en omstreken Demokratie in dagelijkse praktijk Klein Logboek Alle Belqen zijn gelijk voor officiële loketten... weinig belangstelling voor klachtenboeken hoffelijkheid... Bestelwagen onder trein te Welle Bestuurder op slag gedood Aalstenaars Meer tevreden over «onthaal» door stads- dan staatsadministratie YOGA Speciaal bericht in verband met Eerste en Plechtige Kommunie Gazet van Aalst NEC SPE. NEC METU. j 23ste JAARGANG Nr. 71 DE GAZET VAN AALST en omstreken Verschijnt tweemaal per week 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarab. 230,F Kantoor Schoolstraat 26, Aalst Telefoon 241.14 Postrekening 881.72 DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1967 2,50 F HET NUMMER Aan een krant, niet het minst aan een regionaal blad, worden regelmatig via brieven en telefoons allerlei grieven gesignaleerd. Wij leven in een demokratisch, vrij land en meer dan een burger, ook in het Aal- sterse natuurlijk, voelt zich wel eens min of meer beledigd door de officiële admi nistratie, of althans sommige van haar vertegenwoordigers. Het komt er natuurlijk op aan wat men door "beledigingen» verstaat. Maar het zou misschien wel kunnen dat het «onthaal» van de burger aan het officieel loket niet dezelfde aantrekkelijke sfeer heeft. Van een reeks gesprekken rond dat thema is bijgaande bijdrage de weerslag. er| Een alledaags en ogenschijnlijk totaal on- ial belangrijk voorval, dat de N.M.B.S. ten goede komt. Zo men in Belgie al dan niet het goedkoopst per spoor rijdt, is het per soneel en vele buitenlanders bevestigen dit er in elk geval voorkomend, korrekt. Deze deugden demonstreert het N.M.B.S. personeel ook achter de stationsloketten, niettegenstaande de soms jachtige sfeer tijdens de spitsurpn. Er zijn nog andere officiële diensten waar van het personeel aan het loket een voor- 6?j beeld demonstreert van zin voor public-rela- F tions of zo men ook wil van maatschappelijk dienstbetoon. Zo bv. de Telefoon- en Tele graafdiensten. Het is ook waar dat het personeel van deze openbare diensten, zoals uit publici taire aanplakbrieven blijkt, ten dienste staat van het publiek. En precies in deze diensten, waar het personeel veruit het meest voorkomend is, zijn de traditionele klachtenboeken nog van kracht, klachtenboeken die overigens, zeg gen ons ambtenaren, nog weinig door het publiek gevraagd worden. Inmiddels kan men toch wel dagelijks vaststellen dat in tal van officiële adminis tratieve diensten de konfrontatie ambtenaar burger nog steeds niet verloopt in een sfeer van hoffelijkheid, in een sfeer die geken merkt wordt door zinvolle menselijke ver houdingen. Weinig Belgen die de meerderjarigheid hebben bereikt, ontsnappen aan die konfron tatie met vadertje Staat, die dan nog veelal geschiedt via een ouderwets of gemoderni seerd loket. Van jaar tot jaar verhoogt de staatsin menging in het burgerlijk leven, wat bete kent dat het aantal formulieren, verplichtin gen allerhande steeds maar toeneemt. En de gemiddelde Belg weet bij ervaring hoeveel van deze administratieve behande lingen gebeuren via dat fameuze loket, die mini-muur tussen staat en burger. Men mag niet van elke loketbediende in officiële diensten verwachten dat hij bene vens andere administratieve talenten ook nog een voorbeeld zou zijn van menselijke volmaaktheid, dat hij daarenboven de gaven van een knap psycholoog zou bezitten, laat staan het geduld van Sint Franciscus. Maar het is ook niet te aanvaarden dat sommige loketbedienden als vertegenwoor diger van vadertje Staat tegenover brave burgers blijken geven van gebrek aan hoffe lijkheid. méér. een toon aanslaan die herin nert aan deze uit de bezettingstijd. Aan de hand van voorvallen in het Aal- De reiziger op de avondlijke trein Brussel-Aalst kon aan de treinkontroleur geen spoorkaartje tonen. Zoek eens rustig in je zakken, zei vriendelijk de N.M.B.S.