m en omstreken DE BEATLES DOEN Y06A! mm In ons land47 t.h. van de woningen zijn ongezond Klein Logboek tJ Het ongeval van Aalsters genees heren gezin in Spanje Twee motorrijders verongelukt te Erpe Aalstenaar opgesloten in kasteel te Laarne WONEN IN OE DENDERSTREEK Hier volgen enkele ideeën van de Yogaleraar van de Beatles 9e Gazet van Aal NEC SPE. NEC METU. 23ste JAARGANG Nr. 69 DE GAZET VAN AALST en omstreken Verschijnt tweemaal per week 3 maandab 62.50 F 6 maandab. 120,F Jaarab. 230,F Kantoor Schoolstraat 26, Aalst Telefoon 241.14 Postrekening 881.72 DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1967 2,50 F HET NUMMER Deze orchidee, die eik verliefde man aan zijn beminde zou willen aanbieden, zal voortaan onder de naam van «Orchi dee van het Festival van Vlaanderen» a!s embleem geiden van deze internationale kulture'e manifestatie, die een steeds ruimere weerklank vindt in alle Europese landen. Van 21 tot 22 september wordt te Brussel een colloquium gehouden over het thema «De bevordering van de gezondheid door woonhygiene». Sedert de resultaten van een onder zoek door het Nationaal Instituut voor de Huisvesting over de kwali teit van de woongclegenheden in Belgie bekendgemaakt werden, weef iedereen dat het hiermee in ons land nogal treurig gesteld is. Inderdaad, volgens criteria die nochtans [niets buitensporigs hebben, kunnen slechts 53,06 t.h. van de Belgische woongelegen- heden als gezond beschouwd worden, wat met andere woorden wil zeggen dat 47 t.h. van die woningen hetzij ongezond zijn, het zij ernstig tekort schieten inzake elemen taire hygiene. 9j Uit het onderzoek bleek inderdaad dat .verschillende van onze woongelegenheden ^onvoldoende zijn uitgerust. in* Het feit dat bouwvallige, slecht uitgeruste n (gebrekkig onderhouden woningen, die dus geenszins aangepast zijn, door het indivi- letdueel en gezinsleven, steeds opnieuw be- woond worden, schaadt de gezondheid en brengt psychologische spanningen teweeg, die niet nalaten hun ongunstige weerslag op sociaal gebied te doen gevoelen. De «snelheid» waarmee onze woongele genheden worden aangepast en vernieuwd, beantwoordt niet aan de heersende noden, zodat de algemene toestand er niet op verbetert. Om de verschillende aspekten van dit probleem te onderzoeken en oplossingen voor te stellen, organiseert het Sociologisch Studiecentrum voor de Gezondheid van het Instituut voor Sociologie van de V.U.B. een colloquium over het vraagstuk van de woon hygiene, in samenwerking met de Studie groep voor de verbetering van de hygiene in de woningen en de collectiviteiten. Die gedachtenwisseling, waaraan zal wor den deelgenomen door geneesheren, specia listen inzake hygiene, stedebouwkundigen, technici inzake woningbouw en financiers, wijst op de bewustwording en de rijping van de sociale en technische woonproble men, wat in de toekomst kan leiden tot een aktie met het oog op de daadwerkelijke verbetering van de toestand. (n.v.) Met betrekking tot het woonpeil wordt n het Richtplan van de Denderstreek (So- Jegec) vastgesteld «De sociologische enquete over de huis vesting laat in de eerste plaats de zeer lage woonkultuur kennen van de bevol king. Dit blijkt vooral uit de hoge mate van tevredenheid met de woontoestand vc ondanks het gebrek aan komfort en on- danks de ouderdom van de woningen. 10 Het verwachtingsniveau bij bedienden en zelfstandigen ligt hoger dan bij ar- jd beiders en landbouwers.» -a!p 48 t.h. van de woningen zijn ouder dan J 1918. Dit verschijnsel is sterker in de landbouwzones. 