Bruisende drank Werkziek. Nabij Belangrijk bouwproject van snelweg gezinswoningen te Erembodegem-Terjoderi Dames, voor U alleen. cAalaterae at raat geruchten - 1890 Plannen afgestemd op woningbehoeften van de omgeving met sukses drempelvrees overwonnen het verhaal over de... cijnsgronden Agatha Christie Behalve de zaterdagse marktdag met zijn® geweldig rumoer van karren en wagens,fï blaffende honden, boerengedoe en geklap-'; pei, d e dan gaandeweg afnemen en plaats maken voor het fijne beiaardspel, dat Mter De Mette te elf uur (1) uit zijn toren over de stad laat neerparelen, is het doorgaans tamelijk kalm in ons Aalst van 1890. Niet dat de alledaagse dag zijn geluiden niet meebrengt, maar ze zijn meer gemeten er bedaarder. Tussen het gewoon rommelend gebol der hondekarren van melk- of groenselboeren ?n bakkers, rijden af en toe de' huurkoetsen van Carael of 't Keizershof voorbij met een huwelijk, een doopsel of soms een kerkgang, naar de hoofdkerk, doch ook de bierwagens en de onmisbare «mestkar» met al het sla meur van vuilnisbakken en emmers. Regelmatig, in de morgen, hebben wij Dr. Bauwens, die steeds per rijtuig zij.i zie ken bezoekt, denkelijk om tijd te winnen, want hij schrijft ook geleerde boeker, ever genees- en letterkunde. Terloops gezegd, mocht eens zijn braaf paardje op het toneel verschijnen, gevoerd door Loretta, de heldin uit zijn «Iwein van Aalst», welke "t Land van Riem destijds om de vijf jaar opvoorde. Daar is ook het geroep van leurders en venters langs hoeken en straten «vodden een been I scherresliep afgewisseld, 's vrijdags, door «mosseloo» en «napooi.ng» van 't vissersvrouwke uit Baasrode met haar Scheldepaling of «kerrekolen, krabben en garnaal I» De meest ophefmakende roep echter is die van de Belleman; een dikke vent met blauwe kiel, hoge zijden muts en wit-zwart gebolde rode halsdoek «er is verloren een wit katje met zwarte plekskes; goeie oelo- ning voor wie het terugbezorgt»; of «pladijs ■in de mijn... schelvis in de mijn». Maar die goeie man, die noodgedwongen zijn dag op straat doorbrengt, wordt al eens door vriend of kennis op een borrel getrakteerd. Kwade tongen beweren zelfs dat hij er soms wel eentje te veel «pakt» en, wanneer hij zijn laatste deuntje afheeft, gebeurt het dat een straatbengel er bijroept «jenever in de mijn Van radiogeluiden is er nog geen spraak, gdoch nu en dan rijdt een man langs de straat I met een draaiorgel op een mank steekkar- retje waaronder een uitgemergelde trekhond en naast het orgel, achteraan, een wiegske met een baby. Terwijl de man een «Carnaval de Venise» of een «Mooie blauwe Donau» afdraait, loopt het vrouwke, in Italiaans pak, met een kroesje langs de deuren om de centen van voldane toehoorders in te zame len. Eens in de Pontstraat, bij de Jezuieten, maakten de studenten akkoord met een orgeldraaier om onder de vensters van hun klas, mits een goeie fooi, een half uurtje te komen spelen. En of het er kermis was Rond die tijd is er nog geen fiets te zien; alleen nu en dan een houten «velopeerd», op ijzeren banden met een anderhalve me ter hoog voorwiel en een klein staartwieltje achteraan. Een duivels gedruis op de straat stenen Maar dan verschijnt in Aalst de eerste echte velo op volle rubberbanden 't Is Georges Grégoire, die vanaan de Brus- selsebaan naar de Esplanade voorbijvliegt, alwaar hij dagelijks zijn 80 toeren aflegt, ten aanzien van een nieuwsgierige menigte, vooral jongeren. Kort daarop is het