en omstreken MOORD KLEIN LOGBOEK :;(oning Boudewijn in Koningin Fabiola >p Valerius de Saedeleer- entoonstelling Nieuwe moord in het Aalsterse Het Begijnhof: allemaal beestjes... Valerius de Saedeleer herdenking Wedersamen- stelling van moord te Aalst KRONIEK Over de uitbundige hoek van het Denderland 12e Wieze Oktoberfeesten Gazet van Aalst ileg» NEC SPE. NEC METU DE GAZET VAN AALST en omstreken Verschijnt tweemaal per week 3 maandab. 62.50 F 6 maandab. 120,F Jaarab. 230,F Kantoor Schoolstraat 26. Aalst Telefoon 241.14 Postrekening 881.72 Plaatste JAARGANG Nr. 77 DONDERDAG 5 OKTOBER 1967 2,50 F HET NUMMER lERfjl latst )ta_^ E.N. Koning Boudewijn en Koningin Fabiola zuüen naandag anstaande, 9 oktober, de retrospectieve Valerius de Saede'.eer-tentoon- telling in het Aalsters Oud-Hospitaal bezoeken. ma Via het Rondpunt, de Parklaan en de Pontstraat, zal het Vorsten paar te 18 u. 30 in het Oud-Hospitaa! arriveren. voe Het koninklijk bezoek eindigt rond 19 u. 30. twe De koning en de koningin zuiien langs de Grote Markt, de Zoutstra- en en de Geraardsbergsestraat de stad veriaten. aa— abel 1867 1967 De Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon nodigt alle kunstlievende Aalstenaars i uit tot het bijwonen van de akademische zitting in de feestzaal van het stadhuis op jzaterdag 7 oktober te 15 uur. zj Na het welkomwoord door voorzitter J. van der Hulst, handelt kunstkritikus U. D'Haese over leven en werk van de Meester. Deze spreekbeurt wordt omlijst door iliederen. getoonzet door wijlen G. Pape (1857-1920), o.l.v. de h. R. Van de Wiele. j Te 16 u. 30 Onthulling van een bronzen bas-relief, werk van beeldhouwer De e70s en geschonken door de Vereniging Voor Aalsters Kultuurschoon (zie foto). Mevrouw Elisabeth De Saedeleer zal persoonlijk de gedenkplaat van haar vader jkomen onthullen. mj Tot zaterdag I A.C.V. OVERLEGORGAAN DER VAKBONDEN Tijdens de vergadering van de Verbonde- lijke Raad van het A.C.V.waarover elders in ons blad verslag wordt uitgebracht, werd een motie goedgekeurd die naar de inhoud niets aan duidelijkheid te wensen overlaat, omtrent de houding van de kristelijke arbei dersbeweging ten overstaan van de ekono- mische situatie in de Denderstreek. In deze motie heet het o.m. dat geen fa- briekssluitingen om ekonomische redenen kunnen aanvaard worden, zonder dat een gelijkwaardige betrekking is verzekerd of de inkomenszekerheid van de betrokkene is gewaarborgd. De raad eist verder van de overheid drin gende infrastruktuurwerken voor werkgele genheid in eigen streek en de noodzakelijke rechtstreekse verbindingen met de industrie- pool van de kanaalzone te Gent, de verplich ting van de kapitaalbezitters te investeren in noodgebieden. Verder wordt o.m. beslist alles in het werk te stellen om terzake te komen tot één arbeidersfront om deze eisen te verwe zenlijken, de oprichting van een overlegor gaan der vakbonden om een konkrete oplos sing ter zake te bekomen, aan te moedigen, waaraan het A.C.V. zijn aktieve medewer king zal verlenen. ERRATUM In onze vorige uitgave werd «Een doku- ment over Priester Daens» ingevolge een zetfout gedateerd Rome, 25 mei 1855, waar in feite bedoeld is Rome, 22 mei 1895. NAAR CENTRAAL AFRIKA Volksvertegenwoordiger L. Moyersoen is vertrokken naar Centraal Afrika. Hij zal o.m. een bezoek brengen aan Ruanda. DE TRADITIONELE FOTO'S NA DE MOORD (TE AALST) de dader en het slachtoffer Zondagvoormiddag II. scheen de anders zo rustige Windmolenstraat het toneel te zijn van een of andere massademonstratie of -betoging. Voor het huis nummer 10 stonden politie- en fijkswachtwagens geparkeerd. Het ge rucht deed de ronde dat een der bewoners van de gemeubileerde kamers van nummer 10 zijn minnares had gedood door wurging. De dader, een nogal rustige en «propere» man, zoals ons iemand vertelde, had echter zijn stamkroegen in de buurt van het sta tion. Zelfs zou hij in een der café's van het stilaan berucht wordende Aalsters stations- warfier kelner geweest zijn. Het toeval wil, dat een belangrijke Vlaam se perstrust verleden week nog een artikel wijdde aan de gerechtelijke politie te Aalst, waarin onder meer betoogd werd, dat, ver geleken bij andere streken van de provincie Oost-Vlaanderen, de Denderstreek, en met name het Aalsterse, een «krimineel hoogte punt» zou bereiken. Opgemerkt weze, dat