en omstreken Ondergrondse parkeerruimten op openbare pleinen Hl 1 ||p\ I 1 -r Raadszitting te Aalst Beschouwingen rond de jongste raadszitting j «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 Aalsters architekt herhaalt voorstel Gouden Bruiloften SAMMY RIMINGTON TE AALST Sluiting van de Filature du Canal onafwendbaar 20 fr.-stukken buiten omloop 9e Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU. SCHENKT UW VERTROUWEN AAN INGANG VRIJ 23ste JAARGANG Nr. 72 ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1967 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER De plannen voor ondergrondse parkeerruimten op openbare pleinen te Aalst werden door de architekt A.bsrt Biancquaert terug uit de iade gehaald, nadat rond deze idee geruime tijd een windstilte was onsiaan. !n een brief aan de burgemeester, schepenen en gemeenteraads leden herhaalt de h. Biancquaert zijn voorste! en meteen wat hij noemt «het laatste verzoek om concessievergunning van het Espianadepiein en/ of Hop- en Botermarkt. Onder het motto «ruimte, scheppen om de vooruitgang te dienen» herneemt de au teur zijn ontwerp met betrekking tot onder grondse parkeerruimten. Daartoe verlangt hij vanwege de stad een geschreven en geregistreerde vergunnings- concessie van het ondergrondse der ge noemde pleinen. De voordelen, steeds volgens de Aalster se architekt, zijn De vrijmaking van de openbare plei nen met het aanbrengen van een kom- postlaag voor het aanleggen van park jes. Het vrijmaken van de drukke handels straten, waardoor de straatbreedten met vier meter worden vermeerder, met een parkeerverbod gedurende de dag. Deze parkeerruimten zouden diens g kunnen zijn als schuiloord in geval van oorlog. Door de verkoop en de verhuring van de parkeerplaatsen wordt een recht vaardige kostenbijdrage gedaan door de autobezitter. De uitvoering van de plannen zou tot gevolg hebben dat alleen reeds in het stadscentrum een meer-oppervlakte van 20.000 m2 voorhanden is of in grondwaarde uitgedrukt 20.000 m2 x 5.000 fr. 100.000.000 fr., zeggen dus honderd miljoen frank. De auteur staaft in zijn brief aan het stadsbestuur de gunstige afloop van het ganse programma met de verwijzing dat de uitvoering wordt verzekerd door een ploeg medewerkers, o.m. Prof. Riessauw van het Magnelinstituut van de Gentse universiteit, voorts de maatschappijen Franki en Ergon voor de hoofdkonstruktie, de n.v. Dryworks voor de dichtingswerken, terwijl tenslotte gerenomeerde maatschappijen instaan voor een gezonde financiering. In het slot van zijn schrijven stipt de h. Biancquaert aan dat hij na het einde van oktober 1967 elke vorm van concessiever gunning zal weigeren. Dit betekent konkreet dat het stadsbestuur dus voor die datum op zijn voorstel zou moeten ingaan. ERNSTIGE PROBLEMEN In bevoegde technische en administratieve middens laat men in dit verband echter op merken dat de realisatie van een dergelijk ontwerp ernstige nieuwe problemen met zich meebrengt, waarvoor de oplossingen niet zo maar voor de hand liggen. Men wijst er op dat deze ondergrondse ruimten van stadspleinen best volgens een formule van werkelijke eigendomsverwerving moeten ter beschikking kunnen staan. In dat geval dan volgens een procedure van publieke verkoop.... Bij een gewone concessievergunning zou den namelijk voor de financiering ernstige problemen rijzen, daar deze concessie ken nelijk als waarborg voor de financiers on voldoende zou zijn. Tenslotte blijven er, aldus deze zegslie den, de werkelijke technische problemen betreffende