakken van de portiers werden teruggevonden... tenzij ze onder hun pet zaten. Het kongres danst. Gisteren vrijdag 25 augustus werd in het Bijhuis van de Bank van Brussel, Nieuw- straat 27 alhier, de Heer A. Van Landuyt" Adjunkt-Direkteur, gevierd ter gelegenheid van zijn 40 jarig ambstjubileum. Er werdep toespraken gehouden door de Heer Ludovic Moyersoen, Oud-Minister en Voorzitter van het komitee, alsmede door de Heer Georges Dupont, Directeur, welke de vruchtbare loopbaan schetste van de ju bilaris die nog voor zeer korte tijd door Zijne Majesteit de Koning, tot Ridder in de Kroonorde benoemd werd. Na de toespraken volgde een heildronk en werd door de Directie en het personeel een geschenk aangeboden. De Heer Van Landuyt dankte ontroerd voor de vele attenties en drukte de hoop uit nog vele jaren zijn beste krachten aan de Bank van Brussel te mogen wijden. Maar Rozemarijn had hem toegelachen en hem een kus gegeven boven op zijn hoofd. «Je bent een schat, George, en ik zal je vriendelijk aanbod niet vergeten. Maar voorlopig trouw ik nog met niemand». In alle ernst had hij daarop geantwoord: «Heel verstandig. Kijk eerst maar eens goed uit je ogen. Dan kun je altijd nog be slissen». Omdat hij werkelijk gedacht had geen serieuze kans te maken, was hij volkomen in de war geraakt, toen Rozemarijn hem op een dag had gezegd, dat zij met hem wilde trouwen. Niet dat ze verliefd op hem was. Dat wist hij wel beter en dat zei ze ook eerlijk. «Je begrijpt me nietwaar? Ik verlang naar de veiligheid van een eigen gezin... En dat gelukkige, veilige gevoel krijg ik bij jou. Alle verliefdheid hangt me op het ogenblik zo razend ver de keel uit. Dat loopt altijd op niets uit en laat je maar katterig achter. Ik mag je graag, George, Jij bent aardig en leuk en zacht en je be schouwt mij als iets wonderbaarlijks». Zij waren werkelijk gelukkig geweest sa men. Altijd had hij zich afgevraagd of dat wel blijven kon. Rozemarijn zou toch zo'n saaie piet als hij was op de duur vervelend gaan vinden? Zouden er dan scènes volgen moeilijkheden...? Hij had er zich altijd op voorbereid. Die moeilijkheden zouden wel weer overgaan. Rozemarijn zou altijd bij hem terugkomen. Want zij mocht hem graag. Haar toegenegenheid was van heel andere aard dan haar flirtpartijen en ver liefdheden... Hij had zich er mede verzoend, dat d e onvermijdelijk bleven, bij iemand met een zo licht ontvlambaar gemoed en een zo op vallende schoonheid als Rozemarijn bezat. Maar hij had nooit geweten, hoe hij er zelf op reageren zou. Flirten met een jonge man vond hij niet erg. Maar toen hij voor de eerste maal een vermoeden van iets ern- stigers kreeg... Hij had gauw genoeg de verandering ge merkt, die er toen over haar was genomen Haar opwinding, haar stralend uiterlijk. Nooit had ze zo mooi geleken. Maar de harde, overtuigende feiten had hij minder mooi gevonden. Daar was die dag, dat hij onverwacht op haar kamer was gekomen en zij met haar hand het papier bedekt had, waarop zij zat te schrijven. Toen had hij het geweten. Zij had zitten schrijven aan haar minnaar... Kort daarop, toen ze was uitgegaan, was hij naar haar vloeiblad gaan kijken. De brief had zij meegenomen, maar het vloei blad was nieuw. Hij had het voor de spie gel gehouden en had toen de woorden kun nen lezen, in Rozemarijns kloek handschrift: «Mijn liefste lieveling»... Het bloed bonsde hem toen in de slapen. Op dat ogenblik voelde hij wat er in Othel lo moest zijn omgegaan. Verstandige maat- 'n deze vreemde wereld kan men~\et meemaken, dat wannier een zwSrte sabo teur die een handgranaat gó&iL daar^öbr gevangenisstraf krijgt, bewogen