niet de «Aalsterse» gerechtelijke politie, maar wel deze van Gent de zaak in handen heeft, omdat de mensen van Aalst pas maandagmorgen in hun nieuwe burelen geïnstalleerd werden. Nochtans willen wij even terugkomen op de kriminaliteit in het Aalsterse en vooral op de buurt van het stationskwartier. Het is immers inderdaad zo, dat deze buurt dik wijls het toneel is van vechtpartijen tussen ongure elementen, die van het stationskwar tier hun geliefkoosd uitgaanscentrum maken. Herhaaldelijk kwamen reeds in dit ver band van de meer rustige bewoners van deze wijk klachten binnen op het politie kantoor, niet alleen over nachtlawaai, maar ook over allerlei baldadigheden die door dronken «pretmakers» zouden geschied zijn. Sommige mensen spreken reeds zon der overdrijving van 't «Aalsters milieu». Feit is in elk keval dat in sommige kroegen in deze betwiste buurt, eerzame burgers liever van achter dan van voor worden ge zien. Het was in deze gelegenheden wij be doelen hier geenszins de eerzame café's welke men ook op het Stationsplein vindt dat de moordenaar van verleden zondag met zijn vriendin placht rond te zwalpen. Zulke dingen geven o.ii. stof tot beden kingen. Wij hopen dan ook in een der vol gende bijdragen enkele dezer bedenkingen te kunnen brengen. JOHAN. Woensdagnamiddag had in de Windmo lenstraat de wedersamenstelling plaats van de moord waarbij de 29-jarige Mare Meeu- wis zijn vriendin Clementine Wambacq door wurging om het leven bracht. In een plassende regen en onder eerder geringe belangstelling werd de moordenaar in het huis van de misdaad geleid, waar hij in tegenwoordigheid van de leden van het parket van Dendermonde zijn gruwelijke daad diende over te doen. Er kwamen geen nadere bijzonderheden aan het licht en nadien werd Mare Meeuwis terug naar de gevangenis van Dendermonde overgebracht. Het Aalsterse is dus niet alleen de streek van het grootste aantal forenzen en naar sommigen beweren ook de streek van de grootste politieke hartstochten, van de grootst mogelijke fraternisaiie tussln l.nks en rechts, van de grootste extremisten, vin het grootste gebrek aan plaatselijke werk gelegenheden, van de grootste grondspecu- lanten na die van hoofdstad Brussel het is naar recent verluidt en dit blijkens de deftige Standaard ook de streek van het grootst aantal misdrijven, waarvan de man met de alpenmuts, dit plaatselijke monster van Loch Ness, er een respektabel aantal op zijn kerfstok moet hebben. Want dixit deze krant worden er om de haverklap allerhande misdrijven begaan of zij het licht zien is een andere zaak Méér dan dat statistieken aangaande de kriminaliteit in Oost-Vlaanderen tonen aan, dat het Aalsterse een «hoogtepunt» bereikt vergeleken bij andere oorden der provincie. Meteen kan men zich afvragen waar de Aalsterse arrondissementsrechtbank nu wel blijft. Maar goed de proef op de som van deze statistieken was een vulgaire moord, zo vul gair dat zij nooit een van die oude liedjes zangers zou geinspireerd hebben. En alsof dat nog niet volstond en er in de geesten van de «onderwereld» na het Standaard relaas over de uitbundige hoek van het Den derland nog met voldoende onrust en ver warring was gezaaid, hield de B.O.B. een razzia in een serie bierbedrijven waar ruim te en licht niet tot de belangrijkste elemen ten van de woninginrichting behoren. Tot schade en schande van men;g mini-meisje en maxi-jongen. De Standaard, steeds dezelfde, heeft er nog aan toegevoegd dat de overheid tot dusver, ten aanzien van deze misdrijvigheid in het Aalsterse, over te weinig elementen beschikte. Maar een en ander gaat nu bete ren ingevolge de installatie van de gerech telijke politie te Aalst. Hopelijk gebeurt die installatie zeer vlug. Want de eerstvol gende weken gaan de sympatieke B.O.B.