21 t.h. van de woningen zijn gebouwd na 1945. Studiekomitee van de Week voor de Huisvesting Aalst 1964 Veroudering en sleet op de huizen Voor 1850 Van 1850 tot 1899 Van 1900 tot 1918 Van 1919 tot 1945 Na 1945 Na 1947 1 488 2.565 2.104 3 675 3.653 3.327 Auto kwam terecht in uitgedroogde rivier Betreffende het onceval dat de Aalsterse kinderarts Dr. Lorré in Spanje is overko men, wordt nog het volgende vernomen Ten gevolge van de bar slechte weg kwam de wagen waarin het doktersgezin had plaatsgenomen, in de nabijheid van Barce lona terecht in een acht meter dieper gele gen uitgedroogde rivier. Alleen Dr. Lorré, als autobestuurder, werd gekwetst aan de rug. De andere leden van het gezin kwamen er vrij behoorlijk van af. Na verpleging ter plaatse is de genees heer samen met zijn gezin, per vliegtuig naar Belgie dienen terug te keren. Op de Gantsesteenweg te Erpe ter hoogte van de Vijfhuizen, kwam 's nachts de motor rijder Karei De Fiou, wonende Kouterbaan te Bavegem, in botsing met een vrachtauto. Da bestuurder van het motorrijtuig, De Flou, werd op slag gedood. De duozitter Achiel Van De Voorde, even eens uit Bavegem, liep zware verwondingen op en overleed in het ziekenhuis te Aalst. DE PARTiJLIDKAARTEN... Van de partijverpoliiiserii.g in onze maat schappij is de ondei wijssektor ongetwijfeld een der frappantste voorbeeioen. Wie mo menteel inzake een benoeming in het Rijks onderwijs aan zijn trekken wil komen maakt weinig kans bijaldien hij geen P.V.V. refe renties kan voorleggen. In de huidige om standigheden heeft dit tot gevolg dat de Liberale Vakbond een ongewone betekenis krijgt. De aanwervingskracht van deze vak bond is inderdaad de laatste maanden ge stegen. Het volstaat in dit land inderdaad niet behoorlijke studies te hebben gedaan, over een of meer wettelijke ieraarsdiploma's te beschikken, bijaldien men daarbij geen lid- kaart van de partij of vakbond kan voorge legd worden, in onderhavig geval van P.V.V. oorsprong. Omdat de Belgen over een buitengewoon aanpassingsvermogen beschikken, behoort het dan ook meer en meer tot de dagelijkss praktijk vooral in de onderwijssektor dat velen, naargelang de omstandigheden, aansluiten bij een of andere partij of vak verbond. Een statistiek van Belgen die dus lid zijn van méér dan één partij zou zeer boeiend kunnen zijn. Op de keper beschouwd kan men het overigens deze Belgen niet kwalijk nemen dat zij op hun beurt de partijen en aanver wante organisaties in het ootje nemen. Men zou kunnen slellen dat de partijen de leden 41 hebben die zij verdienen... BUITENLANDSE AANWEZIGHEID IN VLAAMSE fcKuWuM.E Naar aanleiding van de start van zijn I jaarprogramma rond dit thema organiseert Het Verbond van Kristelijke Werkgevers op I donderdag 5 oktober te 15 uur een collo- 9 quium in de hoofdzetel van de Kredietbank, I Arenbergs.raat te Brussel. Dr. Guido Van I Gheluwe, sekreiaris - generaal van de E.R.V. Prof. Dr. E. Leemans, kommissaris - gene- raai van de Universiteit te Leuven, en een [I vreemd bedrijfsleider zullen dit thema onder I zijn diverse aspekten toelichten. De heer Alain Camu, Ekonomisch Adviseur van de j| Eerste M.nister, zal de regeringspolitiek I inzake vreemde investeringen en de jongste 'I beslissingen terzake toelichten. REGIONAAL KOMiïEE TAALREGEL1NG HOGER ONDERWIJS De werkgroep van het Regionaal Komitee voor Taalregel.ng Hoger Onderwijs (voor heen Reg.onaal Komitee Leuven) kwam bij een onder voorzitterschap v. de h. E. Saeys en in aanwezigheid van afgevaardigden van De Rank, Davidsfonds en Willemsfonds. Op deze vergadering werd van gedachte gewisseld omtrent de regionale organisatie voor een massale deelname aan de Natio nale Betoging te Antwerpen op 5 november Dat reizen en