Demokratie in dagelijkse praktijk Bruisende dranlc Muziekonderwijs in f Aalsterse bloei Raadszitting te Aalst 2 c Alle Belgen zijn gelijk voor officiële loketten... Aalstenaars Meer tevreden over «onthaa!» door stads- dan staatsadministratie De geheime zitting Elektrische verwarming, moderne oplossing Agatha Christie te VERZACHT DE ZEDEN Zou het geen gunstig effekt kunnen heb ben op de gedragingen van loketbedienden indien zij meer dan tot dusver het geval is, gebruik maa"kten van een beschaafde om gangstaal. Dat is nog lang niet het geval in de staatsloketdiensten in het Aalsterse. Met muziek verzacht wellicht de beschaafde omgangstaal ook de zeden... Wij kunnen ons moeilijk een pijnlijk inci dent voorstellen zoals dat waarvan wij on langs te Aalst ooggetuige waren, bijaldien de vertegenwoordiger van vadertje Staat, achter het loket zich gehouden had aan een nette, beschaafde omgangstaal. Een pijnlijk incident, omdat een brave volksman daar een bejegening te beurt viel vanwege de vertegenwoordiger van vadertje Staat, die hoe dan ook niet door de beugel kon, m.a.w. mensvernederend was. «GEMOEDELIJK AALS7ERS STADHUiS» Het blijkt uit tientallen gesprekken met volksmensen dat het Aalsterse stadhuis ofte landhuis een betere reputatie heeft dan vele staatsdiensten die te Aalst hun afdelingen hebben. Men zegt Op 't landhuis is er toch nog wel een zekere gemoedelijke sfeer. In elk geval, doorgaans, een korrekt onthaal. Zelfs kwinkslagen zijn daar tussen loketbedienden en het publiek niet uit de lucht. Het gebeurt natuurlijk wel dat een nerveu ze loketbediende uit zijn wiek schiet, zich belangrijker acht dan de burgemeester of schepenen, maar dat is een uitzondering. Men zegt nog De demokratie, de gelijk heid van de burger komt beter aan bod op het Aalsters stadhuis. Het is desgevallend niet moeilijk om persoonlijk de burgemees ter, de schepenen te bereiken en zijn grie ven voor te leggen. Want natuurlijk gebeurt het ook op het Aalsters stadhuis wel eens dat men van Pontius naar Pilatus gezonden wordt. Als me iemand onbeleefd, onbeschoft op het Aalsters stadhuis moest te woord staan maar het is me in een halve eeuw, als handelaar, nooit gebeurd dan weet ik toch wel terecht bij de burgemeester, sche penen of gemeenteraadsleden. Vertelt een Aalstenaar nog Zoals er onbeschofte burgers zijn zie naar het dagelijks autoverkeer zijn er vanzelfsprekend ook Kortaan gebonden niet zeer beleefde bedienden. Houd er evenwel rekening mede dat de taak van een loketbediende die da gelijks tientallen mensen moet te woord staan, niet zeer prettig is. Een ambtenaar Het kan bijkomstig lijken maar het is dat niet. De weinige staatsbe dienden die te Aalst gedetacheerd zijn, zijn ondergebracht in volkomen ouderwetse, on- komfortabele gebouwen. Daarvan zijn de fameuze «trapkes op» een frappant -voor beeld. Rond de eindejaarsperiode staan daar groepen mensen buiten te wachten in verband met fiskale verplichtingen allerhan de. Het is niet prettig voor die mensen, maar het is het ook zeker niet voor de be dienden in dit 19-eeuwse komplex. Maar wat kan een Belg doen die door een bediende in staatsdienst publiekelijk wordt beledigd Antwoord van een ambtenaar Hij kan in elk geval een brief schrijven aan de hiër archische oversten van de betrokken be diende, desgevallend zelfs aan de minister. Indien deze belediging reeel is, m.a.w. de feiten juist blijken te zijn, mag men aan nemen dat de betrokken bediende op zijn minst een ernstige vermaning krijgt. Verhaal van een fiscus-beambte Ik heb al die jaren dat ik in dienst ben steeds kor rekt trachten op te treden. Ik zeg wel... trachten... want kijk eens Het is me in derdaad voorgekomen, de eerste jaren na de