en omstreken Een hopeloos geval Pintelieren nipt tot sluitingsuur in Ajuinstede KERN begint vijfde speeljaar KLEIN LOGBOEK Van 30 september tot 15 oktober «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 Met de wet in de hand Treedt politie strenger op 240 fr. radio- en 1.000 fr. televisietaks Het a s. toneelseizcen x r' 4- WIEZE, O WELIG HUIS OPINIES. Vt Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU. 23ste JAARGANG Nr. 70 CENTRALE SCHENKT UW VERTROUWEN AAN INGANG VRIJ ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1967 MET BIJVOEGSEL 2.50 F HET NUMMER Als onze inlichtingen juist zijn, dan ziet het er naar uit dat de doorgaans niet onsympatieke Aalsterse volgelingen van de H. Hermandad ofte politie agenten, op het cruciale sluitingsuur van openbare gelegenheden voortaan niet meer hetzelfde geduld zullen mogen betonen. De oude traditie waardoor de politionele wekroep met een pittige Aalsterse va riante op het «Heren en Dames het is tijd», zal dus voortaan niet meer herhaald worden. Het luidt namelijk dat sommige herbergiers, die de laatste dagen reeds tot hun schade en schande (sic) zouden ervaren hebben en meteen ook het rustig voortpintelierende klienteel. Het sluitingsuur en dat is 1 uur zou dus onverbiddelijk worden toege past, volgens de vigerende voorschriften. Is de oorsprong van deze plotse overgang van Aalsterse soepelheid een toe passing van de wet naar de geest naar een drastisch optreden de wet naar de letter niet duidelijk, dit neemt niet weg dat in middens van herbergiers een onbehagen is ontstaan. De regering heeft het inzicht de radiotaks van 204 op 240 fr. per jaar te brengen en de televisietaks van 840 op 1.000 fr. Degenen die terzelfdertijd een radio er een televisietoestel hebben, konden tot nog toe een gekombineerde taks betalen van 960 fr. Dat zou worden afgeschaft. Men zou voor ieder toestel afzonderlijk de volle taks moeten betalen. De mogelijkheid om de televisietaks in twee keren te betalen, zou eveneens wor den afgeschaft. Velen hielden het voor onmogelijk Kern '63, dat op 23 mei 1963 door een stel ent housiastelingen van het toneel in het beken de «Pompierke» over de doopvont gehouden werd, zou het met lang trekken. Ze hadden een te moeilijke weg gekozen, dachten te radikaal, grepen te hoog, enz. Akkoord het was niet steeds even ge- idj makkelijk. Maar het ging. En het bleef gaan. De produkties liepen door, ook wanneer Chris Boni als beroepsactrice naar het nieuwe Nederlands Toneel Gent overging, ook als andere medewerkers het opgedreven li ritme niet meer wensten te volgen. Maar vooral DANK AAN HET PUBLIEK. Vooral de echte toneelliefhebbers, die noch tans op een boogscheut wonen van N.T.G. of K.V.S. en die toch kwamen en bleven komen. Omdat zij deze poging waardeerden, omdat zij veelal authentieke topnummers uit de toneelliteratuur te zien kregen, kort om, omdat zij, samen met de mensen op de scene en achter de schermen, «toneel ervaarden» als een belevenis I Dank zeker aan de jongeren, die in grote getale de :e opvoeringen bijwoonden en hun warme sym- patie met onder stoelen of banken staken. Wie bewaart geen uitstekende herinne ringen aan «Van muizen en mensen», «An tigone», «De vrouw in de ochtend», «Andot ra», «Kent u de melkweg», «De vrek», «De kamer waarin wij leven», «Helena of de levensvreugde», «Don Juan», «De grote race» (arenatheater), «Spoken», «Wrok om gisteren», «Mannetje Maan», «Het huwelijk van de heer Mississippi», «De knecht van twee meesters», «Juno en de pauw» WERKELIJKE KULTUURBEHOEFTE A A .Ma The Cotton City Jazz Band, Gen der meest representatieve jazz-formaties uit ons land, treedt regelmatig op tijdens 'nternationale jazz - festivals. Ook deze gekende band treedt op tijdens de internationale Jazz - Jamboree, die te Aalst wordt ingericht op 23 en 24 oeptember en die doorgaat ten bate van Levensvreugde. Meer bijzonderheden over Jeze internationale manifesta tie vindt U vanaf volgende