-man, ik kom straks wel even terug. Meteen herinnerde de reiziger zich dat hij het spoorkaartje ongetwijfeld achterge laten had op het boordje van een lavabo in de toiletlokalen van Brussel-Centraal. Hij leek inderdaad een nette en betrouwbare burger. Goed, zei de kontroleur, we zullen te Aalst telefonisch informeren. Doe geen moeite, zei de reiziger, er is weinig kans dat het spoorkaartje nog teruggevonden wordt, laat ik liefst maar een nieuw biljet betalen, met het eraan ver bonden supplement. Maar de N.M.B.S.-man bleek een gentleman die niet per sé in elke Belg een ont duiker zag Het telefoontje vanuit het Aalsterse station was niet zonder resultaat. Na enkele minuten werd het spoorkaartje inderdaad teruggevonden. De reiziger mocht vrijuit gaan, met een glimlach en excuses van de N.M.B.S.-man. Ter hoogte van do onbewaakte over weg aan de Denderweg te Welle, de «Botvink» genaamd, waar geen lichtsignalen zijn aangebracht, is een bestelwagen zaterdagochtend door trein gegrepen. De bestuurder was op slag gedood. Het was omstreeks 7.25 uur toen Antoon Langendries, wonende Stationsstraat Welle, met een bestelwagen over de spoorlijn Brus sel Gent reed in de richting van een wei de waar hij voeder moest brengen voor de koeien. De trein naar Denderleeuw, die om 7.24 uur uit Erembodegem vertrekt, was in aantocht, maar door de dichte mist heeft de bestuurder zich heel waarschijnlijn ver gist in het naderen van de trein. Het achterste gedeelte van de wagen werd gegrepen en tegen een paal van de elektrische leiding geslingerd. De stuurhut werd echter niet beschadigd, maar de be stuurder werd uit zijn wagen geslingerd en door de trein een dertigtal meter verder geworpen. Ook de lading van de wagen werd over een grote afstand verspreid. De 32 jarige man bleef op slag dood. Het slachtoffer is gehuwd en vader van twee kinderen, respekiievelijk twee en één jaar oud. De stationsoverste van Denderleeuw, de rijkswacht en veldwachter Vonck verschenen ter plaatse, terwijl het treinverkeer gedu rende een hele tijd heel wat vertraging op liep. Het slachtoffer kwam niet zo vaak langs deze overweg, maar hielp sinds enkele tijd een oom die in het ziekenhuis verblijft. 1. Het zou niet mogen zijn dat een sim pele bejaarde brave volksvrouw der wijze uit de hoogte, kort afgebeten door een staatsloketbediende wordt bejfegend dat zij er gans ontdaan van doorgaat. 2. Het zou niet mogen zijn dat een be jaard man die misschien formulieren verkeerd heeft ingevuld, bijna uitge kafferd wordt. 3. Het zou niet mogen zijn dat aan een een of ander loket van een officiële administratie men vlugger aan zijn trekken komt en met een glimlach wordt bejegend, waar die anderen wordt onthouden, omdat men tot een bepaalde politieke partij behoort men een vooraanstaande maat schappelijke funktie bekleedt men een of andere bekende figuur is uit kulturele of sportkringen tot een bepaald syndikaat behoort. Natuurlijk moet men dat alles niet over drijven. Maar men moet het ook niet voor stellen alsof het «onthaal» aan officiële loketten een voorbeeld is van moderne pu blic-relations, van werkelijk maatschappelijk dienstbetoon, dat in feite mede de taak is van een ambtenaar, die betaald wordt met het geld van de gemeenschap. Natuurlijk is die burger ook steeds geen voorbeeld van beleefdheid, van geduld en dies meer. Maar anders dan de gemiddelde man van de straat, die zich aan 't loket voor welke verplichtingen of verzoeken aan vadertje Staat ook, komt aanbieden, is de ambtenaar de bediende, iemand die geacht wordt, al thans normalerwijze, geestelijke - intellek- tuele kapaciteiten te hebben, uit hoofde van zijn opvoeding, van zijn studies, die hem moeten mogelijk maken dat hij zijn taak uitvoert met een eerbied voor de mens aan de andere zijde van het loket. Clk. (vervolg in volgend nummer) DEBAT DUITSE BISSCHOPPEN EN KATOLIEK POLITICUS De kerk moet zich wel degelijk positief met staat en maatschappij iniaien en daar bij de moed opbrengen