en omstreken de brug Aalsterse sprokkels Een resolutie die weerklank kan vinden (over de Dender) Nieuw slachthuis Brandweerarsenaal Klein Logboek Een dode Bouwvergunningen Ekonomische en sociale toestand en twee zwaar gewonden te Nieuwerkerken Feest in St. Jozefsinstituut te Mere Zwembad rendeert Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU.. DE GAZET VAN AALST en omstreken Verschijnt tweemaal per week 3 maandab 62.50 F 6 maandab 120.F Jaarab. 230,F Kantoor Schoolstraat 26, Aalst Telefoon 241.14 Postrekening 881.72 23ste JAARGANG Nr. 73 DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1967 2,50 F HET NUMMER Met die Belgische bruggen weet je nooit. Ook met met de Denderbruggen. Die van de Aalsterse Zeeberg doet ons altijd denken aan een of andere schilderij, als we ons niet vergissen een van Van Gogh. Waar de gelijkenis eigenlijk schuilt is ons echt met duide lijk. Maar ergens wekt die Zeebergbrug toch altijd die associatiegedachte op. Er is de Sint Annabrug, als we ons niet vergissen, een oorlogsbrug en ver uit een van de beste. Er zijn dan een ganse serie die als je er met de wagen overrijd, rammelen als een onweer. Er is dan de brug in kwestie, die over de Dender te Ninove, de oude, althans, langsheen de steenweg Brus sel Ninove, Nederbrakel, enz. Openbare Werken heeft beslist dat er een nieuwe moest komen, ofschoon naar deskundigen beweren, de oude brug op stukken na beter, degelijker, betrouwbaarder was. dan de meeste andere Denderbruggen met 't Aalsterse Zwarte Hoekmonument vooraan. Eulacie, zij, die zoals onze konfrater «De Beiaard» uit Zottegem, kritiek hebben uitgeoefend aan het adres van die nieuwe brug, zij die gemeend heb ben dat de Staat hier eens te meer heeft blijk gegeven niet over dezelfde huishoudelijke talenten te beschikken als een vooruitziende en spaarzame moeder, zij hebben allen groot ongelijk naar nu, achteraf, is gebleken. De Staat heeft ditmaal gelijk gehad. Dat deze vaststelling pas achteraf is uitgekomen doet geen afbreuk aan haar waarde. Want, lieve lezer, de brug over de Ninoofse Dender was inderdaad doodsgevaarlijk. Niet dat zij. zoals die van Pulle, zou instorten bij de minste beweging. Zij, die oude Denderbrug te Ninove, was weliswaar aan de smalle kant, maar enfin, de Denderstreek heeft het nooit breed gehad. Maar voor de rest. stevig was die Met die Belgische bruggen, weet je nooit... Ook niet met de Denderbruggen tot afbouw gedoemde brug. Zo stevig dat het Belgisch leger in de moerlemeie 1940 er ca. 500 kgr. dynamiet wou aan spenderen, om het bouwstuk tot ont ploffing te brengen, met het begrijpe lijk leedvermaak dat de Felgrauknapen in aantocht achter het net zouden vis sen. Maar om redenen die de legerhis- torici van mei 1940 toch nog moeten uitzoeken, is die Denderbrug te Ninove, zoals zovele andere in die meidagen, niet tot ontploffing gekomen. De Wehr- macht kon ze zonder bezwaren gebrui ken. De 500 kgr. dynamiet Die bleven ongedeerd en ongeschonden bewaard voor het nageslacht op de plaats waar de Belgische geniale jongens uit die tijd ze behoedzaam hadden gedepo neerd. Ergens in een daartoe speciaal voorziene holte. Het is op dezelfde plaats dat het goedje dezer dagen werd gevonden door de afbrekers van de brug. Die jongens zijn een beetje geschrokken en hebben beroep gedaan op het leger. Die hebben het terug meegenomen. Wie weet ten behoeve van 't Legermuseum. Clk. Hei( nieuw stedei.L slachthuis is nog maar eens aan de orde geweest. Twee dos siers hebben voor de zoveelste keer de lange weg afgelegd tussen de hogere instanties en het