trekken ideaal zijn om veel te leren, is al sinds vele jaren een waarheid die algemeen wordt aangenomen. Maar dat perikelen hierbij niet uitblijven werd enkele dagen geleden bewezen. De gedecoreerden van een Aalsterse fir ma waren op reis en deden bij de terugkeer het kasteel van Laarne aan. Toen men in de Dirk Martensstede arriveerde, werd vast gesteld dat een van de reisgenoten ontbrak. Onmiddellijk werden twee bereidwillige mensen naar Laarne gestuurd, maar zij stonden er voor de gesloten poort. Enkele uren later werd vernomen dat de man toch in Aalst was aangekomen. Hij had zich eenvoudig voor enkele ogenblikken verwijderd toen het gezelschap in de gelag zaal vertoefde, maar bij zijn terugkeer was de sluitingstijd aangebroken en was alles donker en slotvast. Hij kon tenslotte toch uit het kasteel glippen en belandde met autostop in Aalst... Op T.V. (Nederland 1) zagen we op 4 september 1967 een uit- zending over de Yogaleraar van de Beatle s, een MAHARSHI (Maha is groot; Rishi is wijze) zoals hij wordt ge noemd. Wie vermoed had dat het de Beatles om een nieuwe publicitaire stunt te doen was en dat hun leraar ergens een charlatan was die ze voor de gelegenheid hadden opgevist, is stellig fout. Mensen van onze Aalsterse Yogaklub zeiden ons dat het T.V.-ge sprek van de Maharshi getuigde van een zeer grondige yogakennis. Het hoeft daarom niet te verwonderen dat de Aalsterse Yogis echt in hun nopjes zijn, nu de Yoga wellicht ook de weg naar de jeugd heeft gevonden. Yogiraj Sri Swami, Satchidanandaji, Peter van Yogavereniging, Aalst. Uit een onderzoek van het Nationaal Instituut voor de Huisvesting, in samen werking met de stadsdiensten, blljkf dat van de bestaande huizen het bouwjaar als volgt is Werden in goede staat bevonlan 11.173 woningen Ongezond doch verbeterbaar 750 woningen Niet verbeterbaar 1562 woningen Dit op een totaal van 13.455. (Nota Deze cijfers zijn inmiddels lichtelijk gewijzigd ingevolge enkele belangrijke bouwprojecten te Aalst). In ieder mens is er een bron van kracht, schoonheid en wijsheid. Die bron ligt voorbij de geest. Als we de geest overschrijden door transcendentale medi tatie, als we «in tune» zijn met het be wustzijn achter de geest, kunnen we naar willekeur tappen aan de bron. Ons leven zal rijk zijn aan schoonheid en inspiratie. De Beatles en niet alleen zij, maar de ganse jeugd voelen zich aan getrokken tot de transcendentale medi tatie omdat ze de poort opent naar een wijder en ruimer leven. Het woord «meditatie» heeft helaas volgens het populaire geloof per sé iets te zien met godsdienst. Niets is minder waar. Het is een zuiver technisch proces om voorbij de geest te gaan, om door te dringen in de diepste lagen van ons be wustzijn. Transcendentale meditatie is voor allen, welke ook de overtuiging van de beoefenaar mag zijn. De Bisschop van Canterburry heeft de Beatles gelukge wenst. De reporter vroeg «Kunnen wij door naastenliefde, door anderen te hel pen, niet hetzelfde doel bereiken De Maharshi ging wat rechter zitten en hartelijk lachend zei hij «Neen, dat kan niet I Hoe kunt ge anderen liefde geven als ge zelf vol spanningen en konflikten zit en als ge met uzelf overhoop ligt Hoe kunnen we anderen helpen als we niet eens in staat zijn voor onszelf te zorgen Laat ons eerst, door transcen dentale meditatie, leren leven in harmonie met onze innerlijke natuur Dan. en pas dan. zullen we vanzelf naar allen liefde uitstralen.» Op maandag 18 september te 20 uur start Yogaklub Aalst met een nieuwe kur- sus meditatie, in de Stadsmeisjesschool aan het Vredeplein.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1