oorlog, dat een groot vleeshandelaar, net zoals op de maVkt van Anderlecht, «wam afdingen op zijn fiscale taxatie. het de man duidelijk dat wij niet op de bees tenmarkt waren. Toen werd hij koleing, schold mij de huid vol... en ik ben ook maar een mens... DE NAAMLOZE SCHONE VOORBEELDEN Maar, voor wat Aalst dan betreft, er blij ken ook wel voorbeelden te zijn van loket bedienden, die toonbeelden waren van wat men zou kunnen noemen... administratief dienstbetoon. Verschillende Aalstenaars vertellen ons bv. Van een postbediende die destijds aan de Nijverheidstraat een voorbeeld was van beleefdheid, van bereidwilligheid tegenover oud en jong, rijk en arm. Van een oude fiscusbediende die jaren lang, zelfs met een niet zo stevige ge zondheid, voor het loket heeft gestaan dag in dag uit, steeds met dezelfde glimlach en bereidwilligheid. Van een nu reeds overleden stadhuis- beambte die, zo dringend nodig, 's zon dags naar 't stadhuis ging en ten be hoeve van medeburgers bescheiden in orde bracht. En van zovele anderen, die zonder poli tieke of welke andere ambities of bereke ningen ook, als bediende, als beambte, voor hun medeburgers op de bres blijven, ook na hun dagtaak, uit pure menselijkheid en ge meenschapszin. C!k. Tijdens de geheime zitting werden vol gende punten behandeld Akteneming van het herschorsingsbe sluit van de h. gouverneur dd. 3 augustus 1967 betreffende de toekenning van een restrukturatiebonifikatie en een aanvullende restrukturatiebonifikatie van resp. 4.000 en 2.500 fr. aan sommige kategorieen van het stadspersoneel. Akteneming van het schorsingsbesluit van de h. gouverneur dd. 17 juli 1967 be treffende de benoeming in vast verband van sommige leden van de brandweer als brand weerman-telefonist, buiten kader. Regulari-satie in vast verband van som mige leden van het stedelijk personeel. Benoeming in vast verband van Frans Verhofstadt als politieagent - brigadier na het beeindigen van zijn proeftijd. Op pensioenstelkng op eigen verzoek van de hh. Henri Van Cauwenberghe, opstel ler, en Egidius Van Lierde, stadswerkman, leden van het stedelijk personeel. Ontslag op eigen verzoek van de h. Wilfried De Muynck als opsteller op proef bij het stadsbestuur. i Vaststellen van het, overlevingspen sioen.van sommige leden van het stedelijk personeel. Beslissing van de plaatselijke kom missie van de K.O.O. dd. 24 juli 1967 hou dende reglement-statuut voor het bedienden- personeel der K.O.O. hoofdstuk II vaststelling der aanwervingsvoorwaarden voor de betrekking van ekonoom. Vaststelling van de voorwaarden tot benoeming van een gemeentesekretaris, in vervanging van de h. Frans De Meyst, die met ingang van 1 september 1967 op pen sioen werd gesteld. Vaststellen van de voorwaarden tot openverklaring van de plaats van leraar(es) in notenleer aan de stedelijke akademie voor muziek, ballet en toneel. Vaststellen van de voorwaarden tot openverklaring van de plaats van leraar(es) in piano aan de stedelijke akademie voor muziek, ballet en toneel. Vaststellen van de inrichiingsmodali- teiten van het leerlingenvervoer ingericht door de stad Aalst. Ontslag op eigen verzoek voor het bekomen van pensioen van de h. Jozef De Man als direkteur met klas aan de stede lijke avond-adultenschool voor jongens aan de Nieuwbeekstraat. Verhoging van de wedden van de leden van het onderwijzend personeel uit het stedelijk kunstonderwijs op 1 januari 1965. Vaststellen van de individuele wedde van de h. Jan Buyl, leraar aan de stedelijke akademie voor schone kunsten, ingevolge wederindiensttreding na langdurig ziekte verlof. Wijziging van het aantal prestatieuren van sommige leraars aan de stedelijke aka demie voor schone kunsten. Benoeming in