Aalsters stadhuis. De inzet is «echt» administratief, vermis niemand werkelijk weet waarom deze ver- trag.ng noodzakelijk is. Indien de informa ties juist zijn. zou de huidige vertraging thans te wijten zijn aan opmerkingen van ambtenaars, die tot hiertoe zelfs niet naar de werken zijn komen kijken. Echt bedroevend voor die mensen die zich al vele maanden en jaren inzetten om dit gebouw er door te krijgen. De gemeenteraad heeft thans zelfs een opmerking van de «bevoegde» diensten moe ten afwijzen en heeft zijn eerste beslissing, voorgesteld door de ontwerper, gehandhaafd in verband met de technische apparatuur. Beseft men wel dat in de huidige bouw miljoenen werden geinvesteerd en dat het gebouw ondertussen lijdt onder de «zalige rust» En nochtans zijn het diezelfde men sen die jaren terug hebben aangedrongen om de gebouwen aan de Moorselbaan te ontruimen aangezien zij niet meer voldeden aan de moderne eisen. Dat is echt adminis tratie... Dezelfde toestand als in de stedelijke slachthuizen vindt men terug in het brand weerarsenaal. Het huidige arsenaal in het stadhuis is een schoolvoorbeeld van een si tuatie die echt voorhistorisch aandoet. De nieuwe gebouwen die voetje voor voetje klaarkomen, worden ondertussen aangevre ten door tijd en weer, aangezien de ruime lokalen niet kunnen gebruikt worden. De voltooiing zou thans nakend zijn, zo dat de eerstvolgende aprilgrap niet meer over het arsenaal zal kunnen lopen, maar REGIONAAL KOORD1NATIEKOMITEE TAALREGELING HOGER ONDERWIJS Ter voorbereiding van de arrondissemen- tele deelname aan de Nationale Betoging op 5 november te Antwerpen, vergadert het Regionaal Koordinatiekomitee Taairegeling Hoger Onderwijs, morgen vrijdag, 22 sep tember, te 20 uur, in de Raadszaal van het stadhuis te Aalst. Behoudens vertegenwoordigers uit alle politieke partijen, wordt het Regionaal Ko- mitee T.H.O. te Aalst ook gesteund door de grote verenigingen Davidsfonds, De Rank en V.T.B. BENOEMING In het Staatsblad verscheen de benoe ming van de h. Louis D'Houwer tot leidend griffier van de Rechtbank van Koophandel te Aalst. Hij volgt als dusdanig de h. Theo- fiel Willems op. YOGA, KULTUUR VAN MORGEN Het Willemsfonds Aalst gaat met een winterprogramma van start op maandag 25 september a.s., met een causerie rond het thema «Yoga. kuituur van morgen», door de h. J. kiekens, voorzitter van de Yoga- school te Aalst. Een tweede causerie volgt aanvang no vember met Omer Grawet over «Journalis ten, wie zijt gij René Wellekens, Felix de Hertstraat 50, verbouwen van woning, Felix de Hertstraat. S.M. Goedkope Woningen, Nieuwstraat 47, bouwen van 31 woningen en apparte mentsgebouw met garages. Park De Blieck. I Frans Van Herreweghe, Ninoofsesteenweg 79 Erembodegem, verbouwen van gevel, i Lange Zoutstraat 47, Aalst. Paul Corthals, Bergekouter 69, bouwen van woning, Bergekouter. ook hier is het stadsbestuur op heel wat klippen gestuit. De wijziging van het ontwerp door de invoering van het hulpcentrum 900, onteige- ningsmodaliteiten en andere faktoren heb ben de afwerking werkelijk te lang ver traagd. En dan moet er ook nog de finan ciering worden bijgenomen, die slechts in schijven kan gespijsd worden, vermits Aalst ook niet alle projekten in één hand kan ne men. Nu wordt het toch de hoogste tijd... In de marge van de interpellaties over de mogelijke sluiting van de Filature du Canal werden heel wat bijzonderheden verstrekt over de ekonomische en sociale toestand van de Aalsterse nijverheden. Vele mensen zullen enkele raadsleden be slist dankbaar zijn, omdat zij niet hebben geaarzeld alle