de eerste auto, met de heer Liénart, de enige nog in de stad, die steeds vergezeld door zijn trouwe pri vaat leraar, Modeste Cercelet, de bewon dering der Aalstenaars gaande maakt. Ook wanneer de Legerpupillenschool van toen, nu en dan, met haar vijfhonderd klein- soldaatjes achter hun fijngedrilde muziek kapel door de straten trekt, komt de stad in rep en roer en geraakt in volle feeststem ming. Maar de meest bekoorlijke en eigendom- melijkste Aalsterse muziek in die jaren, weerklinkt des nachts, in de meimaand, wan neer een kwartet, hobo, klarinet en een paar violen, de ronde doet door de stad en een korte serenade brengt voor de Mariabeeld- jes aan gevels en straathoeken. Hondarddertfrg moderne gezinswoning en zullen aangebouwd worden op het ca. 4 ha. grote terrein nabij de autosnelweg op het grondgebied van Erembode- gem-Terjoden. Dit werd medegedeeld door de informatiedienst van Etrimo-Aalst ter gelegenheid van een persontvangst bij de aflevering van het honderdvijftigste appartement in het Terlindenpark. Het aanvankelijk voorziene hoogbouwpro ject nabij de snelweg werd inderdaad ge wijzigd op basis van de beschikbare studie- gegevens omtrent de woningbehoeften en gewoonten te Erembodegem-Terjoden en aangrenzende gemeenten als Haaltert en Kerksken en verder van de stations en gro tere verbindingswegen afgelegen gemeenten. Het is niet uitgesloten dat de kopers van de gronden, waarvan de prijzen heel wat lager zullen liggen dan dit voor het meren deel in het Aalsterse het geval is, afzonder lijk hun bouwplannen zullen kunnen uitvoe ren. In de grondprijzen zullen echter de infrastruktuurwerken inbegrepen zijn. (1) Dit zaterdags uurtje beiaardspel is een aloude stichting ter ere van O.L. Vrouw Miel van 't Roklijf. Zegt de Etrimo-woordvoerder We menen in alle objektiviteit terecht fier te mogen zijn op wat tot dusver in het Aalsterse werd vervVezenlijkt. Het industriële procédé dat voor de vlugge modernisering van het wo ningpakket en het laag houden van de prij zen noodzakelijk is, werd door ons met suk ses toegepast, zoals dit ook op onze andere werven in het Vlaamse land geschiedt. Zodra de tweede building volledig is af gewerkt, heeft Etrimo te Aalst inzake mo derne woningbouw een bijdrage geleverd van 300 moderne appartementen. Met het project van de 3e building zal dit in totaal 450 betekenen. Het volstaat zich te herinneren wat als toekomstcijfers voor nieuwbouw ter gelegen heid van de Week van de Huisvesting te Aalst in 1964 gehouden, werd vooropgesteld om de sociale betekenis te erkennen en waarderen van deze honderden nieuwe ap partementen te Aalst. En dit vooral op een ogenblik dat de indi viduele bouw voor een gezin met een noch tans normaal inkomen steeds problema tischer wordt. Terloops mag ook wel gewezen worden op het feit dat op het ogenblik dat de eko- nomische expansie in de Denderstreek pro blemen blijft stellen, Etrimo in totaal en dit sedert twee jaar, ca. 200 werknemers uit de streek in de bouwsektor werkgelegenheid ter plaatse heeft gegeven. Na de ontvangst volgde een bezoek aan de afgewerkte nieuwe building, waar reeds ettelijke eigenaars hun intrek hebben geno men. Vanuit de verschillende paviljoenen heeft men een ongewoon prachtig zicht op het omringende Terlindenpark en de nieuwe Sint Annaparochie. De Aalstenaars hebben kennelijk de drem pelvrees voor appartementen overwonnen. Viel dan de vraag van een kollega Wat hebben de geruchten of de praatjes