week in ons blad. gend doen, wanneer zij tolk zijn van de diepste emoties van de eeuwige mens en van de gemeenschap waarin zij leven. Er kan wel verschil zijn in de aangewende middelen, nooit in de doelstelling en het streven. Dat ons land niet in even grote mate als Engeland. Nederland. Frankrijk en Duitsland nochtans onze buurlanden teater- minded is, hangt met heel wat historische faktoren samen. Zoals de h. Van Kerckhove, direkteur van de K.N.S., het zegt Vlaanderen is pas nu aan een redelijke welstand toe en geniet er van als van iets nieuws. Een werkelijke kuituurbehoefte zoals elders kennen wij nog niet. Dit is minder een veroordeling dan wel een aansporing om ten spoedigste die ach terstand op te halen. Kern heeft in het raam van deze evolutie een gans speciale plaats veroverd in onze stad en houdt het erbij dat die taak nog op verre na niet haar doel heeft bereikt. Daarom de toekomst in, desnoods met nieuwe formules, met meer bij het beroeps toneel aanleunende metodiek in het aanleren en vertolken, maar steeds met belangloze toewijding I Voor het seizoen 1967-68 alweer een inno vatie. Twee stukken gaan in co-produktie met Volksteater Vertikaal, het Gentse voor- stadsteater van Wilfried De Langhe en Nolle Versijp. Resultaat van een samenwerking, die vorig seizoen op zeer bevredigende wij ze werd ingezet en nu op hechtere grondslag wordt doorgetrokken. Meteen worden de kosten naar verhou ding gedrukt, worden beide stukken zowel te Aalst als in Vertikaal gespeeld en is de keuze uit spelerspotentieel ruimer. Het lijdt geen twijfel of de kwaliteit van de produkties zal er nog door stijgen. De kijker zal oordelen. HET VLAAMSE B.S.P. KONGRES Het getuigt van een gebrek aan inzicht in de politieke realiteit van dit land. waar van nog steeds sommige katolieke Vlamin gen blijk geven, te veronderstellen dat men •in dit land tot een moderne staatsstruktuur kan komen zonder de B.S.P.. na de C.V.P. de grootste partij in dit land. Daarom is het aangekondigde kongres van de Vlaamse B.S.P., zoal niet om de besluiten, dan wel om de sfeer waardoor het zou kunnen beheerst worden, belangrijk. Wie van dit kongres hoopt dat het zich zo maar zou uitspreken voor het federalis me, dat de grote verwachting is van vele Vlamingen, verwacht een stroomversnelling, die men bij de B.S.P. evenmin als in de C.V.P. vooralsnog mag verwachten. Als er een wens is die men ten aanzien van dit kongres zou mogen vooropstellen, dan is het wel deze een krachtdadige po ging opdat in de B.S.P. het ouderwetse anti-klerikale wantrouwen tegenover gelovige Vlamingen zou opgeruimd worden. Nog te veel is de anti-verzuiling een eenrichtings verkeer. Om nogmaals de woorden van L.P. Boon te citeren de socialisten hebben evenzeer als de katolieken nood aan een «concilie». Wellicht is het hogervermelde kongres daartoe een aanloop. De B.S.P. federatie van de Denderstreek kan daar zeker het hare toe bijdragen. Vanaf 30 september a.s. gaan de 12de Wieze Oktoberfeesten van start. Dit Den- derdorp dat in een tijdspanne van 11 ;ae uit de vergetelheid van een alledaags dorp zich telkenjare voor 16 dagen heeft weten te plaatsen in het brandpunt van de belang stelling, voor iedereen die houdt van gezond volksvermaak, zal dus opnieuw het rendez-vous oord zijn voor tienduizenden. De bijval van deze internationaal gereputeerde manifestatie komt tot uiting in het feit dat het aantal bezoekers van 1956 tot 1966 steeg van 30.000 tot 350.000. Voor wie van cijfers houdt In 1966 werden 120 hele kalveren aan het spit ge braden, 23.000 kippen aan 't spit, 2.040 boerenbroden van karrewielen-formaat en niet minder dan 66.000 sausijsjes met broodje. NIEUW TESTAMENT BEST SELLER Een onverhoopt sukses kent een zakuit- gave van het Nieuw Testament, die door het Amerikaanse Bijbelgenootschap op de markt werd gebracht. De uitgave was be doeld voor inwijkelingen en Amerikanen die eerst op latere leeftijd Engels leerden en daarom in een