pennen in een menigte van landen zeer* bewogen ge voelens vertolken, maar dat.de vermoor ding van een half miljoen zwarten nauwe lijks een enkele regel krijgt en nergens be wogenheid wekt behalve in het land van de doden zelf, waar de wanhoop heerst. Het geldt de Soedan. Dit land is groot, vijfmaal zo groot als Frankrijk. Het telt 12 miljoen inwoners, nl. 8 miljoen Arabie ren in de noordelijke en 4 miljoen zwarten in de zuidelijke provincies. Onder het Brit se koloniale bewind ging het nog wel. De Arabieren hadden toen vrijwel autonomie en de zwarten stonden rechtstreeks ondfrr Londen zonder zeggenschap van Khartoem Maar bij het verkrijgen van de anafhanke- lijkheid kreeg Khartoem de volle macht over het zuiden en kwamen de poppen aan het dansen. De Arabieren besloten het zui den tot de islam te bekeren en volkomen te onderwerpen. Die 4 miljoen zwarten zijn na melijk voor 3,5 miljoen zielen Afrikaanse fetisjdienaars, terwijl een half miljoen chris telijk werd. Deze laatsten verwierven door de missiescholen de meeste ontwikkeling. De Arabieren begonnen hun bekerings werk met het sluiten van de scholen en kerken en het verwijderen van alle potten kijkers. Daarna trokken 18000 soldaten het zuiden binnen ^n begonnen een verdel gingsoorlog, zoals ze in de geschiedenis vaker voorkwamen en dan barbaars heten. Volgens gegevens van de UNO zijn er van deze 4 miljoen thans een half miljoen, mannen, vrouwen en kinderen vermoord, zijn er ook nog een half miljoen naar nabu rige landen ontvlucht, zijn de steden en dorpen stelselmatig platgebrand en schuilt de rest van de bevolking in de jungle, waar ze als in de oertijd leeft van wat ze in de bossen en moerassen vindt. Ze hebben een verzetsleger gevormd van een 5000 man die met pijl en boog gewapend (en soms wapens, die ze van de vijand namen) de regelen? Het mocht wat! Hier sprak alleen maar de oermens, het bezitsinstinct van de man. Hij had haar kunnen vermoorden. Maar ook die andere, vreemde man. Wie zou 't zijn? Die Browne soms? Of die stijve hark van een Farraday? Allebei hadden ze een oog je op haar. Hij had in de spiegel gezien hoe zijn ge zicht er uitzag. Zijn ogen waren met bloed belopen. Het leek alsof hij een beroerte na bij was. Wanneer hij aan dat ogenblik te rugdacht, viel het glas bijna uit zijn hand.. Hij vermande zich. Dat was voltooid ver leden tijd. Rozemarijn was dood. Zij had de rust gevonden. Hij zelf ook, hij leed er niet meer onder. Dat laatste had hij zelfs aan Ruth nooit verteld. Goed kind, die Ruth. En wat een helder hoofdje! Hij wist werkelijk niet wat hij zonder haar zou moeten beginnen. Een prettige kameraad, meer niet, ook niet man ziek, zoals Rozemarijn... Rozemarijn, daar aan die ronde tafel in het restaurant. Iets vermagerd in haar ge zicht, na die influenza; ja nog een beetje in de lappenmand, maar hoe verbazend be koorlijk had ze er uitgezien. En nog geen uur later... Neen, nu niet meer aan denken. Nu aan zijn plan denken. Zijn eigen plan. Eerst wil de hij er nog eens met Race over spreken. Hij wilde Race de brieven laten liezen. Iris ongelijke strijd trachten vol te houden. f kan nog enkele jaren duren en dan korf volgens Khartoem de 18000 ervaren ders vrij voor de volgende ronde tegi rael. EN DE WERELD ZWIJGT I De wereld zwijgt hierover te veel. cieel heet het, dat de UNO niets te mt heeft met de binnenlandse aangelegenhi van andere soevereine landen, dus ook met de binnenlandse vermoorden Soedanese zwarten. Dit officiële standj is maar een doekje voor het bloeden, menige UNO-resolutie bemoeit zich met nenlandse aangelegenheden van an landen en menig