te bets kenen waaruit zou moeten blijken dat c Etrimo-buildings in Terlindenpark gebouw! zijn op cijnsgronden... wat dan zou moetel betekenen dat de gronden na 99 jaar teruj in 't bezit komen van de vroegere eigenaars in dat geval en dus in de 21e eeuw -j dus van de erfgenamen van de h. E. Gel rinckx De Etrimo-woordvoerders bleken blijl baar niet helemaal verrast door dez vraag op de man af, maar wilden ht toch niet bij een schaterende lac houden. Ze namen metterdaad de gi legenheid te baat om deze verhaaltje meteen in de kiem te smoren. In elk geval het antwoord was even a doend als formeel Het verhaal vindt zi oorsprong in een clausule in de verkooi kontrakten die verwijst naar een overeei komst tussen Etrimo en de Elektriciteit; maatschappij, waardoor deze laatste voc een periode van 99 jaar beschikt over ee kelderverdieping ten behoeve van de elei trische installaties. Vandaar... En alsof we nog niet overtuigd warer! werd een afschrift getoond van de akte val verkoop van de gronden door de h. Gel rinckx aan Etrimo, akte verleden voor Na taris Moulin te Elsene op 17 mei 1965.1 waardoor elke koper van een appartemerl meteen ook mede-eigenaar is van de groij den en dit eeuwigdurend. B O G O M A de beste deuren Houthandel JULES MUYLAERT Bredestraat, 31, Aalst. Tel. 213.23 Bezoek onze tentoonstelling Sommige mensen zijn allergisch voor werk. Een rapport, dat is uitgebracht door een Italiaanse medische konferentie in Caramanico Terme, zegt, dat spierarbeid een extra hoeveelheid Histamine in het bloed brengt, die bij deze mensen aller gische verschijnselen als huiduitslag veroorzaakt. WAT ETEN WE DEZE WEEK leg dit op de appelen. Bak 40 a 50 minuten in de oven met 175 a 200 graden warmte. ZONDAG Tomaten met garnalen Sel derijsoep Gebraden kip Sla Ge bakken aardappelen Gestoofde peren met chocoladesaus. MAANDAG Gebakken spek Prinsesse- boontjes Gekookte aardappelen Appeltaart. DINSDAG Spinazieschotel met tongfilets Aardappelpuree Fruit. WOENSDAG Biefstuk Gestoofde sel derij Gekookte aardappelen Yog hurt met Corn-Flakes. DONDERDAG Varkenskoteletten Snij bonen Gekookte aardappelen Flensjes met ananas. VRIJDAG Mosselen Frites Vanille- rijst. ZATERDAG Gebakken kalfslever Appel moes Gekookte aardappelen Gries- meelvla met rozijnen. VOOR DE LEKKERBEKKEN Appeltaart BENODIGD 125 g boter, 2 eieren, wat zout, 1 zakje vanillesuiker, 400 g bloem, melk, paneermeel, 750 g appelen, 100 g rozijnen, 2 eetlepels amandelsnippers en suiker. BEREIDING Vermeng boter, eieren, 125 gram suiker, zout, vanillesuiker, bloem en zoveel melk als nodig is om een soepel, niet te slap deeg te bekomen. Beleg hiermee een met paneermeel beklede vorm. Vul op met de geschilde in partjes gesneden appe len. Maak een mengsel van gewelde en uit gelekte rozijnen met de amandelsnippers en Spinazieschotel met Tongfilets BENODiGD 1 kilo spinazie, zout, peper, nootmuskaat, 8 tongfilets, wat witte wijn, tijm, 30 g boter, 30 g bloem, 2 eetlepels gemalen kaas. BEREIDING Kook de gewassen spinazie op de gewone manier gaar. Laat ze uitlek ken en hak ze fijn. Maak op smaak met pe per, zout en nootmuskaat en leg ze in een vuurvaste schotel. Laat wat water met een scheut witte wijn, zout en wat tijm tot het kookpunt komen en pocheer hierin de tong- filets. (Pocheren betekent juist onder het kookpunt gaarmaken. Dit duurt iets langer dan gewoon koken, maar de smaak van de vis blijft fijner). Vlei de tongfilets nu op de spinazie en