om haar handen vuil te maken. Deze nieuwe na-concilaire houding van het Duitse episkopaat tegenover ae politiek werd door Mgr. lenhumoerg voor hei eerst duidelijk tot uitdrukking georachi op een bijeenkomst van de Kaiolieke Akademie in Beieren, gewijd aan de vraag of de kerk in het defensief behoort te zijn. Onze wens is deze, aldus de Duitse bis schop dat op zeKer ogenouk in een uemo- kratische staat elke partij kan gekozen wor den, op grond van het feit, dat iedere partij respekt opbrengt voor de wet van God. Het ligt aan de partijen zelf in hoeverre de kiezers de overeenstemming tussen partij en kerk herkennen. Hoe godsdiensuger het leven is, des te moeilijker wordt het voor de politieke partijen de kiezers met foefjes te bedriegen. Van de andere kant is een bevoogding van de kerk niet bevorderlijk voor de binnenkerkelijke vei nieuw.ng en vuor de demokratie zelf. Mgr. lenhumderg zag tenslotte in de uitvoering van deze nieuwe opvattingen de komst van een kristelijke staat met geheel eigen karakter. Tegen deze gedachten en in het algemeen over de houding van de kerkelijke ambts dragers in Duitsland, kwam echter de voor zitter van de CDU in Rijnland-Pfalz, Kohl, in opstand. Deze verwijt de Duitse bisschop pen en prelaten dat zij altijd nog maar institutioneel denken, zelf een hervorming van de toestanden trachten te bewerken en nog altijd maar troost zoeken in een vals integralisme. Van de ene kant maakt de politicus ge vallen mee, waarin de Duitse kerkelijke auto riteiten ontstellende voorbeelden van kleri kalisme tentoon spreiden, terwijl ze op an dere beslissende ogenblikken eerder te zwak optreden. En Kohl voegt daar nog aan toe Hoewel het concilie anders zegt. blijft men op grond van spiritualistische tendenzen de eigen waarde van het aardse onderschatten. EKONOMISCHE TOESTAND ARRONDISSEMENT In een perscommuniqué deelt het gewes telijk bestuur van het ABVV Aalst, in ver gadering bijeen op 4 september, mede Na de ekonomische toestand van het ar rondissement opnieuw te hel ben onder zocht, stelt het vast dat de ekonomische recessie zich zeer sterk laat voelen in het arrondisse ment de werkloosheid bestendig stijgt ondanks de dreiging met sluiting van bepaalde bedrijven er geen afdoende maatregelen genomen worden voor een reconversiepolitiek; besluit derhalve al zijn militanten op te roepen voor een kaderdag te Ninove op 1 oktober a.s. VERZEKERD TEGEN... Verzekeringsmaatschappijen laten geen enkele gelegenheid voorbijgaan om de strijd aan te binden tegen alle mogelijke tegen slagen van het leven. Het laatste snufje terzake komt ditmaal uit Denemarken. Daar kunnen de jonge meisjes zich voortaan verzekeren tegen het risico dat ze geen echtgenoot zouden vin den... Wenst U ook te leren? Kom dan op maandag 18 september, te 20 uur stipt, naar de Stadsmeisjes school aan het Vredeplein. Voor meer inlichtingen kan u bellen op nummer 208.49. In de O. L. Vrouwkliniek te Aalst werden zes zusters gevierd ter gelegenheid van hun gouden of zilveren klooster jubileum. Hierboven de jubilerende zusters Lucie, Paula, Beatrice, Begga, Denise en Raymonda. Cliché Hot Volk Er worden terug door sommige mensen ongegronde geruchten verspreid en men stelt ons d2 vraag «Is het waar dat de Eerste en de Plechtige Kommunie gaat afgeschaft worden En hoe zit het mede klederen We houden er aan met klem te verklaren dat NIETS VERANDERD IS. De Eerste Kommunie gaat door op de 5e zo.idag na Pasen, de Plechtige Kommunie op de 4e zondag na Pasen. Wat de kleding betreft, houden wij ons aan de voorschriften van onze bis schop 1) De ouders worden aangespoord tot eenvoud in de keuze van de kle deren voor hun meisjes; 2) Zij zijn vrij in die keuze. Het zijn dus niet de priesters die voor klederen zorgen. Dus zowel voor de jon gens als voor de meisjes alles blijft zoals vorige jaren A. MUSSCHE, Onderpastoor St. Jozef.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1