vast verband van een lerares in zang en een leraar in klassiek gitaarspel aan de stedelijke akademie voor muziek, ballet en toneel. Vaststellen van het aantal jaarlesuren en van de bezoldiging over het schooljaar 1966-67 van de leraars verbonden aan de kursus toneelregie van de stedelijke akade mie voor muziek, ballet en toneel. van het besluit dd. 26 juli 1967 van de h. Kennisgeving aan de gemeenteraad provinciegouverneur, houdende schorsing v. de gemeenteraadsbeslissing dd. 2 juni '67, betreffende de benoeming van administra tief personeel aan de stedelijke akademie voor muziek, ballet en toneel. Bekrachtiging van de beslissing van het schepenkollege dd. 21 augustus 1967, houdende aanstelling van de h. Herman Van Der Biest als waarnemend schoolhoofd aan de stedelijke lagere jongensschool Nieuw beekstraat, in vervanging van een ontslag nemer. Benoeming, voorlopig voor een perio de van twee jaar, van de h. Roland Dua, van Aalst, als leraar bouwkunde aan de ste delijke akademie voor schone kunsten. Rustig antwoordde Sandra «Hij wenst haar alle associaties met dit restaurant te boven te doen komen. Daarom raadoe hij een gezellig etentje... ui het Luxembou g.. met ongeveer precies dezelfde gasten «Allerprettigst voor de gasten «Heb je er zoveel bezwaar tegen, Ste phen Een alarmsein schoot door hem heen. Snel antwoordde hij «Dat niet natuurlijk, maar ik vind het zo'n luguber idee. Ik voor mij trek me er niets van aan. Maar ik dacht eerlijk gezegd aan jou. Als het jou mets kan schelen...» «Het kan mij erg veel schelen...» viel zij hem in de rede. «Maar de manier waarop George Barton het stelde, maakte een wei gering onmogelijk. Per slot van rekening zijn we allebei vaak genoeg sindsdien in het Luxembourg geweest. Er is daar voort durend wat te doen.» «Ja, maar we zijn er nooit onder dezelfde omstandigheden teruggebracht. Het valt nu inderdaad moeilijk te weigeren. Uitstel is natuurlijk in deze omstandigheden geen af stel. Maar er bestaat geen reden, Sandra, waarom jij je aan die beproeving zou moe ten onderwerpen. Je kunt toch op het laat ste ogenblik onwel worden, hoodpijn krijgen en afbellen Haar kin kwam omhoog. «Dat zou laf zijn, Stephen. Als jij gaat, ga ik ook. Per slot», ze legde hierbij haar hand op zijn arm, «hoe weinig ons huwelijk ook betekent, we zouden ten minste onze moeilijkheden samen kunnen dragen.» Toen bleef hij haar strak aankijken... ver suft door de stekelige opmerking, die zo ongemerkt over haar lippen was gekomen als gold het een vertrouwde waarheid en niet een zeer belangrijke kwestie. Toen hij zich hersteld had, vroeg hij «Wat bedoel je daarmee Hoe weinig ons huwelijk ook betekent Zij keek hem standvastig in de ogen, met open, eerlijke blik. «Is dat dan niet waar «Neen, duizendmaal neen. Ons huwelijk betekent alles voor mij Zij glimlachte. «Dat geloof ik ook wel... in zekere zin. Wij passen bij elkaar, Ste phen. Wij brengen het samen wel tot een bevredigend resultaat.» «Dat bedoelde ik niet». Hij merkte dat zijn adem gejaagd ging. Hij nam haar hand tussen zijn beide handen en hield haar ste vig vast. «Sandra, weet je dan niet, dat jij de hele wereld voor mij betekent En plotseling wist ze het. Het was iets ongelooflijks, iets volkomen onverwacht, maar het was een feit. Zij lag in zijn armen en hij drukte haar krampachtig tegen zich aan, haar kussende en onsamenhange |'e woorden stamelend. «Sandra, Sandra, lieveling... Ik houd zo zielsveel van je. Ik ben altijd zo bang ge weest... dat ik je zou verliezen...» Toen verleden jaar de eerste plannen wer den voorgelegd om een filiale van de Aal sterse Akademie voor Muziek, Ballet en To neel in de gemeenten rond de Dirk Martens- stede te vestigen, had