- jongens het zeker niet meer aankunnen, iuisteren als zij zullen moeten naar alle spre kers op publieke 5 november - propaganda- vergaderingen. Want in dat milieu van Vlaamsbewuste liberalen, katolieken, socialisten, nationalis ten, kommunisten en daklozen zijn volgens het systeem, misdrijven ook al niet denk beeldig. Die mogen dan van een ander allooi zijn, steeds volgens het systeem is het ene misdrijf het andere waard. Wie daar mocht aan twijfelen moet zich maar de geschiedenis van dit land herin neren. Clk. Nog gaan de gesprekken over de moord te Aalst hun gang, of reeds werd een nieuwe moord gemeld in het naburige Denderleeuw, waar een zekere Paul Slagmulder woens dagvoormiddag zijn 35-jarige echtgenote, Godelieve Michiels, ingevolge wurging om het leven heeft gebracht. Naar het schijnt zou hij zijn vrouw, die ingevolge de slechte verstandhouding met haar echtgenoot sinds een paar dagen de woning had verlaten, afgewacht hebben en na haar in zijn auto te hebben gesleurd, in zijn woning, Ringlaan 28 Denderleeuw, hebben gewurgd. In de loop van de namiddag is het parket van Oudenaarde onder leiding van onder zoeksrechter De Sutter, substituut Dossche en griffier Coppens op de plaats van de misdaad afgestapt, nadat de rijkswacht van Denderleeuw de eerste vaststellingen had gedaan. OPTREDEN VAN HONGAARSE EN POOLSE DANSGROEPEN In het kader van de 12e Wieze Oktober feesten zullen een Hongaarse en Poolse groep dansers en danseressen zondag a.s. in de namiddag optreden in de Halle C. De bewoners van het Begijnhof zijn op zoek naar de legendarische rattenvanger van Hameln. Inderdaad wordt deze buurt reeds geruime tijd geteisterd door een rat- tenplaag van welhaast historische omvang, die helemaal niet zou misstaan in de tradi tionele «Plagen van Egypte». De oorzaak van dit onheil ligt volgens een van de bewoners, de h. De Saedeleer, in de supprematie van de Oude Dender. Het is elke Aalstenaar bekend dat de Oude Dender een waar paradijs is voor allerlei ongedierte en dat dus ook diverse soorten en families ratten er welig tierden en er jaarlijks meerdere kroostrijke gezinnen ter wereld brachten. Toen echter door de del ving van de nutteloos geworden Denderarm de lieve diertjes hun haardsteden moesten verlaten, zagen zij zich genoodzaakt te emi greren naar ontwikkelingslanden, die hen een veilige toekomst zouden verschaffen. Dergelijk land van belofte lag niet zo ver buiten het rattenbereik en werd vlug ge vonden in de leegstaande gebouwen van de oude fabrieken «Roos-Geerinckr-De Naeyer» die alras niet alleen aan de ratten, maar ook aan allerlei ander gespuis het gedroomde onderdak verleenden. Een ander deel van het rioolvolkje zou, volgens de h. De Saede leer, zijn toevlucht gezocht hebben in de oude rioleringen die nog onder de Begijn hofwijk zouden lopen. Het minder prettige gevolg van gans deze rattenvolksverhuizing is echter dat de bewo ners van het Begijnhof thans regelmatig gekonfronteerd worden met nogal represen tatieve exemplaren der grijs-bruine lang- staartige knaagdieren. Verschillende malen reeds moesten op het Begijnhof voetpaden herlegd worden, omdat ze ondermijnd waren door gangen, die klaarblijkelijk door ratten waren gegraven. De hh. Hoste en De Saedeleer toonden ons vuistgrote holen in hun tuin, langswaar zij regelmatig bezoek ontvingen van ratten, die uit waren op de in de tuinen gestrooide etensresten, welke eigenlijk voor de vogels bestemd waren. Ook de arduinstenen rondgang rond de Begijnhofkerk vertoont, zoals wij zelf kon den vaststellen, op verschillende plaateen verzakkingen. De oorzaak valt natuurlijk niet ver te zoeken. Overigens zoeken de ratten niet alleen hun toevlucht in de grond. De gezusters Van Schuylenbergh horen regelmatig voet- getrippel tussen het dubbel plafond dat in hun woonkamer ligt. En reeds hebben enkele bewoners van het Begijnhof een dode rat gevonden in de onklaar geraakte motor van hun wagen. Wij zouden de waarheid onrecht aandoen, als wij zouden spreken van een «rattenhyp- nose» op het Begijnhof, maar sprekend is in elk geval, dat de bewoners van deze buurt angstvallig vermijden 's avonds hun deuren open te laten en dat alle keldergaten zorgvuldig afgedekt zijn met planken. Het is echter waarschijnlijk» geen erg verkwik kend zicht, wanneer men in de vroege mor gen naar zijn werk vertrekt en voor zijn deur een paar ratten ziet spelemeienè De Begijnhofbewoners vragen zich dan ook ongerust af wat er zal gebeuren als de oude fabrieksgebouwen worden afgebroken en de ratten opnieuw een ander onderkomen zullen moeten zoeken. Zij wachten met be grijpelijk ongeduld op de maatregelen van de bevoegde instanties. Of zal men moeten wachten op de klas sieke druppel die de maat doet overlopen... Als er nu eens een kind door dergelijk onge dierte wordt gebeten JOHAN.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1