overgiet ze met een witte saus, gemaakt van de boter, bloem en wat vis bouillon, en weer op smaak gebracht met peper en nootmuskaat. Strooi er tenslotte nog de gemalen kaas overheen en schuif de schotel in de oven om er een mooi gou den korstje op te laten komen. Flensjes met Ananas BENODIGD 100 g bloem, zout, 1 klein ei, 2,5 dl melk, wat abrikozenjam, 1 blikje ananasstukjes en poedersuiker. BEREIDING Maak een beslag als volgt: Doe de bloem met wat zout in een kom, vermeng dit met het ei en roer hier lang zaam de melk door. Bak van dit beslag dunne flensjes. Bestrijk ze met abrikozen jam en leg op ieder flensje wat gehakte ananas. Vouw de flensjes dubbel en leg ze dakpansgewijs op een schotel. Garneer met een paar achtergehouden stukjes ananas e.n bestrooi ze met poedersuiker. «Ik wou dat ze nooit gekomen waren I» Sandra Farraday sprak deze woorden op zo bittere toon, dat haar man zich met een blik van verwondering tot haar keerde. Het was ook precies alsof zij zijn eigen gedach ten op dat ogenblik onder woorden had gebracht, gedachten, die hij tot dusver zorg vuldig had trachten te verbergen, dagen achtereen. Dacht 'Sandra er net zo over als hij Zij had dus ook het gevoel dat «Fair- haven» zijn charme voor hen verloren had, sinds die nieuwe buren een paar kilometer verder naast hen waren komen wonen Spontaan bracht hij zijn gedachten onder woorden «Ik wist niet, dat jij er net zo over dacht als ik I» Onmiddellijk, althans zo heet het, kroop Sandra weer in haar schulp. «Het is bu.ten zo verschrikkelijk belangrijk wie je als bu^en hebt. Je bent of gebrouilleerd met elkaar, of dikke vrienden; je kunt niet, zoals n de stad, welwillend onverschillig tegen el kaar doen. Nu zitten we opgescheept met deze wonderlijke kombinatie.» In stilte dachten beiden -terug aan het toneeltje aan de lunch. George Barton had erg joviaal gedaan, hoewel lichtelijk opge wonden, hetgeen hun niet was ontgaan. George Barton was in deze dagen toch ai zo zonderling geweest. Stephen had nooit veel aandacht aan hem geschonken in de tijd, welke aan Rozemarijns dood was voor afgegaan. George was eenvoudig een figuur op de achtergrond gebleven, de opgewekte sukkel van een man, die zijn jonge en mooie vrouw niet waard was. Stephen had zich nimmer een haartje ongerust gemaakt ove»- zijn bedrog tegenover George. Dat was r.u ook het echte type, als het ware voorbe stemd om bedrogen te worden. Zoveel ou der... saai, zonder een van die aantrekke lijkheden, die een wispelturige vrouw kun nen boeien. Zou George zichzelf voor de gek gehouden hebben Hij kende Rozema rijn toch veel te goed daarvoor Hoe het zij, hij zou wel verdriet hebben gehad... Stephen begon zich af te vragen wat er eigenlijk wel in George moest zijn omge gaan, toen zijn vrouw zo plotseling overle den was. Sandra en hij hadden in die tijd weinig kontakt met hem gehad. Niet voordat hij plotseling weer voor hen opdook als hun buurman op «Little Priors». Maar toen leek George wel een totaal andere indruk te ma ken dan eerst. Veel levendiger, veel gede- cideerder. Ja... en beslist veel vreemder, zonderlinger. Vandaag ten minste Toen hij zo onver wacht met zijn uitnodiging voor de dag was gekomen. Een dinertje op Iris' achttiende verjaardag. Hij was er bijzonder op gesteld dat Stephen en Sandra van de partij zouden zijn, omdat zij zo bijzonder aardig voor hen waren geweest, hier buiten. Vlug had Sandra gezegd, dat ze het ook erg prettig vond. Maar natuurlijk