men een dubbel oog merk. Eerst en vooral zou het muziekonder wijs hierdoor een flinke expansie kunnen voeren in de agglomeratie, terwijl de Aal sterse akademie zelf na deze inleidende ja ren, de verdere opleiding van de leerlingen zou kunnen verzekeren. Op de drempel van een nieuw schooljaar kan wellicht de balans worden opgemaakt van deze eerste oogst. Erembodegem en Denderleeuw kunnen wellicht ais voorbeeld worden gesteld. Zij zijn immers in de onmid dellijke nabijheid gelegen van Aalst en leve ren op alle niveaus heel wat leerlingen in de diverse inrichtingen van de stad. STIJGEND AANTAL INSCHRIJVINGEN In Erembodegem werden voor het voorbije schooljaar 78 getuigschriften uitgereikt. De meeste werden afgeleverd voor het muziek- onderricht, maar toch konden 33 leerlingen de lessen in de dictie met gunstig gevolg afsluiten. Dat is wei belangrijk, omdat in de gemeente geen toneelkring meer bestaat en het toneelleven al sinds enkele jaren dode letter is gebleven. Misschien kan hieruit een nieuwe kern gevormd worden. Voor het nieuwe schooljaar werden 120 inschrijvingen geboekt. Dat betekent dat 9 theorieklassen zullen gevormd worden. e| vendien worden klassen voorzien voor bespelen van instrument en voor voordracl; met individuele lessen van ongeveer 30 nuten per leerling. Een grote inspanning dus, maar in geval een bewijs dat de notenleer, inst menten (saxofoon, klarinet, trompet, hol gitaar, bazuin, dwarsfluit, piano en viot en dictie (voordracht en toneel) voldoen1 belangstelling genieten. OOK BALLET Voorlopig is men nog niet gestart n de balletlessen. In de maand januari hieraan gedacht worden als er voldoende schrijvingen zijn. Maar als de expansie dit ritme blijft voortduren, zal over ki alleszins naar nieuwe mogelijkheden moet uitgezien worden. Uit dit alles blijkt duidelijk dat het exp riment volledig geslaagd is, al zal men of bestendig de leerlingen moeten volgen hun studierichting na de voorbereiding de filiales. Het is immers niet voldoende d zij weten dat de diploma's die zij in afdelingen verwerven ook toegang verlen tot hoger kunstonderwijs en konservatorius zij zullen ook passend moeten voorgelid worden. Nu het geheel zo'n vlucht genom heeft, moet men alles in de beste zin afro den. In het raam van het Europees Salon van de Verwarming, dat van 16 tot 24 september 'in het Internationaal Rogiercentrum te Brus sel zal gehouden worden, zal op 19 septem ber een «Dag van de Elektrische Verwar ming» doorgaan. Op die «Dag» zullen ondermeer twee informatievoordrachten gehouden worden, de een door de heer Jacques Delcroix, voor zitter van de Nationale Raad tegen Lucht- bezoedeling, de andere door architekt Leo Beeck, voorzitter van de Koninklijke Maat schappij der Bouwmeesters van Antwerpen, afdeling Mechelen, over «De plaats van de elektrische verwarming in de hedendaagse stedebouw.» Aan die «Dag» zal worden deelgenomen door vertegenwoordigers van de beroeps verenigingen u.t de sektoren verwarming, elektriciteit, bouwnijverheid, studieburelen, verzekeringen, evenals door afgevaardigden Zij hoorde zichzelf zeggen «Vanwege Rozemarijn «Ja.» Nu liet hij haar los, deed even een schrede achteruit. Zijn gezicht had iets lachwekkends door zijn uiterste verslagen heid. «Wist je het dan... van Rozemarijn «Natuurlijk... de hele tijd.» «Maar heb je het ook begrepen Ze schudde haar hoofd. «Nee, begrijpen doe ik het nog niet. Dat zal ik ook wel nooit. Hield je dan van haar «Niet echt Ik hield alleen maar van jou.» Er sloeg een golf van verbittering over haar heen. Zij declameerde «Van het eer- ste moment, dat ik je daar in de kamer zag staan... Herhaal die leugen niet... want dat is een leugen geweest I» Hij deinsde voor die