en omstreken Treuzelen nieuw postkantooi De Saedeleer, ambassadeur van Vlaamse schoonheid te Moskou Klein Logboek Bezinning over de Opiniemachten «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 "Brussel,, heeft geen haast... Gevaarlijk verkeer Twee dodelijke ongevallen Oproep naar ooggetuigen verkeersongeval De streek- ontwikkeling Objektieve informatie Vt Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU. QPUFWIfT UW "vertrouwen AAN INGANG VRIJ 23ste JAARGANG Nr. 74 ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1967 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER Het is nog niet met zekerheid geweten of het nieuwe Aalsterse hoofd postkantoor voor eindejaar in gebruik zal kunnen genomen worden. Op enkele detalis na is dit nieuwe komplex nochtans sedert geruime tijd klaargekomen. Dit blijkt uit te Brussel ingewonnen informaties. De beslissing omtrent het definitief benuttigen van het nieuw komplex is afhanke lijk van de centrale instanties te Brussel. Blijkbaar is daar geen haast mee gemoeid, wijl een aanpassing ban het perso neelskader. noodzakelijk voor de maximale exploitatie van het nieuwe gebouw, even eens uitblijft. Inmiddels moet én het personeel én het publiek het maar verder stellen met de voorlopige kantoren in de autobergplaatsen. Indien een beslissing eerlang niet valt, dan mag verwacht worden dat de verhuis naar het nieuwe postkantoor slechts na Nieuwjaar zal kunnen geschieden. De drukke eindejaarsperiode is inderdaad slecht geschikt voor een dergelijke verhuis. Welke Aalsterse volksvertegenwoordiger trekt eens van leer tegen het adminis tratief getreuzel in de centrale hoofdstad (EN.) Twee fietsers zijn woensdag in de late namiddag het slachtoffer gewor den van het steeds toenemende on veilige verkeer ter hoogte van de Capucijnenlaan en do Gentsesteen weg. CAPUCIJNENLAAN Op de Capucijnenlaan kwam de 43-jarige kloosterzuster Andrée-Marie, in de wereld Marie Palmaers, onder een zware vracht wagen terecht. Als gevolg van de ernstige verwondingen overleed zij kort nadien in het ziekenhuis. E.Z. Andrée-Marie trad in 1943 in het klooster te Gijzegem. De chauffeur van de vrachtwagen was tengevolge van het ongeval ten prooi aan een zenuwkrisis. GENTSESTEENWEG Een uur later kwam de fietster Jeanne Stumps. 51 jaar cn e ihtgenote van Pierre I De Witte, wonende Volks/erheffingsstraat, I bij het oversteken van de Gentsesteenweg onder een personenwagen terecht, bestuurd door L. Vermoesen uit Hekelgem. Jeanne i Stumps overleed eveneens in het zieken- I huis. Op 20 september 1967, omstreeks 16u15 deed zich op het kruispunt Capucijnen laan, Gentsesteenweg, Gentsestraat, een verkeersongeval voor, met dodelijke af loop, tussen een autotraktor met oplegger en een fietster. Een gele personenauto «Opel», stond op dat moment stil, nabij het kruispunt, in de Gentsestraat, terwijl hij de voorrang verleende aan het verkeer op de hoofd weg. De bestuurder dezer was aldus be paald ooggetuige van het ongeval. Gezien het uur der feiten, moeten zeker nog andere ooggetuigen van dit ongeval bestaan. Bij deze wordt de autobestuurder in kwes tie, in eerste plaats, en andere oogge tuigen, verzocht, zich DRINGEND bekend te maken, op het naastbijgelegen politie- of rijkswachtbureau, of politiebureau van Aalst (Tel. 053-234.56). De retrospektieve van de grote Aalsterse Meester, gehouden in het Oud-Gasthuis van 7 tot 29 oktober, zal niet minder dan 115 werken bevatten. Er zijn schil derijen uit het Koninklijk Paleis, uit de musea van Brussel, Gent en Antwerpen. De familie De Blieck alleen schenkt 13 werken in bruikleen en er zal zelfs een werk aanwezig zijn, onlangs aangekocht in Amerika. Want De Saedeleer kent ook buiten onze grenzen een grote roem Bewijs Onlangs ontving een stadsgenoot een zichtkaart, aangekocht op het Rode Plein te Moskou; het stelt een winterlandschap voor van... De Saedeleer. Op de achter zijde is de naam van de schilder vermeld, het onderwerp en de plaats waar het schilderij is opgehangen, alles in het Russisch (E N.) Hollands glorie, PIET ER SCHIL BER DART, leader en klarinettist van de wereldberoemde The Dutch Swing College Band, op de Jazz Jamboree. PERS iN ONS LAND üp een totaal van ca. 2.5 miljoen exem plaren (1.255.000 Franse, 1.200.000 Vlaam