zeer sobere taal gesteld. Men had daarom een oplage van 1 miljoen voorzien. In amper acht maanden zijn er echter vier miljoen exemplaren verkocht, ook aan academici, bisschoppen, predikan ten en priesters, zoals een onderzoek heeft uitgewezen. ««PIL» BEVORDERT OUDERDOMSPROCES BIJ DE VROUW In het licht van alle recente onderzoe kingen lijkt de konklusie gerechtvaardigd, dat het gebruik van de huidige anticoncep- tionele middelen bij de vrouwen leidt tot versnelling van het verouderingsproces. Dit is althans de konklusie van een Ne derlands professor, die zijn mening weer geeft in een artikel onder de titel «De in vloed van erale anticoptivia op de vrouw». Indien men volgens deze professor zijn oordeel uitsluitend op medisch-biologische overwegingen baseert, mag in, in het licht van onze huidige kennis^ de pil ten hoogste gedurende een periode'van twee maanden per jaar toedienen. De vraag in hoeverre medisch-sociale overwegingen al dan niet zullen prevaleren boven medisch-biologische, wordt niet aan de orde gesteld en dient, aldus de hoog leraar, beslist te worden door de behan delende geneesheer. In het juli-augustusnummer van «Door tocht», het orgaan van de landelijke bestu ren van de franciskaanse lekenbeweging in Nederland en Belgie, schrijft een lezer en kele bedenkingen rond het thema de leek in de kerk, bij welke gelegenheid de steller inhaakt op de kwestie Leuven. Wij citeren Wat nu echter Leuven aangaat, moet het mij van het hart, als vader van 10 stu derende kinderen, dat geen enkele van mijn kinderen aan Leuven zal toevertrouwd wor den indien het huidig klimaat van onver draagzaamheid, dat in zich anti-kristelijk is, aldaar blijft voortheersen. Men wil dialo geren en samenleven met andersdenkenden (ijvert men niet voor een pluralistische uni versiteit maar niet met andersspreken den, zelfs als zij kristelijk zijn. Wordt dat de toekomstige elite van het kristelijk Vlaan deren Op het ogenblik wanneer de wereld steeds kleiner wordt en meer en meer één, gaan de Vlamingen zich meer en meer af zonderen en in een ghetto leven. Is dat het Vlaanderen van vandaag En verder «Mogen de kinderen van de Vlaamse ar beider, nu zij de kans gaan krijgen om uni versitair onderwijs te doen, niet meer twee talig zijn Krijgen zij geen kans naer om in eigen streek in een vreemde taal een bepaalde kursus te volgen, om zodoende tot de volledige beheersing van die taal te komen De kinderen van begoede standen gaan minstens één jaar in het buitenland studeren om zo die taal eigen te worden. Een arbei dersgezin kan zich die weelde niet veroor loven. Leuven was de enige kans die we hadden en men ontrooft ze ons, juist voor onze neus, op het ogenblik dat wij, dank zij de demokratisering van het hoger onderwijs, er wilden binnentreden.» Men zou deze bedenkingen onverlet kun nen laten, bijaldien uit de context van deze uitvoerige lezersbrief die hier jammer genoeg niet integraal kan gepubliceerd wor den niet afdoende zou blijken dat de auteur ervan iemand is die in de Kristeiijke Volkspartij niet op de laagste sport van de hiërarchische ladder staat. De vraag blijft niettemin of het wel zin rijk is iemand van repliek te dienen die dan toch sedert jaren voeten in de grond heeft in de politiek, in een grote partij als de C.V.P.. die dus wel geacht mag worden ver trouwd te zijn met de politieke geschiede nis van dit land, met de Leuvense «achter gronden», maar desniettemin als zijn me ning blijft vooropstellen dat De onverdraagzamen, de anti-kristelij- ken zijn de Vlamingen. De tegenstanders van de tweetalig heid in dit land zijn de Vlamingen. Inderdaad, dat is ook de opvatting van Pourquoi-Pas en cs. De Doortocht-brief- schrijver verkeert dus met zijn opvatt'ngen in belangrijk gezelschap, o.m. ook in d t van de meeste francofone Leuvense pn'es- soren, die sedert onlangs ook de kindaren van de Vlaamse arbeiders hebben ontdekt S.N.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1