de ondergrondkwaliteiten. Hoe goed uitgekiend een desbetreffend voorstel ook mag zijn, zowel betreffende de finan ciële als de technische aspekten, de verant woordelijkheid van het stadsbestuur blijft van die aard dat het bezwaarlijk over een nacht ijs kan gaan. Aan de hand van deze indrukken lijkt het dan ook weinig waarschijnlijk dat het Aal sters stadsbestuur nu zal ingaan op het hogervermelde voorstel. Het luidt tenslotte nog dat het stadsbe stuur a priori welwillend staat tegenover elk voorstel dat een ooln- ng mhoudt voor het probleem van de parkeerruimten. In die zin heeft het voorstel van de Aalsterse architekt dan ook van meet af alle aandacht gaande gehouden. Maar het is duidelijk dat het stadsbestuur slechts ooit zal beslissen als afdoende vast staat dat alle risico's van welke aard ook afgeweerd zijn. Te Aalst vierde het echtpaar Victor De Vos-Sonck hun gouden bruiloft. Hiernaast Het echtpaar Egidius Van Hove-Huylebroeck vierden eveneens hun gouden bruiloft. Cliché Het Volk Voor de Cotton City Jazz Band, die op treedt tijdens de eerste internationale Jazz- Jamboree, ten voordele van Levensvreugde, is het een traditie geworden New Orleans vedetten van het grootste gehalte voor te stellen. Zo treden zij op met de Engelse klarinet tist Sammy Rimington. The Cotton Band en Sammy Rimington traden herhaaldelijk op in de jazzklubs van Londen en maakten er samen voor enkele weken een L.P.-opname. Sam Rimington is een der belangrijkste jonge traditionele jazzmuzikanten van Euro pa. Diegenen die hem reeds hoorden op een van zijn talrije «life» opnamen weten welke klank deze naam reeds heeft. Sam Riming ton trad met z ,;i eigen formatie geruime tijd op in de States. De gelukkige keuze van deze vedette zet de Jazz-Jamboree, die een sukses tegemoet gaat, nog groter luister bij. Tijdens de Aalsterse raadszitting is na tuurlijk de voorgenomen sluiting van de Fila ture du Canal te berde gekomen. De bespre king heeft heel wat nieuwe gegevens hier over opgeleverd, alhoewel de algemene in druk na deze besprekingen niet zo gunstig is. daar alles er op wijst dat de sluiting van deze fabriek onafwendbaar is. Men kent de oorzaken van de voorziene sluiting de massale invoer van textiel tegen abnormaal lage prijzen, het verlies als klient van de Aalsterse firma F.F R die maande lijks voor 3 miljoen bestellingen plaaisie, en de huidige recessie in de textielnijver heid. Door de direktie werden drie mogelijk heden vooropgesteld om de sluiting te voor komen de toekenning van een krediet van 45 miljoen als kompensatie van de niet ver goede oorlogsschade, een participatie door de Nationale Investeringsmaatschappij in het maatschappelijk kapitaal van de onder neming, de toekenning van een belangrijk krediet tegen een verlaagde rentevoet van 2 t.h. per jaar door de Nationale Maat schappij voor Krediet aan de Nijverheid. Hierin ligt de sleutel voor de redding van een bedrijf met 360 werknemers. Uiteindelijk werden door de raadsleden volgende drie voorstellen neergelegd sa menwerking tussen het stadsbestuur en de hogere overheid om een passende recon versie te vinden voor de afgedankte arbeids krachten; samenroepen van een ekonomisch kongres waaraan alle betrokken diensten erï personen uit Aalst zouden deelnemen; tus senkomst van de interkommunale «Land van Aalst». 