se) voor 15 titels en 1 Duitse titel, zijn er 1.179.063 katolieke, waarvan 740.551 Ne derlandstalige, 425.512 Franstalige en 13.000 Duitstalige. Daarbij zijn 41 t.h. van de algemene informatiebladen van katolieke strekking. In het Vlaamse land blijft de katolieke dagbladpers qua kommerciele expansie de eerste plaats innemen. Sommige met kato lieke bladen hebben met ernstige moeilijk heden af te rekenen. Zelfs als katoliek moet men zich daarover niet verheugen. Door het verdwijnen van een krant wordt de demo- kratie altijd ietwat armer. Daarenboven zijn en dit geldt niet be paaldelijk voor ons land sommige kato lieke bladen niet altijd zeer... kristelijk. Het aantal dagbladtitels is in ons land tijdens de vooroorlogse jaren sterk geslon ken. Sommige door oorlogsomstandigheden andere omdat ze niet longer leefbaar waren. Het uitgeven van dagbladen is in eerste instantie een industriële aangelegenheid ge worden. zeker wanneer het kranten betreft die niet door een of andere partijkas wordt gespijsd. De uitgave van een dagblad waarvan men bv. nog droomt in sommige Vlaams- Nationalistische middens is dan ook be grijpelijkerwijze in de huidige konjunktuur een opzet dat zou af te rekenen hebben met onoverkomelijke moeilijkheden. Afgezien van het feit dat omwille van de enorme finan ciële investeringen men beroep zou moeten doen op een of andere sterke financiële belangengroep, met alle gevolgen vandien. hebben de huidige grote dagbladuitgevers ingevolge de «trustvorming» als het ware een monopolie verworven dat geen ruimte zou toelaten voor een nieuwe krant. Een en ander pleit natuurlijk ook niet voor de demokratie in ons land. Wie dat beseft moet daaruit dan ook de passende konklusies trekken, m.a.w. het oneens zijn met de so- ciaal-ekonomische struktuur in ons Belgen- land. Intussen mogen sommige Vlamingen zich troosten ongeler 70 t.h. van de wereld bevolking heeft geen dagblad... L. MOYERSOEN BIJ V.D.B. Eerste Minister Van den Boeynants ont ving begin dezer week de h. L. Moyersoen. Het onderhoud had betrekking op de eko- nomische situaties van de Denderstreek. TEN STADHUIZE Maandag a.s. te 19 uur vergaderen ten stadhuize, onder voorzitterschap van burge meester Blanckaert, de verschillende sekties in een gezamenlijke zitting. Op de dagorde staan diverse punten, o.m. met betrekking tot de benoeming van een leraar in bouwkunde, het probleem van de parkeerruimten en een onderzoek van het gewestplan. In het Geraardsbergse is men niet tevre den met het Gewestplan Aalst. Dit kwam tot u.ting tijdens een vergade ring ten stadhuize aldaar onder voorzitter schap van burgemeester Van der Putten. Opgemerkt werd dat de voorziene 30 ha. voor een industrieterrein onvolüoenae is. Minstens twee industrieterieinen van ca. 100 ha. zouden in het Gewestplan moeten gepland worden. Een rechtstreekse verb.ndmg met Brussel moet tot stand komen; oaaieiiuo.en worot gepleit voor het instanuhouden van de spoor verbinding met Gent. Waar inzake woonzones in het Gewest plan een ononderbroken zone is voorzien tussen Zoitegem en Aalst en tussen Aalst en Ninove. werd vrijwel geen aandacht ge schonken aan 't Geraardsbergse. Geraards- bergen telt 3.400 woningen, waai van ca. 1.500 huizen zijn van amper 3 tot 3,5 meter breedte, hetzij krotten zijn. Binnen een tijds bestek van 20 jaar zijn dus minstens 750 bouwplaatsen nodig te Geraardsbergen om het huidige woonpark gedeeltelijk te kunnen vernieuwen. Het toeristisch centrum. De Abdij, kan slechts verder uitgroeien, in de mate dat het opgenomen wordt in de recreatiezone. Geraardsbergen acht omwille van zijn ontwikkeling het behoud van het plan voor een snelweg Brussel Geraardsbergen (Moerbeke) Ronse Rijsel noodzake lijk. Omtrent deze snelweg door Zuid-Oost- Vlaanderen is reeds heel wat te doen ge weest. jarenplan van Van Audenhove, genaamd Een trajekt destijds voorzien in het tien- ontdubbeling van de weg 9, had betrekking op een trajekt Brussel Ninove Neder- brakel Nukerke Ronse Oudenaarde Avelgem Kortrijk. Een nieuw trajekt voorzag de snelweg meer zuidelijk, nl. voor wat Oost-Vlaanderen betreft, tussen Geraardsbergen en Ronse. Volksvertegenwoordiger J. Verroken heeft nog in het laatste nummer van «De Ronse- naar» deze weg bestempeld als «de afge zakte of de gestolen