informatie te geven die zij over bepaalde feiten afwisten. Maar wat o.i. vooral is opgevallen is wel het feit dat het kollege van Burgemeester en Schepenen, dat toch in een mogelijke beïnvloeding van de instanties die kredieten en andere faciliteiten moeten verlenen, een hele. rol kan spelen, de moeilijkheden slechts via derden heeft vernomen. Gelukkig heeft men alles niet zo erg opgenomen, maar deze B.S.P. AFDELING ZOTTEGEM SIGNAAL OP GROEN VOOR HERVORMING VAN DE STAATSSTRUKTUUR IN FEDERALISTISCHE ZIN. Door een tot nog toe ongekende oorzaak is op de snelweg Brussel Oostende op het grondgebied van Nieuwerkerken een per sonenwagen naast het rijvak beland en ir. de gracht gekanteld. De drie inzittenden, het echtpaar De Lausnay, Boulevard de la Sauvenière te Luik, en mevr. Fontaine, even eens uit Luik, liepen ernstige verwondingen op. Vooral de bestuurder was er erg aan toe en enkele uren na zijn overbrenging naar het hospitaal van Aalst is hij er aan de op gelopen verwondingen bezweken. De «Zustergemeenschap van de H. Jozef te St. - Kruis - Winkel» bestaat 125 jaar. Te dezer gelegenheid gaat in de feestzaal van het St. Jozefsinstituut te Mere een feestviering door op zondag 24 september te 19 uur. Een choreografisch spel, dat mysterie, historiek en taak van de gemeenschap be licht, wordt opgevoerd. Een gelegenheidsexpo is ondergebracht in de benedenzaal van het instituut, na de Jubel-hoogmis van 10 tot 12 uur, ook van 3 tot 7 uur in de namiddag. De B.S.P. afdeling ZoUegem dreigt «beroering» te verwekken in de stille poli tieke wateren van het arrondissement Aalst. Deze afdeling heeft inderdaad tijdens een algemene vergadering op 16 septem ber II. een resolutie aangenomen, waardoor zij zich uitspreekt voor de hervorming van de staatsstruktuur in federalistische zin, dit in 't vooruitzicht van het a.s. kongres van de Vlaamse B.S.P.-federaties op 14 en 15 oktober a.s. te Klemskerke. De betekenis van deze resolutie in het kader van dit kongres buiten bespreking gelaten, kan zij alleszins de andere B.S.P. afdelingen uit het arrondissement niet on verschillig laten, daarenboven ook een weci klank hebben in de andere traditionele par tijen, niet het minst in C.V.P.-middens. STAATSVORMEN NIET MEER AANGEPAST In deze resolutie, die met eenparigheid van stemmen werd goedgeke.urd, zijn vol gende konklusies en voorstellen voorzien Het werkelijk bestaan van een Vlaam se en Waalse volksgemeenschap en het hoofdstedelijk gebied Brussel. Het feit dat de staatsvormen van het Belgie van 1830 in het geheel niet meer aangepast zijn aan de behoeften van de huidige generatie en de tegenwoordige toe standen en een rem betekenen voor de eko nomische en kulturele ontwikkeling van de beide volksgemeenschappen. De vaststelling dat naast de Waalse socialisten, de jonge generaties in Vlaan deren in overgrote meerderheid gewonnen is voor de federalistische staatsvorm. De verzuchtingen van de Waalse ka meraden. namelijk over een grotere bevoegd heid te beschikken inzake ekonomische ont wikkeling van Wallonië, dit in een perspek- tief van anti-kapitalistische struktuurhervor- ming en een socialistische planning. OP FEDERALISTISCHE BASIS In deze resolutie van de B.S.P. afdeling Zottegem wordt voorts nog gezegd dat met het oog op het opbouwen van een staatsstruktuur aangepast a'an de noden en behoeften van de komende generaties, het beletten van de verdere over-inves- teringen in het Brusselse. een industrialisering volgens plannen in de gewesten, het oplossen van een konfliktsituatie op taalkundig gebied, het bevorderen van de