44 NiEUWE FABRIEKEN TE AALST Tijdens het debat over de Filature du Ca nal werd nog vernomen dat toen bij het begin van het jaar door de ekonomische dienst de balans opgemaakt werd over de vestiging van nieuwe fabrieken te Aalst, men tot het cijfer 44 kwam met een totaal van 1.842 tewerkgestelde personen. Een bewijs dus dat het stadsbestuur niet bij de pakken bleef zitten, daar anderzijds nog met 203 firma's onderhandelingen wer den gevoerd en men het trouwens ook heeft kunnen klaarspelen dat alle leegstaande fa brieken van weleer bezet zijn. C.'JFERMUZIEK Het dienstjaar 1966 van het stedelijk hos pitaal geeft een verlies van 8.636.452 fr. De cijfers voor deze rekening zijn als volgt K.O.O. gewone dienst ontvangsten 23 mil joen 188.109 fr., uitgaven 34.840.154 fr., hetzij een tekort van 11.652.045 fr.; buiten gewone dienst ontvangsten 33.331 698 fr., uitgaven 9.873.393 fr., hetzij een boni van 23.458.305 fr., grotendeels afkomstig van grondverkoop; de rekening der verzorgings instellingen bedraagt in de gewone dienst 61.636.146 fr. in ontvangsten en 62.716.707 fr. in uitgaven, hetzij 'n tekort van 1.080.651 fr.; in de rekening voor orde wordt het 33.714.164 fr. in ontvangsten en 30.845.678 fr. in uitgaven, hetzij een bom van 2.868.486 frank. LENINGEN Talrijke leningen werden" tijdens de jong ste raadszitting goedgekeurd voor de uit rusting van het wegennet, de voltooiing van plans van aanleg en verwerving van terrei nen 150.000 fr. voor de Marktweg, 53.000 fr. voor de Oude Gentbaan, Immerzeeldreef, Begijnhof en Pontstraat, 3.691.000 fr. voor de nieuwe tuinwijk Bergekouter en Hof ten Bergestraat, 997.000 fr. voor de Regels- bruggestraat, Marktweg en Leopoldlaan, 600.000 fr. voor de Bergemeersen, 290.000 fr. voor de Lokerenveldstraat, 110.000 fr. voor wijkbibliotheek Bergekouter, 274.000 fr. voor de Goudbloemstraat, 107.000 fr. voor de ruwbouw en afwerking van de pas torij op Sint Anna. 363.000 fr. voor de open bare verlichting in verschillende straten, 214.000 fr. voor de Karei van de Woestijne straat, Silvain van der Guchtlaan en Markt weg, 25.000 fr. voor het ruimen van grach ten, 664.000 fr. voor ruimingswerken aan waterlopen, 419.000 fr. voor rioleringswer ken, en 70.000 fr. voor verharding aan de bloemenveiling. Leningen voor de stadsgebouwen omvat ten 180.000 fr. voor schilderwerken in de school Nieuwbeekstraat, 1.498.000 fr. voor da eindafrekening van de ruwbouw van het brandweerarsenaal, 500.000 fr. voor het ere loon van de ontwerper van het kultureel cen trum, 300.000 fr. voor het ereloon van de ontwerpers van het nieuw slachthuis, de le ning voor de technische uitrusting in het nieuw slachthuis werd aangepast tot 7.939.000 fr. en voor de koelinrichting met 1.306.000 fr. HULDE AAN STADSSEKRETARIS Stadssekretaris De Meyst is een man die van geen hulde houdt. De raad zou hem graag gevierd hebben bij zijn afscheid als stadssekretaris, daar hij na een maanden lange ziekte verkozen heeft op rust te gaan. Doch hij heeft de wens uitgedrukt niet te worden gehuldigd. Burgemeester Blanckaert heeft niettemin voor de aanvang van de gemeenteraad een treffende toespraak gehouden met lofwoor- den aan deze ambtenaar, die sinds ruim 30 jaar werkzaam is geweest in dé stads diensten. De h. Frans De Meyst, die door burge meester Blanckaert een man van eer en plicht werd genoemd, zal het kunstplakket van de stad aangeboden worden. LAUREATEN VAN DE ARBEID Ook aan talrijke laureaten van de arbeid werden voor de raadszitting door burge meester Blanckaert onderscheidingen uit gereikt. Gouden ereteken Cl. Hoste, Begijnhof, R Notebaert, Leo de Bethunelaan. Zilveren ereteken L. Bastiaens, Katoen- str., A. Battaille, G. Papestr., M. De Smet, P. Couckestr., E. De Wilde, Denneboomstr., E. De