weg». In Ronse wordt inderdaad, met de PVV- senator Cuvelier aan het hoofd, sterke druk uitgeoefend om deze snelweg ten zuiden van Ronse te voorzien. Er is tenslotte een derde projekt voorzien in het Gewestplan van Oudenaarde Twee snelwegen een Ninove Zottegem-noord Oudenaarde-noord Waregem Roe- selare en een Aalst Nederbrakel Ronse-noord Kortrijk. Alvast hebben de perikelen rond deze Zuid-Oostvlaamse snelweg een voordeel namelijk, de grondspekulanten worden in het ongewisse gelaten. «Indien de televisie in de tijd van Christus geboorte zou bestaan hebben, zou ze die geboorte niet vermeld heb ben.» (Equipe Populaire) Heden zondag staat in het teken van de Opiniemachten pers, film, radio, T.V. Deze kommunikatiemedia konfronteren ons onophoudelijk met een wereld die steeds kleiner wordt en waardoor de kontrasten er van des te meer opvallen. Reeds 180 miljoen T.V.-toestellen, 550 miljoen radiotoestellen en 330 miljoen kran tenexemplaren per dag, brengen het aktuele wel en wee in alle huiskamers ter wereld. Tweehonderdduizend kinemazalen trekken wekelijks nog 359 miljoen toeschouwers. Oplagen en verkoop van pick-up platen, beeldverhalen, fotoromans en pockets por maand zijn amper meer te volgen. In zijn boodschap voor de werelddag van de sociale kommunikatiemiddelen vraagt Paus Paulus aan hen die zich met de infor matie bezighouden «een schakel tussen de waarheid en het pubfiek, de werkelijkheid van de buitenwereld en het geweten van de mensen» te zijn. Het «perpetuum mobile van de informa tie» mag ons inderdaad niet afstompen of passief maken, ons persoonlijk oordeel ver nietigen of onze verantwoordelijkheidszin ontkrachten. De sociale kommunikatiemiddelen moeten «eerste element zijn» van onze menselijke kontaktnamen, onze konstante opvoeding en kulturele vorming. Die informatie moet daarom objektief, volledig en dienend in verantwoordelijkheid zijn. Ze moet ons pri vaat leven eerbiedigen, mag de menselijke waarden niet vervalsen, maar moet het mensverheffende in vedette stellen. Men kent de uitspraak van Max-Pol Fou- chet «Indien de televisie elke avond een ezel zou tonen, zou hij beroemd worden. Het vervelende is dat hij zich voor een ren paard zo\j gaan houden.» DE ANTi-DIALOOG IN EIGEN LAND Ter gelegenheid van de Dag van de Opi niemachten werd door de Interdiocesane Kommissie der Opiniemachten een dokumen- tatiebrochure uitgegeven. Met als thema «Alle mensen worden broeders» en uitgaan de van de indruk dat de mogelijkheden van de kommunikatiemedia, in dienst van de universele broederlijkheid, toch maar in eer der beperkte mate worden gebruikt, wordt in deze brochure terecht opgemerkt met be trekking tot ons eigen land «De Waalse radioluisteraar krijgt zelden de gelegenheid Vlaamse muziek, volkslie deren en chansons te beluisteren, en de Vlaamse standpunten omtrent de nationale problemen te vernemen. De Vlaamse radio luisteraar wordt zelden met de Waalse pro blematiek gekonfronteerd. De afstand tus sen Hasselt en Charleroi lijkt, gezien vanuit de radio- en T.V.-programma's, vaak groter dan de afstand tussen Brussel en Holly wood. De koordinatie tussen Vlaamse en V*/aalse T.V.-programma's schijnt er op gericht te vermijden dat Vlamingen ook eens op de Waalse zender zouden afstemmen en omge keerd. Beide zenders programmeren op de zelfde avond voetbalmatchen, toneelvoor stellingen, films, variétéprogramma's. De Waalse zender is zeer karig met Neder landse filmonderschriften en zendt liever een Franse dan een originele versie van buitenlandse films uit». Men zou er ten behoeve van de geschre ven pers kunnen aan toevoegen dat de Franstalige kranten nog steeds de Neder landse kuituur moeten ontdekken. DE BLIJDE BOODSCHAP Te Montreal toont onze wereld zijn futu ristische «maquette» onder de titel «Terre des Hommes». Dit internationale jaar van het toerisme reikt een «paspoort voor de vrede» uit. Op de mens als vraag blijft God het antwoord. Ze houdt nooit op de «Blijde Boodschap», «hot news» voor alle mensen in alle tijden door te seinen. De kerk wil mensen met elkaar en met God «in verbinding» stellen. Ze wil gemeen schap verwekken, broederlijkheid, omdat God zelf gemeenschap is. Daartoe deze Dag van de Kommunikatie middelen.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1