algehele kul turele pntwikkeling, dient de unitaire struktuur van de Belgische staat als volgt op federalistische basis te worden hervormd behoud van de kamer van volksver tegenwoordigers in haar huidige vorm; behoud van de senaat, doch met in voering van art. bis en 38bis ter bescher ming van de minderheid; afschaffing van de provincies; afschaffing van de arrondissements- kommissarissen; instanties en uiteraard de Aalsterse ge meenteraad meteen, had vanwege de direk- tie van de F.d.C. toch wel een en ander mogen vernemen. De laatste berichten over de onderhande lingen zijn vrij optimistisch en schijnen in de richting van een kompromis te lopen. Hoe ook, het voorbeeld van een Aalsterse nijverheid, die in de eventuele sluiting van de F.d.C. een (n.et gewilde) belangrijke rol speelt, kan misschren een lichtpunt zijn. Daar werd immers een nieuw procédé voor wolbewerking ingevoerd, waardoor honderd ii werkplaatsen konden geschapen worden. Anderzijds werd nog vernomen dat een meubelfabriek met 60 werkplaatsen vroeg tijdig zal ontbonden worden, maar dat deze mensen allen een nieuwe betrekking zullen kunnen vinden in nieuwe maatschappijen. De Aalsterse ekonomische wereld staat dus op velerlei fronten in beweging, maar door de inspanningen die thans geleverd worden kan de vulkaan wellicht nog verme den worden... Het stedelijk zwembad heeft een uitzon derlijke per.ode achter de rug. De beste wellicht sinds vele jaren. De goede zomer heeft hierin natuurlijk veel bijgedragen, want de cijfers die werden verstrekt, zijn duide lijker dan ooit. Op 31 augustus bedroeg het bezoekcijfer van het zwembad 196.906 of 12.488 meer dan in 1966. De ontvangsten klommen tot 1 386.176 fr., dit is 76.826 fr. meer dan in 1966. Maar deze stijgende cijfers werden ook nog versterkt door de gevoelige vermin dering in het stoomverbruik. De milde tem peraturen lieten immers een daling toe met 282 ton, wat een minder uitgave betekent van 65.000 fr. Alles samen genomen heeft men dus niets dan positieve faktoren kunnen vinden. En in hetzelfde water kwamen ook nog nieuwe re- kords voor de Aalsterse zwemklub aan de oppervlakte... vorming van grote gemeenten en fe deraties van gemeenten; vorming van vijf grote agglomeratie metropolen, met een uitvoerend college, proportioneel samengesteld; kulturele autonomie voor de Vlaamse en Waalse federatie en paritaire raad voor Brussel; oprichting van een raad voor Vlaan deren, Wallonië en het hoofdstedelijke ge bied. samengesteld uit de respektievelijke gekozenen, de gecoopteerden van de metro polen en de vertegenwoordigers van de so ciale organisaties. De bevoegdheden en taken van deze ra den moeten als volgt worden bepaald 1. Taak uitvoering van de nationale wet ten. 2. Bevoegdheid deze van de huidige provincies plus deze welke aan het centrale gezag kunnen onttrokken wor den planning van de ekonomische en industriële ontwikkeling; kontrole op de regionale investe ringen; Vlaamse en Waalse investerings maatschappijen met respektievelijke oprichting van een openbare holding; de kulturele en onderwijspolitiek; de ruimtelijke ordening. DE MAATSCHAPPELIJKE ZETELS VAN ONDERNEMINGEN Tot slot wordt in deze resolutie nog aan gestipt dat in afwachting van de verwezen lijking van de vooropgestelde hervorming van de staatsstrukturen, de B.S.P. Zotte gem een onmiddellijke stemming van een wet eist waarbij de ondernemingen de ver plichting wordt opgelegd hun maatschappe lijke zetel te vestigen in het arrondissement waar hun produktiezetel zich bevindt.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1