gewapend optreden de UNO dito. Bovendien is in dit standpj bepaald. onjuist, dat men vergeet, hoeJ oude koloniale grenzen, die in het geil geen rekening hielden met de erdoor j sloten volken, tal van volken gedwongen; kander behoren. D N D Met deze koloniale fout werden de nj we zwarte staten opgescheept en moe nu maar zien, hoe ze dit oplossen, watj teraard steeds «oorlog» betekent, zoais Nigeria en elders, ook in Soedan. Het nezen van koloniale fouten is geen zuil binnenlandse aangelegenheid van de zsi te volken, die zelf deze koloniale foii niet hebben gemaakt, wel echter er vj Z< hulpeloos onder moeten lijden. Maar wig« om houden de zwarte volken van Af| bij de uitmoording van zoveel rasgenoi hun mond? De zwarte wereld denkt vj anders over de doden dan de westerse reld en is ook meer egocentrisch. In Co| worden de doden ook niet geteld. Voc! Ei zijn de zwarte volken hoewel ze allermiNI dankbare herinneringen hebben aan de AV< bische slavendrijvers, bang de hulp van va Arabische volken in hun strijd tegen to zuiden te verliezen; hier immers hebben hun guerilia-opleidingen en hun Chinl adviseurs. Maar waarom zwijgt de westa wereld? Toch niet om de Arabische oi Of om al de genoemde redenen te zamêyj Het zwijgen is droef. had er geen weg mee geweten. Kenn< had zij niet het geringste vermoeden. M komaan, hij was de situatie nu volkoi meester. Zijn plan lag gereed. Helemaal gewerkt. Met tijd en plaats. Op 2 November, Allerzielen. De aar wezen datum. En in het Luxumbourg tuurlijk weer. Hij zou zorgen, dat ze sj cies dezelfde tafel kregen. En ook dezelfde gasten. Anthony Br ne, Stephen Farraday, Sandra Farrac Hf Dan, natuurlijk, Ruth en Iris en hijzelf. Bi dan als zevende Race. Race, die oorspij kelijk ook van de partij zou zijn geweej Maar er zou een lege stoel overblijf Schitterend zou dat zijn I Dramatisch!! herhaling van een misdaad... Of eigerf niet zozeer een herhaling. Hij dacht vj aan Rozemarijns verjaardag. Rozemarijn, voorovergezakt op diezej tafel... dood... oOo BOEK II «ALLERZIELEN» HOOFDSTUK I Dc Lucilla Drake was op haar manier het kwetteren. Dat was de allerbeste duiding. Op deze speciale morgen had het zo druk met alle mogelijke besog en met zoveel dingen tegelijk, dat ze I aandacht bijna niet bij één zaak kon palen. Ze stonden op het punt naar de s terug te keren. Haar hoofd liep dus De verhuizers, de dienstboden, het huisl den; ze moest van alles laten opbergen \j de winter, duizenden kleinigheden... emVE alles bij elkaar, gecombineerd met l>Ge bezorgdheid over Iris, die er niets g Af uitzag. Ge «Heus liefje, ik maak me wat ongeruMf je ziet er zo bleek en betrokken uit... aiGf je geen oog hebt dicht gedaan, slaap Af slecht Anders heb ik wel dat drankje pF dr. Wylie of was het van dr. Gaskeli Goed, dat ik er aan denk, ik moet zelf I^F naar de kruidenier gaan, want... of de i den hebben van alles op eigen houtje Ap steld, of de man probeert ons een be op te lichten. Stapels pakken zeepvlokke en ikzelf geef ze er nooit meer dan in de week... Maar wie weet zou een cum in jouw geval nog beter zijn I East stroop kreeg ik altijd als kind. En veel nazie eten natuurlijk. Ik zal het meisje de lunch wat spinazie laten klaarmaken Iris was a| te zeer gewend aan het v lopige gepraat van mevrouw Drake om te vragen, hoe ze zo opeens van dr. Ga! op de kruidenier was overgesprongen, ze het gevraagd, dan zou prompt het woord hebben geklonken «Omdat de fl06 Cranford heet, liefje.» Tante Lucilla's rf^p neringen waren voor haarzelve altijd zope der als kristal. Ge Nadruk verboden. ver GE

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 2