Wilde, D. De Wolfstr., K. Eeckhout, Bolleweg, C. Franck, J. De Windtstr., R. Keselaer, Molendries, L. Moens, Parklaan, P. Teirlinck, Welvaartstr., R. Van Damme, Naarstigheidstr., P Weireld, Beekveldstr. Bronzen ereteken K. Cammu, Nieuw- beekstr., K. Coppens, Achterweg. R. De Buysscher, EikstrA. Declercq, Immerzeel. Ph. De Coninck, Biekorfstr., Fr. De Decker, Steenstr., Fr. De Kegel. Lindenstr., W. De Paepe, Diepestr., O. De Vijlder, Val. de Saedeleerstr., Fr. Dhaese, St. Kamielstr., J. Kieckens, H. Hartlaan, A. Meganck, Gent- sestg., O. Roossens, Boudewijnlaan, Ad Rubbrecht, Oude Denderm. stg., A. Sanders Koolstr., J. Van Damme, Kerkhofbaan, Ph. Van der Taelen, Klapstr., Fr. Van Tichelen, Lindenstr., Fr. Verbeeck, Zavelbaan. Bronzen ster kadet van de arbeid Alb. Ernst, Drieveldenweg, Fr. Ledegen, Os- broekstr. VANAF 2 OKTOBER Het kon. besluit betreffende het bui-ten omloop stellen van het zilveren 20 fr.-stuk, bepaalt dat de stukken van 20 fr. vanaf 2 oktober 1967 ophouden wettelijk gang baar te zijn. Bedoelde stukken kunnen tot en met 31 mei 1968 aan de loketten van de Nationale Bank van Belgie te Brussel en in de pro vincie tegen gangbare munt worden inge wisseld. Zij worden tot dezelfde datum aan genomen door de postontvangers, de ontvan gers van belastingen, van de douane-accijn zen, van de registratie en domeinen. Vanaf 4 juni 1968 kan de inwisseling nog alleen geschieden op de zetel van de Nat. Bank van Belgie te Brussel. Van 1 oktober 1968 af houdt de inwisseling op en verliezen de stukken definitief hun waarde. Het hoofdthema van de raad was de mo gelijke sluiting van de Filature du Canal. De ganse raad was akkoord geen sluiting zonder kompensatie, of zoais raadslid Ver- nimmen het heeft geformuleerd eerst re conversie van de getroffenen voor de slui ting. Wat erop neerkomt de getroffen arbei ders en bedienden niet tot het stempellokaal te verwijzen. De Filature du Canal wordt misschien de laatste van de reeks ais De Couverture, La Georgie, Roos-Geerinckx-De Nayer, Filature Impériale. Al deze bedrijven hadden iets analogisch, ze waren allen midden in de stadswijken gevestigd, waren al en familie bedrijven, droegen allen een Franse naam en waren allen textielbedrijven. Hun teleurgaan heeft een dubbele oor zaak. Ten eerste zijn hun pronkten zeer konjunktuurgevoelig vermits zij tot de pri maire behoeften van een bevolking behoren en verder hebben de leiders van deze be drijven veel meer aan winst hun aandacht besteed dan aan investering en hier bodoel ik investering op wetenschappelijk gebied, als marktstudie, bedrijfs- en pro^uktiorecan- versie, enz. Hierom mag het voorstel van raadslid Vernimmen niet verloren gaan, nl. het hou den van een ekonomisch kongres te Aalst. Het gewest Aalst heeft de jongste jaren meer dan 3.000 werkstanden verloren, on danks de inspanning van de' Ekonomische Dienst van de stad en het komitee voor Eko nomische Expansie. De laatste tijd is men weliswaar zeer voorzichtig het principe gaan huldigen van konsultatie van de bevolking inzake gewestplan. Aan dit gewestplan zijn ook ekonomische facetten, als industrieter reinen in het gewest en pendelwegen n3ar industrieën gelegen buiten ons gewest. Ik hoop dat de verkla:'^ ;n 'n de jongste gemeenteraad vanwege alle tenoren van de verschillende groepen niet platonisch zullen blijven, maar dat eindelijk de koe bij de staart of bij de horens zal gevat worden. Wij staan te Aalst kwart voor twaalf M. De Bisschop.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1