plotselinge aanval niet terug. Hij dacht diep na over haar woor den. «Zeker, dat was een leugen... en toch wonderlijk genoeg ook weer geen leugen O, Sandra, probeer het te begrijpen. Je kent de mensen, die altijd een nobel motief bij de hand hebben om hun gemeenste bedoe lingen te maskeren. Van die schijnheiligen voor zichzelf. Die zichzelf wijsmaken, dat hun ëgoistische daden uit naastenliefde voortspruiten Probeer te begrijpen, dat het omgekeerde ook kan voorkomen. Men sen, die zo cynisch-wantrouwig tegenover zichzelf staan, dat zij alleen aan hun laagste motieven kunnen geloven. Jij was de vrouw die ik nodig had. Dat staat voor mij onom- van de staats-, provincie- en gemeen overheden, naast die van de parastatale stellingen die zich bezighouden met prot men inzake stedebouw en huisvesting, ek nomische zaken .en volksgezondheid. In de industrielanden gaat voor nieu» gebouwen de voorkeur steeds meer uit integrale elektrische verwarming. In ons lai telt men thans reeds meer dan 11.000 bouwen met een verschillende bestemmin die integraal elektrisch worden verwarm en dit terwijl er 10 jaar geleden haast gee waren. Anderzijds is er in Europa in de laats jaren een uitgebreide markt ontstaan vo elektrische toestellen, bedoeld als bijkom* de verwarming. De verbruikers hebben thai de keus tussen enkele honderdtallen typi verwarmingstoestellen, die werken volgen de meest verscheiden systemen en aang past zijn aan allerlei gebruiksomstaridi heden. stotelijk vast:» Met wat bitterheid vroeg ze «Je wi dus niet verliefd op mij «Neen, ik was nog nooit verliefd gewee: Op dat punt was ik een armzalig weze zonder sekse-gevoel, dat prat ging op ja, heus waar op zijn onverstoorbai verstandelijkheid. Maar toen ben ik plots ling verliefd geraakt, toen ik haar door hall van het hotel in St. Moritz op ons to zag komen. Iets als een donderbui... hevij maar van korte duur, volkomen onwaa schijnlijk I Maar het was hier, in ons eigi «Fairhaven», dat ik mij van de werkelijk waarheid bewust ben geworden.» «De werkelijke waarheid «Ja, dat het enige waarop het ii leven aankomt, mijn liefde voor jou die trouw te blijven...» Zij fluisterde: «Als ik dat had geweten... «Wat had jij dan gedacht «Dat je plannen had gemaakt om er mi haar vandoor te gaan I» «Met Rozemarijn Een kort lach; klonk uit zijn mond. «Dat zou levenslang dwangarbeid hebben betekend I» «Wou zij er dan soms niet met jou val door «Ja, dat wel «Wat is er toen gebeurd Stephen haalde eens diep adem. Zij sto den weer op de bodem van de banale we kelijkheid. Zij hadden het hoofd te biede aan een ontastbare bedreiging. Hij sprak «Toen gebeurde dat in het Luxembourg l> Zij zwegen allebei. Zij wisten, dat beiden hetzelfde voor zich zagen. Het blai we, vertrokken gezicht van een eenmai beeldschone vrouw. Waarnaar zij beide hadden staan kijken, voordat zij elkandf diep in de ogen zagen. Stephen zei «Tracht alles te vergete Sandra, laten wij het in Godsnaam alleb proberen te vergeten «Proberen heeft geen zin. Het zal nooit geschonken worden, dat ooit te ve geten.» Er viel een stilte. Toen begon Sandra «Wat moeten we dus doen «Precies wat je daareven zei. Samen ten we dit alles onder ogen zien. Same moeten we naar dat afschuwelijke feestji wat de reden daarvoor ook wezen mag.» «Geloof jij iets van hetgeen Barton ovi Iris beweerde «Geen woord. En jij «Het kan waar zijn. Maar dan nog zf het zijn eigenlijk motief niet zijn, denk ik, «Wat houd jij voor zijn ware motief «Ik weet het niet, maar ik ben er in mij hart bang voor.» «Voor George Barton «Ja, ik geloof dat hij een vermoede heeft...» Nadruk verboden. vervolg c tuni met univ er i buit zelf

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 2