zou Stephen het wel weer druk hebben, als ze thuis waren, en zijzelf ging ook gebukt on der allerlei minder aangename verplichtin gen, maar ze zouden zien, of ze het klaar konden spelen. «Laten we alvast eens een dag afspreken.» George's gezicht had er blozend,T opge wekt en vastberaden uitgezien. «Ik zou zo zeggen op een dag in de volgende week... Woensdag of donderdag Donderdag is de 2e november. Zou jullie dat schikken Maar anders nemen we een andere dag, die je beiden convenieert.» Dat was nu echt het soort invitatie ge weest, waaraan je niet ontkomen kunt, waarbij ze iets te opdringerig over je vrij heid beschikken, met een volslagen gebrek aan maatschappelijk «savoir-faire». Stephen had wel gemerkt, dat Iris een hoog kleurtje had gekregen en verlegen had rondgekeken. Sandra was de situatie echter baas geble ven en had zich met een lachje op genade en ongenade overgegeven en gezegd, dat dat die onontkoombare donderdag 2 novem ber hun heel bijzonder best uitkwam. Opeens, nu zijn gedachten formulerende, barstte Stephen los «We hoeven toch ze ker niet te gaan Sandra draaide haar gezicht even in zijn richting. Er tekende zich een peinzende, bedachtzame trek op af. «Dacht je dat «We kunnen toch gemakkelijk een vlucht bedenken «Dan houdt hij net zo lang aan, tot w er op een andere dag aan moeten gelove Hij schijnt er bepaald op gesteld te zijn. «Ik snap niet waarom. Het is toch o Iris begonnen... en wat zou dat kind in oi gezelschap zien, dacht je «Inderdaad...» klonk het voorzichtig Sandra's mond. En ze vervolgde «Heb gehoord waar het dinertje is «Nee, waar dan «In het Luxembourg.» Van schrik kon hij even geen woord ui brengen. Hij voelde de kleur wegtrekken i zijn gezicht. Hij vermande zich en doorstort haar blik. Verbeeldde hij zich dat of w» haar blik veelbetekenend «Maar dat vind ik onzinnig I» riep h» vergeefs proberend zijn gemoedsbewegiir te verbergen. «Het Luxembourg... waar v| allemaal zullen moeten denken aan het v| r.ge jaar... De man is gek I» «Dat is ook mijn indruk,» beaamde Sa dra. «Maar nu weiger ik het beslist. Wat o4 zettend erg was dat allemaal I Al die o| spraak... de foto's in de bladen...» «Ik weet ook nog best hoe er.j 'k h| vond,» zei Sandra. «Heeft hij er enig idee van, wat dat vo! ons moet betekenen «Hij heeft er 'n bedoeling mee, Stephen! «Welke Hij was blij, dat ze nu een i<eel andef kant opkeek, toen zij begon te spreken. «If de koffie heeft hij me even apart genomej orr een verklaring te geven. Hij zei dat il{ kind... Iris... de schok nooit helen-pai I boven was gekomen.» Ze wachtte even en Stephen .motde -J( zelf zeggen «Ja, dat kun je ook nog al hoar zien, vind ik. Aan tafei .loci-t ik nog Wat zie je er slecht uit.» «Het viel mij ook op, hoewel ze de laats] tijd al wat opgewekter is. Maar luister na wat George Barton zei. Hij verteide, d Iris zorgvuldig het Luxembourg en zijt geving had vermeden, tot dusvi'-. «Dat kan ik me levendig begr.jpen.» «Maar dat was nu juist het verkeerd] Hij schijnt een psychiater te heoben gek] sulteerd... een van die allernieuwste... j die had aangeraden na zo'n «shock» vooi niet de plaats des onheils te ontvlieden. D hetzelfde beginsel toepassen als een die van een ladder valt, onmiddellijk we naar boven te jagen, of een piloot, die bi ken maakt, onmiddellijk weer de luent te zenden.» «Raadt de dokter soms ook een twee zelfmoord aan Nadruk verboden. vervoli

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 2